macko600
10.02.11,09:39
Dobry den, velmi pekne vas prosim o radu.
Chcel by som predavat svoje produkty na vystavisku, ale kedze som nedavno zatvoril svoju kamennu predajnu a tym odhlasil aj registracnu pokladnu, chcem sa informovat aky platny doklad o kupe mam vystavit svojim zakaznikom. Ak by som musel pri kazdom produkte tlacit fakturu, tak by som to absolutne nestihal. Nestaci nahodou len paragon, prijmovy doklad...? Alebo sa da znovu prihlasit pokladna a nasledne odhlasit.
Dakujem za kazdu radu!
blavaciko
10.02.11,09:37
Registracna pokladna by sa mala dat znovu prihlasit, ved inak by si ju mohol vyhodit hned po odhlaseni.
SalveQ
16.03.11,15:36
Nové prihlásenie pokladnice povolí daňový úrad iba vtedy, ak je pokladnica iba podľa nového zákona. Pre váš účel bude preto nevyhnutný tzv. "upgrade pokladne", t.j. prerobenie pokladne na nový zákon. Ak to samozrejme vaša pokladnica umožňuje.
Inak paragóny nestačia (leda tak v Čechách). Tu je aj pre stánkový predaj potrebná pokladnica ak sa nejedná o predaj na faktúru.
Dáša_
17.03.11,04:38
Nové prihlásenie pokladnice povolí daňový úrad iba vtedy, ak je pokladnica iba podľa nového zákona. Pre váš účel bude preto nevyhnutný tzv. "upgrade pokladne", t.j. prerobenie pokladne na nový zákon. Ak to samozrejme vaša pokladnica umožňuje.
Inak paragóny nestačia (leda tak v Čechách). Tu je aj pre stánkový predaj potrebná pokladnica ak sa nejedná o predaj na faktúru.

Naozaj v tomto roku už musí byť pokladňa podľa nového zákona?

"Na základe prechodného ustanovenia zákona o ERP (§ 18) podnikateľ, ktorý má
povinnosť používať elektronickú registračnú pokladnicu (ďalej len „ERP“) na
evidenciu tržieb, môže ju používať podľa vyhlášky č. 55/1994 Z.z. o spôsobe vedenia
tržieb ERP v znení neskorších predpisov (ďalej len „vyhláška o ERP“) najneskôr do
31. decembra 2011."
SalveQ
17.03.11,08:49
Prechodné obdobie, ktoré bolo predĺžené do 31.12.2011 sa týka iba pokladníc, ktoré boli prihlásené na daňovom úrade pred 31.12.2010. Takéto pokladne (bežiace podľa starého zákona) tak majú podnikatelia možnosť používať ešte do konca tohto roka.
Výnimku pre prihlásenie pokladne podľa pôvodného zákona 55/1994 by mal daňový úrad povoliť v roku 2011 iba vtedy, ak podnikateľ už vlastní inú pokladňu prihlásenú podľa starého zákona, aby mu to nekomplikovalo prevádzku pokladníc.

Ak ale niekto začína s podnikaním, alebo ak nemá v súčasnosti prihlásenú žiadnu pokladnicu a ide prihlasovať tento rok pokladnicu, musí byť takáto pokladnica už podľa nového zákona.

Ako ale vieme z praxe, mnohokrát čo daňovák, to iný zákon, takže za pokus to možno stojí prihlásiť ju podľa starého zákona, ak už bola v minulosti prihlásená. Ako to sledujem, žiaľ sami majú z toho na začiatku roka trochu chaos, takže možno sa zadarí. :D Doporučujem si to ale radšej dopredu u nich overiť...