Lucia Švecova Harvanova
10.02.11,16:00
chcela by som si založiť živnosť na obchod-rozličný tovar.Pracovný pomer mi trvá,synček ma 17 mesiacov,ako mam postupovať?1.budem dostavať aj RP?2.možem požiadať o dotáciu?3.ak ano v akej výške?4.bude mocť ostať syn zo svokrou ak sme v jednej domacnosťi ona je na polovičnom dôchodku,a v obci nemáme jasle ani živnostíčku na opatrovanie?,a obchod by bol v tej obci?ak ano ako mam postupovať?ĎAKUJEM
sroservis
11.02.11,09:04
Dobrý deň,

môžete si založiť živnosť, rodičovský príspevok Vám nebude krátený. Synčeka nemusíte dávať do škôlky, ani špeciálnej opatrovateľke - živnostníčke.

Dotáciu podľa môjho názoru nedostanete (ste zamestnaná + poberáte RP, ale príp. sa informujte na úrade práce).

Prvý rok nebudete platiť odvody do SP.
Ak by Vám po 1. 7. 2012 vznikla povinnosť platiť odvody do SP ako živnostníčke (ak prekročíte príjem cca 3.900 eur v hrubom za 2011), SP za Vás od 1. 7. 2012 prestane platiť odvody na dôchodkové poistenie (ktoré Vám teraz platí - len do druhého piliera je to cca 40 eur mesačne). V tom prípade si ich už budete platiť sama (ak Vám bude trvať živnosť).

Všetko dobré.
Eva Póčová
18.07.12,10:22
Ahojte,
môže si založiť živnosť žena, ktorá je zamestnaná ale momentálne je na PN (bude to dlhodobá kvôli tehotenstva potom MDa RD)???
Bude povinná platiť zdravotné poistenie ako SZČO, alebo si môže stanoviť nulové zálohy ???
Bude mať dohodára, ktorý bude robiť. Môže fakturovať počas PN ?
Ďakujem za pomoc