1hugo1
11.02.11,13:18
Som SZČO a vediem si daňovú evidenciu.
1. Chcem sa opýtať, či sa v DE - evidencii príjmov a výdavkov značí aj osobná spotreba podnikateľa. Konkrétne: mám niekoľko bločkov a faktúr za materiál, ktorý som celý neminul pri práci. Chcem sa opýtať, či môžem sumu na faktúre rozdeliť na 2 časti, 1. časť za materiál som priadne prefakturoval a dám si ju do nákladov a 2. časť materiálu som neminul pri podnikaní ale v súkromí ako osobnú spotrebu. Vystavovať potom 2 VPD za úhradu faktúry - jeden do nákladov a druhý VPD ako osobná spotreba? Dávam potom do evidencie príjmov a výdavkov oba alebo len ten prvý, kde som časť materiálu aj prefakturoval? Do pokladničnej knihy značím oba VPD - aj osobnú spotrebu? Prosím o radu ako v DE zaevidovať takýto prípad, keďže na sklade nemám nič.
2. Ako mám v DE zaevidovať poplatky za vedenie BU a úroky a zrážkovú daň z nich? Nemám totiž podnikateľský účet, pri platbách do SP a ZP využívam svoj súkromý účet. Sem-tam mi na účet uhradia nejakú faktúru. Preto sa mi zdá zbytočné platiť za podnikateľský účet, aby som si z neho zaplatil iba odvody. Čo sa stane, ak preto do DE nezahrniem vôbec poplatky za vedenie účtu, úroky, keďze ide o súkromný účet, ale využívaný aj pri podnikaní? Ako riešiť toto v DE? Mám totiž balík služieb s pevným mesačným poplatkom a ťažko určiť pomer tohto poplatku na súkromné a podnikateľské účely.
Veľmi pekne ďakujem za pomoc.
1hugo1
14.02.11,10:52
prosím, nikto neporadí? Aký je váš názor?
Zita5
14.02.11,14:47
V skratke k daňovej evidencii mimo otázky :
Pri daňovej evidencii vediete :
-1)evidenciu príjmov a výdavkov v časovom slede vrátane prijatých a vydaných dokladov, ktoré spĺňajú náležitosti účtovných dokladov
-2)evidenciu o hmotnom a nehmotnom majetku , využívaných na podnikanie
3) evidenciu o zásobách ,pohľadávkach a záväzkoch
Z uvedeného mám za to , že sa riadite Zákonom o účtovníctve, postupmi JU . Takže vôbec tu nejde o niečo ako úľava účtovania , resp. evidencie . Povedala by som, že to už kľudne môžete viesť aj riadne účtovníctvo .
Každý výdavok musíte posudzovať podľa § 19 až 21 zákona o dani z príjmu a s týmto zákonom pracujete tak, ako keby viedli riadne účtovníctvo .

K bodu 1) vediete všetky zdaniteľné príjmy a všetky daňové výdavky(v DE bez jednotlivého členenia) , k čomu patrí aj evidencia finančných operácii či už cez pokladne alebo banky, priebežných položiek a pod. Ak sa majú viesť aj odpisy, to znamená , že sa musia účtovať aj uzávierkové operácie , alebo napr.storno výdavkov , ktoré neboli vynaložené na dosahovanie príjmu , ale boli použité na osobnú potrebu.
Musíte posudzovať výdavky na ovplyvňujúce ZD a neovplyvňujúce ZD a taktiež i príjmy na OVZD a NZD čo korigujete na konci účtovného obdobia uzávierkovými operáciami .

Takže k odpovedi uvediem, riadne zaúčtujete výdavok cez pokladňu ako nákup materiálu, tento výdavok začleníte do výdavkov ovplyvňujúcich ZD. Tento nákup treba zohľadniť aj v evidencii zásob .Nečleníte pri účtovaní nič , na konci roka v evidencii zásob vyznačíte , aký materiál ste použili na osobnú potrebu a tento cez storno zápis vo výdavkoch ovplyvňujúcich základ dane zaúčtujete cez uzávierkové operácie znamienkom mínus a sumu osobnej spotreby potom zaúčtujete do výdavkov neovplyvňujúcich základ účtujete .

Platby do fondov - účtujete výdavok pokladňa, alebo banka - výdavok ovplyvňujúci ZD (bez členenia )

Ak nemáte účet vytvorený na podnikanie a ani oznámený na DU , tak o tomto účte neúčtujete .Poplatky na súkromné účely nie sú Vašim výdavkom z podnikania .Ak mimoriadne si uhradíte niečo z uvedeného účtu , tak si prefoťte bankový výpis a účtujte cez uzávierkové operácie , týmto spôsobom účtujte aj Vaše uhradené odvody do fondov a k internému dokladu priložte fotokópiu bankového výpisu .

O súkromných účtoch používaných na podnikanie sa na Porade popísalo veľa tak treba cez vyhľadávač si pozrieť tieto príspevky.