elienka1
10.02.11,07:15
Dobrý deň,
som platca DPH a obdržala som faktúru z ČR od živnostníka z ČR za poskytnuté služby (dodané do SR), ktorá je vystavená bez DPH pretože živnostník nie je platca DPH.
Mám takúto faktúru samozdaniť alebo postupujem rovnako akoby to bol neplatca DPH na Slovensku?
Ďakujem
IvoM
10.02.11,07:01
Nepíšeš o akú službu ide, takže len všeobecne, pozri si §69.2 a §69.3 ak táto služba spadá do paragrafov služieb tam vymenovných tak áno, musíš spraviť samozdanenie a nie je ani rozhodujúce či poskytovateľ služby je z EÚ alebo či je platiteľ DPH alebo nie.
elienka1
10.02.11,07:28
ďakujem za rýchlu odpoveď. Takže podla Par. 69ods 2 nie je to ani jedna služba vymenovaná v par. 16 ods 1-4 a 10-11. Ale podľa par 69 ods 3 mi vychádza že ja som zdaniteľná osoba a prijala som službu dodanú zahraničnou osobou z členského štátu a podľa par15ods1 je toto dodanie v tuzemsku. Takže podľa tejto úvahy mi vychádza, že bez ohľadu na to, či je môj dodávateľ služby platca DPH alebo nie je platca DPH v ČR, tak som osoba povinná platiť daň tzn. mala by som to samozdaniť.

Je moja úvaha správna?

Inak typ služby - živnostník z ČR vykonáva pre mňa remeselné práce v mieste sídla firmy.

Ďakujem
IvoM
10.02.11,09:05
Áno, len na okraj ten živnostník z ČR sa mal pred dodaním služby registrovať.
Zlata
22.02.11,13:12
Prosím ešte upresnenie. Samozdaní na riadkoch 09, 10 alebo 11, 12 a mám nárok na odpočet na riadkoch 20, 21 ?
tina.mm
23.02.11,07:02
Obdržali sme faktúru od českého neplatiteľa DPH za prepravné služby,dopravca viezol tovar z Nemecka do ČR. Máme ju samozdaniť podľa § 69 ods.3?
Ďakujem.
Zlata
24.02.11,06:00
Obdržali sme faktúru od českého neplatiteľa DPH za prepravné služby,dopravca viezol tovar z Nemecka do ČR. Máme ju samozdaniť podľa § 69 ods.3?
Ďakujem.
1. Kto poskytujem službu - česká zdaniteľná osoba (aj keď neplatiteľ)
2. Miesto dodania služby - SR podľa par. 15 ods. 1 - t.j. miesto, kde má sídlo zákazník. DPH platí platiteľ dane registrovany pre DPH v SR , teda vy.
Český neplatiteľ sa mal pred dodaním služby registrovať najneskôr 7 dní pred dodaním službu na zdaniteľnú osobu v ČR a uviesť službu do súhrnného výkazu.
renata
25.02.11,05:58
Riešime podobný prípad, máme dodávateľa služby (neplatca DPH) z ČR, sprostredkovateľská služba vykonávaná v tuzemsku. Taktiež nevieme zaradiť túto službu. Podľa § 69, odst.3 som síce platiteľ dane povinný platiť daň pri dodaní služby zahraničnou osobou ale tu je odvolávka na § 7.
tina.mm
25.02.11,09:27
Čo mám robiť v prípade, ak sa český neplatiteľ pred dodaním služby neregistroval na DÚ v ČR? Na jeho faktúre nie je IČ DPH, je tu len uvedené, že nie je platiteľ DPH.
Ďakujem.
Zlata
25.02.11,11:28
Čo mám robiť v prípade, ak sa český neplatiteľ pred dodaním služby neregistroval na DÚ v ČR? Na jeho faktúre nie je IČ DPH, je tu len uvedené, že nie je platiteľ DPH.
Ďakujem.
Nepíšeš o akú službu ide, podľa čoho treba určiť, kde je miesto plnenia služby. Ale predpokladám , že si slov. zdaniteľná osoba a registrovaný platiteľ DPH na SR a miesto plnenia služby je SR , ty to samozdaníš a odpočítaš si na výstupe (lebo si plátca DPH).
On keď sa v ČR neregistroval, tak bude niesť následky podľa ich zákonov. pretože mal povinnosť okrem registrácie podať súhrnný výkaz.
Podľa nášho zákona nášho zákona je to pokutovateľné.

Obdobný prípad som riešila v priedchádzajúcom príspevku.
tina.mm
28.02.11,08:12
Ide o prepravné služby napr. z Nemecka do ČR. Môžem si uplatniť DPH na vstupe aj keď sa nezaregistruje v ČR? Na výstupe DPH určite zaevidujem.
Timka1
23.05.12,07:19
Dobrý deň,
priniesol mi klient faktúry z Anglicka - dodávateľ nie je platiteľ DPH za sprostredkovanie obchodu, odberateľ je platiteľ DPH, mám to samozdaniť alebo nie?
ďakujem
SilMar Group
23.05.12,07:24
Dobrý deň,
priniesol mi klient faktúry z Anglicka - dodávateľ nie je platiteľ DPH za sprostredkovanie obchodu, odberateľ je platiteľ DPH, mám to samozdaniť alebo nie?
ďakujem

Skús popísať, aký obchod bol sprostredkovaný.
Timka1
23.05.12,07:30
Skús popísať, aký obchod bol sprostredkovaný.

išlo o sprostredkovanie výroby pre strojársku spoločnosť
sprostredkovateľ zabezpečil pre danú spoločnosť v oblasti strojárskej výroby výrobu dielcov, výroba pre spoločnosť na Slovensku, čiže aj dodávateľ aj odberateľ so sídlom na Slovensku, platitelia dph, sprostredkovateľ sídlo v Anglicku
SilMar Group
23.05.12,07:50
išlo o sprostredkovanie výroby pre strojársku spoločnosť
sprostredkovateľ zabezpečil pre danú spoločnosť v oblasti strojárskej výroby výrobu dielcov, výroba pre spoločnosť na Slovensku, čiže aj dodávateľ aj odberateľ so sídlom na Slovensku, platitelia dph, sprostredkovateľ sídlo v Anglicku

Podľa mňa je to služba s miestom dodania podľa §15/1 - tam, kde má odberateľ sídlo - teda na SK a treba samozdaniť.
Timka1
23.05.12,08:00
Podľa mňa je to služba s miestom dodania podľa §15/1 - tam, kde má odberateľ sídlo - teda na SK a treba samozdaniť.

no zbohom, aj napriek tomu, že sprostredkovateľ v Anglicku nie je platiteľ dph?

doniesol mi faktúry aj spätne za mesiace, za ktoré som už podala dphačku :-(((
SilMar Group
23.05.12,08:08
no zbohom, aj napriek tomu, že sprostredkovateľ v Anglicku nie je platiteľ dph?

doniesol mi faktúry aj spätne za mesiace, za ktoré som už podala dphačku :-(((

Podľa mňa sa mal dodávateľ z Anglicka v rámci jednotnej DPH legislatívy v EU registrovať pred dodaním služby.
Timka1
23.05.12,08:10
Podľa mňa sa mal dodávateľ z Anglicka v rámci jednotnej DPH legislatívy v EU registrovať pred dodaním služby.

ďakujem za užitočné informácie, zajtra idem na seminár z DPH, tak sa skúsim spýtať, napíšem čo som sa dozvedela :-)

pekný deň prajem a ešte raz ďakujem za usmernenie
Damo23
24.09.13,06:49
Ak som to správne pochopila tak ČR neplatca fakturuje na SK platcovi DPH za počítačové služby vykonané v ČR ale pre SK, ja si tu urobím samozdanenie ale on sa mal zaregistrovať v ČR???prosím poraďte mi