gabiqua
11.02.11,14:16
Ahoj poraďáci, píšem vlastne za svoju mamku...
Ako vdova získala do užívania v tom čase štátny byt po manželovi,bola uznaná za výhradnú užívateľku bytu, po čase sa vydala a neskôr ten byt už ako manželia odkúpili do osobného vlastníctva.Nadobúdacia (zostatková)hodnota bytu bola 1330,-SK . Keďže sa práve rozviedla,zaujíma ma ,či na tento byt vzniká pri vysporiadaní majetku nárok jej už terajšiemu ex-manželovi. A ak áno ,tak ma zaujíma,z akej hodnoty by mal nárok na vysporiadanie,z kúpnej alebo trhovej... keďže byt má hodnotu cca 75000,-€ .
Dúfam,že mi poradíte a vopred za všetky rady ďakujem
luminis
11.02.11,13:18
určite má nárok na polovicu z trhovej ceny, zvykne sa na to robiť znalecký posudok.
Chobot
11.02.11,13:24
Ahoj poraďáci, píšem vlastne za svoju mamku...
Ako vdova získala do užívania v tom čase štátny byt po manželovi,bola uznaná za výhradnú užívateľku bytu, po čase sa vydala a neskôr ten byt už ako manželia odkúpili do osobného vlastníctva.Nadobúdacia (zostatková)hodnota bytu bola 1330,-SK . Keďže sa práve rozviedla,zaujíma ma ,či na tento byt vzniká pri vysporiadaní majetku nárok jej už terajšiemu ex-manželovi. A ak áno ,tak ma zaujíma,z akej hodnoty by mal nárok na vysporiadanie,z kúpnej alebo trhovej... keďže byt má hodnotu cca 75000,-€ .
Dúfam,že mi poradíte a vopred za všetky rady ďakujem

Ak ho kúpili spoločne ako manželia a tak aj sú zapísaní na LV, tak jej manžel má nárok na polovicu bytu. Ako ho vyplatí - to je vecou dohody ich dvoch. On ale má právo požadovať polovicu súčasnej hodnoty bytu - ako keby ho predali a peniaze si rozdelili.
gabiqua
11.02.11,13:29
..lebo mamke známy povedali,že ak ona v tom byte žila a on sa potom už iba prisťahoval,tak vraj na ten byt by nemal mať nárok vôbec. Ja osobne si myslím,že v jej prípade je to smola,že ho odkúpili už ako manželia...
Ice dive
11.02.11,13:32
de facto, Vaša matka ten byt nikdy nevlastnila, len ho užívala a kúpili ho do spoločného vlastníctva ako manželia t.j. byt spadá do bezpodieľového vlastníctva manželov... takže exmanžel môže požadovať 50 % z hodnoty bytu...
Ice dive
11.02.11,13:34
ak ho kupovali ako manželia... na postupnosti kto a kedy sa prisťahoval nezáleží...
luminis
11.02.11,13:36
..lebo mamke známy povedali,že ak ona v tom byte žila a on sa potom už iba prisťahoval,tak vraj na ten byt by nemal mať nárok vôbec. Ja osobne si myslím,že v jej prípade je to smola,že ho odkúpili už ako manželia...

v Občianskom zákonníku je také ustanovenie:

§ 876


(2) Hospodárske zmluvy o dočasnom užívaní majetku za odplatu podľa § 348 Hospodárskeho zákonníka sa menia od účinnosti tohto zákona na nájomné zmluvy. Ak je užívanie majetku podľa § 348 Hospodárskeho zákonníka dojednané bezodplatne, mení sa odo dňa účinnosti tohto zákona na zmluvu o výpožičke.

Keďže k odkúpeniu došlo až keď boli manželmi, majú obaja nárok na polovicu, keďže ten byt nadobudli klasiky kúpou do BSM.
gabiqua
11.02.11,13:46
ďakujem za Vaše potvrdenia toho čo som si myslela,ale tak v kútiku duše som dúfala....ako dcére mi je ľúto,že cudzí chlap "zhrabne" polovicu toho k čomu vlastne ani neprispel....
ešte raz ďakujem
Chobot
11.02.11,14:15
ďakujem za Vaše potvrdenia toho čo som si myslela,ale tak v kútiku duše som dúfala....ako dcére mi je ľúto,že cudzí chlap "zhrabne" polovicu toho k čomu vlastne ani neprispel....
ešte raz ďakujem

Holt, rodinné a majetkové vzťahy sú bohužiaľ veľmi komplikované....
Ice dive
11.02.11,14:29
ďakujem za Vaše potvrdenia toho čo som si myslela,ale tak v kútiku duše som dúfala....ako dcére mi je ľúto,že cudzí chlap "zhrabne" polovicu toho k čomu vlastne ani neprispel....
ešte raz ďakujem
no možno som trochu staromódny... ale skúste sa s ním dohodnúť a apelovať na morálku...
iriska
11.02.11,15:25
presne tak, vysporiadanie BSM neznamená len rozdelenie majetku na presné polovice, je to dohoda
marjankaj
11.02.11,15:36
ďakujem za Vaše potvrdenia toho čo som si myslela,ale tak v kútiku duše som dúfala....ako dcére mi je ľúto,že cudzí chlap "zhrabne" polovicu toho k čomu vlastne ani neprispel....
ešte raz ďakujem

A ona ako "prispela"?:confused: Veď to odkúpili obaja spoločne, teda fifty-fifty.
Teda aj pri predaji by to malo byť podobne.
buchač
11.02.11,15:46
Ahoj poraďáci, píšem vlastne za svoju mamku...
Ako vdova získala do užívania v tom čase štátny byt po manželovi,bola uznaná za výhradnú užívateľku bytu, po čase sa vydala a neskôr ten byt už ako manželia odkúpili do osobného vlastníctva.Nadobúdacia (zostatková)hodnota bytu bola 1330,-SK . Keďže sa práve rozviedla,zaujíma ma ,či na tento byt vzniká pri vysporiadaní majetku nárok jej už terajšiemu ex-manželovi. A ak áno ,tak ma zaujíma,z akej hodnoty by mal nárok na vysporiadanie,z kúpnej alebo trhovej... keďže byt má hodnotu cca 75000,-€ .
Dúfam,že mi poradíte a vopred za všetky rady ďakujem


ďakujem za Vaše potvrdenia toho čo som si myslela,ale tak v kútiku duše som dúfala....ako dcére mi je ľúto,že cudzí chlap "zhrabne" polovicu toho k čomu vlastne ani neprispel....
ešte raz ďakujem
...cudzíííí ...:confused:
...zhrabne ..:(
...neprispel ...?????????????????????????????????...len sa tak opýtam , za ten štátny koľkože mamka z nebožtiíkom - otcom onoho času zaplatili ???
To bola asi fakt " veľká " čiastka ...tak maximálne úplatok na národnom výbore alebo v tej nejakej organizácii ....

Ako by som to tak slušnejšie povedal ...na :eek: takéto názory ...
gabiqua
13.02.11,17:03
...cudzíííí ...:confused:
...zhrabne ..:(
...neprispel ...?????????????????????????????????...len sa tak opýtam , za ten štátny koľkože mamka z nebožtiíkom - otcom onoho času zaplatili ???
To bola asi fakt " veľká " čiastka ...tak maximálne úplatok na národnom výbore alebo v tej nejakej organizácii ....

Ako by som to tak slušnejšie povedal ...na :eek: takéto názory ...


tak aby som Vás trošku viac uviedla do obrazu.... v tom čase ,keď k nám ten cudzí chlap došiel sme v tom byte žili 15 rokov....takže došiel iba s jedným kufrom v ktorom mal nejaké to svoje oblečenie.... čo sa týka toho nadobudnutia.... 1330,- SK zaplatila mama sama,pretože on odkedy si ju vzal bol iba na PN a neskôr sa nechal preložiť na invalidný dôchodok,ale aj ten mu po prešetrení znížili iba na polovičný....
je iné porovnávať manželstvo,v ktorom si obaja manželia po sobáši vezmú pôžičku a tú splácajú x rokov..... ako keď niekto dojde do hotového a potom si dvadsať rokov váľa svoje hypochondrické telo v posteli....
som si vedomá toho,že mnou lomcujú emócie ,ale toto bolo od Vás nefér ...
buchač
13.02.11,17:14
tak aby som Vás trošku viac uviedla do obrazu.... v tom čase ,keď k nám ten cudzí chlap došiel sme v tom byte žili 15 rokov....takže došiel iba s jedným kufrom v ktorom mal nejaké to svoje oblečenie.... čo sa týka toho nadobudnutia.... 1330,- SK zaplatila mama sama,pretože on odkedy si ju vzal bol iba na PN a neskôr sa nechal preložiť na invalidný dôchodok,ale aj ten mu po prešetrení znížili iba na polovičný....
je iné porovnávať manželstvo,v ktorom si obaja manželia po sobáši vezmú pôžičku a tú splácajú x rokov..... ako keď niekto dojde do hotového a potom si dvadsať rokov váľa svoje hypochondrické telo v posteli....
som si vedomá toho,že mnou lomcujú emócie ,ale toto bolo od Vás nefér ...
Možno to bolo nefér , možno nie ...uvedenie do obrazu , pointu hneď na začiatku by bolo potrebné dať ...
Ale aj tak , toto je dôležité ...

Ako vdova získala do užívania v tom čase štátny byt po manželovi,bola uznaná za výhradnú užívateľku bytu, po čase sa vydala a neskôr ten byt už ako manželia odkúpili do osobného vlastníctva.

...a tým pádom je jedno , či prišiel so sťahovákmi , jedným kufrom alebo hoci aj len v ponožkách a trenkách...
Hypochondriu by som do toho neťahal ...

Holt ...money are money...