Magda
10.02.11,18:17
SZČO má osobný bankový účet, z tohoto účtu platí iba odvody do zdravotnej poisťovne a do sociálnej poisťovne, ostatné položky na účte sú jeho osobné. Pýtam môže do JÚ z bankových výpisov zaúčtovat iba odvody a k dokladom priloží iba tú stránku kde sú tieto odvody. Je tento postup správny? Ďakujem za odpoveď.
Zoltán Kovács
10.02.11,17:24
Určite by som to neúčtoval ako pohyb na bankovom účte. Lebo ak áno, tak všetky pohyby sa majú účtovať.
Magda
10.02.11,17:34
To znamená, že odovody do zdrav.a soc.poisťovne pôjdu ako výdavky odpočitateľné od základu dane a ostatné položky pôjdu ako výdavky neovplyvňujúce základ dane. Je to správne?
doktor01
10.02.11,17:51
SZČO má osobný bankový účet, z tohoto účtu platí iba odvody do zdravotnej poisťovne a do sociálnej poisťovne, ostatné položky na účte sú jeho osobné. Pýtam môže do JÚ z bankových výpisov zaúčtovat iba odvody a k dokladom priloží iba tú stránku kde sú tieto odvody. Je tento postup správny? Ďakujem za odpoveď.
Keďže sa jedná o nepodnikateľsky účet doporučujem účtovať ako hotovosť, ale len položky tykajúce sa podnikania. Ostatné položky na osobnom účte nie je dôvod účtovať, keďže sa netykajú podnikania. (TJ podnikateľsky účet =účtovanie pohyb na bankovom učte, osobný účet= účtovanie ako hotovosť)
Ako doklad si vypíšeš VPD a priložíš aj výpis z účtu ako doklad, že to bolo uhradené.
doktor01
10.02.11,17:53
To znamená, že odovody do zdrav.a soc.poisťovne pôjdu ako výdavky odpočitateľné od základu dane a ostatné položky pôjdu ako výdavky neovplyvňujúce základ dane. Je to správne?
Nie, ostatné položky (nepodnikateľske na súkromnom účte) sa neučtujú.
Magda
11.02.11,09:28
To znamená že účtujem iba položky týkajúce sa podnikania a a ostatné nie, a priložím z bankového výpysu iba tú stranu kde sú uvedené tieto položky ? Neviem si to predstaviť preto že nebude súhlasiť počiatočný stav a konečný stav bankového výpisu ako to teda správne riešiť sú tu rôzne názory.
doktor01
11.02.11,19:32
To znamená že účtujem iba položky týkajúce sa podnikania a a ostatné nie, a priložím z bankového výpysu iba tú stranu kde sú uvedené tieto položky ? Neviem si to predstaviť preto že nebude súhlasiť počiatočný stav a konečný stav bankového výpisu ako to teda správne riešiť sú tu rôzne názory.
Doporučuje priložiť celý výpis (ten výpis si tam priložíš napr. pre reklamácie ako doklad o úhrade). V JU ale ako doklad bude VPD nakoľko úhradu zo súkromného účtu nie je možne účtovať ako pohyb na bankovom účte (bankový účet=podnikateľský účet).
TJ: Výpis zo súkromného účtu nie je účtovným dokladom a preto to účtuješ ako výdavok v hotovosti.
Pre tvoju predstavu si predstav, že si podnikateľ a tvoj zamestnanec zo svojho súkromného účtu uhradí napr. odvody do SP. Zamestnanec ti donesie doklad, že odvody uhradil a ty mu vyplatíš v hotovosti (na základe VPD) tuto sumu. Keďže si mu to dal v hotovosti, tak to samozrejme zaúčtuješ ako hotovosť. A to je aj tvoj prípad.
PS: osobne doporučujem, založiť si podnikateľsky účet a realizovať z neho všetky podnikateľské prevody. Ak budeš mať podnikateľsky účet potom ti bude musieť sedieť peňažný denník (pohyb na bankovom účte) s výpisom z podnikateľského účtu..
Zita5
11.02.11,22:21
To znamená že účtujem iba položky týkajúce sa podnikania a a ostatné nie, a priložím z bankového výpysu iba tú stranu kde sú uvedené tieto položky ? Neviem si to predstaviť preto že nebude súhlasiť počiatočný stav a konečný stav bankového výpisu ako to teda správne riešiť sú tu rôzne názory.

Treba si ustrážiť to , aby sa súkromný účet(zriadený na súkromný účel) používal čo najmenej na podnikateľské účely .
Na Porade je veľa príspevkov ohľadom súkromných účtov a platieb pre podnikanie z týchto účtov .Každý jeden z nás ma na takýto účet svoj názor .

Ja osobne by som účtovala platby zo súkromného účtu do ZP a SP interným dokladom cez uzávierkové operácie(ako nepeňažnú operáciu) a k internému dokladu treba priložiť fotokópiu bankového výpisu , nakoľko treba preukázať oprávnenosť výdavku .

Pokiaľ tento účet nemáte nahlásený na daňovom úrade , že je používaný v súvislosti s podnikaním, tak neúčtujete o tomto bankovom účte ako o celku a teda Vás nezaujíma počiatočný zostatok a konečný zostatok .

Iná situácia by nastala , ak by sa na tento súkromný účet pripisovali platby za pohľadávky t.j. platby, ktoré sú príjmom podnikateľa.Vtedy je oznámenie o využívaní BU povinné podľa zákona o správe daní a poplatkov §31 a nedodržanie povinností je zo strany DU sankciované.
bučo
09.03.11,09:05
Ja osobne by som účtovala platby zo súkromného účtu do ZP a SP interným dokladom cez uzávierkové operácie(ako nepeňažnú operáciu) a k internému dokladu treba priložiť fotokópiu bankového výpisu , nakoľko treba preukázať oprávnenosť výdavku .

Zitka, ja mám tiež tento prípad, ale rozmýšlam, či by som potom nemohla urobiť ešte VPD ako osobnú spotrebu, každý mesiac, aby sa mi ponížila aj pokladna o odvody. Tým pádom by to vyzeralo tak, že každý mesiac si podnikateľ vyberie peniaze na osobnú spotrebu, ktoré použije ako kompenzáciu toho, že odovody platil zo súkromného účtu, mohlo by to byť takto?
IvetaH
25.03.11,09:40
Ja osobne by som účtovala platby zo súkromného účtu do ZP a SP interným dokladom cez uzávierkové operácie(ako nepeňažnú operáciu) a k internému dokladu treba priložiť fotokópiu bankového výpisu , nakoľko treba preukázať oprávnenosť výdavku .

Zitka, ja mám tiež tento prípad, ale rozmýšlam, či by som potom nemohla urobiť ešte VPD ako osobnú spotrebu, každý mesiac, aby sa mi ponížila aj pokladna o odvody. Tým pádom by to vyzeralo tak, že každý mesiac si podnikateľ vyberie peniaze na osobnú spotrebu, ktoré použije ako kompenzáciu toho, že odovody platil zo súkromného účtu, mohlo by to byť takto?


Prosím vás, názor na otázku od BUČO. Je to zaujímavý nápad a zdá sa mi aj realizovateľný, len v JU spm začiatočník.
Ďakujem
ivanam
30.03.11,10:58
Prosím o radu, účtujem v jednoduchom účtovníctve, nie som platiteľ DPH, nakúpil som kanc. potreby 31.12.2010, platil som kartou. Na výpise z účtu je to zúčtované až v 1/2011. Ide to do výdavkov roku 2010 ?
andrea100
30.03.11,11:57
Prosím o radu, účtujem v jednoduchom účtovníctve, nie som platiteľ DPH, nakúpil som kanc. potreby 31.12.2010, platil som kartou. Na výpise z účtu je to zúčtované až v 1/2011. Ide to do výdavkov roku 2010 ? - Áno
ivanam
30.03.11,12:13
- Áno

Ako to zaúčtujem v roku 2011 keď budem mať bankový výpis ?
andrea100
30.03.11,12:20
vikinka
30.03.11,12:22
Ako to zaúčtujem v roku 2011 keď budem mať bankový výpis ?
Na základe výpisu z BÚ cez priebežné položky.
ivanam
30.03.11,12:26
ďakujem za odpoveď
IvetaH
31.03.11,17:41
Treba si ustrážiť to , aby sa súkromný účet(zriadený na súkromný účel) používal čo najmenej na podnikateľské účely .
Na Porade je veľa príspevkov ohľadom súkromných účtov a platieb pre podnikanie z týchto účtov .Každý jeden z nás ma na takýto účet svoj názor .

Ja osobne by som účtovala platby zo súkromného účtu do ZP a SP interným dokladom cez uzávierkové operácie(ako nepeňažnú operáciu) a k internému dokladu treba priložiť fotokópiu bankového výpisu , nakoľko treba preukázať oprávnenosť výdavku .

Pokiaľ tento účet nemáte nahlásený na daňovom úrade , že je používaný v súvislosti s podnikaním, tak neúčtujete o tomto bankovom účte ako o celku a teda Vás nezaujíma počiatočný zostatok a konečný zostatok .

Iná situácia by nastala , ak by sa na tento súkromný účet pripisovali platby za pohľadávky t.j. platby, ktoré sú príjmom podnikateľa.Vtedy je oznámenie o využívaní BU povinné podľa zákona o správe daní a poplatkov §31 a nedodržanie povinností je zo strany DU sankciované.

Prosím vás, k tomu červenému textu: znamená to, že ak nahlásim súkromný účet bez dič na daňový úrad, musím o ňom účtovať každú jednu položku? Nestačí len tie, ktoré sa týkajú podnikania?
Ďakujem
IvetaH
06.04.11,17:03
Dobrý deň, pýtala som sa na moju otázku na DU a asi mali ťažký deň. 10 minút som vydržala počúvať o nezodpovedných potom som odišla.
Nikto nemáte súkromný účet nahlásený na DU. Za rok 2010 cez účet prebehol raz príjem z DU DPH a raz úhrada pre DU DPH. Nič iné podnikateľské. Preto som v pomykove, či mu účtovať celý účet, keď ho má nahlásený na DU.
Ďakujem
misolga
16.03.12,20:51
Dobrý večer,potrebujem poradiť či bude môj postup správny: szčo platí odvody, platby dodávateľom a príjma platby od odberateľov na súkromný účet .Nakoľko ma podnikateľ neinformoval že sa jedná o súkromný účte a bol zriadený počas začatia podnikania, prijal naň dotáciu z ÚP a nečerpal z neho osobnú spotrebu-tak som ho automaticky viedla ako firemný účet a účtovala príjmy/výdaje v peňažnom denníku a teraz keď som mala celé účto spracované-už len vytlačiť daň.priznanie+prílohy tak mi podnikateľ oznámil že sa jednalo o súkromný účet.Najskôr som rozmýšľala že prerobím celé účto a nebudem účtovať pohyb v banke, ale keďže tento súkromný účet používal výhradne na podnikanie tak o ňom budem naďalej účtovať aj v peňažnom denníku, jedine bankové poplatky dám ako osobnú spotrebu a účet nech si prihlási szčo na daň.úrade.Neviem čo viedlo podnikateľa aby si takýmto spôsobom zriadil osobný účet keď ho aj tak používa výlučne na podnikanie, ale v tomto prípade sa mi zdá správne účtovať v peňažnom denníku ako pohyby peň.prostriedkov v banke.Poprosím Vás o Váš názor.Ďakujem
ego.mc
16.03.12,21:25
Účtovali ste to správne. Poplatky dajte tiež ako VOZD, veď súvisia s podnikaním. :)
Paula
16.03.12,21:37
Precízne napísaný príspevok, páči sa mi :)
milkami
17.03.12,08:15
ja mám taký prípad - podnikateľ prihlásil osobný účet na DÚ a v roku 2010 o ňom účtoval v peňažnom denníku. V roku 2011 naň prijal dve platby za poskytnuté služby, ostatné platby sú súkromné. V roku 2011 sa rozhodol, že ho bude používať ako súkromný účet, nechce o ňom účtovať v peňažnom denníku, pretože na ňom má dosť súkromných príjmov, ale na DÚ ho neodhlásil. Ako o ňom mám účtovať? Evidujem vo výkazoch aj v peňažnom denníku zostatok na tomto účte k 31.12.2010.