Tanicka
11.02.11,16:22
Chcela by som sa spýtať, keď je firma neplatcom DPH, účtovanie preddavku a jeho vyúčtovanie sa robí rovnako ako pri platcovi dane, tj. cez 314-000 a 314-100??? ďakujem
KEJKA
11.02.11,17:16
účty si zvolíš podľa potreby a spôsobu účtovania.
stačí aj jeden účet, neviem, prečo by mali byť dva.
314/221 -preddavok
321/314 vyúčtovanie-započet na faktúru.
Tanicka
11.02.11,17:53
takže jednoducho iba:
BU - 314/221
DF - 518/321
ID - 321/314

???

dakujem
KEJKA
11.02.11,18:55
presne tak. Musela som sa pozrieť na tvoj nick, ale nemáš uvedenú oblasť, našťastie. Dobre rozmýšľaš.
ČO - vari sa rekvalifikuješ na účtovníčku? Držím palce.
fof
23.04.12,20:29
Prosim o radu..vo februári vtedy neplatca dph vystavil preddavkovu fakturu.. odberatel ju uhradil este v ten den, dodavatel vsak nemal tovar na sklade, odoslal ho az v marci, kedy uz ale bol platcom dph, od 1.3.2012..ake faktury treba vysatvit k preddavku (aj k prijatej platbe aj pri dodaní tovaru), ta pri dodaní tovaru ma obsahovat dph?dakujem kazdemu kto poradi
Tweety
24.04.12,06:27
Kedže pri prijatí preddavku ešte nebol platiteľom, nemá povinnosť vystavenia fa k preddavku, ale tovar už predáva ako platiteľ, má teda povinnosť predať s dph. Samozrejme, že vo faktúre musí odpočítať prijatý preddavok.
fof
24.04.12,09:14
a nemoze fakturu vystavit este vo februari (bez DPH) a tovar dodat az v marci? pri kalkulacii preddavku totiz neratal s dph, nakolko nevedel ci mu danový urad vobec schvali ziadost, a tak v konecnom dosledku nebude mat zisk..
Tweety
24.04.12,09:15
a nemoze fakturu vystavit este vo februari (bez DPH) a tovar dodat az v marci? pri kalkulacii preddavku totiz neratal s dph, nakolko nevedel ci mu danový urad vobec schvali ziadost, a tak v konecnom dosledku nebude mat zisk.. AK tovar nedodal, nemá dôvod na vystavenie faktúry.
KEJKA
24.04.12,10:43
a nemoze fakturu vystavit este vo februari (bez DPH) a tovar dodat az v marci? pri kalkulacii preddavku totiz neratal s dph, nakolko nevedel ci mu danový urad vobec schvali ziadost, a tak v konecnom dosledku nebude mat zisk.. toto je chybný argument, nepočítaš s "oddanením"
ak kúpil tovar s DPH zaplatil zálohou od odberateľa, tak si v prvom zdaňovacom období z tohto tovaru DPHčku môže odpočítať. Tovar má ako zásoby, ved ho dodáva až v marci. takže kupil napr. za 120, predáva za 132, určite pri zálohe kalkuloval aspoň so ziskom ak nie s DPH.
zálohu mal možno tých 132, tu rozdelí na ZD a DPH teda 110+22. Tých 22 musí odviesť ako DPH, zdanlivo je v strate.
Ale správne urobí, ak si dá do odpočtu DPH z nákupu, bude mať teda ZD=100 a DPH na odpočítanie 20
V skutočnosti teda cena tovaru je 100, tržba zaň 110 /zisk 10/
a DPH vstup 20, výstup 22, teda zaplatí 2
miesto zisku 132-120=12
bude mať zisk 10
cash bude mať miesto 22 brutto zisk "len" 22-2=20
na druhej strane bude mať nižšie náklady, vyšší zisk, vyššiu DPPO aj vyšší zisk po zdanení................
ale isto nie ej stratový.
Výnimkou je nákup od neplatiteľa, ale zlý hospodár, ak sa registruje za platiteľa a nakupuje u neplatiteľa.......
fof
24.04.12,12:01
dakujem za odpovede, tazke zisk aj ked maly predsa len bude, nakolko dodavatel je platca DPH..este jedna otazka ohladom preddavkov..3 prípady:
1. preddavok prijaty 20.4., tovar dodany 30.4. - staci jedna faktura pri dodani tovaru?
2. preddavok prijaty 20.4., tovar dodany 4.5. - faktura k prijatej platbe aj pri dodaní tovaru? (alebo staci pri dodaní tovaru, kedze je to do 15 dni ale myli ma ze je to iny mesiac)
3. preddavok prijaty 10.4., tovar dodany 30.4. - faktura k prijatej platbe aj pri dodani tovaru?
naozja velmi pekne dakujem
Andyke
24.04.12,12:19
1. Jedna fa pri dodaní tovaru.
2. Vystaviť faktúru na prijatú platbu v 04/2012.
3. Stačí vystaviť faktúru pri dodaní tovaru. (§ 71 ods.1)
Tweety
24.04.12,12:24
dakujem za odpovede, tazke zisk aj ked maly predsa len bude, nakolko dodavatel je platca DPH..este jedna otazka ohladom preddavkov..3 prípady:
1. preddavok prijaty 20.4., tovar dodany 30.4. - staci jedna faktura pri dodani tovaru? Áno.
2. preddavok prijaty 20.4., tovar dodany 4.5. - faktura k prijatej platbe aj pri dodaní tovaru? Áno. (alebo staci pri dodaní tovaru, kedze je to do 15 dni ale myli ma ze je to iny mesiac)
3. preddavok prijaty 10.4., tovar dodany 30.4. - faktura k prijatej platbe aj pri dodani tovaru? Stačí jedna, pri dodaní tovaru.
naozja velmi pekne dakujem
V texte.
sana12
24.04.12,12:52
V texte.
Ahojky,

veľmi sa ospravedlňujem, ale ja som asi neinteligentná, radšej sa opýtam ešte raz.
Som neplátca DPH a príjmem preddavok 01.04.2012. Zaúčtujem ho 221/324.
Pretože som neplatca DPH nemusím vystaviť faktúru do 15 dní na prijatú platbu? (nie som si istá a neviem kde v háji to mám v legislatíve hľadať - poraďte).
Službu dodám 15.05.2012 vtedy vystavím konečnú vyučtovaciu faktúru, ktorú zaúčtujem 311/602 a samozrejme vyúčtujem preddavok 324/311.

Je to OK.
Tweety
24.04.12,12:54
Ahojky,

veľmi sa ospravedlňujem, ale ja som asi neinteligentná, radšej sa opýtam ešte raz.
Som neplátca DPH a príjmem preddavok 01.04.2012. Zaúčtujem ho 221/324. Tak
Pretože som neplatca DPH nemusím vystaviť faktúru do 15 dní na prijatú platbu? (nie som si istá a neviem kde v háji to mám v legislatíve hľadať - poraďte). Tak
Službu dodám 15.05.2012 vtedy vystavím konečnú vyučtovaciu faktúru, ktorú zaúčtujem 311/602 a samozrejme vyúčtujem preddavok 324/311. Tak. je to OK. V texte.
sana12
24.04.12,12:59
V texte.
Ďakujem, už dva dni to riešim a stále som si nebola istá. Ešte sa chcem opýtať kde v legislatíve to mám hľadať?
Tweety
24.04.12,13:01
Ďakujem, už dva dni to riešim a stále som si nebola istá. Ešte sa chcem opýtať kde v legislatíve to mám hľadať?
O dph, o faktúre sa dočítaš v Zákone o dph.
srska
24.04.12,13:23
Ďakujem, už dva dni to riešim a stále som si nebola istá. Ešte sa chcem opýtať kde v legislatíve to mám hľadať? 222/2004 - §19/4 + §71/1
sana12
24.04.12,13:43
Konečne som zorientovaná, ohľadom tých 15 dní na vystavenie faktúry k prijatej platbe. Všade som o tom čítala, ale nikdy som si neuvedomila, že sa to týka len platcov DPH. (teraz mi je to už jasné) Tento zákon ma nenapadol, lebo ja som neplátca DPH, t.z. že pre mňa bol zákon o DPH mimo pozornosti.

Ďakujem za pomoc.
Mária1412
05.06.12,18:39
Ahojte...............prosím poraďte mi.............01.05.2012 som vystavila faktúru za dodanie služby a následne som z výpisu zistila že dňa 30.4.2012 mi klient uhradil za túto službu vopred bez toho aby som vystavila zálohovú faktúru............ na výpise som prijatú platbu zaúčtovala na 221/324 a vystavenú faktúru z 1.5.2012 som zaúčtovala 311/602 a 311/343 kde som zmenila dátum DP na 30.4.2012 a 1.5.2012 som zučtovala cez ID úhradu 324/311..................keďže so si myslela že vystavujem faktúru do 15 dní od prijatej platby............tu však čítam, že ak je to v dvoch rozdielnych mesiacoch tak som mala vystaviť dve faktúry.......................prosím poraďte mi ako to mám opraviť, ked mám už za mesiac jún vystavených ďalších 100 faktúr...............prosíííííííííííí ííííím, neviem si rady
Tweety
05.06.12,18:58
Ahojte...............prosím poraďte mi.............01.05.2012 som vystavila faktúru za dodanie služby a následne som z výpisu zistila že dňa 30.4.2012 mi klient uhradil za túto službu vopred bez toho aby som vystavila zálohovú faktúru............ na výpise som prijatú platbu zaúčtovala na 221/324 a vystavenú faktúru z 1.5.2012 som zaúčtovala 311/602 a 311/343 kde som zmenila dátum DP na 30.4.2012 a 1.5.2012 som zučtovala cez ID úhradu 324/311..................keďže so si myslela že vystavujem faktúru do 15 dní od prijatej platby............tu však čítam, že ak je to v dvoch rozdielnych mesiacoch tak som mala vystaviť dve faktúry.......................prosím poraďte mi ako to mám opraviť, ked mám už za mesiac jún vystavených ďalších 100 faktúr...............prosíííííííííííí ííííím, neviem si rady
Máš to dobre, DP -dátum dodania máš apríl, je to OK. Všetko účtuješ teda do apríla, aj ten ID, to si oprav z 1.5. .
Mária1412
05.06.12,19:16
a nemusia byť vystavené dve faktúry.............jedna na prijatú platbu a druhá ked vznikne dodanie služby???? dodanie služby je 1.5
Badko
05.06.12,19:38
a nemusia byť vystavené dve faktúry.............jedna na prijatú platbu a druhá ked vznikne dodanie služby???? dodanie služby je 1.5
Dátum dodania opravila na 30.4. je to ok
SilMar Group
05.06.12,20:04
a nemusia byť vystavené dve faktúry.............jedna na prijatú platbu a druhá ked vznikne dodanie služby???? dodanie služby je 1.5

Ak bola prijatá platba v plnej výške, netreba. Len ak by bola platba len čiastočne, tak by musela vystaviť faktúru na ten rozdiel so skutočným dátumom dodania služby.
Mária1412
06.06.12,06:04
Ďakujem Vám krásne za radu........veľmi ste mi pomohli :)
Mária1412
06.06.12,06:16
Ak bola prijatá platba v plnej výške, netreba. Len ak by bola platba len čiastočne, tak by musela vystaviť faktúru na ten rozdiel so skutočným dátumom dodania služby.

teda ak sa mi stane ten istý prípad ešte niekedy ( úhrada bude v iný mesiac ako dodanie služby ale dodanie bude do 15 dní od prijatia platby ) môžem postupovať tak isto ako som to urobila alebo mám vystaviť radšej dve faktúry...................úhrada mi prišla v plnej výške Ďakujem
SilMar Group
06.06.12,08:30
teda ak sa mi stane ten istý prípad ešte niekedy ( úhrada bude v iný mesiac ako dodanie služby ale dodanie bude do 15 dní od prijatia platby ) môžem postupovať tak isto ako som to urobila alebo mám vystaviť radšej dve faktúry...................úhrada mi prišla v plnej výške Ďakujem

ja by som vystavila len jednu.
Mária1412
06.06.12,10:45
Ahojte...............prosím poraďte mi.............01.05.2012 som vystavila faktúru za dodanie služby a následne som z výpisu zistila že dňa 30.4.2012 mi klient uhradil za túto službu vopred bez toho aby som vystavila zálohovú faktúru............ na výpise som prijatú platbu zaúčtovala na 221/324 a vystavenú faktúru z 1.5.2012 som zaúčtovala 311/602 a 311/343 kde som zmenila dátum DP na 30.4.2012 a 1.5.2012 som zučtovala cez ID úhradu 324/311..................keďže so si myslela že vystavujem faktúru do 15 dní od prijatej platby............tu však čítam, že ak je to v dvoch rozdielnych mesiacoch tak som mala vystaviť dve faktúry.......................prosím poraďte mi ako to mám opraviť, ked mám už za mesiac jún vystavených ďalších 100 faktúr...............prosíííííííííííí ííííím, neviem si rady


Máš to dobre, DP -dátum dodania máš apríl, je to OK. Všetko účtuješ teda do apríla, aj ten ID, to si oprav z 1.5. .

Ďakujem..............a musí byť dátum na ID 30.4. keď vlastne dátum vystavenia faktúry je 1.5. a až po vystavení fa ju môžem dať uhradiť cez ID zúčtovaním preddavku.............či? neviem, prosím poraďte :)
SilMar Group
06.06.12,12:07
Ahojte...............prosím poraďte mi.............01.05.2012 som vystavila faktúru za dodanie služby a následne som z výpisu zistila že dňa 30.4.2012 mi klient uhradil za túto službu vopred bez toho aby som vystavila zálohovú faktúru............ na výpise som prijatú platbu zaúčtovala na 221/324 a vystavenú faktúru z 1.5.2012 som zaúčtovala 311/602 a 311/343 kde som zmenila dátum DP na 30.4.2012 a 1.5.2012 som zučtovala cez ID úhradu 324/311..................keďže so si myslela že vystavujem faktúru do 15 dní od prijatej platby............tu však čítam, že ak je to v dvoch rozdielnych mesiacoch tak som mala vystaviť dve faktúry.......................prosím poraďte mi ako to mám opraviť, ked mám už za mesiac jún vystavených ďalších 100 faktúr...............prosíííííííííííí ííííím, neviem si rady



Ďakujem..............a musí byť dátum na ID 30.4. keď vlastne dátum vystavenia faktúry je 1.5. a až po vystavení fa ju môžem dať uhradiť cez ID zúčtovaním preddavku.............či? neviem, prosím poraďte :)

Ak je fa vystavená 1.5 s dátumom dodania 30.4., tak jej úhradu môžeš zúčtovať s dátumom 1.5. Ak ti to dovolí software - priamo na faktúre alebo cez ID.
Mária1412
06.06.12,13:50
software mam MRP a tak som to aj urobila.............po vystavení faktúry som ju dala uhradiť cez ID dátumom 1.5. keďže aj fa bola v ten deň vystavená a vytlačila som si už faktúru s odpočítanou zálohou kde mi na faktúre nakoniec dalo k úhrade 0 eur ( takú ma SW predlohu) .............Ďakujem
promont maja
06.06.12,15:38
§ 71 Zákona č. 222/2004 Z. z. o DPH
Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku


(1) Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti. Ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť prijatím jednej alebo viacerých platieb a zároveň aj dodaním tovaru alebo dodaním služby, na ktoré prijal jednu alebo viac platieb, môže platiteľ vyhotoviť jednu faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo dodanie služby v tomto kalendárnom mesiaci. Platiteľ nie je povinný na účely dane vyhotoviť faktúru, ak ide o tovar alebo službu, ktorá je dodaná s oslobodením od dane podľa § 28 až 42.

... takže by mali byť dve faktúry ... či?
Mária1412
06.06.12,18:57
§ 71 Zákona č. 222/2004 Z. z. o DPH
Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku


(1) Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti. Ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť prijatím jednej alebo viacerých platieb a zároveň aj dodaním tovaru alebo dodaním služby, na ktoré prijal jednu alebo viac platieb, môže platiteľ vyhotoviť jednu faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo dodanie služby v tomto kalendárnom mesiaci. Platiteľ nie je povinný na účely dane vyhotoviť faktúru, ak ide o tovar alebo službu, ktorá je dodaná s oslobodením od dane podľa § 28 až 42.

... takže by mali byť dve faktúry ... či?



takto som to potom pochopila aj ja, ked som si prečítala aj príspevky výššie, ale ako to mám opraviť ked už mám v juni vystavených ďalších 100 faktúr.......faktúra sa vsunúť nedá, veď sú očíslované......neviem..........prosím poraďte :(
Mária1412
07.06.12,05:56
Prosíííím pomôžte mi :(
promont maja
07.06.12,06:30
... čo tak nový rad faktúr pre vystavené faktúry ku prijatým platbám .. dá sa?

... aj keď predmetné ustanovenie žiada vystavenie dvoch faktúr ... z hľadiska daní štátny rozpočet neukrátiš ( ... dúfajúc, že si dph odviedla, resp. odvedieš za mesiac 04/2012)... takže, až také horúce to nebude ... ak len nenatrafíš na daňovú kontrolu, ktorej by toto vadilo ... nemám potuchy aká sankcia by nastala = kedysi mohla byť až do výšky 2000,00 Sk (??) za nevystavenie jedného daňového dokladu ... ale teraz, netuším ...
Mária1412
07.06.12,07:16
... čo tak nový rad faktúr pre vystavené faktúry ku prijatým platbám .. dá sa?

... aj keď predmetné ustanovenie žiada vystavenie dvoch faktúr ... z hľadiska daní štátny rozpočet neukrátiš ( ... dúfajúc, že si dph odviedla, resp. odvedieš za mesiac 04/2012)... takže, až také horúce to nebude ... ak len nenatrafíš na daňovú kontrolu, ktorej by toto vadilo ... nemám potuchy aká sankcia by nastala = kedysi mohla byť až do výšky 2000,00 Sk (??) za nevystavenie jedného daňového dokladu ... ale teraz, netuším ...

Ďakujem za radu...........dph je odvedené správne..............ale prosím o bližšie vysvetlenie ako si mám vytvoriť nový rad faktúr na prijaté platby ( zákazník je FO, ktorá faktúry nikde neeviduje) Ďakujem
SilMar Group
07.06.12,07:33
§ 71 Zákona č. 222/2004 Z. z. o DPH
Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku


(1) Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti. Ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť prijatím jednej alebo viacerých platieb a zároveň aj dodaním tovaru alebo dodaním služby, na ktoré prijal jednu alebo viac platieb, môže platiteľ vyhotoviť jednu faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo dodanie služby v tomto kalendárnom mesiaci. Platiteľ nie je povinný na účely dane vyhotoviť faktúru, ak ide o tovar alebo službu, ktorá je dodaná s oslobodením od dane podľa § 28 až 42.

... takže by mali byť dve faktúry ... či?



Tak teraz sa priznám, som na pochybách. Pamätám si, že na školení sme sa na toto pýtali a povedali nám jasne, že netreba vystaviť ďalšiu faktúru. A má to aj sedliacku logiku - veď peniaze boli odvedené vo fa za platbu. Ale ten paragraf tak postavený nie je.:confused:
promont maja
07.06.12,07:56
Tak teraz sa priznám, som na pochybách. Pamätám si, že na školení sme sa na toto pýtali a povedali nám jasne, že netreba vystaviť ďalšiu faktúru. A má to aj sedliacku logiku - veď peniaze boli odvedené vo fa za platbu. Ale ten paragraf tak postavený nie je.:confused:

... z účtovného hľadiska je potrebné napokon zúčtovať aj výkony, resp. tržby .. a vzniká tu aj pohľadávka, ktorú je potrebné evidovať v knihe pohľadávok, či vydaných faktúr ( .. aj keď jej výsledok je, pre tento prípad, nula = prijatá platba vo výške 100% celkovej sumy) ... a tak ostáva k úhrade = 0,00 eur ( uvedené vo faktúre) ...

Zvyčajne riešim celú vec tak, že evidujem faktúry k prijatej platbe so zaúčtovaním 3245/3241,343 .. kde účet 3245 je účet so sledovaním salda, teda zo zápisom v knihe záväzkov, či došlých faktúr a účet 3241 je účet bez tohto sledovania ( úhrada 211 alebo 221/3245) ... a pri vystavení "ostrej" faktúry je zúčtovanie takéto: 311/6**,343 a -311/-3241,-343 = teda priamo vo faktúre zúčtujem ( spárujem) aj prijatú platbu ...
promont maja
07.06.12,08:07
Ďakujem za radu...........dph je odvedené správne..............ale prosím o bližšie vysvetlenie ako si mám vytvoriť nový rad faktúr na prijaté platby ( zákazník je FO, ktorá faktúry nikde neeviduje) Ďakujem

... tak tomu opäť nerozumiem ja ... v každej účtovnej jednotke je potrebné viesť knihu pohľadávok, či vydaných faktúr ... aj keď softvér MRP osobne nepoznám, myslím si, že knihu faktúr tam máš ... ?)

... a nový rad faktúr si môžeš nazvať napr. FVPP ( faktúry vydané k prijatým platbám), pričom vydané faktúry napr. FV ... a číslovanie začne napr. od jednotky ... je povinnosťou účtovnej jednotky evidovať všetky účtovné doklady časovo súsledne za sebou = číslovanie napr. od 1, 2, 3 ... xx ... pripojím link: http://www.porada.sk/f92-zakon-o-uctovnictve.html či http://www.porada.sk/f128-postupy-uctovania-ju.html alebo http://www.porada.sk/f100-postupy-uctovania-pu.html
promont maja
07.06.12,08:34
Tak teraz sa priznám, som na pochybách. Pamätám si, že na školení sme sa na toto pýtali a povedali nám jasne, že netreba vystaviť ďalšiu faktúru. A má to aj sedliacku logiku - veď peniaze boli odvedené vo fa za platbu. Ale ten paragraf tak postavený nie je.:confused:

... mám zato, že ak máme prijatú platbu napr. 7. 6. 2012 a dodanie tovaru, či služby 13. 6. 2012 ( teda časovo ide o 7 dní = menej ako 15 dní) vystavím už iba jednu faktúru = " ostrú" faktúru ( pri dodaní tovaru, či služby), a nie faktúru k prijatej platbe ... takže povinnosť vystavenia faktúry pri dodaní služby, či tovaru je prioritná, a to hlavne vtedy, ak ten čas je menej ako 15 dní a ide o totožný kalendárny mesiac ...

§ 71 Zákona č. 222/2004 Z. z. o DPH
Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku


(1) Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti. Ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť prijatím jednej alebo viacerých platieb a zároveň aj dodaním tovaru alebo dodaním služby, na ktoré prijal jednu alebo viac platieb, môže platiteľ vyhotoviť jednu faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo dodanie služby v tomto kalendárnom mesiaci. Platiteľ nie je povinný na účely dane vyhotoviť faktúru, ak ide o tovar alebo službu, ktorá je dodaná s oslobodením od dane podľa § 28 až 42.
Mária1412
07.06.12,09:53
... tak tomu opäť nerozumiem ja ... v každej účtovnej jednotke je potrebné viesť knihu pohľadávok, či vydaných faktúr ... aj keď softvér MRP osobne nepoznám, myslím si, že knihu faktúr tam máš ... ?)

... a nový rad faktúr si môžeš nazvať napr. FVPP ( faktúry vydané k prijatým platbám), pričom vydané faktúry napr. FV ... a číslovanie začne napr. od jednotky ... je povinnosťou účtovnej jednotky evidovať všetky účtovné doklady časovo súsledne za sebou = číslovanie napr. od 1, 2, 3 ... xx ... pripojím link: http://www.porada.sk/f92-zakon-o-uctovnictve.html či http://www.porada.sk/f128-postupy-uctovania-ju.html alebo http://www.porada.sk/f100-postupy-uctovania-pu.html

myslela som to tak, že poskytujeme internetové služby a konkrétne ide o zákazníka, ktorý nieje ani živnostník ani PO ( teda obyčajný človek, zamestnanec) teda ak by som vystavila faktúru FVPP01 na prijatú platbu tak by nevadilo že mu ju dám až teraz.........
promont maja
07.06.12,14:18
myslela som to tak, že poskytujeme internetové služby a konkrétne ide o zákazníka, ktorý nieje ani živnostník ani PO ( teda obyčajný človek, zamestnanec) teda ak by som vystavila faktúru FVPP01 na prijatú platbu tak by nevadilo že mu ju dám až teraz.........

... myslím, že je oveľa dôležitejšie, s akým dátumom bude vystavená faktúra k prijatej platbe ... skús napísať všetko tak polopatytisticky: dátumy, predmet faktúry aj s číslami ...
Mária1412
08.06.12,07:43
... myslím, že je oveľa dôležitejšie, s akým dátumom bude vystavená faktúra k prijatej platbe ... skús napísať všetko tak polopatytisticky: dátumy, predmet faktúry aj s číslami ...

30.4. mi prišla platba tak som to zaučtovala 221/324...........je to od zákazníka ktorému poskytujeme internetove služby a vystavujeme mu faktúry každý mesiac Napr. internetové služby od 1.5. do 31.5.2012 - predmet fa s DP stále k 1. v mesiaci.........teda faktúry vystavujem začiatkom mesiaca...................za mesiac máj vystavujem 2.5.2012 s DP 1.5.2012.
To že mi prišla platba vopred som zistila až z výpisu banky a to už faktúra na služby za mesiac máj bola vystavená.............. klient platí pravidelne každý mesiac len v mesiaci apríl zaplatil 1. krat 3.4.2012 a 2.krat 30.4.
tak som platbu zaučtovala ako preddavok a potom na faktúre opravila dátum DP z 1.5. na 30.4. potom som dala cez ID uhradiť fa s dátumom vystavenia fa teda 2.5. a následne som vytlačila faktúru ( vo výstupoch mám zostavu - faktúra s odpočtom zálohy - ale vyzerá ako klasická len na konci kde je suma celkom 12,50 pod tým je uhradené 12,50 a pod tým k úhrade 0 eur - a túto som klientovi vytlačila. Zaučtovala som ju klasicky 311/602 a 311/343 s dátumom 30.4.2012.
Mária1412
12.06.12,17:25
... mám zato, že ak máme prijatú platbu napr. 7. 6. 2012 a dodanie tovaru, či služby 13. 6. 2012 ( teda časovo ide o 7 dní = menej ako 15 dní) vystavím už iba jednu faktúru = " ostrú" faktúru ( pri dodaní tovaru, či služby), a nie faktúru k prijatej platbe ... takže povinnosť vystavenia faktúry pri dodaní služby, či tovaru je prioritná, a to hlavne vtedy, ak ten čas je menej ako 15 dní a ide o totožný kalendárny mesiac ...

§ 71 Zákona č. 222/2004 Z. z. o DPH
Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku


(1) Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti. Ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť prijatím jednej alebo viacerých platieb a zároveň aj dodaním tovaru alebo dodaním služby, na ktoré prijal jednu alebo viac platieb, môže platiteľ vyhotoviť jednu faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo dodanie služby v tomto kalendárnom mesiaci. Platiteľ nie je povinný na účely dane vyhotoviť faktúru, ak ide o tovar alebo službu, ktorá je dodaná s oslobodením od dane podľa § 28 až 42.




........ako je myslená prvá veta §71 ods 1

(1) Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru..............

môžem to chápať tak, že pre FO-nepodnikateľa (osobe, ktorá je niekde zamestnaná či nezamestnaná)............teda jemu nemusím vystavovať fa???????? prosím poraďťe.......už som z toho domotaná ( stále premýšlam nad tým ako to mám opraviť.........)

§ 3
Zdaniteľná osoba
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2012-a.html#hore)


(1) Zdaniteľnou osobou je každá osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť podľa odseku 2 bez ohľadu na účel alebo výsledky tejto činnosti.

(2) Ekonomickou činnosťou (ďalej len podnikanie ) sa rozumie každá činnosť, z ktorej sa dosahuje príjem a ktorá zahŕňa činnosť výrobcov, obchodníkov a dodávateľov služieb vrátane ťažobnej, stavebnej a poľnohospodárskej činnosti, činnosť vykonávanú ako slobodné povolanie podľa osobitných predpisov, 1) duševnú tvorivú činnosť a športovú činnosť. Za podnikanie sa považuje aj využívanie hmotného majetku a nehmotného majetku na účel dosahovania príjmu z tohto majetku;ak je majetok v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, považuje sa jeho využívanie na účel dosahovania príjmu za podnikanie v rovnakom pomere u každého z manželov, ak sa manželia nedohodnú inak.

(3) Vykonávanie činnosti na základe pracovnoprávneho vzťahu, štátnozamestnaneckého pomeru, služobného pomeru alebo iného obdobného vzťahu, keď fyzická osoba je povinná dodržiavať pokyny alebo príkazy, čím sa vytvára stav podriadenosti a nadriadenosti z hľadiska podmienok vykonávanej činnosti a jej odmeňovania, sa nepovažuje za nezávislé vykonávanie činnosti podľa odseku 1.

(4) Štátne orgány a ich rozpočtové organizácie, štátne fondy, orgány územnej samosprávy a ich rozpočtové organizácie a iné právnické osoby, ktoré sú orgánmi verejnej moci, sa nepovažujú za zdaniteľné osoby, keď konajú v rozsahu svojej hlavnej činnosti, a to ani v prípade, ak prijímajú v súvislosti s touto činnosťou platby, s výnimkou, ak táto činnosť výraznevýrazne narušiť hospodársku súťaž, a s výnimkou, ak vykonávajú činnosti uvedené v prílohe č. 8 a tieto činnosti nevykonávajú v zanedbateľnom rozsahu. Správa štátnych hmotných rezerv Slovenskej republiky 2) je zdaniteľnou osobou v rozsahu nákupu a predaja štátnych hmotných rezerv. narušuje alebo môže

(5) Každá osoba, ktorá príležitostne dodá nový dopravný prostriedok (§ 11 ods. 12) z tuzemska do iného členského štátu a tento nový dopravný prostriedok je ňou alebo kupujúcim alebo na ich účet odoslaný alebo prepravený kupujúcemu, je na tento účel zdaniteľnou osobou.
SilMar Group
13.06.12,06:51
........ako je myslená prvá veta §71 ods 1

(1) Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru..............

môžem to chápať tak, že pre FO-nepodnikateľa (osobe, ktorá je niekde zamestnaná či nezamestnaná)............teda jemu nemusím vystavovať fa???????? prosím poraďťe.......už som z toho domotaná ( stále premýšlam nad tým ako to mám opraviť.........)

§ 3
Zdaniteľná osoba
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2012-a.html#hore)


(1) Zdaniteľnou osobou je každá osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť podľa odseku 2 bez ohľadu na účel alebo výsledky tejto činnosti.

(2) Ekonomickou činnosťou (ďalej len podnikanie ) sa rozumie každá činnosť, z ktorej sa dosahuje príjem a ktorá zahŕňa činnosť výrobcov, obchodníkov a dodávateľov služieb vrátane ťažobnej, stavebnej a poľnohospodárskej činnosti, činnosť vykonávanú ako slobodné povolanie podľa osobitných predpisov, 1) duševnú tvorivú činnosť a športovú činnosť. Za podnikanie sa považuje aj využívanie hmotného majetku a nehmotného majetku na účel dosahovania príjmu z tohto majetku;ak je majetok v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, považuje sa jeho využívanie na účel dosahovania príjmu za podnikanie v rovnakom pomere u každého z manželov, ak sa manželia nedohodnú inak.

(3) Vykonávanie činnosti na základe pracovnoprávneho vzťahu, štátnozamestnaneckého pomeru, služobného pomeru alebo iného obdobného vzťahu, keď fyzická osoba je povinná dodržiavať pokyny alebo príkazy, čím sa vytvára stav podriadenosti a nadriadenosti z hľadiska podmienok vykonávanej činnosti a jej odmeňovania, sa nepovažuje za nezávislé vykonávanie činnosti podľa odseku 1.

(4) Štátne orgány a ich rozpočtové organizácie, štátne fondy, orgány územnej samosprávy a ich rozpočtové organizácie a iné právnické osoby, ktoré sú orgánmi verejnej moci, sa nepovažujú za zdaniteľné osoby, keď konajú v rozsahu svojej hlavnej činnosti, a to ani v prípade, ak prijímajú v súvislosti s touto činnosťou platby, s výnimkou, ak táto činnosť výraznevýrazne narušiť hospodársku súťaž, a s výnimkou, ak vykonávajú činnosti uvedené v prílohe č. 8 a tieto činnosti nevykonávajú v zanedbateľnom rozsahu. Správa štátnych hmotných rezerv Slovenskej republiky 2) je zdaniteľnou osobou v rozsahu nákupu a predaja štátnych hmotných rezerv. narušuje alebo môže

(5) Každá osoba, ktorá príležitostne dodá nový dopravný prostriedok (§ 11 ods. 12) z tuzemska do iného členského štátu a tento nový dopravný prostriedok je ňou alebo kupujúcim alebo na ich účet odoslaný alebo prepravený kupujúcemu, je na tento účel zdaniteľnou osobou.




Áno, chápeš to správne, ak dodávaš nezdaniteľnej osobe - buď to preženieš cez registračku - pri platbe v hotovosti (ale to nie je podľa zákona o DPH, ale o registračných pokladniach), alebo nie si povinná vystaviť faktúru podľa zákona o DPH. Samozrejme, do účtovníctva to musíš dať, takisto do záznamov pre DPH, ale nie je treba vystaviť klasickú faktúru so všetkými náležitosťami.
V podstate je to aj akási ochrana (to povinné vystavovanie faktúr) aj z druhej strany, keď zdaniteľné osoby musia mať doklad, aby ho mohli zaúčtovať do účtovníctva a ak sú aj platiteľmi DPH, aby si mohli nárokovať DPH od štátu. To nezdaniteľné (súkromné) osoby nepotrebujú.
Mária1412
13.06.12,07:29
teda konkrétne v mojom prípade ak som nevystavila faktúru k prijatej platbe ( myslím tú, kôli DPH - lebo je to v 2 mesiacoch) ale len jednu a to po dodaní služby ( bolo to v lehote do 15 dní), kde som dala dátum DP - deň prijatia platby............ a bolo to vystavené FO - zamestnanec nejakej firmy...................nemali by byť nejaké veľké problémy pri kontrole, či?????..................opravte ma prosím ak to zle chápem................ďakujem všetkým za rady :)
SilMar Group
13.06.12,07:38
teda konkrétne v mojom prípade ak som nevystavila faktúru k prijatej platbe ( myslím tú, kôli DPH - lebo je to v 2 mesiacoch) ale len jednu a to po dodaní služby ( bolo to v lehote do 15 dní), kde som dala dátum DP - deň prijatia platby............ a bolo to vystavené FO - zamestnanec nejakej firmy...................nemali by byť nejaké veľké problémy pri kontrole, či?????..................opravte ma prosím ak to zle chápem................ďakujem všetkým za rady :)

Je rozdiel medzi vystavením faktúry a odvedením DPH. DPH z prijatej platby mala byť odvedená, len nemusela byť vystavená faktúra so všetkými náležitosťami podľa zákona o DPH. Ale do záznamov to malo byť, podľa mňa, uvedené - s dátumom dodania podľa prijatia zálohy. A keď bola služba dodaná, tak do záznamov mal ísť už len rozdiel, ktorý mala tá FO doplatiť.

Ak sa mýlim, opravte ma niekto.
Mária1412
13.06.12,08:00
Je rozdiel medzi vystavením faktúry a odvedením DPH. DPH z prijatej platby mala byť odvedená, len nemusela byť vystavená faktúra so všetkými náležitosťami podľa zákona o DPH. Ale do záznamov to malo byť, podľa mňa, uvedené - s dátumom dodania podľa prijatia zálohy. A keď bola služba dodaná, tak do záznamov mal ísť už len rozdiel, ktorý mala tá FO doplatiť.

Ak sa mýlim, opravte ma niekto.

no veď do záznamov DPH mi tá suma išla a DPH bolo odvedené podľa dňa, kedy bola platba prijatá ( platba prijatá 30.4. / fa vystavená 2.5. s DP 30.4.).............a klient vyplatil celú sumu vopred.
SilMar Group
13.06.12,08:40
no veď do záznamov DPH mi tá suma išla a DPH bolo odvedené podľa dňa, kedy bola platba prijatá ( platba prijatá 30.4. / fa vystavená 2.5. s DP 30.4.).............a klient vyplatil celú sumu vopred.

tak v tom prípade si myslím, že je to OK - nebola si zo zákona povinná vystaviť faktúru - zákazníkom nebola zdaniteľná osoba.
Mária1412
13.06.12,14:42
Ďakujem veľmi pekne za pomoc :)
mimiss
10.10.12,21:31
Chcem sa spýtať učtovanie preddavkovej faktury v omege

zaevidujem DPF
uhrada BU 221/314
zaučtovanie došlej faktury s prijatym preddavkom 518/321 a zároven mi v učtovných zápisoch pri tejto DF dalo vyučtovanie preddavku 321/314 treba to ešte zaevidovať do ID alebo stači len toto rozučtovanie pod jedným..

dakujem za pomoc:)
mimiss
11.10.12,10:11
neporadi niekto?
Aljok
11.10.12,10:36
Chcem sa spýtať učtovanie preddavkovej faktury v omege

zaevidujem DPF
uhrada BU 221/314
zaučtovanie došlej faktury s prijatym preddavkom 518/321 a zároven mi v učtovných zápisoch pri tejto DF dalo vyučtovanie preddavku 321/314 treba to ešte zaevidovať do ID alebo stači len toto rozučtovanie pod jedným..

dakujem za pomoc:)

Prečo si nepozrieš stránku Krosu?

http://www.kros.sk/tmp/asset_cache/link/0000062954/Za%FA%E8tovanie_DF_bez_vyfakturovan%FDch_preddavko v_verzia15.00.pdf

http://www2.kros.sk/tmp/resource_cache/link/0000062956/Za%FA%E8tovanie_DF_s_vyfakturovan%FDmi_preddavkami _verzia15.00.pdf
sana12
05.01.13,15:03
ja účtujem v Omege a nič už potom v ID neevidujem.