Maliek Malicek
09.02.11,13:50
Mne stačí si ho len kvôli evidencii zaradiť do krátkodobého majetku.
Neviem ako sa to má správne urobiť.

Ďakujem
Zoltán Kovács
09.02.11,12:54
Áno účtuješ to na 501. A do operatívnej evidencie si zaznačíš ten komp.
Maliek Malicek
09.02.11,13:25
ďakujem
Prima73
09.02.11,16:30
Áno účtuješ to na 501. A do operatívnej evidencie si zaznačíš ten komp.

A do operativnej evidencie si ho zaznaci v celkovej cene za co ho zakupi s DPH, alebo bez DPH (v pripade ak je obstaravatel platcom DPH)?
Tweety
09.02.11,16:33
A do operativnej evidencie si ho zaznaci v celkovej cene za co ho zakupi s DPH, alebo bez DPH (v pripade ak je obstaravatel platcom DPH)?
Ak je platiteľom dph, zaeviduje ho v sume, v ktorej ho na účet 501 naúčtoval, a kedže dph má účet 343, tak bez nej.
Prima73
09.02.11,16:40
Ak je platiteľom dph, zaeviduje ho v sume, v ktorej ho na účet 501 naúčtoval, a kedže dph má účet 343, tak bez nej.

Dakujem
alusa783
15.02.11,05:42
ahojte aj ja mam taký podobný problém,
nakupili sme tlačiaren skener auto (za menej než 1700 e) a prívesný vozík, povedali mi že si to mam dat do drobného dlhodobého majetku čiže zaučtujem rovno do spotreby ale mam si založit inventárnu kartu DM?
azla
15.02.11,06:21
Ak sa firma rozhodla, že to bude krátkodobý majetok - zaúčtuješ to na účet 501 a ešte vedieš v operatívnej evidencii krátkodobého majetku.

(lebo DM - niekto povie že je to dlhodobý majetok, niekto drobný majetok, tak aby to bolo jednoznačné :rolleyes:).
alusa783
15.02.11,07:39
aká je to tá operatívne evidencia? a možno hlupa otazka ale aký je rozdiel či to dá firma ako kratkodobý majetok alebo dlhodobý drobný majetok? učtujem to stále rovno do spotreby nie?
azla
15.02.11,14:14
aká je to tá operatívne evidencia? a možno hlupa otazka ale aký je rozdiel či to dá firma ako kratkodobý majetok alebo dlhodobý drobný majetok? učtujem to stále rovno do spotreby nie?

Operatívna evidencia - v programe, v zošite - ako chceš.
Majetok, ktorý naúčtuješ na účet 501 - do spotreby, sa v účtovníctve "akoby stratí". Neostane o ňom žiadna zmienka.

Mať operatívnu evidenciu je dobré pre:
majiteľov - info ako sa s majetkom hospodári
pre reklamácie, záruky(pozriem do evidencie a viem, kedy kúpený, záručný list atď.)
pri oprave - preukážem, že je opravovaná naozaj zaevidovaná firemná tlačiareň
je to informácia komu je majetok zverený, kto za neho zodpovedá, aby sa len tak "nestratil" a mnoho iných situácii.
azla
15.02.11,14:25
aká je to tá operatívne evidencia? a možno hlupa otazka ale aký je rozdiel či to dá firma ako kratkodobý majetok alebo dlhodobý drobný majetok? učtujem to stále rovno do spotreby nie?
ˇ
Je to dobrá otázka. Mnohí to nerozlišujú.
Mám majetok napr. počítač za 1000,- €


A. Rozhodnem sa, že je to krátkodobý majetok.
Naučtujem to na účet 501, zaevidujem do operatívnej evidencie.
Daňovo je to výdavok bežného roku.

B. Rozhodnem sa, že je to dlhodobý majetok.
Naúčtujem to na účet 022,určím si dobu používania a stanovím si
učtovné odpisy. Do nákladov dostanem majetok cez odpisy - 551.
Doba používania sa stanoví podľa rozhodnutia účtovnej jednotky. Musí
to byť viac ako jeden rok. (može sa to stanoviť aj na mesiace - min.13)
Daňovo však nebudem odpisovať podľa zákona o dani z príjmov, lebo
majetok nesplňa hranicu 1700,- €.
Daňové odpisy budú presne také isté ako sú zaúčtované účtovné.
marjankaj
15.02.11,14:30
ˇ
Je to dobrá otázka. Mnohí to nerozlišujú.
Mám majetok napr. počítač za 1000,- €


A. Rozhodnem sa, že je to krátkodobý majetok.
Naučtujem to na účet 501, zaevidujem do operatívnej evidencie.
Daňovo je to výdavok bežného roku.

B. Rozhodnem sa, že je to dlhodobý majetok.
Naúčtujem to na účet 022,určím si dobu používania a stanovím si
učtovné odpisy. Do nákladov dostanem majetok cez odpisy - 551.
Doba používania sa stanoví podľa rozhodnutia účtovnej jednotky. Musí
to byť viac ako jeden rok. (može sa to stanoviť aj na mesiace - min.13)
Daňovo však nebudem odpisovať podľa zákona o dani z príjmov, lebo
majetok nesplňa hranicu 1700,- €.
Daňové odpisy budú presne také isté ako sú zaúčtované účtovné.

A toto z ktorého ustanovenia vyplýva?:confused:
alusa783
15.02.11,14:35
čiže je to omnoho lepšie dat ako krátkodobý majetok a nekomplikovat si robotu (vlastne ani nevidím význam prečo si to niekto dá ako dlhodoby možno ak by som v tom roku mala stratu tak aby sa mi to prenieslo do dalšieho roku.. či hlupost?)

a ďakujem za stručnú, výstižnu odpoveď :)

a kedže som už pochopila toto mam ešte jednu otázku, prebrala som užtovníctvo, v 09roku bolo zaučtované do DNM(dlhodobého) softvér za 97 euro... odpisy neboli robené a teraz ked chcem uzavriet rok 10 chcela by som sa toho zbavit ako? jednorázový odpis v plnej sume? čiže to budem považovať za ten dlhodobý majetok ktorý nesplna limit 1 700 e?
azla
15.02.11,15:16
B. Rozhodnem sa, že je to dlhodobý majetok.
Naúčtujem to na účet 022,určím si dobu používania a stanovím si
učtovné odpisy. Do nákladov dostanem majetok cez odpisy - 551.
Doba používania sa stanoví podľa rozhodnutia účtovnej jednotky. Musí
to byť viac ako jeden rok. (može sa to stanoviť aj na mesiace - min.13)
Daňovo však nebudem odpisovať podľa zákona o dani z príjmov, lebo
majetok nesplňa hranicu 1700,- €.
Daňové odpisy budú presne také isté ako sú zaúčtované účtovné.



A toto z ktorého ustanovenia vyplýva?:confused:

Reagujem na tvoju otázku na podčiarknuté z príspevku č. 12.

V účtovnícve zaúčtované náklady buď sú daňovým výdavkom presne tak ako sú naúčtované, alebo ich pri zostavovaní daňového priznania "ošetrujem" podľa zákona o dani z príjmov.
Ak som učtovala o majetku pod 1700,- eur ako o dlhodobom majetku, môžem. Podľa postupov účtovania je to v poriadku.
Keď o ňom učtujem ako o dlhodobom majetku, tak ho odpisujem.

Následne ak sa pozrieš do zákona o dani z príjmov - tam je hranica pre odpisovanie a pracovanie s pojmom hmotný majetok odpisovaný 1700,- €.
To znamená, že nemôžeš uplatňovať daňové odpisy podľa zákona o dani z príjmov pri majetku pod túto hranicu.
A keďže nemôžeš uplatňovať daňové odpisy podľa zákona o dani z príjmov, tak ani nemáš čo porovnávať (daňove a učtovné odpisy neporovnávaš a neriešiš rozdiely.

Kedže neuplatníš limitovaný výdavok podľa § 19, odst. 3 a - tak daňovým výdavkom sú odpisy, ktoré sú pri tomto majetku zaúčtované v účtovníctve.

Ak ideme do detailov, tak Tebou podčiarknutá veta v mojom príspevku je spravnejšia takto:

Daňovým výdavkom budú odpisy presne také isté ako sú zaúčtované účtovné.
marjankaj
15.02.11,15:55
Reagujem na tvoju otázku na podčiarknuté z príspevku č. 12.

V účtovnícve zaúčtované náklady buď sú daňovým výdavkom presne tak ako sú naúčtované, alebo ich pri zostavovaní daňového priznania "ošetrujem" podľa zákona o dani z príjmov.
Ak som učtovala o majetku pod 1700,- eur ako o dlhodobom majetku, môžem. Podľa postupov účtovania je to v poriadku.
Keď o ňom učtujem ako o dlhodobom majetku, tak ho odpisujem.

Následne ak sa pozrieš do zákona o dani z príjmov - tam je hranica pre odpisovanie a pracovanie s pojmom hmotný majetok odpisovaný 1700,- €.
To znamená, že nemôžeš uplatňovať daňové odpisy podľa zákona o dani z príjmov pri majetku pod túto hranicu.
A keďže nemôžeš uplatňovať daňové odpisy podľa zákona o dani z príjmov, tak ani nemáš čo porovnávať (daňove a učtovné odpisy neporovnávaš a neriešiš rozdiely.

Kedže neuplatníš limitovaný výdavok podľa § 19, odst. 3 a - tak daňovým výdavkom sú odpisy, ktoré sú pri tomto majetku zaúčtované v účtovníctve.

Ak ideme do detailov, tak Tebou podčiarknutá veta v mojom príspevku je spravnejšia takto:

Daňovým výdavkom budú odpisy presne také isté ako sú zaúčtované účtovné.

No istú logiku to má.
Ale napríklad v JÚ neúčtujem o účtovných odpisoch, iba na konci roka zaúčtujem daňové odpisy.
Podľa zákona o DP §22 by v tomto prípade na účely tohto zákona nešlo o odpisovaný hmotný majetok, teda by sa daňovo neodpisoval, ale by mala ísť celá suma do nákladov.Neviem, či je niekde stanovené, že ak sa odpisuje účtovne, tak sa musí odpisovať aj daňovo.
A malo by to byť jednotné pre JÚ aj pre PÚ.
Asi to posuniem kompetentným nech sa k tomu vyjadria.



(2) Hmotným majetkom odpisovaným na účely tohto zákona sú
a) samostatné hnuteľné veci, prípadne súbory hnuteľných vecí, ktoré majú samostatné technicko-ekonomické určenie, ktorých vstupná cena je vyššia ako 1 700 eur a prevádzkovo-technické funkcie dlhšie ako jeden rok,



(1) Odpisovaním sa na účely tohto zákona rozumie postupné zahrnovanie odpisov z hmotného majetku a nehmotného majetku do daňových výdavkov, ktorý je účtovaný1) alebo evidovaný podľa § 6 ods. 11 alebo 14 a je používaný na zabezpečenie zdaniteľných príjmov. Postup pri odpisovaní hmotného majetku je určený v § 26 až 28 a nehmotného majetku v odseku 8, ak nejde o hmotný majetok a nehmotný majetok vylúčený z odpisovania podľa § 23.
azla
15.02.11,16:33
O tejto otázke som ani neuvažovala z pohľadu jednoduchého účtovníctva.

Túto otázku rozoberáme v téme
Podvojné účtovníctvo. :D:rolleyes:
marjankaj
15.02.11,16:39
O tejto otázke som ani neuvažovala z pohľadu jednoduchého účtovníctva.

Túto otázku rozoberáme v téme
Podvojné účtovníctvo. :D:rolleyes:

Ja viem.
Ale zákon o dani z príjmu by mal platiť rovnako. Aspoň sa snaží.:rolleyes:
JÚ som použil preto, aby som znázornil absurdnosť niektorých paragrafov.
Stefan2005
15.02.11,17:03
...Ale zákon o dani z príjmu by mal platiť rovnako. Aspoň sa snaží. JÚ som použil preto, aby som znázornil absurdnosť niektorých paragrafov.

§ 10 postupov JU:

(25) Hmotný majetok podľa odseku 12 písm. b), ktorého ocenenie sa rovná sume podľa osobitného predpisu18) alebo je nižšie, možno zaradiť do dlhodobého hmotného majetku, ak doba použiteľnosti je dlhšia ako jeden rok.

§ 13 postupov PU:

(6) Hmotný majetok podľa odseku 4 písm. b), ktorého ocenenie sa rovná sume podľa osobitného predpisu9) alebo je nižšie, možno zaradiť do dlhodobého hmotného majetku, ak doba použiteľnosti je dlhšia ako jeden rok.

Platí to rovnako v JU ako aj v PU.
Tak ako to napísala azla.
marjankaj
15.02.11,18:42
§ 10 postupov JU:

(25) Hmotný majetok podľa odseku 12 písm. b), ktorého ocenenie sa rovná sume podľa osobitného predpisu18) alebo je nižšie, možno zaradiť do dlhodobého hmotného majetku, ak doba použiteľnosti je dlhšia ako jeden rok.

§ 13 postupov PU:

(6) Hmotný majetok podľa odseku 4 písm. b), ktorého ocenenie sa rovná sume podľa osobitného predpisu9) alebo je nižšie, možno zaradiť do dlhodobého hmotného majetku, ak doba použiteľnosti je dlhšia ako jeden rok.

Platí to rovnako v JU ako aj v PU.
Tak ako to napísala azla.

Štefan súhlasím.
To platí pre účtovanie.
Ale podľa zákona o dani z príjmov §22 ods.(2), na účely zistenia základu dane nejde o hmotný majetok. A teda by sa nemal daňovo odpisovať.
Asi napíšem na ministerstvo, nech oni povedia ako to mysleli.
alusa783
15.02.11,19:30
može mi niekto odpovedat na otazku v prispevku 13?