SMartina
12.02.11,11:29
Ako mám postupovať, ak živnostník si založil účet 01.02.2010 a živnosť mal od 20.03.2010. Už v prvý deň vložil na účet vklad, aby účet nebol v mínuse a na konci februára mal aj poplatok za vedenie účtu. V marci potom, keď už fungovala živnost, tak na účet mu pripísali aj dotáciu z úradu práce na podnikanie. On už mal tú živnosť vybavenú v tom mesiaci február, len s tým, že si tam dal dátum v marci, takže už vedel aj IČO a preto si vedel založiť účet.
Takže mi ide o ten začiatok, ako to mám účtovať. Ak by niekto vedel poradiť, budem vďačná.
Vopred ďakujem.:)
Zita5
12.02.11,17:17
20.3.2010 začala účinnosť živnostenského osvedčenia .

Bežný účet v účtovníctve týmto dňom zaevidujete a začnete počiatočným zostatkom , ktorý vykazoval na bežnom účte dňa 20.3.2010.
Posudzovala by som dôležitosť a súvislosti otvorenia bežného účtu so skorším termínom.Ak nebol na to dôvod , tak o bankových poplatkoch by som vôbec neúčtovala , tie by som považovala za súkromné výdavky a nie výdavky v súvislosti s podnikaním .

Cez uzávierkové operácie interným dokladom by som účtovala vklad podnikateľa vo výške počiatočného zostatku zo dňa 20.3. priložila by som fotokópiu bankového výpisu s patričným popisom skutočností , aby bolo jasné , že prečo vznikol tento účtovný prípad.
SMartina
13.02.11,06:28
Ďakujem.
ali8
14.02.11,08:58
20.3.2010 začala účinnosť živnostenského osvedčenia .

Bežný účet v účtovníctve týmto dňom zaevidujete a začnete počiatočným zostatkom , ktorý vykazoval na bežnom účte dňa 20.3.2010.
Posudzovala by som dôležitosť a súvislosti otvorenia bežného účtu so skorším termínom.Ak nebol na to dôvod , tak o bankových poplatkoch by som vôbec neúčtovala , tie by som považovala za súkromné výdavky a nie výdavky v súvislosti s podnikaním .

Cez uzávierkové operácie interným dokladom by som účtovala vklad podnikateľa vo výške počiatočného zostatku zo dňa 20.3. priložila by som fotokópiu bankového výpisu s patričným popisom skutočností , aby bolo jasné , že prečo vznikol tento účtovný prípad.

ak som otvorila zivnost 1.12.2010 ale ucet v banke som si musela paru dni predtym, takze k prvemu decembru je moj pociatocny stav na ucte nie nula ale nejakych mozno1€ kedze som tam musela vlozit peniaze za poplatok za kartu, co mam na zaciatocny stav do PD napisat nula alebo to 1€ ??? dakujem
mondes
14.02.11,15:20
ak som otvorila zivnost 1.12.2010 ale ucet v banke som si musela paru dni predtym, takze k prvemu decembru je moj pociatocny stav na ucte nie nula ale nejakych mozno1€ kedze som tam musela vlozit peniaze za poplatok za kartu, co mam na zaciatocny stav do PD napisat nula alebo to 1€ ??? dakujem

Tak nulu by som tam určite nedala, pretože potom by Vám nesedel skutočný stav na účte, so stavom v peňažnom denníku. Ja by som to 1 euro zaúčtovala ako osobný vklad, poprípade by som ešte nejaký vklad vložila.
Zita5
14.02.11,17:46
Tak nulu by som tam určite nedala, pretože potom by Vám nesedel skutočný stav na účte, so stavom v peňažnom denníku. Ja by som to 1 euro zaúčtovala ako osobný vklad, poprípade by som ešte nejaký vklad vložila.

Osobný vklad sa na bankovom účte účtuje , ak v skutočnosti táto položka je na výpise v čase zahájenia podnikania a teda je prírastok na strane príjmu na BU .

T.j. 14.2. zahájim podnikateľskú činnosť , týmto dňom otváram účtovné knihy a týmto dňom by mal byť aj vklad na BU ako podnikateľský vklad .Ak nevložím na BU , tak začínam účtovať so stavom, aký je v tento deň na BU.
Zita5
14.02.11,17:47
ak som otvorila zivnost 1.12.2010 ale ucet v banke som si musela paru dni predtym, takze k prvemu decembru je moj pociatocny stav na ucte nie nula ale nejakych mozno1€ kedze som tam musela vlozit peniaze za poplatok za kartu, co mam na zaciatocny stav do PD napisat nula alebo to 1€ ??? dakujem

Počiatočný stav 1 euro .Hovoríme o účte , ktorý bol zriadený na podnikanie .