peknateta
11.02.11,14:37
Dobry den, mama ma brata a dedko za zivota daroval maminmu bratovi cast majetku, bez suhlasu manzelky. Je to pravne ok?
luminis
11.02.11,13:49
Určite nie.

podľa OZ:

§ 145


(1) Bežné veci týkajúce sa spoločných vecí môže vybavovať každý z manželov. V ostatných veciach je potrebný súhlas oboch manželov; inak je právny úkon neplatný.

(2) Z právnych úkonov týkajúcich sa spoločných vecí sú oprávnení a povinní obaja manželia spoločne a nerozdielne.


Keďže darovanie majetku rozhodne nie je bežná vec, malo by ísť o neplatný úkon.

Dôležité však je kedy sa to stalo, či ide o nehnuteľnosť a je to už zavkladované... ale v zásade je ten úkon neplatný.
iriska
11.02.11,15:33
Daroval majetok, ktorý bol/nebol v BSM?
Ak je problém, že dedko zomrel a ide sa po ňom dediť, hodnota daru by sa mala bratovi započítať k hodnote dedičstva.
marjankaj
11.02.11,15:44
Dobry den, mama ma brata a dedko za zivota daroval maminmu bratovi cast majetku, bez suhlasu manzelky. Je to pravne ok?

Ak bol ten majetok iba dedkov (neviem o čo ide- nenapísala si), tak by to malo byť právne OK. So svojím majetkom si môže nakladať podľa svojho uváženia. Iba ak by nebol svojprávny.:eek:
Erzebeth
11.02.11,15:48
Ak dedko daroval majetok, ktorý bol v jeho vlastníctve a nie v BSM potom je všetko v poriadku. Každý vlastník rozhoduje o vlastnom majetku slobodne a sám. Nepotrebuje súhlas nikoho ani manželky.
Ako už písala iriska, dar sa bratovi započíta do dedičstva.
peknateta
13.02.11,14:11
kukala som narychlo do vsetkych papierov. Dedkovi rodicia zomreli ked uz bol 10 rokov zenaty, vlastne uz zila len jeho mama. Ta v zavete odkazala cely svoj majetok ako jedinemu dedicovi dedkovi. Dedkova manzelka sa tam nikde nespomina. Neprechadza polovica majetku, ktoru zdedi automaticky na manzelku? Alebo je jedinym a vylucnym dedicom len dedko ako bolo napisane v zavete?
Ice dive
13.02.11,14:22
kukala som narychlo do vsetkych papierov. Dedkovi rodicia zomreli ked uz bol 10 rokov zenaty, vlastne uz zila len jeho mama. Ta v zavete odkazala cely svoj majetok ako jedinemu dedicovi dedkovi. Dedkova manzelka sa tam nikde nespomina. Neprechadza polovica majetku, ktoru zdedi automaticky na manzelku? Alebo je jedinym a vylucnym dedicom len dedko ako bolo napisane v zavete?
veci získané dedením alebo darovaním výlučne obdarovanému nespadajú do BSM t.j. v tomto prípade, mohol dedko robiť s majetkom čo chcel a to aj bez súhlasu svojej manželky... v prípadnom dedičskom konaní po dedkovi sa tento dar môže odpočítať od bratovho podielu...