arcane
11.02.11,12:30
Dobry den,
chcela by som sa opytat na niektore veci, lebo mam v hlavze zmatok, aj ked som sa snazila to nastudovat sama.
Som studentkou VS, chcem zacat "podnikat". Chcela by som si zalozit zivnost na predaj a sprostredkovanie tovaru. (to mozem uviest, aj keby som ten tovar predavala na internete?)
Prva otazka, ci ako denny student VS mam aj ja odvadzat do socialnej a zdravotnej poistovne. Ked si vybavim zivnost, DIC mi pridelia samy?
Pletie sa mi dan z prijmu a dph. Niekde som nasla, ze ak prijmy nie su vyssie ako cca 50 00 eur za 12 mesiacov, nemusi zivnostnik odvadzat dan. Tym sa mysli ta dan z prijmu? Teda chapem to spravne, ak moje prijmy budu do tej sumy, neplatim dan?(prijmy- obrat..alebo cisty zisk ma byt do tej sumy?)
Viem, ze moze byt niekto aj dobrovolny platca, ale to teraz nechcem riesit.
Takze dajme tomu, ze som teda zivnostnik neplatca- co je vlastne mojou povinnostou voci statu?Dat to danove priznanie raz za rok,aby som dokazala, ze nemam vyssie prijmy..a nelatim dan?
Co vlastne platit musim..a kedy? Ako sa ma tyka DPH?
Ako to je konkretne v pripade, ze objednavam tovar z Polska. Potrebuju moje DIC- na to, aby mi vraj odrratali dan 23%. Ja potom musim platit nejaku dan na slovensku? a clo sa plati tiez, alebo ako to je?
ako je mozne, ze na jednej stranke
ukazuje kamoskine dic ako neplatne, ked viem, ze je platne? suvisi to s tym, ze jej obrat nebol vyssi a a tiez nie je platca,alebo?Lebo dodaval z Posla neveri, ze je platne. Neviem, ako to je, kto moze nakupovat bez dph, a ako to je so zahranicim.
Ak mi to niekto po lopate vysvetli, budem rada.
KEJKA
11.02.11,11:51
moja zlatá, to je nadlho......ak kamoška podniká, určite ti tieto základné veci vysvetlí z praxe.
áno, ak chceš dovoz z Polska, budeš nakupovať s ich DPH, ked tu nie si zaregistrovaná ako platiteľ. Pri dosiahnutí určitého obratu sa pre DPH budeš musieť povinne zaregistrovať.
každá odpoved vyvolá nové otázky z tvojej strany, tak som len námatkovo dala dve odpovede, naozaj je tu veľa príspevkov, keby si 10-14 dní v kuse čítala a porovnávala so zákonom, dostaneš sa do obrazu.
Ozvi sa, až sa ti prestane pliesť DPH a DPPO.
arcane
11.02.11,11:57
To mi nepomohlo,ale dik.
veronikasad
11.02.11,12:01
arcane, začínať na Porade - namiesto poďakovania - udelovaním neužitočných bodov, to je v čase DP "silná káva". Na Porade nepracuje tím platených odborníkov, ktorí čakajú na tvoju otázku. Radíme si navzájom ...

Ak sa ti nechce použiť vyhladávanie a čítať iné témy - nájdi si účtovníčku, ktorá ti všetko vysvetlí.

A teraz šupni aj mne jeden "neužitočný" ...
arcane
11.02.11,12:08
Ja si uvedomujem, ze vela neviem,asi aj preto sa pytam a mala som tam aj dost konkretnych otazok. Vyhladavanie som pouzila..a googlim par dni..inak by som sa nepytala..Ak by kazdy na porade radil stylom precitaj si ostatne prispevky, tak by asi ine nevznikali, moznost pridat otazku mozu rovno zavriet..a nechat poradu ako archiv..Ja si citam, hladam, googlim, pytam sa. Sme v demokracii, ak sa niekto nechce vyjadrit, nemusi, rada pohladaj si, pre mna nie je radou..robim to..
KEJKA
11.02.11,12:31
lenže vyzerá to ináč, odhadla som pre teba "guglenie" na 10-14 dní
lebo také základné veci tu sú vysvetlené.
ako študent-ka by si mal,-a vedieť si veci naštudovať, vyhľadať.
a dve otazky z 20 som ti zodpovedala, no ale čo už, každý sme nejaký..........
blavaciko
11.02.11,14:12
mna len udivuje ze studentka vysokej skoly nechape principu dane z prijmu...
KEJKA
11.02.11,16:23
však práve, plus tá arogancia.....
arcane
11.02.11,17:23
Arogantni ste tu vy..
Studujem nieco uplne ine..ak by som sa ja Vas opytala na nejake lexikologicke, foneticke alebo morfologicke otazky, asi by ste boli hotovi. Samozrejme, lebo sa v tom nepohybujete, preto by som sa JA nedivila, ani Vam to nevycitala.. Pravidla Vam nepomozu, lebo zavisi od konkretnej veci..A ja by som Vam nepovedala, ze ma udivuje, ze to nechapete..ani by som Vam nepovedala, ze si pozrite pravidla..To je rozdiel medzi mnou a vami..nie arogancia..arogantny tu bol prvy niekto iny..no nic..Naco tu je poradna, ked radia vygoogli si..Tymto sa popiera cely zmysel existencie tychto stranok..
veronikasad
11.02.11,17:27
arcane, PORADA nie je bezplatná poradňa, s ktorou si ju zamieňaš. Na Porade si radíme navzájom ...

Pri takomto spôsobe komunikácie nikto na tvoje otázky reagovať nebude (to si už dúfam zistila)
arcane
11.02.11,17:32
Nezamienam, som na inej stranke, kde sa riesia veci, v ktorych sa hybem ja. Ked viem, poradim, ale sama viem, ze rady typu vyhladaj si, nikomu nepomozu..A ked neviem/nechcem/nechce sa mi rozpisovat/vysvetlovat tak neradim.Ale ked radim..tak radim..Ale ako som napisala, napisat "pohladaj si" nepokladam za radu..
Pises.."radime si navzajom.."
Ved prave..o tom to je.
veronikasad
11.02.11,17:34
Predstav si, že viem odpoveď min. na 90 % tvojich otázok a nemám chuť odpovedať ti ani na jednu z nich. A to som dnes už napísala veľa odpovedí ...
arcane
11.02.11,17:43
:) ved o tom hovorim ;) som rada, ze ste to napisali. Toto pokladam za pekny prejav vasej osoby. To je presne to, co hovorim rozdiel medzi mnou a vami. Ja ked viem, poradim. Nevystatujem sa tym, cim viem. Ked pridem niekde, kde sa pytam- je jasne- ze preto, ze nemozem mat tie vedomosti a zaroven uznavam tie vase, ja viem, ze to viete, preto som tu prisla. A z toho, ze som tu prisla, je jasne, ze to neviem. :) to dava logiku. Nevadi, taky je svet, je mi vas luto. Dufam, ze vy nebudete v takej situacii, napr. ak budete mat nejaku strasnu chorobu a lekar vam povie- jasne, ze on to vie, ved to studoval- a vy jasne, ze to neviete, viete vsetko o daniach,ale nic o chorobach, a povie vam-vygooglite si ;) kde by sme to boli..su rozne poradne na rozne temy, kde za to nie su plateni ludia a radia si navzajom..ale mate pravdu, tu to naozaj funguje inak- neochota. Ale hovorim, dufam, ze vy vzdy vsetko budete vediet..;) Koncim tuto debatu, je pre mna absolutne neplodna, len sa mi stale viac potvrdzuje, to, ako to hned zacalo. Ale pamatajte, to, ze nieco viete, nie je vsetko ;) arogancia je sa tym chvalit ;) majte sa. Aaa skuste nad tym porozmyslat..aj ked viem, ze je tazke si niekedy nieco uznat..
veronikasad
11.02.11,17:46
Je mi ľúto, nepochopila si podstatu príspevku ...
KEJKA
11.02.11,17:48
ešte jeden-dva hlasy a tema bude uzavretá. Je to nechutné.
neviem, či tu niekedy bol takýto nick.
veronikasad
11.02.11,17:49
pridala som svoj
KEJKA
11.02.11,18:05
ďakujem
blavaciko
12.02.11,06:32
ok, tak teda upravim svoj prispevok, je mi luto ze osoba ktora udajne studuje lexikologicke, foneticke alebo morfologicke odbory nedokaze vytvorit spravny slovosled vo vete a pouzivat regulerne gramaticke vyrazy

btw. hlasujem za