salfusco
12.12.05,19:10
do februara 2005 som bol nezamestnany.od 5.marca do 14.septembra so pracoval v irsku.mal som tam priemerny plat 1000 eur mesacne,ale dane som tam neplatil ziadne,iba zamestnavatel za mna platil odvody.teraz mi poslali z tamojsieho uradu vyuctovanie s nulovou taxou.na danovom urade mi povedali,ze podla §5 dani z prijmov musim zaplatit dan z prijmu v cudzine,kedze mam trvaly pobyt na slovensku,co cini zhruba po odpocitani nezdanitelnej polozky cca 29000.chcem sa opytat ci to musim zaplatit,pretoze moj brat takisto pracuje v cudzine tymto sposobom a jedna danovacka mu povedala,ze to zaplatit musi a druha zas ,ze tu dan zaplatit nemusi.ja som sice zarobil zhruba tych 1000 eur mesacne,ale moje naklady na ubytovanie a stravu cinili cca 750 eur mesacne,t.j. doniesol som si asi po odratani letenky tam a spat cca 15000sk je to asi 45000 co mi zostalo za pol roka prace a z toho mam zaplatit SR ,kde som vobec nebol 6 mesiacov zaplatit 29000? vie mi niekto poradit,co mam robit,lebo takyto sposob s prepacenim zdierania nie je o.k. a to sa chce clovek vzdelavat v cudzich jazykoch a nabrat nejake skusenosti a nezataovat stat poberanim socialnych davok,ktore som poberal,ked som bol nezamestnany.vopred dakujem za radu
anssia
12.12.05,18:44
takze s tou danou v Irsku to vyzera tak, ze tam to uz asi mas o.k...u nas ti danovy urad na to nemoze prist co si tam zarobil..takze ja by som to nepriznala..ta uradnicka ti nemohla povedat nic ine..podla zakona by si mal podat..ale ked na to nepridu tak naco:)este ti to zistim na 100%..takze ziadne strachy..
Janiela
13.12.05,05:39
Nie je mi jasné, prečo zamestnávateľ nezrazil daň už v Írsku. Daniť treba! Ak by daň bola zrazená, tak pri daňovom priznaní (povinnosť každého) sa daň započítala.Ináč, na daňovom úrade v Tvojom prípade postupovali správne.