kacenafbi
09.02.11,08:56
Dobry den, potrebovala by som radu ohladom vysporiadania rodicovskeho domu medzi surodencami. Priatel ma este dvoch surodencov, z ktorych kazdy byva mimo rodicovskeho domu, priatel sa rozhodol s rodicmi zostat a prerobit si podkrovie. Pred dvoma rokmi jeho rodicia rozdelili urcity financny obnos medzi vsetkych troch surodencov s tym, ze ak priatel pouzije svoj podiel na opravu strechy na rodicovskom dome, dom automaticky prepisu nanho. Priatel tak urobil, k vyrovnaniu ma vsak dojst az teraz tak sa chcem spytat ake kroky ma priatel podniknut:
- je potrebne privolat odhadcu a ocenit cely dom, resp. by stacilo spisat nieco ako zmluvu o vyrovnani u notara
- v pripade, ze privolame odhadcu, je jeho odhad zavazny pre stanovenie vysky podielu, ktory treba vyplatit ostatnym surodencom, alebo by sa dalo spominane rozdelenie fin. prostriedkov jeho rodicmi medzi surodencov povazovat za surodenecke vyrovnanie, resp. aspon jeho cast

Vopred dakujem za odpoved.
peterknazeje
09.02.11,08:03
vysporiadanie rodicovskeho domu? jeho rodicia este ziju? Ak ano, potom rodicia ako vlastnici domu si mozu s domom robit, co uznaju za vhodne. Ked sa rozhodnu ho darovat/predat jednemu z deti, je to ich rozhodnutie.
pepsikova
09.02.11,10:19
..ak tomu dobre rozumiem, rodičia sa rozhodli dom prepísať na jedno z detí,ktoré použije svoju čiastku na opravu domu..v tom prípade sa kvoli vyplateniu ostatných odhadne iba dom bez opravenej strechy,teda pôvodná stavba - ale opravu musí zdokladovať ten, kto dal strechu opraviť...to, že rozdelili peniaze pre všetky tri deti, nemá nič spoločné s vyplatením, pokiaľ to rodičia nedajú písomne-čo asi nedajú...
Erzebeth
09.02.11,20:33
Ak rodičia chcú prepísať dom, teda vlastníctvo k domu na jedno zo svojich detí, môžu tak urobiť. Je to ich slobodné rozhodnutie. Ak dom počas svojho života prevedú do vlastníctva jedného zo svojich detí,dá sa urobiť darovacou alebo kúpnou zmluvou. V tomto prípade je to zmluvný vzťah medzi rodičmi a tým jedným dieťaťom, ktoré je napr. obdarované. Vyplácať ostatných súrodencov vlastne nemusí. rodičia žijú, oni by v prípade kúpnej zmluvy boli príjemcami finančných prostriedkov za predaj.
Pokiaľ žije vlastník, v tomto prípade rodičia, deti nemajú právny nárok na ich majetok. rodičia môžu svoj majetok darovať či predať a deti nemajú nárok na peniaze za predanú vec. Deti by nemali chcieť "dediť" už počas života svojich rodičov. Mali by predsa len trošku počkať.