Danka
12.12.05,14:28
Ahoj poraďáci..
Prosím o radu :môj problém : Od Českej fi.mám faktúru prijatú 14.11.
Dátum vystavenia :09.05.2005 , DZP-09.05.
Poskytli nám reklamné služby na portále Zoznam.sk. Fa je bez DPH.
Moja otázka je, aký dátum mám uviesť ja pri danení a či vôbec mám faktúru účtovať z DPH.:mee:
andrej_rv
12.12.05,18:54
Ahoj poraďáci..
Prosím o radu :môj problém : Od Českej fi.mám faktúru prijatú 14.11.
Dátum vystavenia :09.05.2005 , DZP-09.05.
Poskytli nám reklamné služby na portále Zoznam.sk. Fa je bez DPH.
Moja otázka je, aký dátum mám uviesť ja pri danení a či vôbec mám faktúru účtovať z DPH.:mee:
Miestom dodania služby od dodávateľa z ČR je podľa § 15 ods. 7 tuzemsko, kedže ide o služby uvedené v § 15 ods. 8 ZDPH (je jedno, či dodávku posúdime ako reklamnú službu alebo elektronicky dodávanú službu). Povinnosť platiť DPH sa prenáša podľa § 69 ods. 3 ZDPH na príjemcu služby, keďže ide o službu uvedenú v § 15 ods. 8 ( a-reklamné služby, i-elektronické služby).
Podľa § 19 ods. 2 ZDPH, ak je služba dodaná zahraničnou osobou z iného členského štátu a osobou povinnosu platiť daň je príjemca služby služby podľa § 69 ods. 3, daňová povinnosť vzniká dňom vyhotovenia faktúry. (Pre úplnosť -ak faktúra nie je vyhotovená do konca tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná, daňová povinnosť vzniká posledným dňom tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná).
Mne to teda vychádza tak, že Tvojej firme vznikla povinnosť zdaniť prijatú službu 19% DPH (prijali ste službu podľa § 15 ods. 8 s prenosom daňovej povinnosti) a to dňa 9.5.2005 - vtedy bola vyhotovená faktúra.
Podľa mňa by bolo podať dodatočné priznanie..
lsulekova
16.12.05,11:14
Mám trošku podobný problém, ale z opačnej strany.
Český dodávateľ nám fakturuje za vytvorenie mailových schránok pre našich zamestnancov. Ale fakturuje nám s DPH. Telefonovala som mu kvôli tomu, že sa jedná o elektronicky dodanú službu a má to byť bez DPH, na čo on tento problém zadal svojmu daň.poradcovi, ktorý mu (podľa mňa) poradil úplnú blbosť. Ževraj je to síce elektronicky dodaná služba, ale z ich pohľadu to MÁ byť s DPH. Čítala som si ich zákon o DPH a tam sa to uvádza presne tak, ako u nás. Čo mám s tým teraz spraviť,keď sa s ním nedá komunikovať a melie si stále svoje? A ak sa mi nepodarí od neho vydrankať fa bez DPH ako to zaúčtujem? Dám si DPH ako nedaň.výdavok a samozdaním iba základ dane?
Ďakujem
ALBO
16.12.05,12:01
Podľa mňa to musíte samozdaniť z ceny bez DPH. Následne požiadať DUČR o vrátenie dane. Zatiaľ zaúčtovať celú Fa aj s českou DPH do nákladov (to je váš výdavok, a v zákone o dani z príjmov takéto nie je uvedené ako neuznaný náklad. Keď vám tu daň Česi vrátia, zaučtujete ju do výnosov, v roku kedy ste ju dostali naspäť.
lsulekova
16.12.05,12:28
Podľa mňa to musíte samozdaniť z ceny bez DPH. Následne požiadať DUČR o vrátenie dane. Zatiaľ zaúčtovať celú Fa aj s českou DPH do nákladov (to je váš výdavok, a v zákone o dani z príjmov takéto nie je uvedené ako neuznaný náklad. Keď vám tu daň Česi vrátia, zaučtujete ju do výnosov, v roku kedy ste ju dostali naspäť.

ďakujem za odpoveď. :)
Jana Acsová
16.12.05,12:59
Mám trošku podobný problém, ale z opačnej strany.
Český dodávateľ nám fakturuje za vytvorenie mailových schránok pre našich zamestnancov. Ale fakturuje nám s DPH.
Ak by to bolo tak ako uvádzate je možné, že dodávateľ považuje svoju dodávku za poskytnutie služieb súkromným osobám - zamestnancom.
Bolo by dobré upresniť si s dodávateľom aké služby a prečo si objednávate, aby bolo zrejmé, že sa jedná o služby pre zdaniteľnú osobu a nie o služby pre súkromné osoby - zamestnancov. Mám za to, že služba dodávaná zdaniteľnej osobe a služba "zamestnancom" môže byť posúdená rozdielne.

Z otázky nie je zrejmé, prečo boli zriadené mailové schránky zamestnancom. Možno bolo dodanie služby dodávateľom hodnotené podobne ako uvádzam a vtedy by bolo miesto dodania služby skutočne v ČR.
lsulekova
16.12.05,13:08
Vo faktúre je napísané:
Na základe provedených servisních prací Vám fakturujeme: zrízení e-mail, SK
a cena + DPH 19%.

Ako odberatel figurujeme my, s.r.o..

vo faktúre nie je nikde napísané, že sa jedná o zriadenie mailov pre zamestnancov. A tento pán pre nás zakladá nielen maily pre zamestnancov ale aj firemne - fakturacia@firma.sk a tak.
Jana Acsová
16.12.05,13:16
...vo faktúre nie je nikde napísané, že sa jedná o zriadenie mailov pre zamestnancov. A tento pán pre nás zakladá nielen maily pre zamestnancov ale aj firemne - fakturacia@firma.sk a tak.Všetky mailové schránky fakturuje rovnako, t.j. s českou DPH?
lsulekova
16.12.05,13:21
áno respektíve nerozlišuje mailové schránky na firemné a pre zamestnancov. V tom prvom príspevku som zle napísala, keď som uviedla že maily pre zamestnancov-sú to aj firemné maily. Zrejme som Vás tým zmýlila.:(
Jana Acsová
16.12.05,13:27
áno respektíve nerozlišuje mailové schránky na firemné a pre zamestnancov. V tom prvom príspevku som zle napísala, keď som uviedla že maily pre zamestnancov-sú to aj firemné maily. Zrejme som Vás tým zmýlila.:(Nepomýlili ste ma ... len sa snažím nájsť príčinu, prečo fakturuje český dodávateľ slovenskému subjektu s daňou ...

Doporučujem vám overiť si znenie zmluvy a ak to bude potrebné upraviť ho tak, aby bolo zrejmé, že sa jedná o dodávku elektronických služieb na firemné účely slovenskej zdaniteľnej osoby, ktorá si žiada vytvorenie xy počtu mailových schránok.

Ak je zmluva dobrá doporučujem:
Vrátiť faktúru dodávateľovi na prepracovanie s uvedením vašich argumentov.

Máte už faktúru uhradenú?
lsulekova
16.12.05,13:36
Faktúra je už uhradená. Nechápem len jedno, a to síce, prečo mu daňový poradca bez mihnutia oka odsúhlasil fakturáciu s daňou. Povedal mi, že: síce to je elektronicky dodaná služba, ale že sa to fakturuje s danou, a že sa riadi českým zákonom. A priznám sa, že na konkrétne príčiny som sa ani nedostala, lebo bol taký nahnevaný, že s čím ho to vôbec otravujem
Jana Acsová
16.12.05,13:56
Faktúra je už uhradená. Nechápem len jedno, a to síce, prečo mu daňový poradca bez mihnutia oka odsúhlasil fakturáciu s daňou. Povedal mi, že: síce to je elektronicky dodaná služba, ale že sa to fakturuje s danou, a že sa riadi českým zákonom. A priznám sa, že na konkrétne príčiny som sa ani nedostala, lebo bol taký nahnevaný, že s čím ho to vôbec otravujemŠkoda, že ste mu ju už uhradili .-( Mali by ste ho aspoň trošku, čím prinútiť porozmýšľať ... .-)
Na vašom mieste by som sa pokúsila ešte písomne ho vyzvať na určenie miesta dodania služby. Mám za to, že miesto by sa malo určiť totožne, ako je upravené v našom zákone o DPH. Rozdielne môžu byť iba povinnosti spojené s registráciou v prípade rôzneho typu služieb v rôznych štátoch EÚ, ale nie so stanovením miesta dodania.
V každom prípade však je potrebné dodávku služby samozdaniť a to z vyčísleného základu dane a uplatniť si odpočítanie dane. Overte si ešte, či faktúra má všetky náležitosti, t.j. správne uvedenie IČ DPH oboch obchodných partnerov ...

Ak bola nesprávne vystavená faktúra, mám za to, že by mohol nastať aj problém s prípadným vrátením dane v ČR.
Karina
16.12.05,15:05
Faktúra je už uhradená. Nechápem len jedno, a to síce, prečo mu daňový poradca bez mihnutia oka odsúhlasil fakturáciu s daňou. Povedal mi, že: síce to je elektronicky dodaná služba, ale že sa to fakturuje s danou, a že sa riadi českým zákonom. A priznám sa, že na konkrétne príčiny som sa ani nedostala, lebo bol taký nahnevaný, že s čím ho to vôbec otravujem

Ja som riešila podobný problém, išlo tiež o elektronicky dodávanú službu a účtovníčka českej firmy ma presviedčala, že FA musí byť s DPH a že si to aj overovala a čo ja viem čo. Dala som si však námahu a naštudovala ich zákon o DPH a v tejto oblasti hovorí presne to čo náš, a poslala som jej znenie predmetného § zo zákona o DPH no a faktúru mi nakoniec vystavila bez DPH.