petkor
11.02.11,16:06
Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť. Súkromná osoba kúpila stroje od firmy, ktorá ich mala v obchodnom majetku. Cca po dvoch mesiacoch chce tieto stroje predať druhej firme. Viem, že to musí zdaniť, len sa chcem spýtať, či si môže odpočítať nákupnú cenu strojov, resp. keby to predala za tú istú cenu, nemusí to uvádzať do DP?
Ďakujem
veronikasad
11.02.11,15:08
Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť. Súkromná osoba kúpila stroje od firmy, ktorá ich mala v obchodnom majetku. Cca po dvoch mesiacoch chce tieto stroje predať druhej firme. Viem, že to musí zdaniť, len sa chcem spýtať, či si môže odpočítať nákupnú cenu strojov, resp. keby to predala za tú istú cenu, nemusí to uvádzať do DP?
Ďakujem
čo sú to za stroje ? Na čo ich súkromná osoba využívala ?
petkor
11.02.11,15:31
Je to napr. vrtačka a také drobné stroje, každý za cca 400-600 eur. Myslím, že ich v podstate ani nevyužívala.
veronikasad
11.02.11,15:38
Je to napr. vrtačka a také drobné stroje, každý za cca 400-600 eur. Myslím, že ich v podstate ani nevyužívala.
príjem z predaja hnutelných vecí, ktoré neboli zaradené do obchodného majetku, je od dane z príjmu oslobodený.

(u predávajúceho zaradené v OM neboli). Akým spôsobom ich nadobudol a za akú cenu ?
marjankaj
11.02.11,15:52
príjem z predaja hnutelných vecí, ktoré neboli zaradené do obchodného majetku, je od dane z príjmu oslobodený.

(u predávajúceho zaradené v OM neboli). Akým spôsobom ich nadobudol a za akú cenu ?

V zákone sa nerozlišuje ako to bolo nadobudnuté. Ani za koľko.
petkor
11.02.11,16:06
Takže práve som zisťovala bližšie od klienta, o čo sa vlastne jedná. Minulý rok mala jedna firma finančné problémy, tak predávala takého drobné stroje, ale aj automobily. Všetok tento majetok predala súkromnej osobe, nezávislej od tejto firmy. Táto súkromná osoba si teraz (jún 2010) založila novú firmu a tieto stroje a autá chce predať do tejto svojej novej firmy. Tam to chce dať samozrejme do nákladov. Ale v podstate by tam bola cena taká, za akú to on kúpil, nechce na tom zarobiť. Ide mi o to, či to on musí niekde priznávať alebo nie.
veronikasad
11.02.11,16:35
V zákone sa nerozlišuje ako to bolo nadobudnuté. Ani za koľko.
Janko súhlasím. Na cenu som sa pýtala len z dôvodu príp. špekulácie. SZČO predá nepotrebný majetok zahrnutý v obch. majetku za symblickú cenu a následne nepodnikatel tento predá ďalej. Neviem či DU skúma aj takéto "podnikanie" ...
petkor
11.02.11,17:40
Tak aby som to správne pochopila, môže to predať tejto novej firme a nemusí to nikde uvádzať, je to od dane oslobodené, áno?
veronikasad
11.02.11,17:44
Tak aby som to správne pochopila, môže to predať tejto novej firme a nemusí to nikde uvádzať, je to od dane oslobodené, áno?
nová firma bude s.r.o?
petkor
11.02.11,19:21
nova firma vznikla v juni 2010 a je to a.s., kde je tato sukromna osoba predseda predstavenstva, ale bez majetkovej ucasti.