matiasaadam
09.02.11,19:56
Dobrý večer, mám kvetinárstvo a potrebovala by som poradiť ... chcela by som predávať veľkonočné vajíčka, ktoré si sama doma urobím - teda vyfúknem, namaľujem ... ako označiť takýto tovar???? je potrebné špeciálne živnostenský list na "nejakú výrobu"???? prosííííím ...:confused:
matiasaadam
09.02.11,21:05
prosím, je niekto, kto by mi s týmto poradil ????
Zitulda
10.02.11,14:20
posúvam
terezamaria
10.02.11,20:34
Dobrý večer, mám kvetinárstvo a potrebovala by som poradiť ... chcela by som predávať veľkonočné vajíčka, ktoré si sama doma urobím - teda vyfúknem, namaľujem ... ako označiť takýto tovar???? je potrebné špeciálne živnostenský list na "nejakú výrobu"???? prosííííím ...:confused:

Si podnikateľka a máš kvetinárstvo?
To, čo si sama vyrobíš, môžeš predávať. Na veľkonočné vyfúknuté a ozdobené vajíčka nepotrebuješ certifikát.
durisovad
10.02.11,21:34
Ked ich budes predavat navesane na vetvicky bahniatok alebo inej jarnej okrasy, urcite pojdu dobre na odbyt. Prajem ti, aby si s nimi mala uspech.
adam
11.02.11,06:19
Certifikát netreba, ale aj tak na ne treba dať označenie v prípade kontroly zo SOI ( napr. na nálepku )s tým, čo to je,kto je výrobca...napr: dekorácia, ručná praca, predajca XY. Mal by tam byť aj materiál, z čoho to je vyrobené. Pri vajíčku??? Miesto výrobcu môže byť uvedený aj predajca.
a_je_to
11.02.11,14:03
Keď u nás býva dvakrát do roka jarmok, alebo trh ľudových remesiel, tak sú tu predajcovia domáckych hračiek, ozdobných predmetov, opaskov, varešiek, fujár, hrnčekov, obrázkov ... a nemajú žiadnu nálepku. Aj vajíčka, zdobené zubárskou vŕtačkou ... nádhera. Na vajíčko nič nelep, je to znehodnotenie, stačí to nalepiť na sáčok, do ktorého to po zaplatení vložíš. Neviem, či na také malosériové umelecké predmety treba nejaký certifikát, či to nepodlieha skôr autorskému zákonu podľa § 3/1/b, alebo predaj spracovaných živočíšnych výrobkov podľa § 3, ods.4 živnostenského zákona. Také výrobky môžeš vykúpiť aj od bežného občana na zmluvu podľa občianskeho zákonníka a ďalej sú pre Teba iba tovarom. Určite sú na to nejaké výnimky. Ostatné úradné povinnosti spraceš aj pod svoju existujúcu živnosť kvetinárstva. Aj rozumovo slabší zákazník vidí, že je to z vajíčka, ktoré bolo zrejme skonzumované bez väčšieho porušenia a použitý materiál je bezprecedentne nezávadný a bez potreby preukazovania pôvodu.
Ak Ťa prepadne nejaký kontrolór, ktorý bude požadovať certifikát ... že vajíčka neobsahujú vírus vtáčej chrípky H5N1, alebo nadlimitné množstvá dioxínov, tak mu povedz, že pred mesiacom si z nich mala na večeru praženicu a ... že si stále tu ... ako živý dôkaz ich nezávadnosti.
adam
11.02.11,16:17
Certifikát netreba, ale aj tak na ne treba dať onačenie v prípade kontroly zo SOI ( napr. na nálepku )s tým, čo to je,kto je výrobca...napr: dekorácia, ručná praca, predajca XY. Mal by tam byť aj materiál, z čoho to je vyrobené. Pri vajíčku??? Miesto výrobcu môže byť uvedený aj predajca.
Moja rada bola na základe skúsenosti. SOI to vyžaduje ( informovanosť zákazníka ). Ja viem, že je to blbosť, že každý vie, čo to je, z čoho to je a na čo, ale v susednom obchode dostali pokutu za neoznačený výrobok 300€. Nálepky sú vo všetkých obchodoch, keď si to všimnete. A myslím, že každý vie, že tácka je potreba do domácnosti atď. Ale v štátnej kase chýbajú evríčka a SOI ich takto do nej pridáva...Nemusí lepiť nálepky, bol to príklad, ale nejakým vhodným spôsobom by som ich určite označila. Záleží na jej rozhodnutí.