DEKAN317
11.02.11,13:18
Som neplatca DPH a tovar predavam konecnemu zakaznikovy, mam tovar predavať s Dph alebo možem bez Dph? A ročný obrat urcite nedosiahnem nad 50 000€ aby som sa musel zaregistrovať ako platca Dph.

napr. Ak chcem predavať vianočne stromceky zakazníkom na ulici a som živnostnik ale nie som platcom Dph , možem im tieto stromceky predavat bez Dph ?(to berte len ako príklad)Kto ho zaplati ?

Alebo ak chcem cez internet predavať nejaký pekný darcek(tricko s fotkou, pohladnicu ..), ktorý si odniekial kupim a dalej ho chem predavať konečním zakaznikom, možem im tento tovar predavať bez Dph ? Kto potom zaplati Dph?

Dakujem Vám velmi pekne za rady...este len zacinam a neviem si rady :-))
ata111
11.02.11,12:25
Keď to nejde, tak to nejde. DPH zaplatí plátca DPH. Ak nie si zaregistrovaný ako plátca DPH, tak sa tváriš, že pre teba DPH neexistuje a účtuješ skutočne zaplatené sumy, či príjmy, tak a výdaje. ...a konečnému zákazníkovy-iiiiii dph neriešiš.
KEJKA
11.02.11,12:27
Ty ako neplatiteľ DPH neriešiš DPH.
Ty nakúpiš tovar aj s DPHčkou napr. za 120, pridáš si k nákuopnej cene nejakú maržu, napr. 30 a ďalej predávaš za 150.
Tvoja cena tú DPH skryto obsahuje, určite nepredávaš bez DPH.
Ty ak neplatiteľ nikde DPH nevyčísľuješ, ak by si na faktúru DPH vyčíslil, tak by si ju musel aj odviesť (aj ked si neplatiteľ - viacmenej by si bol označený za "podvodníka").
DPH platí vždy konečný spotrebiteľ - preto je to nepriama daň, lebo je skrytá v cene tovaru /zjednodušene/.
DEKAN317
11.02.11,17:21
Dakujem Vám ....
ale este by som chcel mat jasnejsie.....pri dvoch veciach:

1.Ako je to potom pri potravinách ? U nas je uplne malický obchodik ktorý ma velmi nízky obrat, ale zarobí na seba lebo obchod ma majitel vo svojom vlastnom dome a je tiež predavac.

Musel by som ja v takomto prípade platit Dph, ak by som mal nízke obraty? Aj keby som bol neplatcom Dph , tak sa mi zda že vo vsetkých potravinách sa plati Dph nie?

2. Ako je to ak som neplatca Dph a doma sam vyrabam nejake produkty(drevené lavičky, pestujem stromceky..) a dalej to predavam koncovemu zakaznikovi? Kto zaplati teraz Dph ak si napr. sam nieco doma výrobim a rovno to predam?

dufam že si budete vedeit rady :-))
evina
11.02.11,17:30
Dakujem Vám ....
ale este by som chcel mat jasnejsie.....pri dvoch veciach:

1.Ako je to potom pri potravinách ? U nas je uplne malický obchodik ktorý ma velmi nízky obrat, ale zarobí na seba lebo obchod ma majitel vo svojom vlastnom dome a je tiež predavac.

Musel by som ja v takomto prípade platit Dph, ak by som mal nízke obraty? Aj keby som bol neplatcom Dph , tak sa mi zda že vo vsetkých potravinách sa plati Dph nie?

2. Ako je to ak som neplatca Dph a doma sam vyrabam nejake produkty(drevené lavičky, pestujem stromceky..) a dalej to predavam koncovemu zakaznikovi? Kto zaplati teraz Dph ak si napr. sam nieco doma výrobim a rovno to predam?

dufam že si budete vedeit rady :-))

My si vieme rady :)))
Kejka Ti už napísala - si neplatiteľ DPH a DPH neriešiš, ani pri kúpe ani pri predaji. Jednoducho pre Teba neexistuje, pokiaľ nesplníš niektorú z podmienok registrácie....
KEJKA
11.02.11,17:53
pozri si doma v klude niektoré bločky z nákupov - hoci aj z potravín - ale väčších, alebo Hornbach alebo stavebniny - skús sa mrknúť na blok. Pokiaľ je to trochu väčší obchod, tak tam uvidíš 19% DPH - z r.2010
alebo v r.2011 20% DPH.
Je to tvoj nákup a v tom nákupe si zaplatil DPH. Riešiš to?
Ja myslím, že nie, všetky cenovky v obchodoch pre teba-občana sú ceny s DPH.
Takže aj ked si niečo doma vyrobíš, tak pokiaľ nakupiš k tomu materiál, tak už pri nákupe si zaplatil DPH, pričom DPH neriešiš.
Rovnako ked budeš predávať svoj výrobok, určiš si cenu a DPH neriešiš.
DEKAN317
11.02.11,17:54
:_)))
ok ciže si potom možem otvoriť potraviny v meste a nebudem ludom uctovat Dph ? Ako to bude na blocku vyzereť?

... a ake si mala na mysli podmienky registracie?
evina
11.02.11,18:03
:_)))
ok ciže si potom možem otvoriť potraviny v meste a nebudem ludom uctovat Dph ? Ako to bude na blocku vyzereť?

... a ake si mala na mysli podmienky registracie?


chlieb XY 1,- EUR

ERP Ti nastavia - treba povedať ako pre neplatiteľa. jednoducho tam nebude vyčíslená DPH, ale Tvoja predajná cena.

Pre Teba je nateraz asi zaujímavá podmienka registrácie - dosiahnutý obrat podľa § 4. Ostatné nemá výzam asi rozoberať dodávky do EÚ.....a pod.
jeso
11.02.11,18:10
:_)))
ok ciže si potom možem otvoriť potraviny v meste a nebudem ludom uctovat Dph ? Ako to bude na blocku vyzereť?

... a ake si mala na mysli podmienky registracie?


Registračná povinnosť

§ 4


(1) Zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň v tuzemsku, a ak nemá takéto miesto, ale má bydlisko v tuzemsku alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, a ktorá dosiahla za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov obrat 49 790 eur, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň. Zdaniteľná osoba je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň do 20. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom dosiahla obrat podľa prvej vety.
KEJKA
11.02.11,18:41
podľa zadania toto chápe, citujem
...............A ročný obrat urcite nedosiahnem nad 50 000€ aby som sa musel zaregistrovať ako platca Dph...................
jeso
11.02.11,18:49
Kejka, ale ved sa pýtal - vid...



:_)))

ok ciže si potom možem otvoriť potraviny v meste a nebudem ludom uctovat Dph ? Ako to bude na blocku vyzereť?

... a ake si mala na mysli podmienky registracie?
KEJKA
11.02.11,20:20
má z toho hokej.....
DEKAN317
17.02.11,14:31
Este mi potom poradte, ked teda nemusim platit Dph a chcem predavať napríklad darčekové veci cez internet, tak jednoducho zaslem zákaznikovi nejaký darček , ktorý si objedná(napr. tričko, sošku...hocičo) a k tomu mu mám dať iba príjmový doklad? Alebo to musím mať ako aj pokladnicu registračnú?
Ozaj netuším a nechcem aby som mal nejaké problémy.
dakujem
evina
17.02.11,14:40
Este mi potom poradte, ked teda nemusim platit Dph a chcem predavať napríklad darčekové veci cez internet, tak jednoducho zaslem zákaznikovi nejaký darček , ktorý si objedná(napr. tričko, sošku...hocičo) a k tomu mu mám dať iba príjmový doklad? Alebo to musím mať ako aj pokladnicu registračnú?
Ozaj netuším a nechcem aby som mal nejaké problémy.
dakujem

http://www.porada.sk/t94807-p59-pokladnicne-blocky-budu-musiet-vydavat-aj-udrzbari-ci-uctovnici.html
DEKAN317
26.02.11,16:39
no a aká je odpoved , tam je toho rozpísané ..ale konkrétne som sa teda nedozvedel, že ked predavam cez internet hociaké veci , či musím mať doma pokladnu??