valička
13.12.05,10:25
Potrebujem poradiť kto má skúsenosti:
Sme firma, ktorá vykonáva medzinárodnú dopravu.
Podľa Vyhlášky 164/97 majú vodiči absolvovať lekársku prehliadku
každé 2 roky. Kedže je jasné, že pracujú aj v noci podľa ZP § 98
by mali chodiť najmenej raz za rok. Ako často majú teda chodiť k lekárovi?
Ďalší problém formulár E 101. Predsa nemôžeme dopredu vedieť cez ktoré štáty budú prechádzať a kde sa koľko budú zdržiavať. A čo po roku,keď
formulár stratí platnosť? :mad:
Stina
13.12.05,10:04
Od 1.1.2006 by mali mať európsky preukaz poistenca. Ale zdravotné poisťovne už upozorňovali, že na vydanie majú tri týždne.
ebeš
13.12.05,11:27
Formulár E101 - môj tip:
V priloženom formulári
http://www.socpoist.sk/files/eurounia/3_ziadostzam_v2aviac_cl_st.doc
v bode 15 napíšem, že sa jedná o vodičov MKD a doplním všetky možné štáty EÚ.
S tým, že naša SP vystavuje formulár len na rok, sa musíš zmieriť. Pred ukončením jeho platnosti budeš musieť požiadať o vystavenie ďalšieho.( Na to už treba zasa použiť iné tlačivo, ako keď sa o vystavenie žiada prvý krát)
A už len pre istotu dodám, že sa nejedná o vyslanie.
ewap
14.12.05,07:44
Ostávam pri téme vodiči, aj keď nie v súvislosti s poisťovňou. Vedel by mi niekto poradiť, ako to mám urobiť keď vodič nechce byť zamestnanec, ale chce u nás robiť na živnosť? Akú zmluvu, ako platiť a pod. Vopred ďakujem za odpoveď.
liba2
14.12.05,08:01
Ostávam pri téme vodiči, aj keď nie v súvislosti s poisťovňou. Vedel by mi niekto poradiť, ako to mám urobiť keď vodič nechce byť zamestnanec, ale chce u nás robiť na živnosť? Akú zmluvu, ako platiť a pod. Vopred ďakujem za odpoveď.
mimotemy
Ako SZČO nebude u vás robiť, ale bude vám poskytovať svoje služby a bude ich vám faktúrovať. Cenu za služby si dohodnete podľa nejakých kritérií ktoré si zvolíte, alebo paušálne.
ZuzanaP
31.01.06,05:51
Keď máte zamestnancov, ktorí jazdia na služobných autách, pýtate si pri nástupe do zamestnania od nich aj vodičský preukaz na prefotenie do zložky?
ZuzanaP
01.02.06,12:59
Nikto mi neviete poradiť?
Chobot
01.02.06,13:13
Keď máte zamestnancov, ktorí jazdia na služobných autách, pýtate si pri nástupe do zamestnania od nich aj vodičský preukaz na prefotenie do zložky?

To záleží od dôvery v zamestnanca. U nás jazdíme na služobnom aute a nepreukazovali sme vlastníctvo vodičského preukazu. Ak máte pochybnosti, tak nech ho ukáže.

A vôbec, neviem, či je to povinnosťou zamestnávateľa kontrolovať, či zamestnanec má vodičák, veď mu ho môžu kedykoľvek zobrať a ten keď to nenahlási zamestnávateľovi, tak zamesntávateľ o tom ani nemusí vedieť. Veď nebude kontrolovať prek každou jazdou, či má vodičák.

Podľa všeobecných právnych predpisov je práve vodič povinný mať pri sebe vodičský preukaz, nikde sa nehovorí, že ja za to zodpovedný zamestnávateľ.
Chobot
01.02.06,13:23
Potrebujem poradiť kto má skúsenosti:
Sme firma, ktorá vykonáva medzinárodnú dopravu.
Podľa Vyhlášky 164/97 majú vodiči absolvovať lekársku prehliadku
každé 2 roky. Kedže je jasné, že pracujú aj v noci podľa ZP § 98
by mali chodiť najmenej raz za rok. Ako často majú teda chodiť k lekárovi?
Ďalší problém formulár E 101. Predsa nemôžeme dopredu vedieť cez ktoré štáty budú prechádzať a kde sa koľko budú zdržiavať. A čo po roku,keď
formulár stratí platnosť? :mad:

Obe prehliadky sú o niečom inom a pri každej sa preverujú iné fyziologické aspekty zdravia. Tuo prvou, podľa 164/97, sa zisťuje spôsobilosť na vedenie motorového vozidla a musí byť absolvovaná každé 2 roky. Ten zákon konkrétne udáva, aké kritéria zdravotnej spôsobilosti sa posudzujú. Je tam aj vzor potvrdenia o spôsobilosti.

Tá druhá je podľa zákonníka práce a tou sa potvrdzuje všeobecná spôsobilosť práce v noci. Tú zamestnancovi vydá jeho praktický lekár "na počkanie", pokiaľ zamestnanec netrpí nejakými zdravotnými ťažkosťami, ktoré by mu znemožňopvali prácu noci. Takéto potvrdenie by mali zamestnanci predložiť každý rok.

Tá druhá sa mi zdá byť "formálnejšia", pretože tam nie sú predpísané kritériá, záleží prevažne len na subjektívnych pocitoch zamestnanca.

Takže záver: prehliadka o spôsobilosti práce v noci - 1x ročne
posúdenie zdravotnej spôsobilosti na vedeni MV - každé 2 roky (nad 50 rokov každý rok).
kacena
01.02.06,13:34
Formulár E101 - môj tip:
V priloženom formulári
http://www.socpoist.sk/files/eurounia/3_ziadostzam_v2aviac_cl_st.doc
v bode 15 napíšem, že sa jedná o vodičov MKD a doplním všetky možné štáty EÚ.
S tým, že naša SP vystavuje formulár len na rok, sa musíš zmieriť. Pred ukončením jeho platnosti budeš musieť požiadať o vystavenie ďalšieho.( Na to už treba zasa použiť iné tlačivo, ako keď sa o vystavenie žiada prvý krát)
A už len pre istotu dodám, že sa nejedná o vyslanie.

Tomuto celkom nerozumiem , EBEŠ prosím vysvetli mi to. Máme jedného šoféra , ktorý chodí väčšinou štáty EÚ. V zdravotnej poisťovni si už európsky preukaz zdravotmého poistenia vybavil. Čo s tým má ešte sociálka ? Načo je ten formulár ???
tonkat
01.02.06,16:56
Tomuto celkom nerozumiem , EBEŠ prosím vysvetli mi to. Máme jedného šoféra , ktorý chodí väčšinou štáty EÚ. V zdravotnej poisťovni si už európsky preukaz zdravotmého poistenia vybavil. Čo s tým má ešte sociálka ? Načo je ten formulár ???
V zdravotnej poisťovni si vybavuje formulár každý osobne, to je kôli ošetreniu v zahraničí - zdravotnej starostlivosti. V sociálnej poisťovni je povinný vybaviť preukaz, resp. formulár zamestnávateľ, ak jeho zamestnanci sa zdržujú v štátoch EU a pod. Ak napríklad dojde k úrazu v zahraničí, sociálna poisťovňa nepreplatí úrazové ak nieje tento preukaz vystavený. Takže to sú dve veci.