sona3939
11.02.11,18:01
dobry den , mam nahradne volno - je to iba 10 hodin- za jul a oktober, ktore som si necerpala. Chcela som si ho teraz vybrat ale kolegyna mi povedala ze toto volno mi uz prepadlo lebo sa musi do troch mesiacov vycerpat. Citala som aj zakon ktorým sa riadime- 553/ 2003z.z ale neni mi to z toho zrejme ze by som o toto volno mala prist. Ja ho nechcem preplatit alechcem ho cerpat......vlastne u nas sa volno ani nepreplaca iba sa čerpa.
Predtym som robila v špecialnej škole e nahradne volno sme si mohli čerpat aj neskor ako len do troch mesiacov.
poradite mi ci je to naozaj pravda ze by som o toto nahradne volno mohla prist? naozaj som sa o tom nikde nedocitala v ziadnom zakoneze nahradne volno predada......iba kelegyne hovorili ze v skolstve to bolo vzdy tak......
dakujem
sito
11.02.11,17:40
Zákonník práce, § 97

Práca nadčas

(1) Práca nadčas je práca vykonávaná zamestnancom
na príkaz zamestnávateľa alebo s jeho súhlasom
nad určený týždenný pracovný čas vyplývajúci z vopred
určeného rozvrhnutia pracovného času a vykonávaná
mimo rámca rozvrhu pracovných zmien.

(2) U zamestnanca s kratším pracovným časom je
práca nadčas práca presahujúca jeho týždenný pracovný
čas. Tomuto zamestnancovi nemožno nariadiť prácu
nadčas.

(3) Pri pružnom pracovnom čase je práca nadčas
práca vykonávaná zamestnancom na príkaz zamestnávateľa
alebo s jeho súhlasom mimo základného pracovného
času pri uplatnení
a) pružného pracovného dňa nad dĺžku pracovnej zmeny
pripadajúcej na príslušný deň podľa rozvrhu týždenného
pracovného času určeného zamestnávateľom,
b) pružného pracovného týždňa nad určený týždenný
pracovný čas,
c) pružného štvortýždňového pracovného obdobia nad
určený pracovný čas pripadajúci na toto obdobie.

(4) Ak zamestnanec nadpracúva prácou vykonávanou
nad určený týždenný pracovný čas pracovné voľno,
ktoré mu zamestnávateľ poskytol na jeho žiadosť,
alebo pracovný čas, ktorý odpadol pre nepriaznivé poveternostné
vplyvy, nejde o prácu nadčas.

(5) Prácu nadčas môže zamestnávateľ nariadiť len
v prípadoch prechodnej a naliehavej zvýšenej potreby
práce, alebo ak ide o verejný záujem, a to aj na čas nepretržitého
odpočinku medzi dvoma zmenami, prípadne
za podmienok ustanovených v § 94 ods. 2 až 4 aj na
dni pracovného pokoja. Nepretržitý odpočinok medzi
dvoma zmenami sa nesmie pritom skrátiť na menej ako
osem hodín.

(6) Práca nadčas nesmie presiahnuť v priemere
osem hodín týždenne v období najviac štyroch mesiacov
po sebe nasledujúcich, ak sa zamestnávateľ so zástupcami
zamestnancov nedohodne na dlhšom období,
najviac však 12 mesiacov po sebe nasledujúcich.

(7) V kalendárnom roku možno nariadiť zamestnancovi
prácu nadčas v rozsahu najviac 150 hodín.

(8) Do počtu hodín najviac prípustnej práce nadčas
v roku sa nezahŕňa práca nadčas, za ktorú zamestnanec
dostal náhradné voľno alebo ktorú vykonával pri
a) naliehavých opravárskych prácach,
b) mimoriadnych udalostiach a naliehavých prácach,
kde hrozilo nebezpečenstvo ohrozujúce život, zdravie
alebo veľké hospodárske škody.

(9) Rozsah a podmienky práce nadčas určí zamestnávateľ
po dohode so zástupcami zamestnancov.

(10) Zamestnávateľ môže z vážnych dôvodov dohodnúť
so zamestnancom výkon práce nadčas nad hranicu
ustanovenú v odseku 7v rozsahu najviac 250 hodín.

(11) Zamestnancovi, ktorý vykonáva rizikové práce,
nemožno nariadiť prácu nadčas. Prácu nadčas možno
s týmto zamestnancom dohodnúť výnimočne pri prácach
podľa odseku 8 a na zabezpečenie bezpečného
a plynulého výrobného procesu.

§ 121

Mzda za prácu nadčas

(1) Za prácu nadčas patrí zamestnancovi dosiahnutá
mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 25 % jeho priemerného
zárobku. Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom
dohodne na čerpaní náhradného voľna za prácu
nadčas, patrí zamestnancovi za hodinu práce nadčas
hodina náhradného voľna; v tomto prípade mu mzdové
zvýhodnenie nepatrí. Ak zamestnávateľ neposkytne zamestnancovi
náhradné voľno počas troch kalendárnych
mesiacov alebo v inak dohodnutom období po výkone
práce nadčas, patrí zamestnancovi mzdové
zvýhodnenie podľa prvej vety.

Zamestnanec má poznať svoje práva, ak ich nepozná, zamestnávateľ môže ich nevedomosť u zamestnanca využiť v neprospech zamestnanca.

Ak ich aj zamestnanec pozná, pod tlakom zamestnávateľa ich zabudne. Prečo? Potrebuje žiť v horšom prípade prežiť. Z čoho?

Čo je zákon? Komu slúži? Že by ľudom?
sona3939
12.02.11,08:57
dakujem za odpoved,som učitelka v mateskej škole - v školstve sa riadime zakonom 553/ 2003 kde sa uvadza:
Plat za prácu nadčas

(1) Za hodinu práce nadčas patrí zamestnancovi hodinová sadzba jeho funkčného platu zvýšená o 30 %, a ak ide o deň nepretržitého odpočinku v týždni, zvýšená o 60 % hodinovej sadzby funkčného platu. Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodli na čerpaní náhradného voľna za prácu nadčas, patrí mu príslušná časť funkčného platu a za každú hodinu práce nadčas hodina náhradného voľna; zvýšenie podľa prvej vety zamestnancovi nepatrí. Ak zamestnávateľ neposkytne zamestnancovi náhradné voľno počas troch kalendárnych mesiacov alebo v inom dohodnutom čase po vykonaní práce nadčas, patrí zamestnancovi zvýšenie podľa prvej vety.

Ale mne stale nejde do hlavy preco mi ma nahradne volno prepadnut?
Kde sa o tom pise?
ved zamestnavatel sa dohodol so zamestnancami ze za pracu nadcas bude poskytovat iba nahradne volno a nie preplacat nadcasy.
ivka70
12.02.11,09:47
dakujem za odpoved,som učitelka v mateskej škole - v školstve sa riadime zakonom 553/ 2003 kde sa uvadza:
Plat za prácu nadčas

(1) Za hodinu práce nadčas patrí zamestnancovi hodinová sadzba jeho funkčného platu zvýšená o 30 %, a ak ide o deň nepretržitého odpočinku v týždni, zvýšená o 60 % hodinovej sadzby funkčného platu. Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodli na čerpaní náhradného voľna za prácu nadčas, patrí mu príslušná časť funkčného platu a za každú hodinu práce nadčas hodina náhradného voľna; zvýšenie podľa prvej vety zamestnancovi nepatrí. Ak zamestnávateľ neposkytne zamestnancovi náhradné voľno počas troch kalendárnych mesiacov alebo v inom dohodnutom čase po vykonaní práce nadčas, patrí zamestnancovi zvýšenie podľa prvej vety.

Ale mne stale nejde do hlavy preco mi ma nahradne volno prepadnut?
Kde sa o tom pise?
ved zamestnavatel sa dohodol so zamestnancami ze za pracu nadcas bude poskytovat iba nahradne volno a nie preplacat nadcasy.

Tato veta

Ak zamestnávateľ neposkytne zamestnancovi
náhradné voľno počas troch kalendárnych
mesiacov alebo v inak dohodnutom období po výkone
práce nadčas, patrí zamestnancovi mzdové
zvýhodnenie podľa prvej vety.


hovori o tom, ze julovy nadcas ti mal zamestnavatel najneskor v oktobri zaplatit, nakolko ti neumoznil ho cerpat.
Rovnako je to s oktobrovym, ktory ti mal zaplatit v januarovej vyplate.
Samozrejme, mohli ste sa dohodnut aj inak, myslim, ze aj na tom, ze si ho budes cerpat z juna az vo februari :)
KATA50
14.02.11,15:56
V žiadnom prípade nesmie náhradné voľno prepadnúť. Ak sa nedá zaplatiť ani vyčerpať do 3 mesiacov, je možná dohoda zakotvená v kolektívnej zmluve o čerpaní dovolenky a náhradného voľna ešte v ďalšom období.
sito
15.02.11,22:39
dakujem za odpoved,som učitelka v mateskej škole - v školstve sa riadime zakonom 553/ 2003 kde sa uvadza:
Plat za prácu nadčas

(1) Za hodinu práce nadčas patrí zamestnancovi hodinová sadzba jeho funkčného platu zvýšená o 30 %, a ak ide o deň nepretržitého odpočinku v týždni, zvýšená o 60 % hodinovej sadzby funkčného platu. Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodli na čerpaní náhradného voľna za prácu nadčas, patrí mu príslušná časť funkčného platu a za každú hodinu práce nadčas hodina náhradného voľna; zvýšenie podľa prvej vety zamestnancovi nepatrí. Ak zamestnávateľ neposkytne zamestnancovi náhradné voľno počas troch kalendárnych mesiacov alebo v inom dohodnutom čase po vykonaní práce nadčas, patrí zamestnancovi zvýšenie podľa prvej vety.

Ale mne stale nejde do hlavy preco mi ma nahradne volno prepadnut?
Kde sa o tom pise?
ved zamestnavatel sa dohodol so zamestnancami ze za pracu nadcas bude poskytovat iba nahradne volno a nie preplacat nadcasy.


Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodli na čerpaní náhradného voľna za prácu nadčas, patrí mu príslušná časť funkčného platu a za každú hodinu práce nadčas hodina náhradného voľna;

Keď spravíte desať hodín nadčasu, máte nárok na desať hodín náhradného voľna.

zvýšenie podľa prvej vety zamestnancovi nepatrí. Ak zamestnávateľ neposkytne zamestnancovi náhradné voľno počas troch kalendárnych mesiacov alebo v inom dohodnutom čase po vykonaní práce nadčas, patrí zamestnancovi zvýšenie podľa prvej vety.

Kde je v tom odseku 1, napísané, že za prácu nadčas, ak vám neposkytne zamestnávateľ náhradné voľno, nemáte nárok na mzdu za prácu nadčas, alebo náhradné voľno? Kde?

Ten kto vám to tvrdí, robí zadarmo? Nadčasy ?

ved zamestnavatel sa dohodol so zamestnancami ze za pracu nadcas bude poskytovat iba nahradne volno a nie preplacat nadcasy.

A nedal vám niekto podpísať v dohode, že ak si náhradné voľno nevyberiete do troch mesiacoch, tak vám prepadá? Ak áno, ta zmluva je v tej časti nadčasov v rozpore s uvedeným zákonom.

Zo zákona vám patria za prácu nadčas peniaze, alebo náhradné voľno. Ak náhradné voľno, tak je to práca zadarmo.

Kde sa o tom pise?

To sa treba opýtať tej osoby, ktorá vám tvrdí, že už nemáte nárok na náhradné voľno. Lebo už vám prepadlo. Trepe.
KATA50
16.02.11,07:48
Ak náhradné voľno, tak je to práca zadarmo.... Myslím si ,že čerpanie náhradného voľna inak ako za peniaze, nie je práca zadarmo. Predsa máme voľno, nie sme na pracovisku a beží nám plný plat bez akýchkoľvek obmedzení. Prácou nadčas sme si NADROBILI hodnotu, ktorú potom čerpáme.
sito
16.02.11,21:43
V podstate súhlasím. Mám plán pracovného času v roku, tiež nárok na dovolenku. Ak si ju všetku stihnem minúť, nemám už žiadnu, ale chcem voľno nad rámec dovolenky. Čo?

Je možne čerpať neplatené voľno, ak zamestnávateľ súhlasí. Ak nie, je treba si čas, ktorý nebudeme v práci nadrobiť, nadčasom nad rámec pracovnej doby v týždní. Podľa zákonníka práce najviac osem hodín týždenne. A nemusíme byť v dohodnutej dobe v práci. Výkon sme si predsa nadrobili a čerpáme ho v inej podobe. V podobe voľna.

Iná vec je, ak zamestnanec potrebuje peniaze, rád si spraví nadčas, dostane aj príplatok k vykonanej práci. Ale aj práca je zaplatená nad rámec pracovného času. Teda keď spraví osem hodín nadčas má jednu mzdu za jednu smenu nad rámec pracovného času v roku. Ak mu zamestnávateľ nariadi náhradne voľno, čo nemôže. Ozaj nemôže? Tú mzdu za nadčas, nad rámec pracovného času, nedostane od zamestnávateľa.

Ak je zima, môže mať kĺzavé voľno. Môže sa isť šmýkať!

Ak je leto, a nie je ľad, môže sa isť utopiť!

Alebo čakať exekútora. Zamestnávateľ má, zamestnanec nemá.

Ale ma mať, aj mať. Do kedy mu má pomáhať?

A odkedy už ma začať, mať, aby mal aj pre mať?