supernana
09.02.11,15:21
Ahojte, účtujem v JÚ príjem tržby platobnou kartou nasledovne:



tržbu do ERP ako Pokladňa - príjem 119 EUR, s rozpisom Celkom daňové príjmy 100 EUR, Predaj tovaru 100 EUR, DPH výstup 19 EUR.

Z dennej závierky ERP v tom istom doklade /ak program nedovolí v jednom doklade aj príjem, aj výdaj, tak v ďalšom/ tržbu cez terminál - akoby odvod hotovosti na BÚ, t.j. Pokladničný výdaj 119 EUR so zápisom do Priebežných položiek príjem 119 EUR /viď § 12, ods.4, prvá veta PÚ-JÚ/. Účtovný zostatok v pokladni potom zodpovedá skutočnému.

Keď tržba nabehne na bežný účet predávajúceho, tak Bankový príjem 119 EUR, Priebežný výdaj 119 EUR /viď § 12, ods. 4 druhá veta/ a Bankový výdaj - poplatok banke za tržbu cez terminál 0,25 EUR so zápisom do Celkových výdavkov 0,25 EUR, aj Réžie 0,25 EUR.




Prvý bod účtujem na základe príjmového dokladu. Tretí na základe výpisu z účtu, ale druhý neviem či výdaj z pokladne možem zaúčtovať na základe interného dokladu, alebo výdavkového ked v skutočnosti nenesiem peniaze z pokladne na účet. Ďakujem za radu.
Zita5
10.02.11,05:32
Jedna z odpovedí k Vašej téme - vyjadrenie napr. tu.http://www.porada.sk/1649398-post9.html

Ale vidím, že Vám to stále nie je jasné a že Vás nepresvedčila ani firma Kros.
Zita5
10.02.11,05:34
Ahojte, účtujem v JÚ príjem tržby platobnou kartou nasledovne:



tržbu do ERP ako Pokladňa - príjem 119 EUR, s rozpisom Celkom daňové príjmy 100 EUR, Predaj tovaru 100 EUR, DPH výstup 19 EUR.

Z dennej závierky ERP v tom istom doklade /ak program nedovolí v jednom doklade aj príjem, aj výdaj, tak v ďalšom/ tržbu cez terminál - akoby odvod hotovosti na BÚ, t.j. Pokladničný výdaj 119 EUR so zápisom do Priebežných položiek príjem 119 EUR /viď § 12, ods.4, prvá veta PÚ-JÚ/. Účtovný zostatok v pokladni potom zodpovedá skutočnému.

Keď tržba nabehne na bežný účet predávajúceho, tak Bankový príjem 119 EUR, Priebežný výdaj 119 EUR /viď § 12, ods. 4 druhá veta/ a Bankový výdaj - poplatok banke za tržbu cez terminál 0,25 EUR so zápisom do Celkových výdavkov 0,25 EUR, aj Réžie 0,25 EUR.




Prvý bod účtujem na základe príjmového dokladu. Tretí na základe výpisu z účtu, ale druhý neviem či výdaj z pokladne možem zaúčtovať na základe interného dokladu, alebo výdavkového ked v skutočnosti nenesiem peniaze z pokladne na účet. Ďakujem za radu.



Priebežné položky v JU medzi pokladňou a bankou znamenajú peniaze na ceste (na ceste do banky na bežný účet );) Musíte znížiť stav pokladne , inak by tá časť tržby v pokladničnom zostatku chýbala a a po prijatí sa táto platba z PK pripíše na bankový účet .
supernana
10.02.11,07:00
Postup mi je jasný, presne som ho popísala hore, len na tie peniaze na ceste, ktoré účtujem ako výdavok z pokladne do priebežných položiek neviem aký doklad mám vypísať. Keď nesiem naozaj peniaze do banky mám od toho doklad a ktomu vystavím výdavkový, ale tu je to len účtovný prípad. Mám vypísať výdavkový alebo možem interný.
katarina.j
10.02.11,07:23
tržba ERP je klasika-PPD, pri platbe kartou je navyše učtovanie: výdaj z pokladne(priebežná položka)-VPD a príjem na BU(prieb.pol.)=príjem na BU...ved Zita5 vám to dala ako na zlatom podnose....tak snád podrobný rozpis účtovania je pochopitelný...
supernana
10.02.11,07:49
Ďakujem za odpoveď, postup účtovania chápem, len som sa tu dočítala aj iné sposoby a chcem si byť 100% istá, nerada robím niečo zle.