eniko
11.02.11,10:20
Dobrý deň
viem že je tu kopa príspevkov s témou NZDČZD na manželku, aj som veľa hľadala ale nenašla som podobnú situáciu, preto vložím svoju otázku.
Zamestnanec ma požiadal o vykonanie RZ, priniesol prílohy za manželku, ktoré boli nasledovné:
január-marec/2010 PP v Maďarsku
apríl - september -ÚPSVsR, nezamestnaná
október - december PP na Slovensku.
1. V akej výške si môže zamestnanec uplaňovať NZDČ na manželku. Z celkovej čiastky odpočítam príjem za 10-12/2010 bez odvodov, a zo zvyšnej sumy si uplaňuje 6/12, alebo uvažujem zle?
2. A čo príjem z Maďarska? Pripočítam k príjmu zo slovenska, ak áno mám to prepočítať s priemerným kurzom? Alebo to vôbec si "nevšimnem".
3. Keďže robila aj na Slovensku má jej manželka podať DP aj sama (HM=1341, tj. menej ako polovica 4025,70€)?
Ďakujem
wallie
11.02.11,12:06
Dobrý deň
viem že je tu kopa príspevkov s témou NZDČZD na manželku, aj som veľa hľadala ale nenašla som podobnú situáciu, preto vložím svoju otázku.
Zamestnanec ma požiadal o vykonanie RZ, priniesol prílohy za manželku, ktoré boli nasledovné:
január-marec/2010 PP v Maďarsku
apríl - september -ÚPSVsR, nezamestnaná
október - december PP na Slovensku.
1. V akej výške si môže zamestnanec uplaňovať NZDČ na manželku. Z celkovej čiastky odpočítam príjem za 10-12/2010 bez odvodov, a zo zvyšnej sumy si uplaňuje 6/12, alebo uvažujem zle?
2. A čo príjem z Maďarska? Pripočítam k príjmu zo slovenska, ak áno mám to prepočítať s priemerným kurzom? Alebo to vôbec si "nevšimnem".
3. Keďže robila aj na Slovensku má jej manželka podať DP aj sama (HM=1341, tj. menej ako polovica 4025,70€)?
Ďakujem


4) Na účely uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 3 sa za vlastný príjem manželky (manžela) považuje vlastný príjem manželky (manžela), znížený o zaplatené poistné a príspevky, ktoré manželka (manžel) v príslušnom zdaňovacom období bola (bol) povinná zaplatiť. Do vlastného príjmu manželky (manžela) sa nezahŕňa zamestnanecká prémia podľa § 32a, daňový bonus podľa § 33, zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky64) a štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie.125)

Vlastným príjmom manželky bude:
hrubý príjem z Maď. mínus povinné poistné zapl. v Maďarsku
+ podpora v nezamestnanosti poberaná z ÚP, ak ju poberala
+ hrubý príjem v SR mínus povinné poistné zapl. v SR

NZČ na manželku =4025,70-vlastný príjem

Ak bol hrubý príjem manželky t.j. HP z Maďarska +HP zo SR /tu sa nezahŕňa vyplácaná podpora v nezamestnanosti/ vyšší ako 2012,85 Eur je povinná si podať samostatné daňové priznanie