Tinaho
11.02.11,12:55
Poraďáci ahojte,

už druhý deň hľadám odpoveď, ale stále nemám istotu či postupujem správne v nasledovných prípadoch (účtujem v jednoduchom účtovníctve):

- preplatok odberateľskej faktúry - ostatné príjmy (niekedy zaplatia o niekoľko eur viac, niekedy zaplatia 2 x tú istú faktúru)
- vrátenie preplatku odberateľskej faktúry - ostatné príjmy s mínusom "-"
- centové vyrovnanie faktúry - ostatné príjmy, resp. prevádzková réžia.

Môžem tento spôsob použiť aj vtedy, keď napr. v roku 2010 bol zaúčtovaný preplatok - ostatné príjmy "+" a až v roku 2011 sme tento preplatok vrátili - ostatné príjmy "-".

Prosím napíšte mi, či je tento spôsob účtovania v peňažnom denníku správny. Veľmi mi pomôžete. Ďakujem.
Alena Šimová
17.02.11,10:25
Poraďáci ahojte,

už druhý deň hľadám odpoveď, ale stále nemám istotu či postupujem správne v nasledovných prípadoch (účtujem v jednoduchom účtovníctve):

- preplatok odberateľskej faktúry - ostatné príjmy (niekedy zaplatia o niekoľko eur viac, niekedy zaplatia 2 x tú istú faktúru)
- vrátenie preplatku odberateľskej faktúry - ostatné príjmy s mínusom "-"
- centové vyrovnanie faktúry - ostatné príjmy, resp. prevádzková réžia.

Môžem tento spôsob použiť aj vtedy, keď napr. v roku 2010 bol zaúčtovaný preplatok - ostatné príjmy "+" a až v roku 2011 sme tento preplatok vrátili - ostatné príjmy "-".

Prosím napíšte mi, či je tento spôsob účtovania v peňažnom denníku správny. Veľmi mi pomôžete. Ďakujem.
Ja som to robila tak, že som preplatky dala ako príjem neovplyvňujúci základ dane, pri vrátení alebo započítaní mínusom ako príjem neovplyvňujúci základ dane. Čo sa týka centových rozdielov, tie som vyrovnala iba v knihe pohľadávok a záväzkov, nedochádzalo predsa k platbe.
L-M
17.02.11,10:34
Ja som to robila tak, že som preplatky dala ako príjem neovplyvňujúci základ dane, pri vrátení alebo započítaní mínusom ako príjem neovplyvňujúci základ dane. Čo sa týka centových rozdielov, tie som vyrovnala iba v knihe pohľadávok a záväzkov, nedochádzalo predsa k platbe.
Mali sme 1 pohľadávku, kde zákazník omylom zaplatil o 1 cent menej. Ja som to vyrovnala v PD - ID ako POZD a tým pádom aj v evidencii pohľadávok. Je tento postup správny?

Ďakujem
Tinaho
17.02.11,13:16
neviem či je správne dávať preplatky faktúr medzi príjmy neovplyvňujúce základ dane. Čítala som si na Porade niekoľko článkov a tam sa viac prikláňali k účtovaniu preplatok medzi ostatné zdaniteľné príjmy.