sim123
11.02.11,13:00
Prosim Vas, kto mi vie poradit : od 1.1.2011 sa do VZ pre odvody do socialnej poistovne zahrnaju napr. cestovne nahrady, stravne... Platia sa z toho vsetky odvody za zamestnanca aj zamestnavatela alebo len niektore?
Tweety
11.02.11,12:02
Prosim Vas, kto mi vie poradit : od 1.1.2011 sa do VZ pre odvody do socialnej poistovne zahrnaju napr. cestovne nahrady, stravne... Platia sa z toho vsetky odvody za zamestnanca aj zamestnavatela alebo len niektore?
To odkiaľ máš? Cestovné náhrady nepodliehajú odvodom, odvodom podlieha len vreckové pri ZPC.
certik
12.10.11,06:37
Prosím vás o radu veľmi súrne: kamiónova dopravná spoločnosť zamestnáva vodičov, ktorým vypláca cestovné podľa cestovných príkazov (staziek - koľko v ktorej krajine strávil .... podľa zákona) Zaujímalo by ma, či sa dá aj u týchto zamestnancov použiť paušalizácia cestovných náhrad podľa paragrafu 34. Ak áno, akým spôsobom? Vopred veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
KEJKA
12.10.11,06:57
paušál sa dá - ale je to vec internej smernice, vykalkulovania výšky paušálu.
certik
12.10.11,07:05
Môžeš byť prosím ťa konkrétnejšia, nemám ani šajnu ako to urobiť. Oni pravidelne chodia krajiny : ČR, Poľsko, Litva, Lotyšssko, Estónsko, Dánko, Fínsko... Robila som predtým cesťáky, ale teraz chcú prejsť na paušál, a neviem ako na to :-(
KEJKA
12.10.11,07:11
bez znalostí o histórii a výške náhrad to určite neviem. Možno niekto iný, ja by som /prepáč/ potrebovala krištálovu guľu. myslím, že §34 je jasný
§ 34

Náhrady podľa tohto zákona možno paušalizovať. Pri výpočte paušálnej sumy zamestnávateľ vychádza z priemerných podmienok rozhodujúcich na poskytovanie náhrad zamestnancovi alebo skupine zamestnancov. Ak sa zmenia podmienky, za ktorých sa paušálna suma určila, je zamestnávateľ povinný túto sumu preskúmať a upraviť. Pri výpočte paušálnej sumy je zamestnávateľ povinný prihliadať na zákonné nároky zamestnanca, ako aj na jeho oprávnené záujmy.
Chobot
12.10.11,07:18
Môžeš byť prosím ťa konkrétnejšia, nemám ani šajnu ako to urobiť. Oni pravidelne chodia krajiny : ČR, Poľsko, Litva, Lotyšssko, Estónsko, Dánko, Fínsko... Robila som predtým cesťáky, ale teraz chcú prejsť na paušál, a neviem ako na to :-(

Neviem, čo si pod pojmom "paušalizovať" predstavuješ. Paušalizovať znamená, že za pracovné cesty, ktoré sú zhruba stále rovnaké (rovnaké trvanie - plus mínus pár hodín, rovnaká krajina) sa môže vypočítať priemer a nepočítať každú cestu osobitne (lebo rozdiely by boli minimálne). Ale ak ti chodia kamionisti na rôzne dlhé cesty, cez rôzne krajiny, kde sú náhrady rozdielne, tam ťažko budeš paušalilzovať.

Viac som o tom písal tu:

http://www.porada.sk/t29500-pausalizovane-stravovanie.html

(http://www.porada.sk/t29500-pausalizovane-stravovanie.html)
certik
12.10.11,07:43
Ďakujem za odpovede.