eko_nomka
09.02.11,22:51
Prosím o radu k zmene obchodného mena:
Právnická osoba zmenila názov firmy rozhodnutím VZ v 12/2010 ale v OR bola zmena v kolonke "od" 1/2011. Ako má podať závierku - pod starým alebo novým obchodným menom?
KEJKA
09.02.11,22:12
Dúfam, že zmenu nahlasil aj na DU, taže oni si ho majú čas zaevidovať. Podstatné je ICO a DIC, ktoré sa nemení.
Dostane aj nové registračné kartičky. Výkazy a DPPO už podá pod novým menom.
focalor
10.02.11,06:44
od 1/2011 funguje spolocnost uz pod novym obchodnym menom, cize vsetko co sa riesi v spolocnosti, tak sa uvadza nove obchodne meno...
azla
06.08.12,06:35
Chcela by som sa spýtať na takúto situáciu v súvislosti so zmenou obchodného mena.

Dodávateľ zmenil obchodné meno od 30.5.2012. Faktúry nám stále vystavuje na pôvodnom hlavičkovom papieri s pôvodným obchodným menom.
Akurát na konci faktúry pripojil text, že spoločnosť od 30.6.2012 zmenila obchodné meno na
ABC s.r.o.. Ostatné údaje ostavajú nezmenené.

Môžem považovať uvedenú faktúru z pohľadu zákona o dani z príjmov za správnu ?
Splňa náležitosti faktúry (§ 71, odst.2a - fa musí obsahovať meno platiteľa)
KEJKA
06.08.12,06:48
zmenil obchodné meno ......30.5.2012 je už zápis v OR?, potom by mal zmeniť hlavičkovvý papier.
umiestnenie obch.mena nie je až také rozhodujúce, ale môže mýliť, aj vysvetlivka - kde je umiestnená? na konci?
pôvodný hl.papier by podľa mňa mohol používať v medziobdobí od dátumu rozhodnutia VZ do zápisu v OR.
azla
07.08.12,05:40
Práve pozerám, že som napísala 30.5. (zle)
30.6.2012 zmenil obchodné meno, stále používa pôvodný hlavičkový papier s pôvodným obchodným menom, len pripojil na konci faktúry za súčtovými riadkami obyčajnými malými písmenami , kde je cena bez dph, dph , spolu).

Zato pôvodné obchodné meno je na faktúre veeeľkymi písmenami hore. Naozaj sme si to nevšimli a všetky faktúry za júl sme museli nanovo preevidovať, len podklad mame aký máme (starý hlavičkový).

V obchodnom registri je do 29.6 -* staré meno
od 30.6. nové meno.
Už máme 7. august a firma stále posiela faktúry na starom hlavičkovom papieri.
A nie som si istá, či je to akceptovateľné z pohľadu správných náležitosti daňového dokladu.
KEJKA
07.08.12,06:45
žiaľ, hlavičkový papier nie je zakázaný, ani predpísaný. Náležitosti faktúra podľa zadania má, spôsob a miesto, veľkosť písma nie je uvedená. Kedysi sa nám stalo niečo podobné, zámena firmy z dôvodu rovnakej výraznej hlavičky, bol z toho problém aj finančný v rámci obchodných vzťahov, ale to nie je váš prípad.
Môžete fa vrátiť dodávateľovi s požiadavkou zmeny hlavičkového papiera, ale oporu v zákone pravdepodobne nenájdete.
azla
07.08.12,08:12
Ďakujem za odpoveď
mne nejde o nejakú byrokráciu, ja už som zorientovaná, že sa volajú ináč, len som nechcela riskovať, že mi daňový úradník "vyhodí" faktúru.

Stávalo sa, že žiadali vymeniť faktúru kvôli veľkým a malým písmenam v obchodnom mene ak neboli v súlade s presným znením v obchodnom registri.