Denis_ka
11.02.11,17:18
Dobry den, prave som sa zaregistrovala a dufam, ze som dobre vybrala rubriku. Prosim o radu :

S manzelom sme rozvedeni vyse 10 rokov. Odstahoval sa a jeho pobyt mi nie je znamy. V nasom spolocnom byte som ostala byvat ja s dvomi dospelymi detmi. Byt bol zatazeny dlzobami na najomnom, teraz je vsak vsetko uz splatene. Jedna sa o NAJOMNY byt, teda nie sme vlastnikmi. Teraz vsak chcem byt odkupit, no nechcem aby sa exmanzel stal spoluvlastnikom. Mam mu teda pred odkupenim zrusit trvaly pobyt? Alebo ako mam postupovat? Prosim o radu. Dakujem velmi pekne.
willma
12.02.11,07:54
Nakoľko ste rozvedení, tak kúpou do OV budeš výhradnou vlastníčkou. Trvalý pobyt má len evidenčný charakter, kľudne ho zruš, a je jedno, či teraz alebo po kúpe.
verkaz
12.02.11,08:01
Choď na MsÚ oddelenie evidencie obyvateľstva. Tam Ti dajú na vyplnenie tlačivo, preukážeš doklad o rozvode a za poplatok mu trvalý pobyt zrušia.
Ešte záleží aj od toho, kto má uzatvorenú zmluvu o nájme bytu. Ak je na manžela alebo obidvoch, tak sa musí tiež urobiť zmena, lebo v zmysle zákona sa byty odpredávajú doterajším užívateľom (nájomníkom) bytu. Zisti si to u vlastníka bytu.
Denis_ka
12.02.11,19:41
Dakujem pekne za odpovede. Zmluva o najme je na obidvoch. Aka zmena sa teda musi urobit?
lubica_02
12.02.11,19:45
Obycajne sa prevod vykonáva na tých, ktorí sú na nájomnej zmluve, trvalý pobyt s tým nemá čo robiť. Je potrebné pred prevodom podať žiadosť vlastníkovi nehnuteľnosti o zrušenie nájmu bývalému manželovi - bude stačiť aj čestné prehlásenie, že sa x rokov v byte nezdržuje - alebo podaju info ako dalej postupovat.
Mária27
14.02.11,20:17
Ak nejde o nájom družstevného bytu, ide o prechod nájmu na teba. Prenajímateľ by mohol zmeniť spoločný nájom bytu na tvoj nájom a a byt previesť do tvojho vlastníctva. Ak by mal pochybnosti či obavy, môže ti to potvrdiť súd.

Občiansky zákonník
§ 708
Ustanovenia § 706 ods. 1 a 2 a § 707 ods. 1 platia aj v prípade, ak nájomca opustí trvale spoločnú domácnosť.

Prechod nájmu bytu
§ 706
(1) Ak nájomca zomrie a ak nejde o byt v spoločnom nájme manželov, stávajú sa nájomcami (spoločnými nájomcami) jeho deti, vnuci, rodičia, súrodenci, zať a nevesta, ktorí s ním žili v deň jeho smrti v spoločnej domácnosti a nemajú vlastný byt. Nájomcami (spoločnými nájomcami) sa stávajú aj tí, ktorí sa starali o spoločnú domácnosť zomretého nájomcu alebo na neho boli odkázaní výživou, ak s ním žili v spoločnej domácnosti aspoň tri roky pred jeho smrťou a nemajú vlastný byt.
(2) Ak sa prenajímateľ domnieva, že neboli splnené podmienky prechodu nájmu bytu podľa odseku 1, môže sa v lehote troch mesiacov odo dňa, keď sa o nich dozvedel, najneskôr však v lehote troch rokov odo dňa smrti nájomcu, domáhať na súde, aby určil, že k prechodu nájmu bytu nedošlo.
§ 707
(1) Ak zomrie jeden z manželov, ktorí boli spoločnými nájomcami bytu, stane sa jediným nájomcom pozostalý manžel.
Mária27
14.02.11,22:21
To neužitočné od bubkoch si nevšímaj, to je jeho žiarlivosť, že sám nevie odpovedať.
Mária27
15.02.11,07:23
To neužitočné od bubkoch si nevšímaj, to je jeho žiarlivosť, že sám nevie odpovedať.
Ani sa to nesnaží vyvrátiť - podpísal to.
verkaz
15.02.11,07:27
Ešte je zaužívané, že k zrušeniu užívania bytu je potrebné vyjadrenie bývalého manžela. Ja mám v dome taký prípad, že bývalý sa nechce dobrovoľne vzdať svojho práva užívania bytu a je to už 5 rokov na súde.
Mária27
15.02.11,07:33
To je vtedy, ak ide o zrušenie spoločného nájmu bytu manželmi. Vtedy rozhoduje súd, komu byt zostane a kto sa odsťahuje - a aké náhradné bývanie mu patrí.

V tomto prípade nejde o zrušenie spoločného nájmu, ale o prechod nájmu, keďže jeden dobrovolne trvalo opustil domácnosť. Takých prípadov je veľmi veľa, preto je na to osobitný paragraf.

Zadávateľka sa viac neozýva, pri družstevných bytoch by toho potrebovala vysvetliť viac. Ale - veď sa o postupe dohodne s prenajímateľom.
verkaz
15.02.11,07:40
Práve tento prípad je taký, že manželia už boli rozvedení. V byte zostala bývať manželka a jej bývalý každú chvíľu chodil na bytové aby sa z bytu vysťahovala.
Ako vtedy ešte vlastníci bytu (mesto) sme prevod nemohli urobiť z tohto dôvodu.
Keďže bývalý manžel získal tiež vtedy komunálny byt v inom meste ani nebol dôvod mu byt ďalej ponechať.
Rieši to súd, podľa mňa ako laika, je to prípad jasný. Ale nájomníčka - bývalá manželka nemôže do dnešného dňa byt si kúpiť, lebo nájomníci sú obidvaja.
Mária27
15.02.11,07:48
To neužitočné od bubkoch si nevšímaj, to je jeho žiarlivosť, že sám nevie odpovedať.
Mária27
15.02.11,07:51
Práve tento prípad je taký, že manželia už boli rozvedení. V byte zostala bývať manželka a jej bývalý každú chvíľu chodil na bytové aby sa z bytu vysťahovala.
Ako vtedy ešte vlastníci bytu (mesto) sme prevod nemohli urobiť z tohto dôvodu.
Keďže bývalý manžel získal tiež vtedy komunálny byt v inom meste ani nebol dôvod mu byt ďalej ponechať.
Rieši to súd, podľa mňa ako laika, je to prípad jasný. Ale nájomníčka - bývalá manželka nemôže do dnešného dňa byt si kúpiť, lebo nájomníci sú obidvaja.
Ak tam nebol iný dôvod, mali ste uplatniť tento paragraf, dať jej nájomnú zmluvu a previesť byt.
V tomto prípade je aj ten rozdiel, že on sa k bytu nehlási. Po troch rokoch sa jeho právo na nájom premlčí, pretože sa premlčujú všetky práva okrem vlastníckeho.
Mária27
15.02.11,07:56
To neužitočné od bubkoch si nevšímaj, to je jeho žiarlivosť, že sám nevie odpovedať.
Podpísal to - je to tak.
Halli
15.02.11,07:56
To neužitočné od bubkoch si nevšímaj, to je jeho žiarlivosť, že sám nevie odpovedať.

Máš tajného ctiteľa? Aj v škôlke ťahali chlapci dievčatká za vlasy a robili im zle, ak sa im páčili http://www.beruska8.cz/smajlici/male2/26.gif
Mária27
15.02.11,08:21
On by ma rád nahradil na čele tej tabule hanby na hlavnej stránke, len sa nemôže na ňu vôbec vyšplhať, lebo ho málo oceňujete - potrebuje sa takto zviditeľniť. A neprahne len po mne. Chúďa, doteraz však nemá ani jedného priateľa:mee:
bubkoch
15.02.11,08:33
On by ma rád nahradil na čele tej tabule hanby na hlavnej stránke, len sa nemôže na ňu vôbec vyšplhať, lebo ho málo oceňujete - potrebuje sa takto zviditeľniť. A neprahne len po mne. Chúďa, doteraz však nemá ani jedného priateľa:mee:
pocuj ty kolko mas rokov ? lebo za take slaboduche prispevky by sa musela hanbit aj moja 4r dcera ... :cool: