doddy
09.02.11,13:14
Dobrý deň,
prosím Vás o radu ohľadom stravného podľa zákona č.283/2002 Z.z.
Zamestnávateľ vydal internú smernicu pre poskytovanie cestovných náhrad, kde pridal nasledovný odstavec:
Ak zamestnanec vykoná počas:
d) jednej pracovnej zmeny v rámci dvoch kalendárnych dní pracovnú cestu,
ktorá trvá viac ako 5 hodín, neposudzuje sa čas trvania pracovnej cesty
v každom kalendárnom dni osobitne, ale celkový čas trvania pracovnej
cesty a zamestnancovi patrí stravné za celkový čas trvania tejto pracovnej
cesty.
Má tento odstavec oporu v zákone č.283/2002 Z.z. ja som ho tam nenašiel.Jedná sa mi o zmenu ktorá začína večer o 18,00 hod. a končí ráno o 6,00 hod.Doteraz sme dostávali 2 x po 3,80 €.Teraz máme dostávať len raz 3,80 €, lebo zmena je dlhá 12,00 hod.
Ďakujem za odpoveď.
Llívia
09.02.11,12:21
Dobrý deň,
prosím Vás o radu ohľadom stravného podľa zákona č.283/2002 Z.z.
Zamestnávateľ vydal internú smernicu pre poskytovanie cestovných náhrad, kde pridal nasledovný odstavec:
Ak zamestnanec vykoná počas:
d) jednej pracovnej zmeny v rámci dvoch kalendárnych dní pracovnú cestu,
ktorá trvá viac ako 5 hodín, neposudzuje sa čas trvania pracovnej cesty
v každom kalendárnom dni osobitne, ale celkový čas trvania pracovnej
cesty a zamestnancovi patrí stravné za celkový čas trvania tejto pracovnej
cesty.
Má tento odstavec oporu v zákone č.283/2002 Z.z. ja som ho tam nenašiel.Jedná sa mi o zmenu ktorá začína večer o 18,00 hod. a končí ráno o 6,00 hod.Doteraz sme dostávali 2 x po 3,80 €.Teraz máme dostávať len raz 3,80 €, lebo zmena je dlhá 12,00 hod.
Ďakujem za odpoveď.
Čas trvania pracovnej cesty nie je to isté ako pracovná zmena.
Čas strávený na pracovnej ceste (a tým aj výška stravného) sa ráta od nástup na ňu do návratu z nej.
Chobot
09.02.11,14:00
Dobrý deň,
prosím Vás o radu ohľadom stravného podľa zákona č.283/2002 Z.z.
Zamestnávateľ vydal internú smernicu pre poskytovanie cestovných náhrad, kde pridal nasledovný odstavec:
Ak zamestnanec vykoná počas:
d) jednej pracovnej zmeny v rámci dvoch kalendárnych dní pracovnú cestu,
ktorá trvá viac ako 5 hodín, neposudzuje sa čas trvania pracovnej cesty
v každom kalendárnom dni osobitne, ale celkový čas trvania pracovnej
cesty a zamestnancovi patrí stravné za celkový čas trvania tejto pracovnej
cesty.
Má tento odstavec oporu v zákone č.283/2002 Z.z. ja som ho tam nenašiel.Jedná sa mi o zmenu ktorá začína večer o 18,00 hod. a končí ráno o 6,00 hod.Doteraz sme dostávali 2 x po 3,80 €.Teraz máme dostávať len raz 3,80 €, lebo zmena je dlhá 12,00 hod.
Ďakujem za odpoveď.

Nie, táto zmena nie je v súlade so zákonom o CN. Zamestnávateľ nemôže meniť to, čo je dané zákonom. Podľa zákona sú CN počítané podľa hodín strávených na PC a sú počítané za každý kalendárny deň osobitne. Nemôže zamestnávateľ spočítavať hodiny z dvoch dní - jedine v prípade, ktorý vyslovene uvádza daný zákon - teda ak cesta trvala 2 dni, ale ani v jednom dni nepresiahla 5 hodín (napr. začne v 1. deň o 21:00 a skončí na druhý deň o 04:00 - len v takom prípade je možné spočítať hodiny). Ak cesta trvala oba dni viac, ako 5 hodín, a zamestnávateľ chce spočítavať hodiny, koná v rozpore so zákonom o CN. Treba ho na to upozorniť a ak si nedá povedať, tak by som na Vašom mieste dal dotaz na IP s týmto problémom - oni vám dajú stanovisko (predpokladám rovnaké, ako ja) a s tým stanoviskom znovu upozorniť zamestnávateľa. Ak znovu neurobí zmenu, tak dať už podnet na IP z dôvodu porušovania pracovno právnych zákonov. V krajnom prípade podnet na súd.