Majka86
10.02.11,10:06
Dobrý deň, chcem sa opýtať ohľadne stavebného sporenia. Dopočula som sa, že stavebné sporenie si môže uplatniť, teda zahrnúť do daňového priznania úroky a zrazenú daň, len daňovník do určitého príjmu (okolo 2012 eur). Ide mi o to, aby mi vrátili zrazenú daň. Daňová povinnosť mi nevznikla žiadna, čiže by mi vznikol preplatok na dani. Vopred ďakujem za odpoveď. Majka
Tamila
10.02.11,09:12
Dobrý deň, chcem sa opýtať ohľadne stavebného sporenia. Dopočula som sa, že stavebné sporenie si môže uplatniť, teda zahrnúť do daňového priznania úroky a zrazenú daň, len daňovník do určitého príjmu (okolo 2012 eur). Ide mi o to, aby mi vrátili zrazenú daň. Daňová povinnosť mi nevznikla žiadna, čiže by mi vznikol preplatok na dani. Vopred ďakujem za odpoveď. Majka
Nie je to celkom tak.
Napísala si málo informácií - máš príjem alebo si dôchodkyňa?
Majka86
10.02.11,09:18
Mám príjem, ale zarobila som okolo 2200 za rok, nepracovala som celý rok.
Tamila
10.02.11,09:27
Ak nie si dôchodkyňa a tvoj hrubý príjem bol 2200 za rok, podáš si daňové priznanie typ B, kde výšku úroku zo stav. sporenia uvedieš ako kapitálový príjem a zrazenú daň si môžeš uplatniť.
Majka86
10.02.11,09:34
Nie, nie som dôchodkyňa, ďakujem za odpoveď. Tak som to aj urobila, avšak zaujímalo by ma, či si môžu úroky zo stavebného sporenia teda zahrnúť do DP všetci, resp. zamestnaný človek, alebo je to odvodené aj od výšky príjmov?
Tamila
10.02.11,09:38
Každý daňovník (okrem dôchodcov) má nárok na nezdaniteľnú časť za rok 2010 vo výške 4025,70. Úroky si môže dať vrátiť každý, komu vyjde daňový základ spolu s úrokami do tejto sumy. Dôchodci nemajú nárok na nezdaniteľnú časť, ale môžu využiť oslobodené príjmy do výšky 2012,85.
Majka86
10.02.11,09:55
Ďakujem za pomoc.
viktora
16.02.11,09:03
Dobrý den, môžem si uplatniť stavebné sporenie aj ja v mojom danovom priznaní?-min. rok som bola do marca na rodičovskej, do konca oktobra nezamestnaná, od novembra v zamestnaní. Moje príjmy boli akurát očerky, 1x som som bola vo volebnej komisii-a od decembra mzda. Stavebné platím ročne 540€..
Tamila
16.02.11,09:15
Dobrý den, môžem si uplatniť stavebné sporenie aj ja v mojom danovom priznaní?-min. rok som bola do marca na rodičovskej, do konca oktobra nezamestnaná, od novembra v zamestnaní. Moje príjmy boli akurát očerky, 1x som som bola vo volebnej komisii-a od decembra mzda. Stavebné platím ročne 540€..
Môžeš, ale musíš si podať daňové priznanie typ B, nemôže ti zamestnávateľ urobiť ročné zúčtovanie dane.
viktora
16.02.11,09:42
Prečo mi ho nemôže urobiť zamestnávateľ?
Xanti
16.02.11,09:50
Prečo mi ho nemôže urobiť zamestnávateľ?
Lebo pri ročnom zúčtovaní dane, ktoré robí zamestnávateľ zamestnancom nie je položka na vrátenie úroku.
Preto si musíš urobiť DP typ B, kde táto položka uvedená je.
An-Cib
03.03.11,11:24
Prosím Vás, do akej kolónky v §7 sa píše úrok zo stavebného sporenia? do r.1 alebo do r.2?
a do výdavkov dám potom čo? ide mi o tú zrazenú daň... tú dám do r. 99 alebo 104?

Prosím poradte, robím to prvý krát. :o
wallie
03.03.11,14:38
Prosím Vás, do akej kolónky v §7 sa píše úrok zo stavebného sporenia? do r.1 alebo do r.2? do r.2
a do výdavkov dám potom čo? ide mi o tú zrazenú daň... tú dám do r. 99 alebo 104? do r.99
Prosím poradte, robím to prvý krát. :o

....
tinah.42
04.03.11,09:13
Dobrý deň,
som študentka a takisto by som si chcela poprosiť o vrátenie dane zo stavebného sporenia. Len teraz si nie som istá, či do príjmov mám zarátať len úroky - sporenie (+30,50), alebo v mojom prípade aj štátnu prémiu 2009 (+66,39), ktorá mi bola pripočítaná na účet?
A ešte mám menšiu podotázku.
Mala som ešte dve brigády (=+1679,06) a takisto som obdržala nepeňažnú výhru (284).
Mám vôbec povinnosť podávať daňové priznanie? A ak áno, tak podávam si daňové priznanie typ B?
Chobot
04.03.11,09:33
Dobrý deň,
som študentka a takisto by som si chcela poprosiť o vrátenie dane zo stavebného sporenia. Len teraz si nie som istá, či do príjmov mám zarátať len úroky - sporenie (+30,50), alebo v mojom prípade aj štátnu prémiu 2009 (+66,39), ktorá mi bola pripočítaná na účet?
A ešte mám menšiu podotázku.
Mala som ešte dve brigády (=+1679,06) a takisto som obdržala nepeňažnú výhru (284).
Mám vôbec povinnosť podávať daňové priznanie? A ak áno, tak podávam si daňové priznanie typ B?

Štátna prémia na stav. sporenie je podľa §9 ods. 2 písm. j) zákona o dani z príjmov oslobodená od dane. Z nej si neplatila žiadnu daň, takže tú do DP nezahŕňaš a ani z nej nič späť nedostaneš.

Na druhú otázku ti neviem odpovedať. Ale ak podáš DP, tak na tlačive B.
Tamila
04.03.11,11:07
Dobrý deň,
som študentka a takisto by som si chcela poprosiť o vrátenie dane zo stavebného sporenia. Len teraz si nie som istá, či do príjmov mám zarátať len úroky - sporenie (+30,50), alebo v mojom prípade aj štátnu prémiu 2009 (+66,39), ktorá mi bola pripočítaná na účet?
A ešte mám menšiu podotázku.
Mala som ešte dve brigády (=+1679,06) a takisto som obdržala nepeňažnú výhru (284).
Mám vôbec povinnosť podávať daňové priznanie? A ak áno, tak podávam si daňové priznanie typ B?
Do výšky príjmu 2012,85 nie si povinná podať DP.
Ak si chceš nárokovať vrátenie dane z úroku, podáš DP typ B, ak nie, potom A.
An-Cib
07.03.11,07:39
....

Ďakujem za radu. A do stĺpca výdavky (r.2) tam nemusím nič uviesť?
Tamila
07.03.11,10:58
Ďakujem za radu. A do stĺpca výdavky (r.2) tam nemusím nič uviesť?
Neuvádzaš nič .
Majka86
29.02.12,12:12
Ahojte, keďže sa tento rok čosi pomenilo, chcem sa len opýtať či tou chápem dobre. Príklad:
Máme zamestnanca, ktorý ma príjem viac ako 6 mesiacov, úhrn príjmov 3731,67 EUR, poistné 499,81 EUR, čiastkový základ dane 3231,86 EUR.
Tento zamestnanec má aj stavebné sporenie, kde má úroky. V tomto roku sa už nedá zahrnúť do DP, je daňovo vysporiadaný.
Ide si robiť daňové priznanie sám. Takže podľa môjho názoru by mal mať nárok na zamestnaneckú prémiu, nakoľko úrok zo stavebného sporenia v DP neuvádza a je daňovo vysporiadaný. Podá daňové priznanie typu A kde si vypočíta výšku zamestnaneckej prémie. Je to tak správne? Ďakujem za odpoveď.
Tamila
29.02.12,15:19
Ahojte, keďže sa tento rok čosi pomenilo, chcem sa len opýtať či tou chápem dobre. Príklad:
Máme zamestnanca, ktorý ma príjem viac ako 6 mesiacov, úhrn príjmov 3731,67 EUR, poistné 499,81 EUR, čiastkový základ dane 3231,86 EUR.
Tento zamestnanec má aj stavebné sporenie, kde má úroky. V tomto roku sa už nedá zahrnúť do DP, je daňovo vysporiadaný.
Ide si robiť daňové priznanie sám. Takže podľa môjho názoru by mal mať nárok na zamestnaneckú prémiu, nakoľko úrok zo stavebného sporenia v DP neuvádza a je daňovo vysporiadaný. Podá daňové priznanie typu A kde si vypočíta výšku zamestnaneckej prémie. Je to tak správne? Ďakujem za odpoveď.

Správne, ak splnil ostatné podmienky na ZP a ak ten príjem mal aspoň 6 mesiacov z pracovného pomeru.