ynna
10.02.11,10:55
ahojte.
prosim vas, je spravne ak ma zamestnavatel zmluvu s DDSkou XY a prispieva z celkoveho poctu priklad 100 zamestnancov len 20tim? Ja si napriklad zalozim zmluvu tiez v XY a mne nechce prispievat? Nie je to diskriminacia? chape sa DDS ako nejaka forma benefitu, ktoru moze a nemusi??? V zmluve ktoru ma zamestnavatel s XY uzavretu nie je definovane ze to bude priklad len pre vyssi manazment alebo tak podobne.... je tam uvedene vseobecne zamestnanci.
Ked som sa na to pytala, bolo mi povedane ze sa to pridelilo len tym zamestnancom, ktorych potrebovali prijat v case, kedy bol problem s naborom ludi - aby ich motivovali.... kedze mna motivovat nemusia lebo uz pracujem pre firmu, odmietli mi do dds prispievat....
Mozno sa citim nepravom ukrivdena...len chcem vediet ci to tak moze byt, ci nie....
srdecna vdaka za kazdy prispevok.
Chobot
10.02.11,14:41
ahojte.
prosim vas, je spravne ak ma zamestnavatel zmluvu s DDSkou XY a prispieva z celkoveho poctu priklad 100 zamestnancov len 20tim? Ja si napriklad zalozim zmluvu tiez v XY a mne nechce prispievat? Nie je to diskriminacia? chape sa DDS ako nejaka forma benefitu, ktoru moze a nemusi???

Presne tak. je to forma benefitu a zamestnanci nemajú zákonný alebo inak vymožiteľný nárok na príspevok na DDS, pokiaľ to nie je zakotvené napr. v kolektívnej zmluve.


V zmluve ktoru ma zamestnavatel s XY uzavretu nie je definovane ze to bude priklad len pre vyssi manazment alebo tak podobne.... je tam uvedene vseobecne zamestnanci.

V zmluve s DDS to ani nemusí byť uvedené DDS-ku nezaujíma, ktorým zamsestnancom bude firma prispievať a ani nemá do toho čo kecať. Je to len v kompetencii firmy, komu sa rozhodne prispievať.


Ked som sa na to pytala, bolo mi povedane ze sa to pridelilo len tym zamestnancom, ktorych potrebovali prijat v case, kedy bol problem s naborom ludi - aby ich motivovali.... kedze mna motivovat nemusia lebo uz pracujem pre firmu, odmietli mi do dds prispievat....
Mozno sa citim nepravom ukrivdena...len chcem vediet ci to tak moze byt, ci nie....
srdecna vdaka za kazdy prispevok.

Ako som už naznačil, je to len v kompetencii firmy, komu bude tento benefit ponúkať. Môže určiť určitú skupinu zamestnancov podľa rôznych kritérií (napr. vedúci zamestnanci, kľúčoví zamestnanci, ...), ktorí budú poberať túto výhodu. Je to forma motivácie určitej skupiny zamestnancov, firma nie je povinná určiť príspevky plošne.

Ak sa cítiš byť tým diskriminovaná, môžeš podať návrh na súd, ale podľa môjho názoru neuspeješ. Nie je tam žiadna skupina, ktorá by bola definovaná a diskriminovaná voči inej skupine. Napr. diskrimináciou by bolo, keby prispievala firma mužom a ženám nie. Ale ak si firma vyberie zamestnancov na kľúčových pozíciách, tak týchto môže individuálne motivovať, aby zotrvali vo firme. Tam podľa mňa neide o diskrimináciu, ale o politiku firmy udržať si ľudí na týchto pozíciách, alebo získať nových zamestnancov v rámci náboru.

Poznám dokonca prípady, kedy firma mala zamestnávateľskú zmluvu iba s jednou DDS-kou a prispievala len tým zamestnancom, ktorí mali zamestnanecké zmluvy v tejto DDS-ke. Ak mal niekto v inej DDS, nedostával príspevok, lebo zamestnávateľ nebol ochotný uzatvoriť zmluvu aj s touto DDS-kou.