eha
13.12.05,09:50
Ahojte, chcem sa spýtať či nemá niekto skúsenosť s chatou v podnikaní: mám zaradenú chatu v majetku, ktorú sme kúpili tento rok a predáme ju až niekedy bud.rok. Chata nie je využívaná na podnikanie a nemáme z nej žiadne príjmy. Viem že si daň.odpisy nemusím uplatňovať, ale čo urobím s účtovnými odpismi?? Musím o nich účtovať?? Ak áno, tak ich dám asi ako pripočitateľnú položku v DP....
Ďakujeeeeeem :rolleyes:
Zita5
13.12.05,08:52
Podľa mňa bolo zbytočné chatu zaraďovať do majetku ak z nej nevykazujete žiadny zisk .
ondrejvla
13.12.05,09:24
V tom prípade je to majetok zakúpený za účelom ďalšieho predaja, ako aj pri realitných kanceláriach. Nie je to majetok, ale nehnuteľnosť účtovať ako tovar? - to sa mi tiež nezdá?!
eha
13.12.05,12:12
Chata nie je zakúpená vyslovene za účelom ďalšieho predaja...majiteľ zatiaľ predbežne účtuje že chatu na bud.rok predá...ešte k tomu nezaradeniu do majetku: môžem chatu ktorá je kúpená od inej spoločnosti cez kúpno-predajnú zmluvu na našu spoločnosť nezaradiť do majetku?? ešte s tým nemám skúsenosť a neviem ako by som to napr.obhajila pri krížovej kontrole....:confused:
ALDA
13.12.05,12:21
Chata nie je zakúpená vyslovene za účelom ďalšieho predaja...majiteľ zatiaľ predbežne účtuje že chatu na bud.rok predá...ešte k tomu nezaradeniu do majetku: môžem chatu ktorá je kúpená od inej spoločnosti cez kúpno-predajnú zmluvu na našu spoločnosť nezaradiť do majetku?? ešte s tým nemám skúsenosť a neviem ako by som to napr.obhajila pri krížovej kontrole....:confused:


Prečo by sa nemala dať zaradiť do majetku? Aj odpisy môžeš účtovať a daňové nemusíš prirátať k základu dane. Ak ju predáte, tak budete mať výnos!..Možno chcel majiteľ iba investovať peniaze. Ak by ju prenajal..tak budeš účtovať nájomné. Tento rok by som nešpekulovala, že sa na budúci rok predá!..to akože ešte nepredpokladáte. Nevidím v tom nič, čo by sa to nedalo obhájiť.

Hela
Zita5
13.12.05,12:22
Chata nie je zakúpená vyslovene za účelom ďalšieho predaja...majiteľ zatiaľ predbežne účtuje že chatu na bud.rok predá...ešte k tomu nezaradeniu do majetku: môžem chatu ktorá je kúpená od inej spoločnosti cez kúpno-predajnú zmluvu na našu spoločnosť nezaradiť do majetku?? ešte s tým nemám skúsenosť a neviem ako by som to napr.obhajila pri krížovej kontrole....:confused:



Ja ak budem chcieť kúpiť chatu na podnikateľské účely tak ju kúpim a budem chatu prenajímať a účtovať o výdavkoch chaty a príjmoch z prenájmu . Už dopredu musím vedieť , či chatu zaradím do majetku, alebo nie .

Neviem čo znamená , ....... majiteľ zatiaľ predbežne chatu účtuje že chatu na bud.rok predá .

Pokiaľ kúpim chatu od napr. s.r.o. je len na mojom rozhodnutí či kúpenú chatu resp. nejakú nehnuteľnosť zaradím do majetku . Zostáva to na rozhodnutí SZČO resp. firmy .

Neviem takto posúdiť celú situáciu , možno majiteľ má nejakú inú podnikateľskú aktivitu a chata mu zvyšuje výdavky a znižuje DZ ? Možno aj to môže byť jeden z dôvodov .
eha
13.12.05,12:25
ja som reagovala na odpoveď od ZITA5, ona mi odporučila nezaradiť chatu do majetku, práve to sa zdá aj mne dosť divné....chatu majiteľ nepranajíma, takže ju nevyužíva na podnikateľské účely, preto neviem ako s daňovými ani účtovnými odpismi??? myslím že DÚ by určite napadol odpisy v nákladoch, keď sme neúčtovali žiadne tržby z chaty v priebehu celého roka....
eha
13.12.05,13:45
Zitka keďže sro chatu nevyužíva na dosahovanie príjmov asi ťažko môže majiteľ rátať so znížením ZD...ja len neviem že či musím keď budem mať chatu zaradenú v majetku musím účtovať účtovné odpisy???....daňové si uplatňovať nemusím, zákon hovorí: ÚJ si môže uplatniť DO...
Zita5
13.12.05,14:10
Ahojte, chcem sa spýtať či nemá niekto skúsenosť s chatou v podnikaní: mám zaradenú chatu v majetku, ktorú sme kúpili tento rok a predáme ju až niekedy bud.rok. Chata nie je využívaná na podnikanie a nemáme z nej žiadne príjmy. Viem že si daň.odpisy nemusím uplatňovať, ale čo urobím s účtovnými odpismi?? Musím o nich účtovať?? Ak áno, tak ich dám asi ako pripočitateľnú položku v DP....
Ďakujeeeeeem :rolleyes:


deha , ja som reagovala tak ako čítaš moje príspevky . Jednoducho moja reakcia : ... nieviem načo ste ju zaradili do majetku , keď nie je využívaná na podnikanie a nemáte z nej žiadne príjmy . Čo ste tým mysleli, sledovali , alebo aký účel to malo plniť ? STáLE TOMU NEROZUMIEM .

Čo sa týka účtovných odpisov - predpokladám a ako si už nižšie spomínala účtujete v PÚ - s.r.o., tak to sa Ti musí vyjadriť poraďák , ktorý účtuje v PÚ . Já osobne účtujem JÚ .
eha
13.12.05,14:27
Zitka ja chápem ako si reagovala a som rada že si sa k tomu vyjadrila...účtujem v PU a chcem vedieť ako mám účtovať účtové odpisy...ale ďakujem, si zlatá!!!:rolleyes: