mocekz
09.02.11,07:56
Chcela by som poradiť s takýmto "problémom":
naša firma má 2 autá - jedno nákladné, ktoré využíva skladník, druhé osobné, na ktorom chodí na služobné cesty jeden konateľ. Teraz sa stalo, že na služobné cesty začal chodiť aj druhý konateľ (obaja sú zároveň zamestnancami firmy) - avšak musí na to využívať vlastné (súkromné) auto. Chcem sa spýtať - môže? Ak áno, cestnú daň musí zaplatiť on ako súkromná osoba? (daňové priznanie až v roku 2012 za rok 2011, ale prihlásiť auto na DÚ už teraz?) Musí písať knihu jázd? Aké náhrady mu vyplatí firma? A na aký účet to všetko zaúčtujem? Ja viem, že tu na porade už o tom bolo veľakrát, ale všetky príspevky, ktoré som čítala boli zo starších rokov, doba sa mení, účtovanie sa mení a tak by som rada, keby ste mi pomohli zhrnúť to všetko na jednom mieste tak, aby to bolo aktuálne a hlavne správne. Už vopred Vám všetkým ďakujem.
Tweety
09.02.11,07:00
Chcela by som poradiť s takýmto "problémom":
naša firma má 2 autá - jedno nákladné, ktoré využíva skladník, druhé osobné, na ktorom chodí na služobné cesty jeden konateľ. Teraz sa stalo, že na služobné cesty začal chodiť aj druhý konateľ (obaja sú zároveň zamestnancami firmy) - avšak musí na to využívať vlastné (súkromné) auto. Chcem sa spýtať - môže? ÁNo. Ak áno, cestnú daň musí zaplatiť on ako súkromná osoba? Nie, žiadnu cestnú daň, takú naše zákony nepoznajú, ale za to Daň z MV musí zaplatiť spoločnosť, a DP aj podať.t (daňové priznanie až v roku 2012 za rok 2011, ale prihlásiť auto na DÚ už teraz?) Musí písať knihu jázd? Aké náhrady mu vyplatí firma? A na aký účet to všetko zaúčtujem? Ja viem, že tu na porade už o tom bolo veľakrát, ale všetky príspevky, ktoré som čítala boli zo starších rokov, doba sa mení, účtovanie sa mení a tak by som rada, keby ste mi pomohli zhrnúť to všetko na jednom mieste tak, aby to bolo aktuálne a hlavne správne. Už vopred Vám všetkým ďakujem. V ostatných bodoch si nájdi príspevky, v účtovaní sa nič nemenilo, ani v spôsobe náhradách.
V texte.
IvoM
09.02.11,07:02
Chcela by som poradiť s takýmto "problémom":
naša firma má 2 autá - jedno nákladné, ktoré využíva skladník, druhé osobné, na ktorom chodí na služobné cesty jeden konateľ. Teraz sa stalo, že na služobné cesty začal chodiť aj druhý konateľ (obaja sú zároveň zamestnancami firmy) - avšak musí na to využívať vlastné (súkromné) auto. Chcem sa spýtať - môže?
Áno
Ak áno, cestnú daň musí zaplatiť on ako súkromná osoba? (daňové priznanie až v roku 2012 za rok 2011, ale prihlásiť auto na DÚ už teraz?)
Cestnú daň /daň z MV/ platí firma a to za každý mesiac v ktormo bolo auto použité na SC a pokiaľ je v TP ako majiteľ uvedený daný zamestnanec, v tomto prípade druhý konateľ
Musí písať knihu jázd?
Nie
Aké náhrady mu vyplatí firma?
Spotrebu PHM podľa TP a paušálnu náhradu za km platnú v čase SC.
A na aký účet to všetko zaúčtujem?
512AE
Ja viem, že tu na porade už o tom bolo veľakrát, ale všetky príspevky, ktoré som čítala boli zo starších rokov, doba sa mení, účtovanie sa mení a tak by som rada, keby ste mi pomohli zhrnúť to všetko na jednom mieste tak, aby to bolo aktuálne a hlavne správne. Už vopred Vám všetkým ďakujem.

Počuj a nechceš ešte aby sme Ti ten cesťák aj vypočítali. :-)
mocekz
09.02.11,07:11
som otravná, že?
ešte ohľadom DzMV - v dokladoch je ako majiteľka zapísaná manželka konateľa/zamestnanca. Čo s tým?
IvoM
09.02.11,07:23
Nič, viď čo som Ti napísal v príspevku.
mocekz
09.02.11,07:53
Nič, viď čo som Ti napísal v príspevku.
Cestnú daň /daň z MV/ platí firma a to za každý mesiac v ktormo bolo auto použité na SC a pokiaľ je v TP ako majiteľ uvedený daný zamestnanec, v tomto prípade druhý konateľ

Tak z tohoto som jeleň IvoM - platí firma za každý mesiac, v TP je manželka druhého konateľa - tzn.za každý mesiac, v ktorom bude SC doručím na DÚ daňové priznanie z MV (za január vo februári, za február v marci, ... ?) Môžeš mi to po lopate vysvetliť? (Asi som z inej planéty, ale vôbec netušim, o čom to tu?)
IvoM
09.02.11,08:20
Cestnú daň /daň z MV/ platí firma a to za každý mesiac v ktormo bolo auto použité na SC a pokiaľ je v TP ako majiteľ uvedený daný zamestnanec, v tomto prípade druhý konateľ

Tak z tohoto som jeleň IvoM - platí firma za každý mesiac, v TP je manželka druhého konateľa - tzn.za každý mesiac, v ktorom bude SC doručím na DÚ daňové priznanie z MV (za január vo februári, za február v marci, ... ?) Môžeš mi to po lopate vysvetliť? (Asi som z inej planéty, ale vôbec netušim, o čom to tu?)

Mocekz, neviem ale veď píšem po slovensky /aspoň dúfam/, teda po lopate keď je v TP uvedená manželka konateľa tak sa daň z MV pri SC na ktorej bol konateľ /jej manžel/ nepočíta /nie je predmetom tejto dane/, čo s týka toho že doručím na DÚ DP z MV každý mesiac snáď ani nestojí za komentár, toto priznanie sa totiž podáva len raz ročne, a to spätne teda za rok 2011 podáš len jedno DP a to do 31.1.2012
martinez
09.02.11,08:44
iba si dovolim malu terminologicku opravu...

vlastnik a drzitel vozidla mozu byt odlisne osoby... zakon o miestnych daniach §85,2,a hovori o drzitelovi vozidla !!! nie o vlastnikovi !

napriklad ak ja leasujem auto, ako vlastnik je leasingovka a ako drzitel som ja...
IvoM
09.02.11,09:28
Súhlasím, ale nepredpokladám že je to tento prípad.
mocekz
09.02.11,11:41
To viem, že iba raz ročne podávam DPzMV, pomýlilo ma, že si napísal za každý mesiac - myslela som, že tam je iný postup ako zvyčajne. Nemusíš byť podráždený, ty vieš, ja nie, tak sa pýtam, prosím o radu, preto je to porada, že? Keby som vedela, ako na to, tak nemám tlak 200 na 150