tibor86
11.02.11,08:06
Dobrý chcel by som Vás poprosit o radu predali sme starí traktor,ktorý bol vyrobený v roku 1984 do čiech a po týždni nám napísal nový majitel list,že traktor začal opravat a sú tam niejaké praskliny na prevodovke,že ak mu nezaplatíme opravu cca 1000Eur,že nás dá na súd,že si to máme príst pozriet,že ak nie že on zavolá nezávislého súdneho znalca.Chcem Vás poprosit o radu môže uspiet na súde pri takom starom stroji,ktorý bol bez TP a ŠPZ. Pozerali sme občianský zákonník a tam bol §619 -že pri použitých veciach nezodpovedá za vady vzniknuté použitím alebo opotrebením.A keby nás dal na súd ked zmluva bola uzavretá na slovensku právom akého štátu sa bude riadit tato zmluva.Ďakujem.

V zmluve sme mali uvedené,že si stroj Sám vyskúšal vykonal skúšobnú jazdu.A,že technický stav zodpovedá roku výroby a jeho intenzívnej dobe používania.
Eva10
11.02.11,07:59
Podľa § 6 zákona č. 97/1963 Zb. o medzinárodnom práve súkromnom a procesnom (ZMPSaP) vznik a zánik práv k hnuteľným veciam sa spravuje právom miesta, kde vec bola v čase, keď nastala skutočnosť, ktorá zakladá vznik alebo zánik tohto práva. Ak ide o vec, ktorá sa podľa zmluvy prepravuje, posudzuje sa vznik a zánik týchto práv podľa práva miesta, odkiaľ bola vec odoslaná. rozhodné je teda Slovenské právo.

Pokiaľ ide o súd, ktorý by bol príslušný tak podľa § 37 ZMPSaP ak ďalej nie je ustanovené inak, právomoc slovenských súdov je daná, ak osoba, proti ktorej smeruje návrh (žaloba), má na území Slovenskej republiky bydlisko alebo sídlo a ak ide o majetkové práva, ak tu má majetok.
Pokiaľ ste si nedohodli príslušnosť českého súdu podľa § 37e ZMPSaP príslušný je všeobecný súd odporcu, teda tvoj.

To ustanovenie OZ si našiel správne a ak máš v zmluve vyslovene uvedené to čo píšeš je tvoja pozícia dobrá.
tibor86
11.02.11,08:41
Dakujem za radu a dúfam,že to tak bude
a_je_to
11.02.11,11:10
Pri uzatváraní kúpnopredajnej zmluvy obe strany konštatovali, že kupujúci si stroj ohliadol, vyskúšal, vykonal skúšobnú jazdu a súhlasil, že technický stav zodpovedá roku výroby, aj intenzívnemu používaniu. Súhlasil so stavom veci, aj kúpnou cenou tým, že vec vyplatil a dobrovoľne prevzal. Predávajúci, ako dlhoročný majiteľ, používajúci traktor si nebol vedomý žiadnych iných nedostatkov veci, okrem tých, ktoré sú spomenuté v zmluve.
Pokiaľ kupujúci nemá dôkazy, že o skrytej vade musel predávajúci vedieť ešte pred predajom, nemá nárok na dodatočnú zľavu, ani úhradu neprimeranej ceny opravy, ktorá vyplynula zo zásahu do veci a nie z poruchy pri jej užívaní. Keby nebol zasiahol do veci demontážou, mohol využiť právo odstúpenia od zmluvy, na vlastný účet a vec v nezmenenom stave vrátiť. Po demontáži už nie ste povinný vec prevziať späť a vrátiť kúpnu cenu, ani uhrádzať pridanú hodnotu na nej. Akákoľvek záruka platí iba na vec, do ktorej kupujúci nezasiahol a predávajúci bol povinný vadu odstrániť na vlastný účet.
Kupujúci vás vyzýva, aby ste praskliny prišli pozrieť, lebo dobre vie, že to neurobíte. Ak vás chce presvedčiť, že je to tak, môže to urobiť sám a doviezť prevodovku k vám na ohliadku .... ak sa domnieva, že mu to pomôže v jeho zámere. Dôkazové bremeno vady je na ňom, nie na vás. Neviem, ako vám bude chcieť presvedčivo preukázať, že prasknutá prevodovka je práve pôvodná z vášho traktora, že praskliny vznikli ešte pred prevzatím traktora a že neboli spôsobené pri doprave, alebo demontáži. Kupujúci sa agresívnymi hrozbami vo veci nechová ako dobromyseľná osoba, kladie na vás neprimerané náročné požiadavky, testuje mieru vášho strachu. Najhoršou alternatívou by bolo neodpovedať mu, ale odpovedajte a trvajte na svojom, ak ste sám dobromyseľne predávajúci. Vyjadrite sklamanie nad tým, ako sa obchod vyvinul, ale že napriek hrozbe súdom svoj podiel viny na objavenej vade odmietate, lebo veríte v spravodlivosť súdov.
Kupujúci hrozí, že zavolá súdneho znalca, ale z tejto okolnosti nehrozí pre vás takmer nič. Iba to, že súdny znalec potvrdí technické fakty, že na predloženom materiáli boli naozaj nejaké praskliny. Žiadny súdny znalec však nedokáže súd presvedčiť o právnych faktoch, že praskliny tam boli ešte u predávajúceho, že o nich musel vedieť a pod. Z hrozby nevyplýva ani to, že znalecký posudok bude v jeho prospech, ani to, že prípadný súd ho bude akceptovať, ani to, že k podaniu na súd dôjde. Skrátka zásada ... odpovedať, trvať na čestnosti a primeranosti predaja, nepristúpiť na neprimerané požiadavky, nepreberať dôkazové bremeno za reklamujúceho, odkladať dôkazy.
tibor86
11.02.11,11:33
Dakujem za radu a ešte by som chcel povedat,že z jeho strany nejde určite o žart,lebo ako som zistil nejde o človeka,ktorý by sa do toho nevyznál lebo sme zistili,že pracuje ako vedúci na odbore dopravy a dokonca je aj súdni znalec,takže určite bude dávat na posudok niejakého známeho a tvrdit,že ho nepozná-ked kupoval od nás traktor tak ho pozerali dokladne a ešte mi napísal list,že tam chýbala sedačka spolujazdca a také drobnosti a tá sedačka tam bolá a tie veci,ktoré tam neboli tak tam ani neboli ja som ich tam nemal a on písal ceny,že čo kolko stoji
a_je_to
11.02.11,12:31
Je vašou vecou, ako sa necháte vydesiť od chytráka a ako podľahnete jeho zdanlivo právnej hre a pocitu vlastnej malosti, ktorú si necháte od neho vsugerovať. Ak sa rozhodnete poslať mu tých 1000 €, tak vám v tom nikto nezabráni. Jeho zámer je o to viac taktizovaný a špekulatívny, že ako odborník mohol vady vopred predvídať, alebo zistiť, ako aj dodatočne dokonštruovať a doimitovať, akoby naozaj boli. Toto mu treba tak isto zdôrazniť a vyzvať ho, aby upustil od dômyselného preukázateľného nečestného vydierania, ktorého opis použijete ako argument pre vlastnú obhajobu. Napokon, také vady sa u dobromyseľného kupca odstraňujú získaním náhradného dielu zo šrotoviska, alebo inzerátu, nie okamžitým objednaním opravy za 1000 € a vydieraním predávajúceho po týždni od kúpy. Ak si vedúci odboru dopravy a súdny znalec z Česka kúpi starý traktor na Slovensku, aby sa po týždni ozval, že má skryté vady s nárokom na drahú opravu a hrozbami súdom ... tak to je podľa mňa ... koloniálne správanie, prehľadný ... pokus o levný nákup, alebo ... lehký prúmysl český ... bez snahy o urážku bratského národa, či rasy.
Rozhodne vždy dajte na jeho argumenty svoju odpoveď, minimálne, že ... vaše stanovisko vzhľadom na zmluvu a povahu veci ostáva nezmenené a zodpovednosť za jeho osobné odborné zlyhanie znalca pri ohliadke predmetu kúpy na mieste odmietate.
tibor86
11.02.11,12:49
Ešte raz Vám veľmi pekne Ďakujem ja mu nič nechcem poslať vzhľadom nato,že traktor kúpil od nás lacnejšie ved inač by sa tu netrepal z čiech a podľa mňa to už mal dávno dopredu naplánované,ked mi hned takto poslal doporučený listy na 3strany s reklamáciou a zo všetkým,čo koľko stojí a koľko ho bude stáť robota na opravu za 1h a aj jeho účet