GABAZ
10.02.11,05:26
Veľmi súrne by som potrebovala poradiť : Robím výplatu v Pohode pre konateľa s pravidelnou mesačnou odmenou, ktorý je zároveň aj zamestnancom. V Pohode v personalistike bude pracovník zalozený 2x - raz ako zamestnanec, raz ako konateľ. Ako zamestnanec má vysokú mzdu, ktorá presahuje max. vymeriavacie základy pre všetky poistenia a teraz mám dilemu, ako mu zraziť poistné z titulu konateľa. V podstate ide o dva pracovné pomery, pričom už v prvom prekročí vymeriavacie základy. Keď som správne pochopila na blogu pána Mihála, tak na sociálne poistenie zamestnanca by som mala zraziť z oboch vzťahov do výšky max.VZ a na sociálne poistenie zamestnávateľa sa max.VZ posudzuje z každého vzťahu osobitne. Vychádza mi to, že by som zo mzdy za prácu mala odviesť maximálne odvody aj za zamestnanca aj za zamestnávateľa. Z odmeny konateľa by som už potom mala odviesť len odvody zamestnávateľa do výšky maximálneho VZ, nakoľko maximum pre zamestnanca už prekročil pri pracovnom vzťahu zamestnanca. V Pohode by sa to malo dať nastaviť, nie som si istá či nebude problém pri odoslaní výkazu do Sociálnej poisťovne cez EZU.

Tiež mi nie je jasné, či takto mám postupovať aj pri zdravotnom (http://www.porada.sk/t16146-zakon-o-zdravotnom-poisteni-od-01-01-2011-a.html) poistení. Možno mal už niekto taký prípad, veľmi by mi pomohla každá rada. Dnes musím urobiť výplaty a neviem si s tým rady.

VOPRED ĎAKUJEM.
GABAZ
10.02.11,08:18
Nikto mi nevie poradiť ?
GABAZ
10.02.11,12:29
Posúvam.
zuki
16.02.11,17:57
Môžem vedieť, ako sa ti podarilo urobiť výplatu ? Mám podobný prípad, max. VZ presahuje ako zam-ec len pre nemocenské poistenie. Ako konateľovi som mu ručne nastavila v záložke dane a poistné odvod pre každý druh poistenia, okrem NP za zamestnanca, lebo pri NP už bol dosiahnutý max. VZ z prac. pomeru. V prílohe výkazu do SP je evidovaný 2X a vo výkaze do ZP tiež, lebo v personalistike je pracovník založený 2x.
Neviem, či je postup a hlavne výkaz do ZP správne.
Ďakujem za rady.
GABAZ
17.02.11,13:20
Výplaty som urobila - či dobre, to neviem. V softveri som mala zamestnanca zaevidovaného 2x - raz ako zamestnanca, raz ako konateľa.
Odvody do sociálnej poisťovne som nastavila tak, že z príjmu zamestnanca mu zrazilo maximálne vymeriavacie základy aj za zamestnanca aj za zamestnávateľa. Z príjmu konateľa som nastavila len odvody zamestnávateľa, nakoľko už zo zamestnania mal zrazené maximálne odvody. Mesačný výkaz som posielala cez EZU, tuším som tam zaškrtla políčko súbeh a prešlo mi to cez kontroly. Zatiaľ sa zo Sociálnej poisťovne neozvali.
Volala som do Sociálnej poisťovne, na normálnu infolinku som sa nevedela vôbec dovolať, na technickej podpore EZU mi potvrdili, že tento postup sa používa, ak má zamestnanec viac pracovných pomerov, ale nevedela mi potvrdiť, či sa tento postup môže použiť aj keď ide o súbeh príjmu zo zamestnania a príjmu konateľa.


Zdravotné odvody som potrebovala odviesť do poisťovne Union, na infolinke mi nevedeli poradiť, odporučili mi poslať písomný dotaz, zatiaľ mi neprišla odpoveď. Odvody som zrazila v plnej výške aj zo zamestnania aj z príjmu konateľa - v mesačnom výkaze je zamestnanec 2x. Výkazy som posielala poštou, zatiaľ sa neozvali. Neviem, či to bolo správne, ale nemohla som dlhšie čakať s výplatami. Predpokladám, že pri ročnom zúčtovaní ZP sa to bude dať vyrovnať.
zuki
17.02.11,13:40
Ďakujem za odpoveď. Vidím, že sme postupovali rovnako.