owecka27
11.02.11,13:43
Dobrý deň,

starý otec vlastní pozemok ( ako spoluvlastník), na ktorom je postavené ihrisko v správe obce. Obec ho od nás odkúpi, ale len za 3 eura za m2.( čo je v našej lokalite málo, keďže u nás sa stavebné pozemky pohybujú okolo 60 eur za m2).

Neviem o ktorý zákon sa oprieť, aby sme nedostali len 3 eura. a aby nás primátor nejako neoklamal.

vie mi niekto poradiť??? ako postupovať vďaka:-)
a_je_to
11.02.11,13:11
Dobrý deň,
starý otec vlastní pozemok ( ako spoluvlastník), na ktorom je postavené ihrisko v správe obce. Obec ho od nás odkúpi, ale len za 3 eura za m2.( čo je v našej lokalite málo, keďže u nás sa stavebné pozemky pohybujú okolo 60 eur za m2).
Neviem o ktorý zákon sa oprieť, aby sme nedostali len 3 eura. a aby nás primátor nejako neoklamal.
vie mi niekto poradiť??? ako postupovať vďaka:-)

Ak je plat starostu ... aj s neukončenou učňovkou 1500 € mesačne a cena pôdy v intravilláne 3 € za 1 m2, tak ... niet čo dodať. Niekde aj celé ulice, cintorín a budovy samosprávy ležia na súkromných nevysporiadaných pozemkoch a starostovia sa vyškierajú vlastníkom do ksichtu. Ihrisko ... je ten ľahší prípad. Dá sa uplatniť metóda, ktorú použil jeden vlastník ... asi pred 10 rokmi v obci Stožok. Bolo to aj v televízii, vrátane vyjadrenia starostu aj vlastníka. Jednoducho navozil hnoja, zoral ihrisko a nasadil zemiakov ... je to predsa jeho vlastníctvo.
iriska
11.02.11,13:14
1. ide o nejakú zaujímavú výmeru alebo za 5 m2 chcete čo najviac?
2. neskúsili ste sa opýtať na úrade, či sa dá dohodnúť na vyššej cene?
3. je to ihrisko v lukratívnej lokalite alebo je na pozemku za obcou?
a na okraj - nechce starý otec urobiť niečo dobré pre obec?

a_je_to - aj to je riešenie, ale vieš.... keď si ujo 70 rokov nespomenie, že tam niečo má a keď obec chce odkúpiť, tak zrazu potrebuje na ihrisku sadiť.... trochu pritiahnuté nielen za vlasy
owecka27
11.02.11,13:57
ja som sa pýtala na právnu radu...ako by bolo dobré postupovať - teda podľa akého zákona,

ten ujo - vie že tam má pozemok...už dobrých 50 rokov, len mu ho zobrali komunisti a neskôr obec, domáhal sa, ale zbytočne - teraz je už starý a chce to dať už raz a navždy na poriadok...a nemá tam 5 m2 a neviem prečo by mal niekomu niečo nechávať, keď chudák aspoň takto si môže prilepšiť...
ale dik za rady
owecka27
11.02.11,13:59
a je to taký pozemok, že je v obci a môžu tam stáť aj nové domy...a je v intraviláne...a 3 eura jednoducho neprichádza do úvahy - je to výsmech...a keď hentak s ním jednajú potom nechápem, prečo by on mal dať tým chrapunom niečo zadarmo
a_je_to
11.02.11,14:47
1. ide o nejakú zaujímavú výmeru alebo za 5 m2 chcete čo najviac?
2. neskúsili ste sa opýtať na úrade, či sa dá dohodnúť na vyššej cene?
3. je to ihrisko v lukratívnej lokalite alebo je na pozemku za obcou?
a na okraj - nechce starý otec urobiť niečo dobré pre obec?

a_je_to - aj to je riešenie, ale vieš.... keď si ujo 70 rokov nespomenie, že tam niečo má a keď obec chce odkúpiť, tak zrazu potrebuje na ihrisku sadiť.... trochu pritiahnuté nielen za vlasy

Nerád škatuľkujem, neber moju odpoveď osobne, ale je to pre mňa príliš ľavicové. Ja som ideológiou a cítením skôr maloroľník. Ľavica v obci vždy uprednostňovala kolektívny záujem pred individuálnym a prednosť davových aktivít pred individuálnymi, pokiaľ to nebolo v rozpore s ich osobnými záujmami, alebo záujmami ich blízkych. Poznám schému tohto uvažovania a plne by som sa s ňou stotožnil ... keby som nevedel, ako si vedia ľavicoví ideológovia vo verejných funkciách nadeliť zo spoločného, aj ako si dokážu brániť to svoje pri podobných prípadoch. Neviem, prečo by mal maloroľník za symbolickú cenu prepustiť pozemok v prospech obecného futbalu, zastrešeného slávychtivým starostom, keď aj okolo obecného futbalu sa dnes točia také prachy a poloukrytý nefinančný marketing, o akých maloroľník ani netuší. Ľudia neraz nemôžu za to, že sú v svojom uvažovaní viac ľavicovo alebo pravicovo orientovaní. Jednoducho sa pod tlakom rozhodujúcich osobných okolností tak vyprofilovali.
BXLmiami
11.02.11,17:31
1. ide o nejakú zaujímavú výmeru alebo za 5 m2 chcete čo najviac?
2. neskúsili ste sa opýtať na úrade, či sa dá dohodnúť na vyššej cene?
3. je to ihrisko v lukratívnej lokalite alebo je na pozemku za obcou?
a na okraj - nechce starý otec urobiť niečo dobré pre obec?

a_je_to - aj to je riešenie, ale vieš.... keď si ujo 70 rokov nespomenie, že tam niečo má a keď obec chce odkúpiť, tak zrazu potrebuje na ihrisku sadiť.... trochu pritiahnuté nielen za vlasy
Jasné,je našou povinnosťou darovať zlodejom to,čo ukradli.Predpokladám,že to aj ty robíš.
iriska
11.02.11,19:14
Ďakujem za ten rámik, ktorý ste mi dali (alebo škatuľku? :) )

Ja len, že poznám kopec ľudí, čo pýtajú 60 eur od suseda za 5 m2, ktoré im nikdy nepatrili (napr. ROEP dokázal narobiť dosť takýchto nepresností).
Ice dive
11.02.11,19:33
Dobrý deň,

starý otec vlastní pozemok ( ako spoluvlastník), na ktorom je postavené ihrisko v správe obce. Obec ho od nás odkúpi, ale len za 3 eura za m2.( čo je v našej lokalite málo, keďže u nás sa stavebné pozemky pohybujú okolo 60 eur za m2).

Neviem o ktorý zákon sa oprieť, aby sme nedostali len 3 eura. a aby nás primátor nejako neoklamal.

vie mi niekto poradiť??? ako postupovať vďaka:-)
zbehnúť do nejakej realitky a popýtať, sa makléra že za čo by to boli schopný predať takú a ontakú výmeru v takej obci vzdialenej od inženierskych sieti xy metrov... prípadne ako je to s obecnou cestou k tomu pozemku...
nechať si dať túto úvahu realiťáka na papier... zbehnúť za starostom a povedať mu, tu mám ponuku na odpredaj môjho poľa za x Eur / meter štvorcový... avšak keďže som uvedomelí občan, vyrastal som tu a miestny futbal mi nie je ľahostajný tak to odomňa kúpte za túto cenu... chápem, že sám starosta nemôžte rozhodnúť tak to dajte do najbližšieho zastupiteľstva najneskôr však budem čakať do konca mesiaca (nech si zvolajú aj mimoriadne však futbal je v obci dôležitý...:D:D:D) ak rozhodne zastupiteľstvo negatívne tak do 30 dní Vás poprosím pozemoček vypratať... (zoberte si bránky, lavičky a ostatné caky paky...)
po negatívnom rozhodnutí obecného zastupiteľstva predať pozemok prostredníctvom realitnej kancelárie tomu kto sa nájde resp. kto dá viac...
alebo požiadať obec o náhradný pozemok v rovnakej kvalite na inom konci...

treba si však uvedomiť aj to, že takýmto nepopulárnym krokom bude starý pán za zlého a v celej dedine ho budú ohovárať aký je hladoš na peniaze....:( čo na tom, že chce len svoje...
owecka27
11.02.11,20:33
ďakujem za rozumnú radu :-) tiež som rozmýšľala podobne, len s tým, že tam priložím aj paragrafové znenie nejakého zákona teda 229/1991Zb,

on nechce z toho mailand, ani neviem koľko peňazí, ale chce aby sa to dalo konečne do poriadku.Navyše pán primátor nie je človek ale iba vypočítavé zviera...a naša rodina z futbalu neťaží...

ohliadnuc na skromný život môjho starého otca a život od výplaty do výplaty - si myslím, že si aspoň nejakú korunku v týchto ťažkých časoch zaslúži...

myslím, že každý by spravil to isté :-)