silvo111
11.02.11,14:38
Chcem prijať pracovníka na dohodu.Prosím o radu...ake odvody budem musieť platiť,či ho treba prihlasit do SP a ZP,kde nájdem pracovnu zmluvu a koľko môže maximalne zarobiť za mesiac.Ďakujem za ochotu.
luminis
11.02.11,13:43
sú 3 typy podľa Zákonníka práce:


D. o brigádnickej práci študenta
D. o vykonnaí pracovnej činnosti
D. o vykonaní práce

O ktorú máš záujem?
drobeceva
11.02.11,13:45
Chcem prijať pracovníka na dohodu.Prosím o radu...ake odvody budem musieť platiť,či ho treba prihlasit do SP a ZP,kde nájdem pracovnu zmluvu a koľko môže maximalne zarobiť za mesiac.Ďakujem za ochotu.
Dohodu treba prihlásiť na SP, na ZP nie. Pri dohodách nedávaš PZ, ale dohodu, podľa toho, akú /Dohoda o vykonaní práce, Dohoda o brig.práci študenta, Dohoda o prac.činnosti/.
Ak je osoba evidovaná na ÚP, nesmie presiahnuť mesačne136,52 €.
Ty ako z-ľ odvádzaš ÚP a GP.
silvo111
11.02.11,13:48
o vykonnani pracovnej činosti,alebo o vykonnani prace.
silvo111
11.02.11,13:50
treba odvádzať aj daň zo mzdy???
drobeceva
11.02.11,13:52
treba odvádzať aj daň zo mzdy???
záleží, aká bude výška odmeny a či bude podpísané vyhlásenie ...ak daň vyjde, tak áno, treba odviesť
luminis
11.02.11,13:53
veronikasad
11.02.11,13:58
sú 4 typy podľa Zákonníka práce:

D. o prácach vykonávaných mimo pracovný pomer
D. o brigádnickej práci študenta
D. o vykonnaí pracovnej činnosti
D. o vykonaní práce

O ktorú máš záujem?
ten prvý typ dohody nepoznám ...
luminis
11.02.11,14:18
jeeej, chyba, sorry :) to je vseobecny pojem pre tie ostatne 3.
truch
11.02.11,14:21
ani ja:)
Lawra
14.02.11,07:09
Dobrý deň, prosím poradíte mi ? Mám prijať predčasného starobného dôchodcu na dohodu. Keďže to bude pravidelne sa opakujúca činnosť každý deň na celý rok, bude to podľa mňa dohoda o prac. činnosti. Koľko hodín mesačne môže robiť ? My by sme ho potrebovali 8 hodín denne.
Timka1
14.02.11,07:12
Dobrý deň, prosím poradíte mi ? Mám prijať predčasného starobného dôchodcu na dohodu. Keďže to bude pravidelne sa opakujúca činnosť každý deň na celý rok, bude to podľa mňa dohoda o prac. činnosti. Koľko hodín mesačne môže robiť ? My by sme ho potrebovali 8 hodín denne.

na DoPČ je možné odpracovať maximálne 10 hodín týždenne, pozri § 228a ZP

vyzerá to na havný pracovný pomer pri takom množstve hodín a pravidelne sa opakujúcej činnosti, avšak nebude mať nárok na starobný dôchodok, keďže bude dôchodkovo poistený z trv. prac. pomeru
Lawra
14.02.11,07:18
No práve, že on chce naďalej poberať dôchodok, nechce ísť na hlavný prac. pomer. A získať niekoho na hlavný pomer sa nám nedarí, je to profesia strojvodca a nevedia nám nikoho zohnať ani na úrade práce. Dajú sa nejako obísť tie hodiny ? Napr. zaplatiť mu tých 10 hodín týždenne a zvyšok hodín mu dávať preplatených ako mimoriadnu odmenu ?
Timka1
14.02.11,07:20
No práve, že on chce naďalej poberať dôchodok, nechce ísť na hlavný prac. pomer. A získať niekoho na hlavný pomer sa nám nedarí, je to profesia strojvodca a nevedia nám nikoho zohnať ani na úrade práce. Dajú sa nejako obísť tie hodiny ? Napr. zaplatiť mu tých 10 hodín týždenne a zvyšok hodín mu dávať preplatených ako mimoriadnu odmenu ?

musí si vybrať, dôchodok alebo pracovný pomer

ostatné otázky - no coment
Lawra
14.02.11,07:29
Vďaka Timka1. A ako by to bolo s prijatím starobného dôchodcu, ktorý u nás skončil prac. pomer 30.11.2010, môžem ho teraz znovu prijať na hlavný prac. pomer, alebo je tam nejaká podmienka, po akej dobe ho môžeme znova zamestnať, napr. po pol roku ? Ďakujem za pomoc.
Timka1
14.02.11,07:36
Vďaka Timka1. A ako by to bolo s prijatím starobného dôchodcu, ktorý u nás skončil prac. pomer 30.11.2010, môžem ho teraz znovu prijať na hlavný prac. pomer, alebo je tam nejaká podmienka, po akej dobe ho môžeme znova zamestnať, napr. po pol roku ? Ďakujem za pomoc.

podmienka nie je, môžeš ho kedykoľvek znovu prijať, ale prichádza o starobný dôchodok, keďže pri hlavnom prac. pomere je povinne dôchodkovo poistený, nemá naň nárok
drobeceva
14.02.11,16:21
podmienka nie je, môžeš ho kedykoľvek znovu prijať, ale prichádza o starobný dôchodok, keďže pri hlavnom prac. pomere je povinne dôchodkovo poistený, nemá naň nárok
Timka, nezmýlila si sa? Starobný dôchodca môže robiť, prečo by prišiel o dôchodok? Platí to o predčasných SD- buď robiť, alebo prídu o dôchodok.