olkos
11.02.11,20:45
Ahojte poradaci ,


nasiel som tu velmi vela popisane o nedokoncenej vyrobe. nikde som vsak nenasiel moje problemy:

1, uctovat ako naklad vyroby na konci roka aj rezijne naklady? / telefon, plat uctovnika, najom kancelarie, poistenie firmy, a pod/ Myslim tym to ze do nakladov daneho roka zahrniem do vyroby aj tieto naklady./ napr. pomerne podla poctu rozpracovananych akcii/

2,Ako mam uctovat nedokoncenu vyrobu ked mi nikto nevie dat koko je rozpracovane v %, alebo nemaju rozpocet nakladov na jednotlive roky niekedy ani na ziaden rozpocet.

Napr. Cena diela je 50 000 EUR

Naklady mam v jednom roku 10 000 EUR , fakturaciu 20 000
Ako vypocitat nedokoncenu vyrobu k 31.12.XXXX

A ako vypocitat ked mam v jednom roku naklady 10 000 EUR a fakturaciu 500.

3 Aky vplyv ma na NV ked nieco je vyfakturovane lebo sme to dokoncili a k 31.12 nemam fakturu od subdodavatelaa ta pride az v dalsom roku. ?? / napr si vyroba nevsimla ze nam tato faktura neprisla/


Dakujem vsetkym za pomoc a objasnenie.
KEJKA
11.02.11,21:07
nezamieňaj NV a zákazkovú výrobu. V účtovaní nastali veľké zmeny - viď §30 a nasl.


A.........................
1, uctovat ako naklad vyroby na konci roka aj rezijne naklady? / telefon, plat uctovnika, najom kancelarie, poistenie firmy, a pod/ Myslim tym to ze do nakladov daneho roka zahrniem do vyroby aj tieto naklady./ napr. pomerne podla poctu rozpracovananych akcii/
máš asi na mysli výrobnú réžiu-tam by tebou vymenované náklady nepatrili. V určitých prípadoch ide do NV aj tzv. správna réžia, ale je to ojedinelé. Takže skôr poviem NIE.

2,Ako mam uctovat nedokoncenu vyrobu ked mi nikto nevie dat koko je rozpracovane v %, alebo nemaju rozpocet nakladov na jednotlive roky niekedy ani na ziaden rozpocet.
toto je práve zakazkova výroba - bez rozpočtu a informácií to dokopy nedáš.

Napr. Cena diela je 50 000 EUR

Naklady mam v jednom roku 10 000 EUR , fakturaciu 20 000
Ako vypocitat nedokoncenu vyrobu k 31.12.XXXX
musíš vecne vedieť, čo je vo fakturácii. Vyzerá to tak, že si vyfakturoval aj zisk, takže tu účtovať nemusíš nič

A ako vypocitat ked mam v jednom roku naklady 10 000 EUR a fakturaciu 500.
ak NV tak 9500 .............. 121/611, na výpočet pre účtovanie zak.vyroby je malo informácií
3 Aky vplyv ma na NV ked nieco je vyfakturovane lebo sme to dokoncili a k 31.12 nemam fakturu od subdodavatelaa ta pride az v dalsom roku. ?? / napr si vyroba nevsimla ze nam tato faktura neprisla/
môžeš ešte zaúčtovať rezervu na 323 Dal, alebo 326.nevyfakturované dodávky.

Dakujem vsetkym za pomoc a objasnenie.
a_je_to
11.02.11,23:44
Naozaj si na začiatku sám musíš ozrejmiť, ako Ti radí Kejka .... či ide o zákazkovú výrobu podľa § 30 PÚP, /jeden veľký výrobok, prevažne stavebný alebo montážny na jednu zmluvu s rozpočtom, presahujúcu účtovné obdobie/ .... alebo sériovú výrobu nejakých kusových výrobkov. Zákazkovú treba naštudovať, to sa stručne opísať nedá.
Pre vykazovanie a účtovanie nedokončenej výroby musíš naštudovať v PÚP § 17/5, § 22/5 a § 44/4, aj § 23.
Klasické účtovanie výroby je spotreba priamych nákladov 501, 502, 518, 521, 524 ... a ich ocenenie napočítaním. K tomu sa pripočíta podiel výrobnej réžie, ako nepriame náklady. Viac o réžii - § 44/4. Z toho sa príjme výrobok 123/613 v cene spotrebovaných nákladov.
Nedokončená výroba sa v sériovej výrobe účtuje iba k 31.12. Len výnimočne v priebehu roka, ak to vyžaduje buď postup, alebo softvér. Tvorí ju iba napočítaná spotrebovaná časť nákladov, ku ktorým do 31.12. nebolo účtované prijatie výrobku 123/613, lebo ešte nebol dokončený. Dúfam, že je to dosť zrozumiteľné. Nedokončená výroba sa počíta aj v službách, na ktoré boli účtované náklady, ale do konca roka neboli vyfakturované, ako projekčné, účtovnícke, opravárske, údržbárske a iné práce.
Pre vyčíslenie nedokončenej výroby na každý jeden výrobok treba náklady členiť a označovať okrem analytického účtu aj ďalším triediacim znakom – výkonom, akciou, projektom, zákazkou ... v každom programe sa to nazýva inak. Ak sa náklady a výnosy zosumujú pod jedným triediacim znakom, tak pri správnom účtovaní by vyčíslený schodok u tohto triediaceho znaku mal predstavovať priame náklady nedokončenej výroby. K tým sa prikalkuluje podiel výrobnej réžie a nedokončená výroba je vykázaná pre zaúčtovanie, ako 121/611.
Možno si neuvedomuješ, podľa Tvojich otázok, že výnosy z výroby v PÚ sa netvoria iba z fakturácie 311/601, ale aj z prijatia výrobkov na sklad 123/613, ich výdaja 613/123, a práve nedokončenej výroby 121/611, či už ide o zásoby A, alebo B.
Ak nemáš faktúru od subdodávateľa a práce prebehli do 31.12. tak musíš účtovať 518/326 podľa zmluvy, alebo 518/323 odhadom a do nákladov sa Ti dostane aj bez faktúry. Ak máš náklady, tak vyčíslenie NV by nemal byť problém.
Ester plus
12.02.11,06:32
Chcem sa spýtať, ak ide o výrobnú firmu ktorá účtuje spôsobom B nedokončenú výrobu na konci roka účet 521 - Mzdy, v literatúre sa často uvádza že sú to mzdy výrobných robotníkov, ktorí fyzicky vytvárajú daný výrobok. Má sa do tejto kalkulácie započítať aj práca (mzda) oddelenia konštrukcie?
KEJKA
12.02.11,06:40
neviem jednoznačne odpovedať, závisí od okolností a spôsobe práce.
Mne sa to javí tak, že oddelenie konštrukcie adresne vytvorí dielo, ktoré sa vzťahuje na konkrétnu zákazku a následne sa to začne vyrábať. Takže ich náklady by vstupovali do NV jednorazovo. V čase výroby už konštr.oddelenie pracuje na iných zákazkách.
Takže áno - ponúka sa odpoveď, lenže vy nefakturujete výsledky konštr.oddelenia, ale výrobky.
Práca konštr.odd. sú interné náklady spoločnosti, ktoré sa nemusia premietnuť do konkrétneho realizovateľného výstupu - pozri PÚP - náklady na vývoj, aj tam je uvedené, že sa majú účtovať do nákladov..
Ester plus
12.02.11,06:51
Ďakujem za odpoveď. Každý rok pri kalkulácii takto bojujem sama so sebou pri rozhodovaní o týchto nákladoch. Ja som sa priklonila k nie.
KEJKA
12.02.11,07:07
aj ja......:-)
olkos
12.02.11,10:46
nezamieňaj NV a zákazkovú výrobu. V účtovaní nastali veľké zmeny - viď §30 a nasl.
Ahoj Kejka

velmi rad citam tvoje prispevky:)
Ja som si neuvedomil ked som pisal ze ,miesam hrusky s jablkami. vo vsetkych pripadoch sa jedna o zakazkovu vyrobu / stavby/.
latka
13.02.11,12:47
Dobrý den, rada by som sa ustila o správnosti, resp. vyvrátenie spôsobu účtovania ... ide o dielo publikáciu.. v priebehu roka vznikli náklady ako scenár, rozne grafic. služby,ale dielo nie je hotové.. všetky náklady mame na nejakom účte 501.. a 518.. k 31.12. sme zaúčtovali NV 121/611. Dufam že je to správne. Ak by sa však dielo nedokončilo v roku 2011 mohli by sme tieto náklady ťahať do ďalšieho obdobia ako NV???? dakujem
KEJKA
13.02.11,13:01
mohli.
latka
13.02.11,13:08
dakujem veľmi pekne, strašia nás zákazkovou výrobou...myslím že v prípade zhotovenie literárneho diela, knihy, CD nejde o zákazkovú výrobu. V roku 2011 po spočítaní všetkých nákladov ich vydelím počtom vydaných publikácia a dostanem skladovú cenu - cenu vlastných nákladov?
KEJKA
13.02.11,13:13
môže ísť o zakazkovú výrobu - od r. 2011 sa rozširuje aj na nehmotné aktíva - pozri §30.
latka
13.02.11,13:28
no nestrašte 3€ knižka vydaná v počte 1000 ks zákazková výroba? ... to všetci vydavatelia budú účtovať zákazkovú výrobu... Ak sa účtovalo už v roku 2009 121/611 tak aj v roku 2010 a potom v roku 2011 to zmeníme ????
KEJKA
13.02.11,13:42
no nie, to už nechaj dobehnúť.....
bobek
17.02.11,07:50
ahojte,
je podľa nových Postupov rekonštrukcia majetku na základe zmluvy zákazkovou výrobou alebo nedokončenou výrobou?
shaggy
27.07.11,13:07
Ahojte

ak zo zmluvy nevyplyva že objednávateľ nemá možnosť určiť hlavné konštrukčné prvky alebo architektonicko-stavebné riešenie
nejedná sa o zákazkovú výrobu.
redie
24.08.11,07:21
Viete mi prosim poradit co sa tyka uctovania nedokoncenej vyroby/zakazkovej vyroby v priebehu roka?

doteraz som sledovala zmenu stavu NV - 121/611
potom fakturacia - 311/601, 602
a úbytok NV - 611/121

uctuje sa aj teraz v priebehu roka, alebo uz sa uctuje LEN na konci roka tie zakazky, ktore prechadzaju do nasledujuceho roka.

vopred Vam dakujem za odpoved.
redie
24.08.11,08:20
prosim o pomoc

Viete mi prosim poradit co sa tyka uctovania nedokoncenej vyroby/zakazkovej vyroby v priebehu roka?

doteraz som sledovala zmenu stavu NV - 121/611
potom fakturacia - 311/601, 602
a úbytok NV - 611/121

uctuje sa aj teraz v priebehu roka, alebo uz sa uctuje LEN na konci roka tie zakazky, ktore prechadzaju do nasledujuceho roka.

vopred Vam dakujem za odpoved.
KEJKA
24.08.11,08:22
účtovanie má byť vecne správne, úplné v mesačných obdobiach - vid ZoÚ.
marjankaj
24.08.11,09:25
účtovanie má byť vecne správne, úplné v mesačných obdobiach - vid ZoÚ.

Kejka trošku podrýpnem.:---
V ZoU som našiel iba toto.

§ 3

(3) Účtovným obdobím je kalendárny rok, ak tento zákon neustanovuje inak.

(4) Účtovným obdobím môže byť aj hospodársky rok. Hospodárskym rokom je obdobie nepretržite po sebe idúcich 12 kalendárnych mesiacov, ktoré nie je zhodné s kalendárnym rokom.
redie
24.08.11,09:33
mne vychdza, ze by sa malo uctovat v priebehu roka 2011:
zmena stavu NV 316/606 (povodne 121/611)
fakturacia 311/606 (povodne 311/601, 602)
ubytok NV 606/316 (povodne 611/121)

ale v "cenigovej 2011" je uctovny zapis 316/606 a 606/316 spojeny vylucne s dnom uctovnej zavierky...

takze uz sa to v priebehu roka(napr ku koncu kazdeho mesiaca) nesleduje? ci mozem to sledovat tymito (nahradenymi) uctovnymi zapismi? alebo tieto zapisy su len pri UZ a v priebehu sa pouziju ine?
KEJKA
24.08.11,13:00
Kejka trošku podrýpnem.:---
V ZoU som našiel iba toto.

§ 3

(3) Účtovným obdobím je kalendárny rok, ak tento zákon neustanovuje inak.

(4) Účtovným obdobím môže byť aj hospodársky rok. Hospodárskym rokom je obdobie nepretržite po sebe idúcich 12 kalendárnych mesiacov, ktoré nie je zhodné s kalendárnym rokom.
podrýpol si zle :), nič v zlom, ale čo §12 Účtovné knihy (http://www.porada.sk/autolink.php?id=282&script=showthread&forumid=92) v sústave podvojného účtovníctva ?
(2) Hlavná kniha (http://www.porada.sk/autolink.php?id=281&script=showthread&forumid=92) zahŕňa syntetické účty a analytické účty podľa účtového rozvrhu a obsahuje najmä tieto údaje:

a) stavy účtov ku dňu, ku ktorému sa otvára hlavná kniha (http://www.porada.sk/autolink.php?id=281&script=showthread&forumid=92),
b) súhrnné obraty strany Má dať a strany Dal jednotlivých účtov, minimálne za kalendárny mesiac,
c) zostatky a stavy účtov ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka.
redie
25.08.11,07:15
je toto spravne uctovanie v priebehu roka(mesacne)?


mne vychdza, ze by sa malo uctovat v priebehu roka 2011:
zmena stavu NV 316/606 (povodne 121/611)
fakturacia 311/606 (povodne 311/601, 602)
ubytok NV 606/316 (povodne 611/121)

ale v "cenigovej 2011" je uctovny zapis 316/606 a 606/316 spojeny vylucne s dnom uctovnej zavierky...

takze uz sa to v priebehu roka(napr ku koncu kazdeho mesiaca) nesleduje? ci mozem to sledovat tymito (nahradenymi) uctovnymi zapismi? alebo tieto zapisy su len pri UZ a v priebehu sa pouziju ine?
KEJKA
25.08.11,07:53
aj v minulosti sa niektoré účty spomínali iba v súvislosti s RUZ, napr. 323, 38x. treba to chápať tak, že k dátumu RUZ sú tieto účty povinné - ak je pre ne vecná, obsahová náplň.
V priebehu roka nie je zakázané na tieto účty účtovať - nepovinne.
Povinnosť aj v priebehu roka je v prípade, ak sa vyskytnú náležité účtovné prípady.
betka
26.08.11,11:31
Dávam odpoveď c :)

§ 12
Účtovné knihy v sústave podvojného účtovníctva


(1) Účtovná jednotka účtujúca v sústave podvojného účtovníctva účtuje v týchto účtovných knihách:

a) v denníku, v ktorom sa účtovné zápisy usporadúvajú chronologicky a ktorým sa preukazuje zaúčtovanie všetkých účtovných prípadov v účtovnom období,
b) v hlavnej knihe, v ktorej sa účtovné zápisy usporadúvajú z vecného hľadiska systematicky a v ktorej sa preukazuje zaúčtovanie všetkých účtovných prípadov na účty majetku, záväzkov, rozdielu majetku a záväzkov, nákladov a výnosov v účtovnom období.

(2) Hlavná kniha zahŕňa syntetické účty a analytické účty podľa účtového rozvrhu a obsahuje najmä tieto údaje:

a) stavy účtov ku dňu, ku ktorému sa otvára hlavná kniha,
b) súhrnné obraty strany Má dať a strany Dal jednotlivých účtov, minimálne za kalendárny mesiac,
c) zostatky a stavy účtov ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka.

Príklad:
Som mobilný operátor. VYstavujem 1000-ky FA za mesiac, ja môžem zaúčtovať jednou sumou na účet 311/602, 343, aby som splnila 12/2/b, teda minimum za kalendárny mesiac.

Toto 12/2/b chápem aj v tom slova zmysle, ak účtujem ručne (:o) a mám účet 602, tak v hlavnej knihe nespočítam obrat za 1-12 na MD a D k 31.12., ale obrat MD a D spočítavam priebežne, minim. raz za mesiac, a to preto, aby som mala prehľad o mojom stave a vývoji počas UO Mala by som dodržiavať 12/2/b, nakoľko v par. 11 sa hovorí, že účtovné zápisy v UO sa zaznamenávajú priebežne, aj keď je UO KALENDARNY ROK.


Hierarchia:
1. účtovným obdobím je kalendárny rok. (resp. HR)
2. V HK musia byť zaúčtované všetky účtovné prípady v účtovnom období.
3. Súhrnný obrat MD a D minim. za kalendárny mesiac,

Par. 3- UJ účtuje a vykazuje účtovné prípady v období, s kt. časovo a vecne súvisia (ďalej len UO). Ak túto zásadu nemožno dodržať, UJ ich .... keď tieto skutočnosti zistí.

----------------------------------------------------------------

Kejka poznamenala účtovanie na 323, a 38x správne, ano je možné účtovať v priebehu UO- potrebujeme zobraziť predmet účtovníctva aj počas UO
betka
26.08.11,11:39
Čo sa týka zákazky, aby som nešla od témy:

Postupy v PU:

30/(6) Na účely účtovania zákazkovej výroby, pri ktorej sa dá výsledok zákazkovej výroby spoľahlivo
odhadnúť, sa zmluvné výnosy a zmluvné náklady pripadajúce na účtovné obdobie účtujú ako náklady a výnosy
metódou stupňa dokončenia. Pri účtovaní zmluvných výnosov podľa metódy stupňa dokončenia zákazkovej
výroby sa zmluvné výnosy priraďujú k už vynaloženým zmluvným nákladom, ktoré sa vynaložili na dosiahnutie
stupňa dokončenia zákazkovej výroby. Metóda stupňa dokončenia sa uskutočňuje kumulatívne v každom
účtovnom období na základe aktuálneho rozpočtu zmluvných nákladov a zmluvných výnosov

Kumulatívne znamená, že ZV robím 3 roky:
Rok 1
Rok 2
Rok 3
Mám rozpočtované N a V za každý rok jednotlivo, a potom kumulujem rok1+rok 2, rok 1+2+3
ErikaDP
12.01.12,07:39
Pokúsila som sa urobiť pomôcku - výcuc z Postupov k definovaniu zákazkovej výroby.
promont maja
28.05.12,06:08
... pre úplnosť prikladám ...

http://www.partneraudit.sk/down/priklady.pdf ...
dasasopi
11.03.13,07:30
Potrebovala by som poradiť. Účtujem nedokončenú výrobu v stavebníctve. Rekonštrukcie budov. Je mi jasné, že do NV patrí /materiál na konkrétnu akciu+mzdové náklady+odvody z mzdových nákladov/, no neviem si rady so subdodávkami prác /napr.elektrikárske práce,vodoinštalačné práce/. Mám to zarátať do NV, alebo časovo rozlíšiť tiet náklady? A čo režijné náklady /napr. doprava vlastnými MV-nevieme určiť presne ktorá jazda sa týka ktorej zákazky/. Vopred vďaka Dáša
KEJKA
11.03.13,08:16
Potrebovala by som poradiť. Účtujem nedokončenú výrobu v stavebníctve. Rekonštrukcie budov. Je mi jasné, že do NV patrí /materiál na konkrétnu akciu+mzdové náklady+odvody z mzdových nákladov/, no neviem si rady so subdodávkami prác /napr.elektrikárske práce,vodoinštalačné práce/. Mám to zarátať do NV, alebo časovo rozlíšiť tiet náklady? A čo režijné náklady /napr. doprava vlastnými MV-nevieme určiť presne ktorá jazda sa týka ktorej zákazky/. Vopred vďaka Dášasubdodávky presne tak ako všetko ostatné - konkrétne na akcie.
a to čo nevieš presne rozlíšiť, tak patrí do jedného vreca /zjednodušene/ a rozpočítať pomerne podľa zvoleného postupu v internej smernici.
dasasopi
11.03.13,09:40
ďakujem pekne
Radka08
28.01.14,07:37
Ahojte. Ja mám tiež v tejto nedokončenej chaos. Väčšina príspevkov sa týka stavebníctva. my sme strojárska firma. Vyrábame na základe objednávok náhradné diely, väčšinou zo železa. Priebeh výroby je taký, že na základe objednávky my objednáme materiál, na tomto materiáli sa urobia nejaké práce (= mzdy) + prípadne nejaká externá kooperácia; a faktúruje sa výrobok. Samozrejme, že ku koncu roka sa stáva, že niečo sa zadá do výroby ešte v starom roku a dokončí až v nasledujúcom. Ale máme my povinnosť účtovať mesačne o nedokončenej výrobe?
Ďakujem za každú pomoc, lebo už naozaj neviem, čoho sa mám chytiť :(
KEJKA
28.01.14,09:38
áno a chytaj za Postupov účtovania a Zákona o účtovníctve. Tiež sa chytaj etikety Porady a nových pravidiel - nepokračuj v starých debatách ale založ otázku, resp. súvisiacu otázku.
Tunco
11.03.14,11:01
Možno sledovať cez nedokončenú výrobu aj náklady na zákazku, ktorá ešte nie je - firme vznikajú náklady na to, aby vyhrala súťaž a získala danú zákazku. Vedenie firmy chce aby sme účtovne evidovali vynaložené mdzové náklady, subdodávky, notárske poplatky ako aj časť režijných nákladov. Je správne, ak o takejto "budúcej" zákazke účtujeme mesačne cez účet 121/611 a priradujeme tam aj časť režijných nákladov ?
dasasopi
27.03.14,06:26
ja si priraďujem všetky náklady (http://www.porada.sk/naklady#__AUTOKW) k zákazke (tie čo sú konkrétne na akciu), tie čo sú sumárne (telefóny,prevádzkové náklady (http://www.porada.sk/naklady#__AUTOKW) na budovu, mzdy (http://www.porada.sk/mzdy#__AUTOKW) aj administratívnych pracovníkov, poistenia tejto budovy....) priradzujem % na konci roka.