sunjuraj
09.02.11,07:34
Dobrý deň,
Potrebujem poradiť, mám 1 ročného syna s bývalou priateľkou ktorá sa odsťahovala z spoločnej domácnosti. Náš vzťah bol dosť komplikovaný, dieťa ešte nechcela , nechcela sa ani viazať ale robiť skôr kariéru, nakoniec sa rozhodla že bude žiť sama a starať sa o dieťa s tvrdením že je iba jej. Najprv som mal problém syna vôbec vidieť, i keď som jej prispieval mesačne 100 € bez predbežného rozhodnutia súdu a snažil sa mu zabezpečiť všetko potrebné. Problém bol v časoch a spôsobe akým som mohol vôbec vidieť svojho syna. Podal som predbežné opatrenie pri ktorom mi súd konečne určil v akom čase a rozsahu mám právu vídať svojho syna. Problém nastal pred mesiacom, začala v podstate žiadať viacej financií na syna i keď som pri stretnutiach raz týždenne stále zabezpečil ovocie a nejakú hračku pre syna. Musím podotknúť že pred 4 mesiacmi sa zamestnala, ma slušný príjem a syn je 5 dni v týždni v špeciálnych jasliach na ktoré jej prispieva aj štát podľa nového zákona. Problém je v tom, že pokiaľ nezabezpečím viacej financií tak mi nechá syna na týždeň nech sa starám bez môjho súhlasu. Bol som aj na sociálke tam mi samozrejme povedali, že ak sa nedokážem postarať nech ho donesiem dajú ho do ústavu pokiaľ matka nebude ďalej javiť záujem, ale že to na man iba hraje (ťažko povedať nemám ten pocit ). Mám pocit že sa ma snaží určitým spôsobom vydierať, lebo vie že ako náhle mi nechá dieťa len na pár dni spôsobí mi tým dosť pracovne, súkromných problémov nehovoriac o tom že nemám vôbec žiadne vybavenie pre syna (oblečenie, postieľku atd.). Je možné v takomto prípade podať trestné oznámenie na políciu keď v podstate súd uznal v predbežnom opatrení nepriamo , že dieťa je u matky, poberá od štátu rodičovské a aj príspevok na jasle, kde mi súd určil iba čas a frekvenciu stretávok? Ako reagovať ak mi nechá syna a odíde? Prípadne ako reagovať, na druhej strane nechcem aby môj syn ostal v opatere u štátu, starať sa oňho chcem ale ešte je malí a nesamostatný, aby bol mimo svojej matky a je na ňu dosť citovo naviazaný. Ďakujem za radu.
pepsikova
09.02.11,06:45
..no, možno by stačilo jemne matke vysvetliť, že na dieťa poberá peniažky od štátu a že pokiaľ jej starostlivosť nebude taká, aby mala na tieto peniaze nárok, postaráš sa, aby ich nedostávala ona, ale ty a budeš sa o dieťa starať, prípadne požiadaš o zverenie do výchovy..pretože tým, že ti ho nechá ""len tak", ona vlastne zanedbáva starostlivosť o dieťa, ktoré jej bolo zverené do opatery...aj keď ty si otec..."

..ešte dodám, že prístup sociálky nebol správny...si síce otec a teda aj zodpovedný, ale o dieťa sa má starať matka, pokiaľ naň berie peniaze od štátu a výživné od teba...
..asi to bude s matkou tak, že dajte mi peniaze a o dieťa nech sa stará niekto iný...
sunjuraj
09.02.11,07:28
to uz som skusal dostal som len ultimatum, kde mi stanovila cas a termin kde mi ho donesie ... skusim sa asi potom obratit na policiu nech je zaznam aby som mal nejaky podkad pred sudom..
pepsikova
09.02.11,07:50
to uz som skusal dostal som len ultimatum, kde mi stanovila cas a termin kde mi ho donesie ... skusim sa asi potom obratit na policiu nech je zaznam aby som mal nejaky podkad pred sudom....

..ona nemôže dávať žiadne ultimáta,pokiaľ máš súdom určený styk s dieťaťom a platíš zodpovedne..podaj žiadosť na súd o zverenie do výchovy, lebo matka je nezodpovedná...a povedz je, že v tom prípade nebude dostávať dávky na dieťa..
..na políciu sa môžeš obrátiť s tým,že nemáš komu dieťa odovzdať a nepotrebuješ mať problém s matkou, lebo ona nie je na mieste, kde si má dieťa prevziať...môžeš povedať aj to, že tieto situácie sa opakujú...
sunjuraj
09.02.11,07:58
dakujem, pripadne som rozmyslal mat na stretnuti svedka, aby sa mi lahsie dokazovalo jej spravanie v pritomnosti 3 dospelej osoby...