Ďuri Z
11.02.11,08:14
Dobrý deň, s kolegom by sme vás chceli poprosiť o radu. Za rok 2009 si uplatnil paušálne výdavky a v roku 2010 je preňho výhodnejšie viesť JU, keďže začal koncom roku 2009 podnikať - dostal dotáciu, ktorú nestihol celú minúť, resp. nevybral všetky peniaze z účtu a čo vybral väčšina nakúpených potrieb je z roku 2010. Chceme sa spýtať účtovníčka nechce konečný stav podnikateľského účtu za rok 2009 a vedie si evidenciu pre úrad práce ako použil dotáciu, takže mal na začiatku roka 2010 peniaze aj v pokladni. Netreba to do účtovníctva v roku 2010 poznamenať ? Nejak sa nám to nezdá, tak pre istotu.Ďakujem za každú odpoveď.
Ďuri Z
11.02.11,07:33
Vedel by nám niekto poradiť?
rdb
11.02.11,07:41
Priznam sa nie som si isty, ci som to spravne pochopil. Ale vseobecne v JU plati.
Vsetky zostatky v pokladni (fyzicke) by mali sediet so stavom v financnom denniku. To ze si vedie evidenciu pre urad prace, to nie je uctovnictvo a vsetky koncove stavy by mala chciet.
Ďuri Z
11.02.11,07:43
Práve preto si to overujeme, či hľadať druhú účtovníčku, či je to správny postup.
Ďuri Z
11.02.11,09:12
Ešte by sme sa chceli spýtať treba opravovať DP za rok 2009?
jana007
11.02.11,10:23
Keďže si uplatňoval paušálne výdavky v roku 2009, stav účtu a pokladne za rok 2009 nikde neuvádzal, preto sa nepýtala na konečný stav.
Ďuri Z
11.02.11,10:31
Ďakujem, takže bude to v poriadku keď mu uvedie počiatočný stav na účte a v pokladni 0,- aj keď to tak v skutočnosti nieje?
ata111
11.02.11,10:50
V pokladni môže ísť od nuly, ale na BÚ určite nie, veď účtujete podľa výpisu z účtu. Nahodíte počiatočný stav zhodný s BÚ. Podľa mňa mal viesť aj v roku 2009 JU, namiesto evidencie pre UP.
Ďuri Z
11.02.11,10:52
Ďakujeme veľmi pekne :)
ada159
11.02.11,11:27
Ak bol založený pri podnikaní bankový účet, je treba o ňom účtovať, v prípade, že prechádzate na Ju z paušálnych výdavkov. Preto konečný stav účtu k 31.12.2009 je zároveň počiatočný stav k 01.01.2010. Pokladňa v prípade paušálnych výdavkoch nemohla byť, nakolko sa v účtovníctve o nich neučtovalo. Výdavky z dotácie mali byť podľa môjho názoru normálne účtované a neuplaňované paušálne. Nech sa vyjadrí niekto skúsenejší. Ja som volila pri dotácii vždy skutočné účtovníctvo, nie paušál.
Dianao
11.02.11,11:36
Ja urcite nie som skusenejsia, ale s istotou viem, ze sa daju pouzit pausalne vydavky aj pri dotacii z uradu prace, ale treba ju priznat v celej vyske a nie len minutu sumu. Takze bud bola cela priznana v roku 2009, ked sa uplatnovali pausalne vydavky, alebo nebolo priznane nic a v r.2010 bude viest JU a prizna tolko penazi, kolko minie
Ďuri Z
11.02.11,11:48
V roku 2009 bola priznaná dotácia v plnej výške s príjmami z podnikania a paušálne výdavky. Použitie dotácie si vedie iba pre prípad kontroly, ale keďže vybral v roku 2009 peniaze z podnikateľského účtu na konci decembra, ale potrebný materiál nakúpil začiatkom januára, preto sme sa pýtali, že ako to je keď mu zostali na konci roka nepoužité peniaze aj v hotovosti z dotácie, či to má v roku 2010 uviesť.
marjankaj
11.02.11,12:01
Ja urcite nie som skusenejsia, ale s istotou viem, ze sa daju pouzit pausalne vydavky aj pri dotacii z uradu prace, ale treba ju priznat v celej vyske a nie len minutu sumu. Takze bud bola cela priznana v roku 2009, ked sa uplatnovali pausalne vydavky, alebo nebolo priznane nic a v r.2010 bude viest JU a prizna tolko penazi, kolko minie

Presne tak.
A pre úrad práce musí vydokladovať vynaloženie výdavkov v súlade s podmienkami použitia dotácie. Aj za rok 2009, keď ich neuvádzal v daňovom priznaní.
Dianao
11.02.11,12:12
V roku 2009 bola priznaná dotácia v plnej výške s príjmami z podnikania a paušálne výdavky. Použitie dotácie si vedie iba pre prípad kontroly, ale keďže vybral v roku 2009 peniaze z podnikateľského účtu na konci decembra, ale potrebný materiál nakúpil začiatkom januára, preto sme sa pýtali, že ako to je keď mu zostali na konci roka nepoužité peniaze aj v hotovosti z dotácie, či to má v roku 2010 uviesť.
A dotaciu celu priznal v r.2009, tak ju do uctovnictva v r.2010 uz neuvadza. To je o dani z prijmov. Ale pre UP potrebuje vydokladovat podla podnik. zameru, co za nu nakupil. Takze minut ju moze v r. 2010, ale nebude to vstupovat do uctovnictva
ata111
11.02.11,12:21
... a takto si tu alternatívne lámeme hlavy všetci, namiesto toho, aby zadávateľ jasne formuloval otázku.:confused:
Ďuri Z
11.02.11,12:53
Ďakujeme pekne a prepáčte, že sme sa na začiatku zle položili otázku.
Zita5
13.02.11,12:15
Dobrý deň, s kolegom by sme vás chceli poprosiť o radu. Za rok 2009 si uplatnil paušálne výdavky a v roku 2010 je preňho výhodnejšie viesť JU, keďže začal koncom roku 2009 podnikať - dostal dotáciu, ktorú nestihol celú minúť, resp. nevybral všetky peniaze z účtu a čo vybral väčšina nakúpených potrieb je z roku 2010. Chceme sa spýtať účtovníčka nechce konečný stav podnikateľského účtu za rok 2009 a vedie si evidenciu pre úrad práce ako použil dotáciu, takže mal na začiatku roka 2010 peniaze aj v pokladni. Netreba to do účtovníctva v roku 2010 poznamenať ? Nejak sa nám to nezdá, tak pre istotu.Ďakujem za každú odpoveď.

Ak v roku 2010 chcete viesť jednoduché účtovníctvo(rok 2009 ste uplatňovali paušálne výdavky ) a pre Vašu podnikateľskú činnosť máte založený bežný účet , ktorý sa používa v súvislosti s dosahovaním príjmov tak k 1.1. 2010 je potrebé do peňažného denníka zapísať počiatočný stav .

Tento počiatočný stav k 1.1.2010 bude totožný s konečným stavom na bežnom účte 31.12.2009 .

Čo sa týka pokladne
- v pokladničnej knihe počiatočný stav nebude uvedený , nakoľko ak ste uplatňovali v roku 2009 výdavky % z príjmu t.j. paušálne výdavky , neboli ste účtovnou jednotkou a neviedli ste účtovné knihy podľa postupov JU a podľa zákona o účtovníctve.Nevzťahovalo sa teda pre Vás viesť pokladňu a nevzťahovala pre Vás ani inventarizácia pokladne.To je už len každého dobrá vôla , ak si vedie Knihu pokladne pri uplatňovaní paušálnych výdavkov z dôvodu informovanosti ako je na tom podnikateľ s finančnou hotovosťou .
Ale .......1.1.20101 treba spraviť podnikateľský vklad vo výške , ktorú si určí sám podnikateľ(živnostník).Tento podnikateľský vklad bude zaúčtovaný na strane príjem pokladňa a tým sa tento príjem -vklad podnikateľa prejaví aj zostatku pokladne 1.1.2010. Nedá sa inak v pokladni účtovať z nulového zostatku - pokladňa nemôže ísť do mínusu .

Takže ja si myslím, že Vašej účtovníčke to jasné je , len asi tomu nerozumiete .

Alebo, že by to bolo naopak ?:);)


Čo sa týka dotácie , nie je vždy pravidlo, že čerpanie dotácie už v roku 2010 nemôžete účtovať ,pozrite si Pokyn k dotáciám (posledná strana sa venuje dotácia a paušálne výdavky ...
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/dota0107.rtf
Ďuri Z
14.02.11,08:47
Veľmi pekne vám ďakujem.