jerrysea
10.02.11,17:37
Pred nedávnom sme sa s priateľkou rozhodli, že chceme kúpiť ornú pôdu 4,3ha. Žijeme ale v zahraničí a časová tieseň predajcov kvôli konkurencii nás donútila kúpiť pozemok z tým, že sa pod kúpnu zmluvu podpísala moja mama ako kupujúci pretože nebolo možné aby sme to v tom čase vyriešili my - rovno na seba. Išlo o to, že sme boli presvedčený, že sa to musí dať bez problémov neskôr prepísať z mami na nás - počas dovolenky. Potom nás postihla ale dilema, že ako sa to má vlastne formulovať. Nieje to predsa ani kúpa ani dar, lebo sme to platili predsa len my. Teraz je vlastníkom ona a prepisovať sa to bude bez toho aby sme to kupovali, lebo sme to zaplatili my - niečo ako darovanie by sa to malo formulovať? A hlavná otázka je - bude musieť potom moja mama ako darca platiť daň? resp. my? Dúfam, že takéto prípady sú nejako zákonom ošetrené aby sa také čosi nestalo. To by už tá cena pozemku nebola taká zaujímavá, hlavným dôvodom kúpy bola predsa cena. Ospravedlňujem sa ak to sem nepatrí - popr. k akej téme by som mal túto otázku smerovať? Inač máme aj doklad o tom, že sme na to posielali peniaze my napr. výpis z účtu, kde je v texte doplnené, že načo tie peniaze smerujú.
S pozdravom a poďakovaním
Jerry & Sea
občianska spoločnosť
01.03.11,12:44
Môžete to nadobudnúť darovacou zmluvou, alebo aj kúpnou zmluvou. Do kúpnej zmluvy treba uviesť cenu nižšiu alebo rovnakú ako bola uvedená v zmluve, ktorou to nadobudla mama. V takom prípade nebude mama platiť daň a nebude musieť podávať ani daňové priznanie z dane z príjmu z tohto dôvodu. Daň z darovania sa u nás neplatí od začiatku roku 2004.
jerrysea
01.03.11,18:31
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď! Už sme sa báli.