splinterX
10.02.11,13:33
Neviem či sa tu už niečo podobné riešilo, som tu nový, ospravedlňujem sa za prípadnú diplicitnú tému

Takže mám 25 rokov a keďže už mám príjem, mal by som záujem a sporenie dlhodobejšieho charakteru. Keďže som slobodný bez záväzkov nie je pre mňa problém odložiť bokom min. 150€, v niektorých mesiacoch aj 200 či 300€ nabok. Plus úspory cca. 3000€. Ide mi o to že jednak hľadám sporenie s garantovanou mierou min. 2% ročne ako napr. SLSP alebo ČSOB bez zbytočných poplatkov ale zase nič negarantované ako podielové fondy. Keďže som pomerne mladý rodinu v najbližších rokov zrejme nezaložím, ale môže sa stať všeličo. Preto trvám aby aspoň časť úspor nebola viazaná pre istotu keď sa človeku niečo nepríjemné prihodí a potrebuje peniaze. A takisto aj zbytočných poplatkov. Zaujímal som sa o stavebné sporenie, keď tak rozmýšľam síce je tam štátna prémia (ale tá nie je do budúcnosti garantovaná), rovnako sú peniaze viazané na 6 rokov a dosť vysoké poplatky jednak za založenie a vedenie, ktoré podľa dosť negujú vyššie úročenie sporenia. Čo mi poradíte??

vďaka
buchač
10.02.11,12:39
Neviem či sa tu už niečo podobné riešilo, som tu nový, ospravedlňujem sa za prípadnú diplicitnú tému

Takže mám 25 rokov a keďže už mám príjem, mal by som záujem a sporenie dlhodobejšieho charakteru. Keďže som slobodný bez záväzkov nie je pre mňa problém odložiť bokom min. 150€, v niektorých mesiacoch aj 200 či 300€ nabok. Plus úspory cca. 3000€. Ide mi o to že jednak hľadám sporenie s garantovanou mierou min. 2% ročne ako napr. SLSP alebo ČSOB bez zbytočných poplatkov ale zase nič negarantované ako podielové fondy. Keďže som pomerne mladý rodinu v najbližších rokov zrejme nezaložím, ale môže sa stať všeličo. Preto trvám aby aspoň časť úspor nebola viazaná pre istotu keď sa človeku niečo nepríjemné prihodí a potrebuje peniaze. A takisto aj zbytočných poplatkov. Zaujímal som sa o stavebné sporenie, keď tak rozmýšľam síce je tam štátna prémia (ale tá nie je do budúcnosti garantovaná), rovnako sú peniaze viazané na 6 rokov a dosť vysoké poplatky jednak za založenie a vedenie, ktoré podľa dosť negujú vyššie úročenie sporenia. Čo mi poradíte??

vďaka

...nie sú viazané až tak dlhú dobu ...;)...aj skôr sa dá manipulovať ...

Na Tvojom mieste by som ale urobil pol na pol ...
Určitú čiastku na stavebné sporenie a zároveň aj do tej nejakej banky .

Stavebná sporiteľňa má ale tú výhodu oproti bankám , že je tam v prípade úveru - hypotekéky potom menšia úroková sadzba ...
bubkoch
10.02.11,12:45
ak vylucujes hazard v podielovych fondoch, tak je uplne jedno kde si budes sporit, uroky su dnes tak nizke ze ci zarobis za rok o euro viac alebo menej je nepodstatne ...
zaloz si emax+ a mas 1,3% na sporiacom neviazanom ucte, peniaze k dispozicii nonstop (1x v mesiaci bez poplatku)
Chobot
10.02.11,14:24
Neviem či sa tu už niečo podobné riešilo, som tu nový, ospravedlňujem sa za prípadnú diplicitnú tému

Takže mám 25 rokov a keďže už mám príjem, mal by som záujem a sporenie dlhodobejšieho charakteru. Keďže som slobodný bez záväzkov nie je pre mňa problém odložiť bokom min. 150€, v niektorých mesiacoch aj 200 či 300€ nabok. Plus úspory cca. 3000€. Ide mi o to že jednak hľadám sporenie s garantovanou mierou min. 2% ročne ako napr. SLSP alebo ČSOB bez zbytočných poplatkov ale zase nič negarantované ako podielové fondy. Keďže som pomerne mladý rodinu v najbližších rokov zrejme nezaložím, ale môže sa stať všeličo. Preto trvám aby aspoň časť úspor nebola viazaná pre istotu keď sa človeku niečo nepríjemné prihodí a potrebuje peniaze. A takisto aj zbytočných poplatkov. Zaujímal som sa o stavebné sporenie, keď tak rozmýšľam síce je tam štátna prémia (ale tá nie je do budúcnosti garantovaná), rovnako sú peniaze viazané na 6 rokov a dosť vysoké poplatky jednak za založenie a vedenie, ktoré podľa dosť negujú vyššie úročenie sporenia. Čo mi poradíte??

vďaka

Ja by som na tvojom mieste urobil nasledovné. Tie voľné prostriedky by som rozdelil na nasledovné produkty:

1. stavebné sporenie - aj keď sa ti to zdá nevýhodné, SS má svoje výhody a do určitej ročne nasporenej sumy je to stále najlepšie zhodnotená investícia. Na SS, aby si dosiahol maximálny výnos, by si ročne uložil cca 550 EUR (či už mesačne alebo v inom časovom intervale - stačí aj na konci roka vložiť celoročný vklad a štátnu prémiu dostaneš v rovnakej výške, ako keby si ukladal mesačne) . Ak sa rozhodneš pre SS, môžeme o tom podrobnejšie podebatovať. Aby si mi veril, tu je tabuľka, kde si môžeš porovnať, ako je výhodné SS:

http://www.porada.sk/1505724-post41.html

2. pravidelné sporenie - napr. v SLSP cez Sporenie k osobnému účtu (http://slsp.sk/sporenie-k-osobnemu-uctu.html) , kde pravidelným sporením od 15 EUR mesačne môžeš získať úročenie 2%, alebo cez internetovú banku Zuno (http://www.zuno.sk/produkty/sporenie/prehlad/), kde máš úročené vklady úrokom 1,8%. Tu by som na tvojom mieste ukladal nejakú časť príjmu, napr. mesačne 50 EUR, túto sumu môžeš meniť. Záleží aj od toho, kde máš teraz účet. Ak nikde, tak pre teba by bola lepšie Zuno banka, bežný účet je zadarmo, ale služby sú oklieštené. No pre teba ten balík bude postačovať. Toto sporenie je potom možné kombinovať so SS, napr. tu budeš počas roka sporiť a na konci roka peniaze prevedieš na SS.

3. nejaký iný účet alebo termínovaný vklad - ak na účte sporenia dosiahneš určitú sumu, napr. 1000 EUR, môžeš si urobiť termínovaný vklad, napr. na rok. V Zune dostaneš úročenie 2,2% pri ročnom vklade (http://www.zuno.sk/produkty/vklad/sadzby/).

Uvedené produkty máš garantované, takže neprerobíš. Ak chceš riskovať, môžeš skúsiť miesto niektorého produktu investičné fondy. Ale na tvojom mieste by som do fondov nedal viac, ako tretinu sumy, čo celkovo usporíš. Teda max. 50-100 EUR mesačne.
joeV
17.02.11,10:13
pre splinterX:
všetky "garantované" produkty, ktoré tu boli menované majú jedného veľkého nepriateľa - infláciu. Všetko čo "zhodnocuje" Tvoje peniaze pod 3-4% ročne, vlastne len udržuje reálnu hodnotu peňazí na nule alebo ju znižuje.
Preto jednoznačne podielové fondy!!! Prečo? Pretože sú šité presne pre Tvoj prípad. Chceš sporiť dlhodobo (doporučené 7-10 rokov). Pri mesačných vkladoch do podielových fondov počas takej dlhej doby nemôžeš prerobiť.
Podielové fondy nie sú hazard ale istota zhodnotenia Tvojich peňazí.
Príklady:
Templeton BRIC založený 10/2005 - priemer 8,44% p.a. (per annum - ročne)
Templeton Latin America založený 05/2001 - priemer 19,5% p.a.
Templeton China založený 09/1994 - priemer 10,05% p.a.
Templeton Growth Inc. založený 11/1954 - priemer 10,53% p.a.
(zhodnotenie pri pravidelných mesačných vkladoch)

toto je len môj skromný názor na vec, možností je veľa
mona091
17.02.11,10:25
joeV,

co ak prave v roku odkupu (napriklad po 10. rokoch) hodnota fondu klesne? (nemusime ist do dalekej minulosti)

preco tak bezpecne tvrdis, ze sa na fondoch neda z dlhodobeho hladiska prerobit????

moj nazor je, ze fondy treba sledovat v CASE a reagovat na aktualne dianie,

a to nespominam este poplatky ....
Chobot
17.02.11,10:29
pre splinterX:
všetky "garantované" produkty, ktoré tu boli menované majú jedného veľkého nepriateľa - infláciu. Všetko čo "zhodnocuje" Tvoje peniaze pod 3-4% ročne, vlastne len udržuje reálnu hodnotu peňazí na nule alebo ju znižuje.
Preto jednoznačne podielové fondy!!! Prečo? Pretože sú šité presne pre Tvoj prípad. Chceš sporiť dlhodobo (doporučené 7-10 rokov). Pri mesačných vkladoch do podielových fondov počas takej dlhej doby nemôžeš prerobiť.
Podielové fondy nie sú hazard ale istota zhodnotenia Tvojich peňazí.
Príklady:
Templeton BRIC založený 10/2005 - priemer 8,44% p.a. (per annum - ročne)
Templeton Latin America založený 05/2001 - priemer 19,5% p.a.
Templeton China založený 09/1994 - priemer 10,05% p.a.
Templeton Growth Inc. založený 11/1954 - priemer 10,53% p.a.
(zhodnotenie pri pravidelných mesačných vkladoch)

toto je len môj skromný názor na vec, možností je veľa

Synovi som uložil peniaze pred 4 rokmi na zaistený vklad, ktorý bol naviazaný na Dow Jones Eurostoxx 50 index. Pri uzatváraní vkladu banka sľubovala na základe predpokladov, že tento index za 4 roky narastie o 20%! Teraz keď pozerám, ako sa zhodnotil tento index za tie roky, tak sa trafili, akurát znamienko si pomýlili. V súčasnosti má o 20,90% nižšiu hodnotu ako pred 4 rokmi.

http://www.stoxx.com/indices/index_information.html?symbol=SX5E

Našťastie išlo o zaistený vklad, takže aspoň neprišiel o vložené prostriedky, keď už nič nezarobili....
joeV
17.02.11,11:49
joeV,

co ak prave v roku odkupu (napriklad po 10. rokoch) hodnota fondu klesne? (nemusime ist do dalekej minulosti)

preco tak bezpecne tvrdis, ze sa na fondoch neda z dlhodobeho hladiska prerobit????

moj nazor je, ze fondy treba sledovat v CASE a reagovat na aktualne dianie,

a to nespominam este poplatky ....

absolútny súhlas s tým, že fondy treba sledovať a reagovať na aktuálne dianie, preto sa nemôže stať , že by som predal svoje nakúpené podiely pod cenu. Predsa vo fonde nie som viazaný na dobu od kedy do kedy, tzn. podiely predám vtedy kedy to bude pre mňa výhodné. Rozložením investícií do viacerých fondov znižujem riziko toho, keď budem potrebovať peniaze z fondu práve v tento okamžik, predám podiely vo fonde, v ktorom to bude pre mňa najvýhodnejšie.
joeV
17.02.11,12:03
pre Chobot


Pri vstupe do fondu je potrebné ísť do zmluvného vzťahu priamo so spoločnosťou, ktorá fond/fondy spravuje nie cez banku alebo dokonca poisťovňu. Len potom máte prehľad o Vašich investíciách 24 hodín denne, nižšie náklady a čisté zhodnotenie. Údaje, ktoré som udával môžete dosiahnuť len týmto spôsobom.
Kvaka
27.04.11,09:01
Mám IŽP, už vyše vyše 8 rokov, budem to mať vyplatené, ak dožijem, na konci budúceho roku. Zatiaľ som v strate, napriek tomu, že je všetko investované do dlhopisového fondu. Mám dynamiku poistenia.
JoeV píše: Chceš sporiť dlhodobo (doporučené 7-10 rokov). Pri mesačných vkladoch do podielových fondov počas takej dlhej doby nemôžeš prerobiť.
Ja píšem: Ľutujem, že som vtedy nezaložila stavebné sporenie, za 6 rokov som mohla lepšie zarobiť, ako na IŽP na 10tich.
Ale iné chcem informácie, píšete tu o uložení úspor do banky zuno, teraz majú 2,8% na ročný vklad, myslíte, že je to bezpečné? Aj Privatbanka má zaujímavé úroky. Potrebovali by sme ako dôchodcovia taký najviac ročný vklad, cca 5 až 6 tisíc eur, ktorý by sme podľa potreby predlžovali. Ako železnú rezervu, veď viete, ako to myslím.:D
Halli
27.04.11,09:36
Neverím u nás na žiadne dlhodobé sporenie. :(
Chobot
27.04.11,09:39
Mám IŽP, už vyše vyše 8 rokov, budem to mať vyplatené, ak dožijem, na konci budúceho roku. Zatiaľ som v strate, napriek tomu, že je všetko investované do dlhopisového fondu. Mám dynamiku poistenia.
JoeV píše: Chceš sporiť dlhodobo (doporučené 7-10 rokov). Pri mesačných vkladoch do podielových fondov počas takej dlhej doby nemôžeš prerobiť.
Ja píšem: Ľutujem, že som vtedy nezaložila stavebné sporenie, za 6 rokov som mohla lepšie zarobiť, ako na IŽP na 10tich.
Ale iné chcem informácie, píšete tu o uložení úspor do banky zuno, teraz majú 2,8% na ročný vklad, myslíte, že je to bezpečné? Aj Privatbanka má zaujímavé úroky. Potrebovali by sme ako dôchodcovia taký najviac ročný vklad, cca 5 až 6 tisíc eur, ktorý by sme podľa potreby predlžovali. Ako železnú rezervu, veď viete, ako to myslím.:D

Prečo by to nebolo bezpečné? Banka ako banka, peniaze sú chránené fondom ochrany vkladov (v ZUNE Rakúsky FOV).

Ak by si ale predsa len chcela rozdeliť riziko, tak polovicu daj do Zuna a polovicu do mBanky, teraz zvyšovali úr. sadzby (na rok tuším 2,2% - to už nie je taký rozdiel v porovnaní so Zunom 2,8%...). Alebo polovicu Zuno na 3 roky (4% p.a.) a zvyšok toč v mBank na 1 rok ( keby niečo, pri predčasnom výbere dostaneš 50% úrokov, teda 1,1%).
joeV
27.04.11,09:44
Mám IŽP, už vyše vyše 8 rokov, budem to mať vyplatené, ak dožijem, na konci budúceho roku. Zatiaľ som v strate, napriek tomu, že je všetko investované do dlhopisového fondu. Mám dynamiku poistenia.
JoeV píše: Chceš sporiť dlhodobo (doporučené 7-10 rokov). Pri mesačných vkladoch do podielových fondov počas takej dlhej doby nemôžeš prerobiť.
Ja píšem: Ľutujem, že som vtedy nezaložila stavebné sporenie, za 6 rokov som mohla lepšie zarobiť, ako na IŽP na 10tich.
Ale iné chcem informácie, píšete tu o uložení úspor do banky zuno, teraz majú 2,8% na ročný vklad, myslíte, že je to bezpečné? Aj Privatbanka má zaujímavé úroky. Potrebovali by sme ako dôchodcovia taký najviac ročný vklad, cca 5 až 6 tisíc eur, ktorý by sme podľa potreby predlžovali. Ako železnú rezervu, veď viete, ako to myslím.:D

Ja som vôbec nepísal o IŽP ale o priamej investícii do fondov, to je veľký rozdiel. Pri IŽP máte garantované 2 veci:
- prvé 2 roky na konte 0,
- po 10-12 rokoch máte na konte to čo ste tam vložili,
ale to Vám asi poisťovací agent nepovedal.

Dám Vám príklad fondu ako pracoval posledných 8 rokov (čo Vám ukáže koľko Vaše peniaze zarobili poisťovni). Vybral som dlhopisový fond - Templeton Global Bond
príklad:
mesačný vklad 50€ po dobu 8 rokov (od 04/2003 do 04/2011)
vklady celkom: 4800€
náklady fondu: 3% vkladu
po 8 rokoch na účte: 6694€ (výnos 8,21% ročne)
od toho je potrebné odpočítať sprostredkovateľskú províziu: 700€
veronikasad
27.04.11,09:50
joeV, od čoho závisí výška sprostredkovatelskej provízie ? Od výšky vložených prostriedkov, alebo výnosov fondu ?
joeV
27.04.11,09:57
14-násobok mesačného vkladu, najviac však 2100€.
50€/mes.=700€, 100€/mes.=1400€, 150€ a viac=2100€
veronikasad
27.04.11,10:01
celkom dobrý biznis pre sprostredkovatela. Predpokladám, že na výplatu provízie, v príklade ktorý si uviedol, nečaká 8 rokov.
joeV
27.04.11,10:24
provízia samozrejme vždy pred prvým vkladom. Súhlasím dobrý biznis pre sprostredkovateľa aj pre klienta, pretože provízia a 3% vkladu sú jediné náklady vo fonde.
Kvaka
27.04.11,10:34
Ja som vôbec nepísal o IŽP ale o priamej investícii do fondov, to je veľký rozdiel. Pri IŽP máte garantované 2 veci:
- prvé 2 roky na konte 0,
- po 10-12 rokoch máte na konte to čo ste tam vložili,
ale to Vám asi poisťovací agent nepovedal.

Dám Vám príklad fondu ako pracoval posledných 8 rokov (čo Vám ukáže koľko Vaše peniaze zarobili poisťovni). Vybral som dlhopisový fond - Templeton Global Bond
príklad:
mesačný vklad 50€ po dobu 8 rokov (od 04/2003 do 04/2011)
vklady celkom: 4800€
náklady fondu: 3% vkladu
po 8 rokoch na účte: 6694€ (výnos 8,21% ročne)
od toho je potrebné odpočítať sprostredkovateľskú províziu: 700€
No, JoeV, možno máš pravdu, že Alianz na mne zarobila, ale ja som to tak musela riešiť, ak som chcela aj úrazové poistenie. Dalo sa to jedine ako kombinácia IŽP + úrazové poistenie. :) Ja mám v tomto roku ročný vklad na IŽP 282eur a úrazové 41eur. Nie sú to veľké sumy, ani veľké straty, ani zisky, možno do konca roku 2011 budem mať to, čo som tam vložila, ale aspoň som mohla byť úrazovo poistená.
joeV
27.04.11,10:52
áno, máte pravdu vtedy to nešlo, teraz už hej, preto aj ja používam poisťovňu už len na poistenie, určite nie na investovanie mojich ťažko zarobených peňazí.
twe
31.05.11,10:26
ak sa mozem spytat: mate uzatvorene investicne zivotne poistenie od allianz?
ja mam jedno uz 6. rok a odkupna hodnota je cca 2/3 vlozenej sumy, avsak ratam, ze tie peniaze budem potrebovat uz o par rokov a preto rozmyslam , co teraz, ako co najmenej prerobit
platba poistneho je rocna
vdaka za odpovede
Xanti
31.05.11,10:28
No podľa mojich znalostí a vedomostí, je lepšie pri investičnom poistení platiť mesačne ako ročne.
Ajk&
31.05.11,10:39
Neverím bankám, nebankovkám, fondom: treba investovať do nehnuteľností. Ak nie je na dom, alebo byt stačí aj garáž v dobrej lokalite.
Chobot
31.05.11,11:09
ak sa mozem spytat: mate uzatvorene investicne zivotne poistenie od allianz?
ja mam jedno uz 6. rok a odkupna hodnota je cca 2/3 vlozenej sumy, avsak ratam, ze tie peniaze budem potrebovat uz o par rokov a preto rozmyslam , co teraz, ako co najmenej prerobit
platba poistneho je rocna
vdaka za odpovede

Je jedno, či platíš ročne alebo mesačne. Podstatné je, že životné poistenie je stavané tak, že sa nevypovie predčasne. Pri predčasnej výpovedi poistenia poistený finančne stráca. A u investičného poistenie je do trojnásobné riziko, tam nemá garantovanú ani len poistnú sumu pre prípad dožitia.

Píšeš síce, že poistenie beží 6 rokov, ale nepíšeš, koľko je dohodnutá poistná doba, teda do ktorého roku je poistka dohodnutá. Ak chceš čo najmenej prerobiť, musíš počkať, kým poistka zmaturuje - teda do konca poistnej doby. Inak vždy prídeš o časť peňazí.

Bol by jeden prípad, kedy nie, ale to neovplyvníš - keby náhodou hodnota podielových jednotiek fondu, v ktorom je tvoje živ. poistenie investované, zaznamenala enormný nárast, že aktuálna odkupná hodnota živ. poistenia by presiahla doteraz zaplatené poistné. Ale to je malá šanca.
Xanti
31.05.11,11:12
Existuje predsa ešte čiastočný odkup, tj. investičko beží dalej a 90% sa dá vybrať.
felix1
31.05.11,11:20
Fondy??? Ak nevies co s peniazmi ponukam: Spiseme zmluvu a mozes ist so mnou do kasina. Budem hrat za tvoje peniaze poker. Ak vyhram cestne sa podelime na polovicu, ak prehram mas smolu ty. Aj tak usetris, vo fonde si za rovnaky neuspech zauctuju pausalny poplatok. A ze som v zivote nehral poker ? Nevadi, moja sanca je rovnaka ako ich na akciach :)
Teraz ale vazne. Co budes potrebovat raz v zivote? Byvanie. Naspor si aspon cast ( docasne to nechaj urocit v bezpecnej banke aj za nizsi urok) a na zvysok si zober pozicku so splatkou ktoru zvladnes. Ceny bytov su celkom dobre ale je mozne ze ak ,,to nepraskne ,, v Grecku mozu ist este nizsie. Jedine panika okolo devalvacie EUR moze sposobit situaciu s nehnutelnostami ( nikto nepradaval , kazdy chcel kupit ) ako u nas v roku 1993 pri deleni CSFR.
twe
31.05.11,11:23
vdaka
koniec doby je zial az v 2047
peniaze ratam, ze by som potreboval uz o par rokov (kupa nehnutelnosti), preto rozmyslam, kedy vypovedat, ci tych par rokov neskor (nie teda v 6: roku, ale v 9. roku az) by aspon ciastocne zvysilo odkupnu hodnotu / resp. ci to je jedno a rozdiel je minimalny

precital som si tu vsetky temy o IZP a zistil som, ze to nie je produkt, ktory som chcel pred rokmi uzavriet
Xanti
31.05.11,11:25
Zníž výšku príspevkov do IZP. A založ si produkt aký by ti vyhovoval.
V podstate, ak si chcel šporiť na kúpu nehnuteľnosti trebalo pozakladať stavebné sporenia, na všetkých čl. rodiny a vkladať max. čiastky aby bola max. štátna prémia. Boli by to istejšie peniaze ako pri IZP.
twe
31.05.11,11:43
vdaka xanti; to znizenie prispevkov (vysky poistneho) alebo ciastocny odkup ... co by to pre mna znamenalo?

nech nejdem len tak do poistovne a neurobim opat nieco ine, ako chcem
Xanti
31.05.11,11:51
vdaka xanti; to znizenie prispevkov (vysky poistneho) alebo ciastocny odkup ... co by to pre mna znamenalo?

nech nejdem len tak do poistovne a neurobim opat nieco ine, ako chcem
No neviem akú sumu platíš ročne, no mesačne najnižší príspevok do IZP od allianzu je 17eur ( bez poistení ). Takže znížiť na túto sumu a poistku nechať bežať.
A čiastočný odkup, no to už nepamätám presne ale v podstate pri čiastočnom odkupe ti poistka ostane aktívna a "šporíš" v nej dalej. Čiastočný odkup je výhodnejší, lebo dostaneš viac ako pri zrušení poistky.
twe
31.05.11,12:26
Platim rocne sumu 398,33 €, ktoru prave zrusili, ako moznost si zvysit nepostihnutelny zaklad dane z prijmu. Zial presne, ked zacnem pracovat po studiu, je to skoda.

Ine poistenia uz v tomto Allianz IZP nemam a cl. 14 mojej zmluvy hovori o ciastocnom odkupe s tym, ze v prvych 6 rokoch sa pri ciastcnom odkupe ich "administrativny" poplatok este o 1% navysi.

Teda, aby som minimalizoval straty, ak potrebujem tie peniaze v hotovosti o par rokov, tak predpokladam, ze najviac sa mi oplati ciastocny odkup + zaroven znizenie platieb na minimum? Poistne na 6. rok som uz nedavno zaplatil.

Preto by som pockal este rok, kym odkupim ciastocne a potom zaroven znizim platbu na minimum.
bubkoch
31.05.11,12:29
No neviem akú sumu platíš ročne, no mesačne najnižší príspevok do IZP od allianzu je 17eur ( bez poistení ). Takže znížiť na túto sumu a poistku nechať bežať.
A čiastočný odkup, no to už nepamätám presne ale v podstate pri čiastočnom odkupe ti poistka ostane aktívna a "šporíš" v nej dalej. Čiastočný odkup je výhodnejší, lebo dostaneš viac ako pri zrušení poistky.

ako to myslis ? v com ma byt vyhodnejsi ? :confused:
Xanti
31.05.11,12:34
Bubkoch,
neviem odpovedať na tvoj dotaz. Ja tiež mám IZP, nepremýšlam nad jeho zrušením a ani neriešim odkup podielových jednotiek. Proste dávam tam minimum a neriešim, nejako už bude. :---
felix1
01.06.11,05:06
Ak vytlacis z banky maximum v urokoch, pri tvojej nasporenej sume sa jedna o rozdiel najlepsej a najhorsej moznosti v stovkach EUR. Ak kupis nehnutelnost v spravnom case, usetris podla vysky investicie tisice az desattisice EUR :)
twe
01.06.11,10:46
Mam 2 IZP. Obe do 2047.

Je dobre si nechat aspon 1? Bude to mat vyhodu pri posudzovani mojej bonity pri ziadani o hypoteku. Mozem dostat nizsi urok alebo ma to iny benefit? Jedno dava totiz aj istotu sumu pri mojom umrti (urazove poistenie).

Druhe (to z Allianzu) nema ziadne dalsie pripoistenia.
Xanti
01.06.11,16:43
Mam 2 IZP. Obe do 2047.

Je dobre si nechat aspon 1? Bude to mat vyhodu pri posudzovani mojej bonity pri ziadani o hypoteku. Mozem dostat nizsi urok alebo ma to iny benefit? Jedno dava totiz aj istotu sumu pri mojom umrti (urazove poistenie).

Druhe (to z Allianzu) nema ziadne dalsie pripoistenia.
Hm... no bonitu ti to zvýši jedine v prípade, že poistenie je vinkulované v prospech banky. A pri IZP ak tam nemáš poistenie riziko smrti, tak ti to banka nebude vinkulovať.
Vo svojej podstate sú oba zbytočné. Mám taký pocit, že ťa navštívil nejaký "maklér" ktorý sa pekne nabalil na tebe. Dve IZP urobiť ... bol z OVB? :D
Ked tak ti mal IZP a kapitálovku urobiť.
Druhé IZP, s úrazom máš z akej poisťovne?
twe
01.06.11,17:21
Hm... no bonitu ti to zvýši jedine v prípade, že poistenie je vinkulované v prospech banky. A pri IZP ak tam nemáš poistenie riziko smrti, tak ti to banka nebude vinkulovať.
Vo svojej podstate sú oba zbytočné. Mám taký pocit, že ťa navštívil nejaký "maklér" ktorý sa pekne nabalil na tebe. Dve IZP urobiť ... bol z OVB? :D
Ked tak ti mal IZP a kapitálovku urobiť.
Druhé IZP, s úrazom máš z akej poisťovne?

Je to zial tak.

Druhe mam Deutcher a tam je to urazove v pripade smrti. V Allianze nie je.
A k bonite dakujem, uz chapem: ak by som zmenil adresata platby v pripade smrti zo sucasnych na banku, od ktorej by som bral hypo.

Ciastocny odkup sa mi ani v jednom neoplati, fondy tam su teraz dole, zrejme mi ostava len cakat, kym stupnu.

Vdaka aj za dalsie rady...
Xanti
01.06.11,17:55
Je to zial tak.

Druhe mam Deutcher a tam je to urazove v pripade smrti. V Allianze nie je.
A k bonite dakujem, uz chapem: ak by som zmenil adresata platby v pripade smrti zo sucasnych na banku, od ktorej by som bral hypo.

Ciastocny odkup sa mi ani v jednom neoplati, fondy tam su teraz dole, zrejme mi ostava len cakat, kym stupnu.

Vdaka aj za dalsie rady...
No Deutcherring je drahá poistka sa mi marí, a nie je tam odčlenené čo je šporiaca časť a čo je poistná časť.
A vekom sa to pekne presýpa ako váha.
Príklad na vysvetlenie ako to myslím, dajme tomu uzatváraš si túto poistku ako 20ročný ... do šporiacej časti ti pôjde 90% zvyšok do poistenia úrazu. Ako 30 ročnému ti do šporiacej časti pôjde 75% a do poistenia 25% ako 40 ročnému ti pôjde do šporiacej časti 60% a do poistenia 40% ako 50 ročnému ti to pôjde 50 na 50, ako 60 ročnému ti to pôjde 35% na 65% a tak dalej. Nejako takto to funguje.

K Allianzu si vieš dorobiť pripoistenia, dokonca i riziko smrti, ktoré vyplatia pozostalým ak by si zomrel trebars na infarkt . Tiež aj úraz si tam vieš dopoistiť. A stále vieš koľko ti ide do šporenia a koľko do samotnej poistky.

A čo sa týka bonity a banky, ak niekto po tebe zdedí nehnuteľnosť ak sa tebe niečo stane, trebars manželka deti. Tak tebe stačí mať urobenú poistku s dostatočným krytím. Aby v prípade úmrtia tie peniaze boli vyplatené mng. ona predsa pekne vyplatí čo chýba z hypo aby mala o starosť menej.
twe
01.06.11,18:19
No Deutcherring je drahá poistka sa mi marí, a nie je tam odčlenené čo je šporiaca časť a čo je poistná časť.
A vekom sa to pekne presýpa ako váha.
Príklad na vysvetlenie ako to myslím, dajme tomu uzatváraš si túto poistku ako 20ročný ... do šporiacej časti ti pôjde 90% zvyšok do poistenia úrazu. Ako 30 ročnému ti do šporiacej časti pôjde 75% ...

Tak to nerad pocujem. Zatial (poslednych 5 rokov) mi nastastie ide 98% sumy do sporiacej casti a len nejakych 7 eur do urazovej.

Ako sa teda nalozit s tymito dvoma drahymi IZP - bremenami, aby som bol co najmenej stratovy?
Xanti
01.06.11,18:23
Tak to nerad pocujem. Zatial (poslednych 5 rokov) mi nastastie ide 98% sumy do sporiacej casti a len nejakych 7 eur do urazovej.

Ako sa teda nalozit s tymito dvoma drahymi IZP - bremenami, aby som bol co najmenej stratovy?
Neber to odo mňa ako zaručenú info, len sa mi čosi také marí. Predsa je to už pár rokov, čo i mne núkali takú poistku.

Hm... ťažko povedať, vždy budeš stratový lebo vždy skončíš poistenie skôr. A dve IZP. Joj, katastrofa.
Asi by som len poznižovala na totálne minimum, aby mi to nezaťažovalo až tak rodinný rozpočet a možno počkala kým fondy vystúpia vyššie a požiadala o čiastočný odkup.
twe
01.06.11,18:30
Hm... ťažko povedať, vždy budeš stratový lebo vždy skončíš poistenie skôr. A dve IZP. Joj, katastrofa.
Asi by som len poznižovala na totálne minimum, aby mi to nezaťažovalo až tak rodinný rozpočet a možno počkala kým fondy vystúpia vyššie a požiadala o čiastočný odkup.

Vdaka, znie to najrozumnejsie. Zrejme si teda jednu necham na minime do buducna (ved, co ked...) a druhu zrusim v najblizsich rokoch podla stavu fondov, aby som az tak neprerobil.

Ta strata nie je strasna, ale predsa.
Xanti
01.06.11,18:33
Uvidíš ako dopadneš. Ináč ak platíš ročne tak zmeny môžeš robiť najneskôr 6 týždnov pred výročím.
twe
01.06.11,18:37
Uvidíš ako dopadneš. Ináč ak platíš ročne tak zmeny môžeš robiť najneskôr 6 týždnov pred výročím.

6 tyzdnov pred splatnostou dalsieho poistneho staci vypoved poistenia dat na postovu prepravu, alebo im uz musi byt realne dorucena?
Ice dive
01.06.11,18:45
Vdaka, znie to najrozumnejsie. Zrejme si teda jednu necham na minime do buducna (ved, co ked...) a druhu zrusim v najblizsich rokoch podla stavu fondov, aby som az tak neprerobil.

Ta strata nie je strasna, ale predsa.
no a nebude tá strata ešte vyššia ako je teraz, keď budeš do poistky vlievať peniaze a čakať kedy stúpnu fondy... aj keď stúpnu podstatné sú podmienky daného produktu, za čo to daná poisťovňa je ochotná odkúpiť...
Xanti
01.06.11,18:52
6 tyzdnov pred splatnostou dalsieho poistneho staci vypoved poistenia dat na postovu prepravu, alebo im uz musi byt realne dorucena?
Musia ju reálne mať, je to ako pri PZP pri autách. Ak to nestihneš tak smola. Máš šancu o rok.
twe
01.06.11,18:52
no a nebude tá strata ešte vyššia ako je teraz, keď budeš do poistky vlievať peniaze a čakať kedy stúpnu fondy...

aj keď stúpnu podstatné sú podmienky daného produktu, za čo to daná poisťovňa je ochotná odkúpiť...

Nad tym presne rozmyslam, ze ci sa mi oplati este do toho dat. Ale podla vyvoja od 2008 doteraz ratam, ze este stupnu fondy, su teraz dost nizko. Nebolo by rozumne teraz rusit. Snad o rok, dva, tri...

Co isto prerobim, je zrejme cca jedna rocna splatka v oboch. Tak vychadza ich "administrativny poplatok za pociatocne naklady s uzavretim poistenia" ... cize provizia sprostredkovatelovi a ich zisk
twe
01.06.11,19:01
Musia ju reálne mať, je to ako pri PZP pri autách. Ak to nestihneš tak smola. Máš šancu o rok.

Vdaka pekne. Rok cakat by bolo v takomto pripade loteriou.
Ice dive
02.06.11,05:20
Nad tym presne rozmyslam, ze ci sa mi oplati este do toho dat. Ale podla vyvoja od 2008 doteraz ratam, ze este stupnu fondy, su teraz dost nizko. Nebolo by rozumne teraz rusit. Snad o rok, dva, tri...

Co isto prerobim, je zrejme cca jedna rocna splatka v oboch. Tak vychadza ich "administrativny poplatok za pociatocne naklady s uzavretim poistenia" ... cize provizia sprostredkovatelovi a ich zisk
no mal by si si prečítať podmienky, a zistiť aktuálny stav účtu... či náhodou nie je výhodnejšie tú poistku ukončiť hneď a nie čakať na stúpanie fondov... nakoľko odkupy sa robia pravdepodobne v % t.j. (a teraz si vymýšľam, len na uvedenie príkladu..) napr. ak platíš 100 € mesačne ročne dáš to poistky 1200 € v súčasnosti má fond hodnotu povedzme 3000 € ak by si to ukončil hneď dostal by si povedzme 700 €... ak by si sa spoliehal na rast fondu a pockal este rok dal by si do poistky dokopy 4200 € ale vďaka stúpnutiu fondov by si o rok dostal z toho 900 €... takže by si mal zvážiť či sa ti oplatí tú poistku ešte živiť, lebo fondy padajú rýchlejšie ako stúpaju..
twe
02.06.11,05:44
no mal by si si prečítať podmienky, a zistiť aktuálny stav účtu... či náhodou nie je výhodnejšie tú poistku ukončiť hneď a nie čakať na stúpanie fondov... nakoľko odkupy sa robia pravdepodobne v % t.j. (a teraz si vymýšľam, len na uvedenie príkladu..) napr. ak platíš 100 € mesačne ročne dáš to poistky 1200 € v súčasnosti má fond hodnotu povedzme 3000 € ak by si to ukončil hneď dostal by si povedzme 700 €... ak by si sa spoliehal na rast fondu a pockal este rok dal by si do poistky dokopy 4200 € ale vďaka stúpnutiu fondov by si o rok dostal z toho 900 €... takže by si mal zvážiť či sa ti oplatí tú poistku ešte živiť, lebo fondy padajú rýchlejšie ako stúpaju..

Toho sa najviac bojim, ze tam este nasypem a nezvysi sa to aspon o to, co som tam dal. Kazdopadne tohto roku uz nic z toho, teda si pockam na vyvoj a zvazim pred vyrocim.

Este ma rozmyslam, aky vplyv bude mat krach grecka na podielove fondy.