speedy_vw
12.12.05,19:17
Prečítal som si tu dnes viacero rôznych príspevkov na tému Dohoda o brig. práci študentov.
Mám z toho trošku "hokej".
Chcem poprosiť - nevedel by niekto spraviť také zhrnutie všetkých povinností zamestnávateľa...... samotného študenta.......

kto a čo musí platiť, od akej sumy sa platia fondy, dane atď... ktoré všetky vyhlásenia, dohody, zmluvy a potvrdenia treba mať aby bolo všetko OK?

A ešte jedna otázka - je možné zaplatiť soc. poisťovni 0.8% z hrubej mzdy študenta naraz z jeho celoročného príjmu napr. na konci roka (alebo ak je to možné naraz - do kedy najneskôr) ?

Ďakujem
liba2
13.12.05,03:56
A ešte jedna otázka - je možné zaplatiť soc. poisťovni 0.8% z hrubej mzdy študenta naraz z jeho celoročného príjmu napr. na konci roka (alebo ak je to možné naraz - do kedy najneskôr) ?

Ďakujem
Odvody 0,8% do SP platí zamestnávateľ vždy v tom mesiaci, kedy došlo k zúčtovaniu mzdy/odmeny na základe DBPŠ. Súčasne je tu ďalšia povinnosť: predkladať SP mesačný výkaz, kde sa uvedie vymeriavací základ študenta a výška odvodu.
liba2
14.12.05,05:39
Prečítal som si tu dnes viacero rôznych príspevkov na tému Dohoda o brig. práci študentov. Mám z toho trošku "hokej".
Chcem poprosiť
- nevedel by niekto spraviť také zhrnutie všetkých povinností zamestnávateľa...... samotného študenta.......

kto a čo musí platiť, od akej sumy sa platia fondy, dane atď... ktoré všetky vyhlásenia, dohody, zmluvy a potvrdenia treba mať aby bolo všetko OK?

A ešte jedna otázka - je možné zaplatiť soc. poisťovni 0.8% z hrubej mzdy študenta naraz z jeho celoročného príjmu napr. na konci roka (alebo ak je to možné naraz - do kedy najneskôr) ?

Ďakujem
Tvoja otázka je veľmi "zoširoka". Možno niekedy niekto tebou navrhované zhrnutie urobí - ale stálo by ho to veľa času. Osobne nevidím nato dôvod. Takmer všetko na tému DBPŠ tu na porade bolo rozoberané, treba len trošku "vyhľadávať". Ak máš v niečom konkrétnom nejasnosť - opýtaj sa - kto vie, rád odpovie.
dadika
14.12.05,07:07
pokiaľ zamestnávaš študenta-dohoda o brig.práci študentov, samozrejme písomnou formou-doporučujem prečítať Zák.práce- musí mať štatút študenta. Nemôže prekročiť v priemere polovicu určeného týždenného pracovného času. Najlepšie je pre teba, keď budeš mať potvrdenie zo školy, že v šk.roku 2005/2006 je študentom.....Treba ho nahlásiť potom na sociálku-na tlačive Registračný list FO a hore si dopíš niekde, že je to dohodár-nie je tam na to kolonka. Nezabudni že ho musíš prihlásiť ešte pred tým, než začne vykonávať prácu!
DUMA
14.12.05,08:20
Dobrý deň všetkým!
Mám dilemu...Študenta som prihlásila dňa 28.11.05 do SP.
Akú najvyššiu mzdu mu môžem dať za november a akú za december???? Je tá suma obmedzená???Môžem mu za december vyplatiť napr.80000,-Sk?
Ďakujem za spoľahlivú a rýchlu odpoveď.
liba2
14.12.05,08:26
Dobrý deň všetkým!
Mám dilemu...Študenta som prihlásila dňa 28.11.05 do SP.
Akú najvyššiu mzdu mu môžem dať za november a akú za december???? Je tá suma obmedzená???Môžem mu za december vyplatiť napr.80000,-Sk?
Ďakujem za spoľahlivú a rýchlu odpoveď.Výška odmeny nie je obmedzená, ale mala by byť adekvátna k vykonávanej práci a odpracovanému počtu hodín (ak ide o DBPŠ).
DUMA
15.12.05,09:12
liba2, ďakujem za odpoveď.
Ide o to ,že ten študent sa podieľa na tvorbe www stránok pre firmu už celý rok, ale do SP je prihlásený až 28.11.05.A ja neviem ako mu mám vyplatiť mzdu za celý rok.Prosím, poraďte.....
Jozef Mihál
15.12.05,11:03
Môžem mu za december vyplatiť napr.80000,-Sk?


Áno .
DUMA
15.12.05,11:08
Ďakujem za odpoveď.
DUMA
15.12.05,12:22
P.Mihál,prosím Vás ešte o jednu radu, ak Vás to neobťažuje...
Ak dám podpísať Vyhlásenie študentovi, alebo nedám podpídať Vyhl. študentovi aké povinnosti mi z toho plynú?
Jasné mi je len to, že študent musí dať do 28.02.05 Ročné zúčtovanie do ZP a následne do 01.06. zaplatiť 14% daň.
Za ochotu ďakujem.
liba2
15.12.05,12:33
P.Mihál,prosím Vás ešte o jednu radu, ak Vás to neobťažuje...
Ak dám podpísať Vyhlásenie študentovi, alebo nedám podpídať Vyhl. študentovi aké povinnosti mi z toho plynú?
Jasné mi je len to, že študent musí dať do 28.02.05 Ročné zúčtovanie do ZP a následne do 01.06. zaplatiť 14% daň.
Za ochotu ďakujem.
DUMA, asi je to preklep: 14% ZP (nie daň).
Vyhlásenie sa vzťahuje k dani z príjmov: ak ho študent podpíše, má nárok na odpočítateľnú čiastku, teda bude platiť daň z nižšieho základu;
ak nepodpíše - nárok nemá v tom konkrétnom mesiace, teda zaplatí 19% daň z celej brutto sumy.
Po skončení roka mu môžeš urobiť - ak o to požiada - Ročné zúčtovanie dane. Možno mu vyjde preplatok na dani v závislosti od toho, či mal v r.2005 aj iné príjmy.
DUMA
16.12.05,12:46
Ďakujem za odpoveď.
DUMA
Jozef Mihál
16.12.05,12:59
DUMA, ľutujem tohto študenta. 14% z 80.000 to nie je maličkosť. Skúste na Porade pohľadať nejaké rady, ako to elegantnejšie "poriešiť".
DUMA
20.12.05,11:35
Ďakujem, pokúsim sa, aj keď som na Porade pomerne nová a niekedy sa ťažko orientujem v príspevkoch...