kacenka4
10.02.11,04:30
Ahojte,



Chcem Vás poprosiť o konzultáciu v súvislosti so zmenou zákona od 1.1.2011, ako aj o kontrolu roka 2010, pripájam aj vyjadrenie z Daňového úradu, prosím Vás o Vaše názory:



Jedná sa o nasledovný príklad:



Slovenská SZČO, registrovaná pre daň z pridanej hodnoty na Slovensku, má pridelené IČ DPH s prefixom SKxxxxxxxxxx je poskytovateľom služieb (tréner hádzanej pre reprezentáciu v ČR). Miesto plnenia služby je v ČR.

Prijímateľ služby je Hádzanársky klub, ktorý bol do 30.06.2010 spoločnosťou s ručením obmedzeným a platcom DPH v ČR. Od 01.07.2010 sa Hádzanársky klub stal "združením" a nie sú platci DPH v ČR.



Čo to v praxi znamenalo v roku 2010 - prosím o opravu ak uvažujem nesprávne:



1. Do 30.06.2010: Ak odberateľom služby bola s.r.o. platca DPH v ČR, tak poskytovateľ služby - slovenská SZČO - si určila miesto dodania služby podľa §16/3 a teda faktúry vystavoval bez DPH, s poznámkou na faktúre, že daň je povinná platiť osoba v mieste prijatia služby, teda česká s.r.o., ktorá si túto službu samozdanila. Súhrnný výkaz sa nepodáva.



2. Od 01.07.2010: Ak odberateľom služby bolo "združenie" neplatca DPH v ČR (neziskova organizacia), tak poskytovateľ služby - slovenská SZČO - si určila miesto dodania tiež podľa §16/3, faktúry vystavuje bez DPH, s poznámkou na faktúre, že daň je povinná platiť osoba v mieste prijatia služby, teda české združenie. Otázka: Oni ako neplatcovia DPH boli povinní sa registrovať v ČR za platcov DPH podľa §7a) (je aj v ČR taký paragraf)? Čo ak sa za platcov neprihlásili? Je slovenská SZČO povinná odviesť daň v ČR, alebo v SR? Podľa akého paragrafu? Súhrnný výkaz sa nepodáva.

K tejto otázke som z DU dostala túto odpoveď (ale fakt neviem či mám byť kľudná že všetko som spravila dobre, naozaj nemusím platiť nikde daň, ak odberateľ v ČR nie je platca?)

K povinnostiam, ktoré vyplývajú z českého zákona sa, žiaľ nemôžeme vyjadrovať.
Pokiaľ sa však miesto dodania určili podľa § 16 ods. 3 zákona o DPH platného v roku 2010, potom miestom dodania je ČR a daň by mal platiť odberateľ.

Rok 2011:



Po zmene zákona o DPH od 1.1.2011 si miesto dodania slovenská SZČO určí podľa § 15/1, pretože sa jedná o platenú službu, kde je vopred zmluvne dohodnutá cena za trénerskú činnosť. Príjemcom tejto služby je české združenie, neplatca DPH v ČR.

Ako má slovenská SZČO postupovať v tomto prípade? Súhrnný výkaz sa podáva. Faktúru vystavuje bez DPH a oznámi českému združeniu, že je povinné sa registrovať ako príjemca služby pre DPH podľa §7a)? Čo ak sa odmietne české združenie prihlásiť za platcu DPH v ČR? Musí to slovenská SZČO nejako riešiť? Musí sa prihlásiť slovenská SZČO za platcu v ČR, alebo musí odviesť DPH na Slovensku?

Odpoveď z DU:


Pokiaľ je české združenie zdaniteľnou osobou, ktorá je usadená v ČR a ide o vopred dohodnutú aktivitu, potom sa určí miesto dodania podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH za podmienky, že ide o zdaniteľnú osobu registrovanú pre daň. Pokiaľ vám česká zdaniteľná osoba neposkytne IČ DPH, mali by ste postupovať podľa § 15 ods. 2 zákona, nakoľko ak by ste určili miesto dodania podľa § 15 ods. 1, museli by ste túto službu uviesť v súhrnnom výkaze, do ktorého sa uvádza aj IČ DPH odberateľa, ktoré vám odberateľ neposkytol, hoci v zmysle smernice ES 2008/8m ktorá je pre všetky EÚ záväzná, sa mal registrovať na DPH v ČR – za podmienky, že sa jedná o zdaniteľnú osobu (podnikateľa).

Mám teda zaplatiť daň na Slovensku za rok 2011?

Vopred ďakujem za informácie.
KEJKA
10.02.11,06:09
podľa toho, čo si napísal, nie je združenie zdaniteľnou osobou - to si treba ujasniť s nimi, prečo vtedy boli a teraz nie sú, možno ako sro mali iné aktivity.
Ak teda nie sú, tak by som vystavila faktúru so slov.DPH.
kacenka4
10.02.11,06:18
podľa toho, čo si napísal, nie je združenie zdaniteľnou osobou - to si treba ujasniť s nimi, prečo vtedy boli a teraz nie sú, možno ako sro mali iné aktivity.
Ak teda nie sú, tak by som vystavila faktúru so slov.DPH.
Cize vystavit fakturu so slovenskou DPH aj v druhom polroku 2010 aj od zaciatku roka 2011? Oni ako s.r.o. proste len zanikli a stali sa zdruzenim. Ale predsa aj neziskova organizacia sa za urcitych okolnosti povazuje za zdanitelnu osobu, alebo nie?
KEJKA
10.02.11,06:24
Cize vystavit fakturu so slovenskou DPH aj v druhom polroku 2010 aj od zaciatku roka 2011? Oni ako s.r.o. proste len zanikli a stali sa zdruzenim. Ale predsa aj neziskova organizacia sa za urcitych okolnosti povazuje za zdanitelnu osobu, alebo nie?
áno, ved to treba overiť, ako som napísala.
nemôžeš však ignorovať fakt, že nemáš ich ičDPH.
V ČR to funguje rovnako, takže ak sa nezaregistrovali - bud porušili ich zákon, alebo nie sú zdaniteľná osoba.
Nemáš ičDPH, teda postupuj podľa usmernenia drsr a teda §15/2.
kacenka4
11.02.11,05:40
áno, ved to treba overiť, ako som napísala.
nemôžeš však ignorovať fakt, že nemáš ich ičDPH.
V ČR to funguje rovnako, takže ak sa nezaregistrovali - bud porušili ich zákon, alebo nie sú zdaniteľná osoba.
Nemáš ičDPH, teda postupuj podľa usmernenia drsr a teda §15/2.
Tak som dostala od nich konecne informaciu, ze su zdanitelnou osobou. Z toho teda vyplyva, ze oni mali povinnost sa zaregistrovat a ja som v druhom polroku 2010 postupovala spravne? Oni vedeli ze taku sluzbu prijmu, bolo teda ich povinnostou sa zaregistrovat, ano?
Teraz zacali dokonca argumentovat tym, ze SZCO ako trener tam ma "stalu prevadzkaren" - meni to nejako situaciu, co sa tyka vystavovania faktur?
KEJKA
11.02.11,06:46
ak má stálu prevádzkáreň, atk si musí splniť svoje povinnosti v ČR - registrovať sa tam, neviem ako je to presne so SZČO.
Ale neviem ani, či riešiš minulosť, alebo budúcnosť.
Ak si nemala ich ičDPH, tak si mala vystaviť faktúru s DPH SK.....
bez toho nevieš, že sú zdaniteľnou osobou. Čo by si dala do súhrnného výkazu?
kacenka4
11.02.11,06:53
ak má stálu prevádzkáreň, atk si musí splniť svoje povinnosti v ČR - registrovať sa tam, neviem ako je to presne so SZČO.
Ale neviem ani, či riešiš minulosť, alebo budúcnosť.
Ak si nemala ich ičDPH, tak si mala vystaviť faktúru s DPH SK.....
bez toho nevieš, že sú zdaniteľnou osobou. Čo by si dala do súhrnného výkazu?
Pri §16/3 sa SV nepodava. Kedze miesto dodania sportovych sluzieb je v Cechach, tak dan neprenasam - to mam potvrdene z DU - nejde o prenos dane, ide to uplne mimo DPH.
Riesim este rok 2010. Pretoze si myslim, ze dan mali zaplatit v Cechach. Ale ked som citala nas §7a) - tak ten sa vztahuje k nasmu §15. Cize fakt neviem, ci som to spravila dobre.
KEJKA
11.02.11,07:27
ak nejde o prenos dane - tak sa mal registrovať v ČR, kedže dodávateľ je platiteľom a teda mal odviesť CZ DPH dodávateľ.
nejdem preverovať tvrdenie DU, kedže píšeš, že to takto potvrdené máš.
Práve prenos DP DPH znamená, že môžeš si dovoliť fakturáciu bez DPH a DPH zaplatí odberateľ - lenže musí byť registrovaný a to nie je.
kacenka4
13.02.11,10:31
Takze este raz to zhrniem:
- otazka sa tyka roku 2010
- dodavatel sluzby je slovensky zivnostnik, platca DPH na Slovensku, miesto urcenie je podla 16/3 - teda v Cechach
- prijemca sluzby je ceska neziskovka, neplatca DPH, ktora vsak je zdanitelnou osobu (zdanitelna osoba nerovna sa platca DPH)
- http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/brozury_a_letaky/data/refnepl_122009.pdf ... pripajam link z drsr, kde sa hovori, ze ziadost o registraciu podla §7a) sa nepodava "ak dodáva alebo prijíma služby, pri ktorých sa miesto dodania služby určí podľa § 16 zákona o DPH" - cize ten cesky prijemca sluzby sa asi registrovat nemusi, alebo ano???
- co sa tyka miesta urcenie, je to rovnake tak v SR ako aj v CR, lebo: Od 1.1.2010 boli vsetky staty EU povinne implementovat do svojej legislativy nove pravidla tykajuce sa dodania sluzieb v ramci EU. Pre upresnenie ide o smernicu Rady 2008/8/ES z 12. februára 2008, ktorou sa mení a dopĺňa smernica Rady 2006/112/ES pokiaľ ide o určenie miesta dodania služieb.
- osobou povinnou platit dan je v tomto pripade podla §69/2 - prijemca sluzby - Cech - pretoze slovensky podnikatel nie je v Cechach povinny sa zaregistrovat k plateniu DPH. Vznika mu tam sice stala prevadzka z pohladu dane z prijmov (splna dlzku pobytu), ale nie z pohladu DPH (nesplna obrat)
- faktury som vystavila bez DPH, s odvolanim sa na § 16/3 a § 69/2 - odberatel vedel, ze dodavatel sluzby je slovensky platca DPH
- vyjdrenie z drsr zo dna 01.02.2010, ked sa menil zakon o DPH od 01.01.2010: "Pri športových službách je miesto dodania určené v ČR tak podľa starého znenia zákona ako aj novely, len § sa zmenil na § 16 ods. 3. Ak je miestom dodania (bez prenosu) určené v ČR, potom sa súhrnný výkaz na uvedené služby nepodáva. Tým pádom je vystavená faktúra bez dane, keďže miestom zdanenia je ČR."

Ak mi este niekto viete poradit, prosim napiste, ci som postupovala spravne, potrebovala by som uzavriet rok 2010.
Vopred dakujem.
KEJKA
13.02.11,10:44
ked nemohol preniesť DPH na Čecha, tak sa mal registrovať v ČR ako som už písala:
Slov. DPH a zákony neporušil, takže účto môžeš uzavrieť.
Spätne to už ani nevyriešiš.
AdrianaA
07.12.11,08:24
Mňa zase zaujíma ako sa bude chovať živnostník - tréner neplatca DPH, ktorý trénuje v ČR. Fakturuje trénerske služby do ČR organizácii, ktorá je platcom DPH. Má nejaké povinnosti ?