evka.schmidtova
09.02.11,14:24
Dobry deň. Na materskú dovolenku nastupujem 4.3. 2011 a chcela by som pracovať na dohodu o pracovnej činnosti počas materskej. Viem, že po novom je to možné popri rodičovskom príspevku bez obmedzenia. Ako je to popri materskej dovolenke? Sú tam nejaké obmedzenia? Jedná sa o prácu z domu.
Ďakujem.
Tita
27.07.11,21:45
Dobrý deň, nevyjadríte sa niekto ako to je ?
Môže mamička pracovať na dohodu aj počas materskej aj RD bez obmedzenia?
Teraz som na RD, v septembri plánujem dať syna do škôlky a v decembri čakáme druhé bábo, čiže nastúpim na materskú.
Ak si teraz od 1.8.2011 uzavriem dohodu o pracovnej činnosti, do decembra cca budem na RD ale potom by som mala nastúpiť na materskú. Je to ok?
A čo sa týka škôlky, za to obdobie september - november, stratím nárok na RD 190€ a mám si žiadať príspevok cca 230€? môžem vôbec žiadať ak budem doma, nie v práci...lebo na dohodu budem pracovať z domu. VDAKA vopred!!
veronikasad
27.07.11,21:49
Tita, odstráň prosím tú blikajúcu potvoru ..
Tita
27.07.11,22:08
Blikaciu potvoru?
Tita
27.07.11,22:11
Nerozumiem? Urobila som niečo zlé? Píšem bludy? či len vadí že tam je otáznik? Ved sa pýtam...
veronikasad
28.07.11,05:03
nepíšeš bludy, len tie blikajúce otázniky sú vo večerných hodinách veľmi "príjemné" na unavené oči ... Nepoužívaj ich, odpoveď tým naurýchliš, niektorých možno odradíš - ako mňa včera ...
veronikasad
28.07.11,05:06
Dobrý deň, nevyjadríte sa niekto ako to je ?
Môže mamička pracovať na dohodu aj počas materskej aj RD bez obmedzenia?
Teraz som na RD, v septembri plánujem dať syna do škôlky a v decembri čakáme druhé bábo, čiže nastúpim na materskú.
Ak si teraz od 1.8.2011 uzavriem dohodu o pracovnej činnosti, do decembra cca budem na RD ale potom by som mala nastúpiť na materskú. Je to ok?
A čo sa týka škôlky, za to obdobie september - november, stratím nárok na RD 190€ a mám si žiadať príspevok cca 230€? môžem vôbec žiadať ak budem doma, nie v práci...lebo na dohodu budem pracovať z domu. VDAKA vopred!!
Ak budeš pracovať na dohodu počas poberania RP, nestratíš nárok na jeho ďalšiu výplatu. Príjem nie je obmedzený, limitovaný je počet odpracovaných hodín podľa druhu uzatvorenej dohody.

Ak dieťa nastúpi celodenne do škôlky, štát prestane za teba platiť zdravotné poistenie (aj keď budeš naďalej poberatelom RP) a musíš sa prihlásiť v ZP ako samoplatitel.

Na RD si ako zamestnanec alebo SZČO ?
Tita
28.07.11,06:20
Jáááj:)
ospravedlňujem sa, myslela som že sa to používa, aby sa téma všimla, lebo predomnou pani neodpísali tuším od februára.
Tak ďakujem za skorú odpoveď, sľubujem že sa polepším:)
a čo sa týka zdravotky, hm nato som nemyslela.
Som na RD, držia mi vo firme miesto, čiže som zamestnaná.
Tak by asi bolo dobré dohodnúť sa s riaditeľkou o nástupe do škôlky na adaptačné obdobie nie? vtedy by mi zdravotka padla tiež?
Tita
28.07.11,11:41
Takže to fakt? O ZP počujem prvý krát.... aj ked som v stave zamestnaná (na RD, materskej), stači to že dám dieťa do škôlky a musím bežať do ZP a platiť?
veronikasad
28.07.11,11:48
Takže to fakt? O ZP počujem prvý krát.... aj ked som v stave zamestnaná (na RD, materskej), stači to že dám dieťa do škôlky a musím bežať do ZP a platiť?
počas neplateného volna zamestnanca - ano.
Tita
28.07.11,12:53
materská dovolenka sa berie ako neplatené voľno?:(
veronikasad
28.07.11,12:55
Tita nie - to som teraz mimo témy. Nie neplatené volno, ale ak je dieťa v škôlke nesplňaš podmienku starostlivosti o dieťa v zmysle zákona o zdr.poistení. Preto štát za teba prestane platiť zdr.poistenie
Tita
28.07.11,14:10
Aha dakujem velmi pekne!..ale ak nastupim na matersku s druhym dieťaťom, tak zase pojdem do ZP odhlasiť sa zo samoplatiteľa, lebo aj ked prve bude v školke, o druhé sa budem starať...dobre tomu rozumiem?
Potrebujem si vlastne poriešiť len september, oktober, možno čast novembra....
Ak by som dala na tieto tri mesiace dieťa do škôlky iba ako na adaptačné obdobie, to sa ako posudzuje?
Tita
28.07.11,15:44
Ešte ak možem niečo priložim.
Výcuc z článku ma zaujal
Po novom dohodári:
Aj z príjmov z dohody by sa mali platiť odvody. Kým do zdravotnej poisťovne by dohodári mali platiť rovnako ako zamestnanci deväť percent, na odvodoch do Sociálnej poisťovne im zamestnávateľ bude strhávať 13 percent z platu.

Čítajte viac: http://profesia.pravda.sk/po-novom-sa-rozdiely-medzi-zivnostnikmi-a-zamestnancami-znizia-pwx-/sk-przam.asp?c=A110306_134441_sk-przam_p01#ixzz1TPuiippW
ivka70
28.07.11,16:19
Ak by som dala na tieto tri mesiace dieťa do škôlky iba ako na adaptačné obdobie, to sa ako posudzuje?

Zakon v tomto zmysle nepozna termin adaptacny pobyt dietata v MS, jednoducho akonahle nastupi do skolky, ci tam bude denne hodinu alebo 8 hodin, stale sa to posudzuje, ze tu MS navstevuje.
ivka70
28.07.11,16:21
Ešte ak možem niečo priložim.
Výcuc z článku ma zaujal
Po novom dohodári:
Aj z príjmov z dohody by sa mali platiť odvody. Kým do zdravotnej poisťovne by dohodári mali platiť rovnako ako zamestnanci deväť percent, na odvodoch do Sociálnej poisťovne im zamestnávateľ bude strhávať 13 percent z platu.

Čítajte viac: http://profesia.pravda.sk/po-novom-sa-rozdiely-medzi-zivnostnikmi-a-zamestnancami-znizia-pwx-/sk-przam.asp?c=A110306_134441_sk-przam_p01#ixzz1TPuiippW

To je este hudba buducnosti, a otazne je ako to bude schvalene.
Kedze poslanci maju prazdniny, urcite nic take schvalene nebude do septembra.
Ak si pamatam, tak je to planovane na dalsie roky, neviem, ci nie az od 2013.
Tita
28.07.11,16:46
Ok, tak hudbu budúcnosti neriešim:)
a k tomu adaptačnému! v čom to potom spočíva?
Mala som pocit, že mamičky keď dali dieťa na adaptačný, neprišli o materskú, RD a podobne...tak som myslela že aj so ZP to súvisí nejako...