anka
13.12.05,07:27
Ak ma zamestnávatel jedneho pracovnika na DOVP a odhlasi ho k 31.12.05, je povinny sa odhlasit z registra zamestnavatelov, ak od 1.1.05 uzavrie s pracovnikom novu DOVP?
Paula
13.12.05,06:30
Ak ma zamestnávatel jedneho pracovnika na DOVP a odhlasi ho k 31.12.05, je povinny sa odhlasit z registra zamestnavatelov, ak od 1.1.05 uzavrie s pracovnikom novu DOVP?Ako zamestnávateľa ho netreba odhlasovať. (máš tam preklepík v roku)
KON-EKON
13.12.05,07:24
Je potrebné odhlasovať. Ja mám takúto skúsenosť, neviem, či fungujú soc.p.všade inak, ale mne povedali, že to musím urobiť. Končí sa prac. pomer, aj keď dohoda a v novom roku sa začína nový. Na reg. list je potrebné napísať slovo "dohoda", aby ju nezaregistrovali ako prac. pomer. Nuž a inšpektorát práce pri kontrole zas povedal, že dohoda musí byť podpísaná aspoň jeden deň pred vznikom právoplatnosti tejto dohody, takže to je posledný prac.deň v roku 2005 30.12. Nuž a tak treba 30.12.2005 odhlásiť i prihlásť. Mám takto urobiť asi 10 zamestnancov, preto som to preverovala už skorej.
Prihlásť od 2.1.2006 a ukončiť k 31.12.2005.
Zdeni
13.12.05,13:03
Takže anka tu je môj názor:

Povinnosť odhlásenia zamestnávateľa ako malého závodu z registra, vzniká dňom odhlásenia posledného zamestnanca/ dohodára/. Keďže v tvojom prípade
je to jediný a zároveň posledný zamestnanec /dohodár/ tak treba odhlásiť aj
závod a následne ho v 1/2006 prihlásiť. Keby si posledného zamestnanca odhlásila napr. v okt. alebo v novembri, musela by si závod odhlásiť ihneď. Takže to musíš urobiť aj v decembri, bez ohľadu na to kedy ho prihlásiš. Jednoducho je posledný zamestnanec / dohodár/ a končí mu pomer, takže končí aj malý závod. Keď bude nový zamestnanec / prvý/ zaregistruj aj malý závod.
Čo na to vy ostatní??? Myslím, že je to správne.
STRELEC
13.12.05,13:24
Takže anka tu je môj názor:

Povinnosť odhlásenia zamestnávateľa ako malého závodu z registra, vzniká dňom odhlásenia posledného zamestnanca/ dohodára/. Keďže v tvojom prípade
je to jediný a zároveň posledný zamestnanec /dohodár/ tak treba odhlásiť aj
závod a následne ho v 1/2006 prihlásiť. Keby si posledného zamestnanca odhlásila napr. v okt. alebo v novembri, musela by si závod odhlásiť ihneď. Takže to musíš urobiť aj v decembri, bez ohľadu na to kedy ho prihlásiš. Jednoducho je posledný zamestnanec / dohodár/ a končí mu pomer, takže končí aj malý závod. Keď bude nový zamestnanec / prvý/ zaregistruj aj malý závod.
Čo na to vy ostatní??? Myslím, že je to správne.
Pojem "malý", "veľký" závod už nie je.
U zamestnávateľov, ktorí majú len DVP končia 31.12. a "začínajú" 01.01.2006 nebude Soc. poisť. požadovať odhlásenie / nové prihlásenie, pokiaľ nevznikajú "hluché dni" bez zamestnávania dohodárov, resp. pokiaľ to bude obdobie kratšie ako mesiac. SP - Prešov.
Zdeni
13.12.05,13:44
No vidíš, a v Partizánskom je to celkom ináč. Jednoducho posledný, tak odhlásiť.
A to že neakceptujú žiadné obdobie bez zamestnancov ani kratšie ako mesiac,
to je stále. A navyše, mne sa stalo ešte aj toto: firma mala dohodára jedného, ktorý niekedy nepracoval aj dva mesiace a nechceli mi uznať nulové výkazy, len odhlásiť a odhlásiť, aj jeho aj malý závod / no ja už to mám zafixované asi na 100 rokov, ale chápeme sa/ takže zamestnávateľa. A vraj keď začne znovu pracovať tak poprihlasovať všetko. Akože normálni určite nie sú!!!!! To my je jasné! A keď som povedala, že keby začal za 3-týždne znovu, tak aj tak nie.
Preto som dala názor, že ihneď odhlásiť oboch.
STRELEC
13.12.05,13:59
No vidíš, a v Partizánskom je to celkom ináč. Jednoducho posledný, tak odhlásiť.
A to že neakceptujú žiadné obdobie bez zamestnancov ani kratšie ako mesiac,
to je stále. A navyše, mne sa stalo ešte aj toto: firma mala dohodára jedného, ktorý niekedy nepracoval aj dva mesiace a nechceli mi uznať nulové výkazy, len odhlásiť a odhlásiť, aj jeho aj malý závod / no ja už to mám zafixované asi na 100 rokov, ale chápeme sa/ takže zamestnávateľa. A vraj keď začne znovu pracovať tak poprihlasovať všetko. Akože normálni určite nie sú!!!!! To my je jasné! A keď som povedala, že keby začal za 3-týždne znovu, tak aj tak nie.
Preto som dala názor, že ihneď odhlásiť oboch.
Asi má pravdu, kto hovorí: nezáleží na zákone, ale na jeho vysvetlení a použití. Sme malé krásne Slovensko a navyše ešte máme aj úradníkov, ktorí si vo svojich "kráľovstvách" uplatňujú jeden a ten istý zákon každý po svojom. A ja, že prečo vždy majú "vysveľovacie školenia" po každej novelizácii. Majú ich málo!
ata111
13.12.05,14:12
Zamestnávateľa neodhlasujem, aj keď nemá zamestnancov. Sem tam má dohodára, ale pozor, je treba dávať nulové výkazy /aspoň prvú stranu/, pokiaľ v danom mesiaci nezamestnáva nikoho, resp. nevypláca mzdu./Sociálka KE/
STRELEC
13.12.05,14:20
Zamestnávateľa neodhlasujem, aj keď nemá zamestnancov. Sem tam má dohodára, ale pozor, je treba dávať nulové výkazy /aspoň prvú stranu/, pokiaľ v danom mesiaci nezamestnáva nikoho, resp. nevypláca mzdu./Sociálka KE/
Ešte k tej "pestrosti" : nulový výkaz u nás spočiatku chceli bez prílohy, neskôr s nulovými prílohami. Vlastne dvojakými: zamestnávateľ bez zamestnancov, resp. zamestnávateľ s DVP ale bez vykázaného VZ.
Zdeni
13.12.05,14:27
ata11
A ako dávaš nulové výkazy, keď nie je na koho, čo píšeš do prílohy, keď nie je
nikto v stave? Aké meno? Ja som myslela nulové výkazy, ak je dohodár v stave, ale nie je preňho robota aj dva mesiace tak dávam nulové výkazy. Tak s týmto by ma už u nás ani do kancelárie nevpustili, veď mne nechceli zobrať nuláky na
dohodára v stave a nie ešte na "prázdnu firmu". Teda toto je sila, každá pobočka
ináč!
ajobs
13.12.05,15:57
firma mala dohodára jedného, ktorý niekedy nepracoval aj dva mesiace a nechceli mi uznať nulové výkazy

To je zvláštne, prečo sa zaujímajú o dohodára. ktorý nerobí 2 mesiace ?:eek: veď dohodár má DoVP na vykonanie určitej práce, a tá nemusí byť presne vymedzená časom - spravidla do roka a do dňa.:)
STRELEC
13.12.05,16:06
To je zvláštne, prečo sa zaujímajú o dohodára. ktorý nerobí 2 mesiace ?:eek: veď dohodár má DoVP na vykonanie určitej práce, a tá nemusí byť presne vymedzená časom - spravidla do roka a do dňa.:)
Celý evidenčný problém vlastne spôsobil Vietor a iné prejavy "počasia". Keby napr. (možno?) nebolo potrebné cez DVP dávať zábrany vetru, tak je DVP podstatne menej a takmer žiadne "bez odmeny".:D :( :mad: :o :confused: :) :eek: :mee: ;) = dúfam, že pimprláci dostatočne vyjadrujú zmiešané pocity.
ajka
13.12.05,19:43
Dnes sme si overovali v SP ako je to keď ku koncu roka odhlásim jediného zamestnanca ktorý je na DoVP. Povedali že treba odhlasovať aj zamestnávateľa. A potom keď znova zamestnáš tak prihlásiť. My sme si totiž zisťovali, lebo sme zapatrošili kópiu prihlášky že či sme prihlasovali jednu dohodárku. Pani v SP povedala, že ona nevie zistiť či je akýkoľvek dohodár prihlásený lebo oni dohodárov a ich prihlášky nenahadzujú oni si ich "zatiaľ odkladajú".
Neviem načo je potom také velmi potrebné vôbec niekoho prihlasovať či odhlasovať, ked v tom majú totálny bordel!
Jura
14.12.05,07:15
V každej SP majú zaujímavý prístup. Nedávno som niesla RL - prihlášku zamestnanca na DoVP s tým, že som si dovolila zároveň uviesť aj koniec
išlo o 5 dní. Bolo mi vytknuté, že sa mám láskavo unúvať a osobitne zaniesť
RL - odhlášku o 5 dní neskôr.
ajobs
14.12.05,08:32
V každej SP majú zaujímavý prístup. Nedávno som niesla RL - prihlášku zamestnanca na DoVP s tým, že som si dovolila zároveň uviesť aj koniec
išlo o 5 dní. Bolo mi vytknuté, že sa mám láskavo unúvať a osobitne zaniesť
RL - odhlášku o 5 dní neskôr.

No to je niečo, to som ešte nepočul:eek:
lenkak
14.12.05,18:18
Nič nového pod slnkom. Aj ja som tak dopadla.
jozefIK
15.12.05,07:45
V zápise z pracovnej porady v Socialnej poisťovni s tvorcami SW mzdovej agendy z 29.09.2005 na otázky tvorcov SW okrem iného je uvedené:

....

- Dohodárov, ktorí majú v príslušnom mesiaci VZ nulový nie je potrebné uvádzať v Mesačnom výkaze

- Zamestnancov, ktorí majú celý mesiac vylúčenie povinnosti platiť poistné, nemusí zamestnávateľ uvádzať v mesačnom výkaze

- Zamestnávateľ neuvádza vo výkaze zamestnanca, ktorému sa prerušuje poistenie podľa § 26 ods. 1 zákona 461/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov počas celého kalendárneho mesiaca (napr. poskytnuté pracovné voľno bez náhrady mzdy, čerpanie rodičovskej dovolenky)

...
evelien
15.12.05,07:51
Moja skusenost zo Ziliny: zamestnavatela treba odhlasit za predpokladu, ze nebude nikoho zamestnavat pol roka a treba podavat nulove vykazy. Doteraz som to tak robila a zatial som nemala ziaden problem. Ale mozno sa zasa nieco zmeni a o par rokov mi to vytknu.
Viki
27.12.05,10:01
Prosím Vás a platí povinnosť odhlásiť a znovu prihlásiť aj študenta na DBPŠ keď bude aj v budúcom roku pokračovať v brigádnickej práci?
Ďakujem a prajem pekný deň :-)
Denda
27.12.05,10:27
Prosím Vás a platí povinnosť odhlásiť a znovu prihlásiť aj študenta na DBPŠ keď bude aj v budúcom roku pokračovať v brigádnickej práci?
Ďakujem a prajem pekný deň :-)
Ak máte tak uzatvorenú dohodu,že Vám bude pokračovať aj v roku 2006, odhlasovať a prihlasovať nemusíte:)
Mirka D
28.12.05,10:54
Ja mám ten istý problém.
Pôvodne uzavretá dohoda do 31.12.05. Pribudli ešte nejaké úlohy a tak sme uzatvorili dohodu zase novú od 1.1.06.
Odhlásiť a zase prihlásiť??????
Jura
28.12.05,11:45
Ja mám ten istý problém.
Pôvodne uzavretá dohoda do 31.12.05. Pribudli ešte nejaké úlohy a tak sme uzatvorili dohodu zase novú od 1.1.06.
Odhlásiť a zase prihlásiť??????
Keď je nová DoVP od 1.1.2006 tak znovu prihlásiť a vlaňajšiu odhlásiť.
Eva Farkasová
29.12.05,16:56
Mirka aj ja mám ten istý problém. Mám dohody do 31.12.2005 a od 1.12006 mám na DoVP tých istých ľudí. Ja ich radšej všetkých poodhlasujem a znovu prihlásim, veď v SP majú taký bordel, lebo ako vidíme v každom kraji je to inak. A takto sa radšej poistíme. Takže hor sa do písania. Ešteže sa to dá aj hromadne cez internet, aj keď potom treba aj tak poštou. Je to taký slovenský cirkus.
korduľa
02.08.06,09:46
tiez mam podobny problem, mam odhlasit jedneho zamestnanca - SP,ZP tiez urobim aj odhlasenie zamestnavatela zo SP, ZP ale neviem ktore tlaciva pouzit, poradite?
Tweety
02.08.06,09:53
tiez mam podobny problem, mam odhlasit jedneho zamestnanca - SP,ZP tiez urobim aj odhlasenie zamestnavatela zo SP, ZP ale neviem ktore tlaciva pouzit, poradite? Do ZP sú nové už dávnejšie, a aj na SP sú nové niekoľko dní.
http://www.socpoist.sk/index/index.p...1226&prm2=4968 (http://www.socpoist.sk/index/index.php?ids=1226&prm2=4968)
http://www.vszp.sk/showdoc.do?docid=147 __________________
Naopak, zase ujo na SP hovoril, že poistenie tejto zamestnankyne je prerušené z dôvodu RD, takže aj zamestnávateľ by sa mal odhlásiť z registra, pokiaľ už nechce zamestnávať.

Dotyčná je v evidencii zamestnancov u svojho zamestnávateľa, pripadá mi nelogické, aby zamestnávateľ rušil svoju registráciu len preto, že ona je na RD a poistenie má prerušené.

Citujem z povinností zamestnávateľa voči SP:

Povinnosti


prihlásiť sa do registra zamestnávateľov vedeného príslušnou pobočkou do ôsmich dní odo dňa, v ktorom začal zamestnávať aspoň jedného zamestnanca, a odhlásiť sa z tohto registra do ôsmich dní odo dňa, v ktorom nezamestnáva už žiadneho zamestnanca
prihlásiť do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia
zamestnanca na nemocenské poistenie, na dôchodkové poistenie a na poistenie v nezamestnanosti pred vznikom týchto poistení najneskôr pred začatím výkonu činnosti zamestnanca, odhlásiť zamestnanca najneskôr v deň nasledujúci po zániku týchto poistení, zrušiť prihlásenie do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia, ak poistný vzťah nevznikol, a oznámiť zmeny v údajoch,
zamestnanca na účely úrazového poistenia a na účely osobitného predpisu (zákon č. 82/2005 Z. z. o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov) pred vznikom pracovnoprávneho vzťahu najneskôr pred začatím výkonu práce, odhlásiť zamestnanca z registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia najneskôr v deň nasledujúci po skončení pracovnoprávneho vzťahu, zrušiť prihlásenie do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia, ak pracovnoprávny vzťah podľa osobitného predpisu (zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov) nevznikol, a oznámiť zmeny v údajoch
oznámiť pobočke prerušenie nemocenského poistenia, dôchodkového poistenia a poistenia v nezamestnanosti zamestnanca do ôsmich dní od tohto prerušenia
oznámiť pobočke začiatok a skončenie čerpania materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky zamestnancom do ôsmich dní od začiatku čerpania a do ôsmich dni od skončenia čerpania materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky........akým spôsobom to oznámi, ak už nebude ako zamestnávateľ registrovaný?????