Kvaka
12.02.11,11:31
Na rokovaní vlády bude 16.2. predložený návrh novely zákona o zdravotnom poistení. Podľa dôvodovej správy a návrhu zmien sa odstraňujú niektoré absurdnosti, zavedené novelou.

Zmeny nájdete na stránke:
http://www.rokovania.sk/Rokovanie.aspx/RokovanieDetail/568
Citujem z dôvodovej správy:
Z dôvodu jednoznačnosti sa ustanovuje, že fyzická osoba, ktorá má príjem z § 6 zákona o dani z príjmov a z tohto dôvodu bola povinná sa registrovať ako samostatne zárobkovo činná osoba zároveň nie je zamestnancom ani poistencom štátu a nedosiahne taký príjem, z ktorého by bola povinná podať daňové priznanie, považuje sa za samoplatiteľa a vymeriavací základ je ňou určená sumu, najmenej úhrn minimálnych základov.
Vzhľadom na to, že príjem z prenájmu nehnuteľnosti podľa § 6 ods. 3 zákona o dani z príjmov, nie je typickou činnosťou samostatne zárobkovo činnej osoby a aby v praxi nevznikali absurdné situácie, kedy z príjmu z prenájmu bude príjem 500 euro, pričom do zdravotnej poisťovne za rok 2011 treba zaplatiť minimálne 552,82 euro, sa ustanovuje , že vymeriavací základ samostatne zárobkovo činnej osoby z príjmu z prenájmu, ktorá je zároveň zamestnancom alebo poistencom štátu podľa § 11 ods. 7 sa nevzťahuje minimálny základ podľa odseku 9 písm. a).

K bodu 2
Preddavky poistencov štátu, ktorí sú samostatne zárobkovo činnými osoba, nie sú určené, pretože ak svojím príjmom nebudú povinní robiť daňové priznanie, nebudú povinní platiť minimum určené pre samostatne zárobkovo činné osoby.
IvoM
12.02.11,11:23
Na rokovaní vlády bude 16.2. predložený návrh novely zákona o zdravotnom poistení. Podľa dôvodovej správy a návrhu zmien sa odstraňujú niektoré absurdnosti, zavedené novelou.


A kedy odstránia aj ostatné absurdnosti :-)
Kvaka
12.02.11,14:42
V návrhu novely je úprava VZ pre súbeh zamestnanca alebo poistenca štátu + SZČO z dôvodu prenájmu.
Na vymeriavací základ samostatne zárobkovo činnej osoby z príjmu z prenájmu, ktorá je zároveň zamestnancom alebo poistencom štátu podľa § 11 ods. 7 sa nevzťahuje minimálny základ podľa odseku 9 písm. a).

Podľa navrhovaných prechodných ustanovení sa však minimálny základ podľa § 13 ods. 9 písm. a) nebude vzťahovať na samostatne zárobkovo činnú osobu, ktorá mala v roku 2011 iba príjem z prenájmu podľa osobitného predpisu63) a nebola povinná podať z tohto prímu daňové priznanie a je zároveň zamestnancom alebo poistencom štátu podľa § 11 ods. 7.

Ako čítam, tak čítam, mne sa to prechodné ustanovenie nezdá správne.
ladyrs
12.02.11,14:45
Na rokovaní vlády bude 16.2. predložený návrh novely zákona o zdravotnom poistení. Podľa dôvodovej správy a návrhu zmien sa odstraňujú niektoré absurdnosti, zavedené novelou.


A kedy odstránia aj ostatné absurdnosti :-)

a vôbec prečo musia vzniknúť absurdnosti? veď je to absurdné :-)))), čo robia zákonodarci
veronikasad
12.02.11,14:52
[/COLOR]
a vôbec prečo musia vzniknúť absurdnosti? veď je to absurdné :-)))), čo robia zákonodarci
sledovala si niekedy prenos z parlamentu, ako sa schvalujú zákony? Veď poslanci nevedia ani prečítať pozmeňujúci návrh, nieto ešte že by rozumeli, za čo stláčajú tlačítko ...
marjankaj
12.02.11,14:52
V návrhu novely je úprava VZ pre súbeh zamestnanca alebo poistenca štátu + SZČO z dôvodu prenájmu.
Na vymeriavací základ samostatne zárobkovo činnej osoby z príjmu z prenájmu, ktorá je zároveň zamestnancom alebo poistencom štátu podľa § 11 ods. 7 sa nevzťahuje minimálny základ podľa odseku 9 písm. a).

Podľa navrhovaných prechodných ustanovení sa však minimálny základ podľa § 13 ods. 9 písm. a) nebude vzťahovať na samostatne zárobkovo činnú osobu, ktorá mala v roku 2011 iba príjem z prenájmu podľa osobitného predpisu63) a nebola povinná podať z tohto prímu daňové priznanie a je zároveň zamestnancom alebo poistencom štátu podľa § 11 ods. 7.

Ako čítam, tak čítam, mne sa to prechodné ustanovenie nezdá správne.

Neviem, či ide o preklep.:eek:
Čítam dobre? To už ani zamestnanci nemajú žiadny príjem?:eek:
ladyrs
12.02.11,14:54
sledovala si niekedy prenos z parlamentu, ako sa schvalujú zákony? Veď poslanci nevedia ani prečítať pozmeňujúci návrh, nieto ešte že by rozumeli, za čo stláčajú tlačítko ...

však to,a napadlo ma,ako sa vyjadril jeden nemenovaný poslanec /bývalý hokejista :-)))/, že by hlasovať dokázal aj hlupák mimotemymimotemy:D
marjankaj
12.02.11,14:55
sledovala si niekedy prenos z parlamentu, ako sa schvalujú zákony? Veď poslanci nevedia ani prečítať pozmeňujúci návrh, nieto ešte že by rozumeli, za čo stláčajú tlačítko ...

Veď preto im šéfovia strán prikazujú kedy a ktoré tlačítko majú stlačiť.:rolleyes:
veronikasad
12.02.11,14:56
a keď neposlúchnu - tak no, no, no ... Ako pred pár dňami jeden z obyčajných
marjankaj
12.02.11,15:56
A vo tom to je.
Nemusí ich tam brať poslanecký plat 150, stačili by iba tí šiesti s takýmto prístupom.:eek:
Stefan2005
12.02.11,16:29
Veď preto im šéfovia strán prikazujú kedy a ktoré tlačítko majú stlačiť.:rolleyes:

... napriek tomu si ich dokážu popliesť
akumulator
15.02.11,05:05
Veď preto im šéfovia strán prikazujú kedy a ktoré tlačítko majú stlačiť.:rolleyes:
Absolútny súhlas. Lebo jediný skutočný rozdiel medzi komunizmom a dneškom je v tom, že už nie jedna politická strana má vedúcu úlohu v spoločnosti. Nie už iba jedna. Už ju má viac politických strán. Čo tak ich v tej Národnej rade zamurovať ako Báthoryčku. A tak týždeň im ešte nechať aj pustenú elektrinu a aby si mysleli, že sú v telke. Lebo na defenestráciu sa asi nezmôžeme, tie okná tam nejde vraj otvoriť. A vtedy v Prahe keď vyhádzali von konšelov z radnice, ja som si to až nedávno uvedomil, keď som videl tú radnicu v Prahe, to je riadna výška. Podľa mňa málokto to prežil. Ako vo filme Seno, slunce... "teda ne že bych já někdy něco zlého někomu přál, ale... ". :)
Kvaka
15.02.11,08:05
V návrhu novely je úprava VZ pre súbeh zamestnanca alebo poistenca štátu + SZČO z dôvodu prenájmu.
Návrh "Na vymeriavací základ samostatne zárobkovo činnej osoby z príjmu z prenájmu, ktorá je zároveň zamestnancom alebo poistencom štátu podľa § 11 ods. 7 sa nevzťahuje minimálny základ podľa odseku 9 písm. a).

Podľa navrhovaných prechodných ustanovení sa minimálny základ podľa § 13 ods. 9 písm. a) nebude vzťahovať na samostatne zárobkovo činnú osobu, ktorá mala v roku 2011 iba príjem z prenájmu podľa osobitného predpisu63) a nebola povinná podať z tohto prímu daňové priznanie a je zároveň zamestnancom alebo poistencom štátu podľa § 11 ods. 7.

Ako čítam, tak čítam, mne sa to prechodné ustanovenie nezdá správne.
No, vidím, že sa tu nejako píše mimo témy, tak ak by ste mali naozaj názor na to prechodné ustanovenie, rada by som bola. :)
Každý čítame zákony inak, viac názorov, viac podnetov k náprave. Jedine marjankaj sa vyjadril konkrétne k návrhu. Ak sa schváli novela takto, ako ju legislatívna rada vlády upravila, bude to zase nezmysel.
Mirica-LV
15.02.11,12:35
Pôvodca textu príspevku: Kvaka
V návrhu novely je úprava VZ pre súbeh zamestnanca alebo poistenca štátu + SZČO z dôvodu prenájmu.
Návrh "Na vymeriavací základ samostatne zárobkovo činnej osoby z príjmu z prenájmu, ktorá je zároveň zamestnancom alebo poistencom štátu podľa § 11 ods. 7 sa nevzťahuje minimálny základ podľa odseku 9 písm. a).

Podľa navrhovaných prechodných ustanovení sa minimálny základ podľa § 13 ods. 9 písm. a) nebude vzťahovať na samostatne zárobkovo činnú osobu, ktorá mala v roku 2011 iba príjem z prenájmu podľa osobitného predpisu63) a nebola povinná podať z tohto prímu daňové priznanie a je zároveň zamestnancom alebo poistencom štátu podľa § 11 ods

môj názor:
podľa zmeny od 01.01.2011 tí čo prenajímajú nehnuteľnosť sú SZČO, pokiaľ neboli povinný podať z tohto príjmu DP tak sa na nich nevzťahuje minimálny VZ, či?
Kvaka
15.02.11,12:49
Pôvodca textu príspevku: Kvaka
V návrhu novely je úprava VZ pre súbeh zamestnanca alebo poistenca štátu + SZČO z dôvodu prenájmu.
Návrh "Na vymeriavací základ samostatne zárobkovo činnej osoby z príjmu z prenájmu, ktorá je zároveň zamestnancom alebo poistencom štátu podľa § 11 ods. 7 sa nevzťahuje minimálny základ podľa odseku 9 písm. a).

Podľa navrhovaných prechodných ustanovení sa minimálny základ podľa § 13 ods. 9 písm. a) nebude vzťahovať na samostatne zárobkovo činnú osobu, ktorá mala v roku 2011 iba príjem z prenájmu podľa osobitného predpisu63) a nebola povinná podať z tohto prímu daňové priznanie a je zároveň zamestnancom alebo poistencom štátu podľa § 11 ods

môj názor:
podľa zmeny od 01.01.2011 tí čo prenajímajú nehnuteľnosť sú SZČO, pokiaľ neboli povinný podať z tohto príjmu DP tak sa na nich nevzťahuje minimálny VZ, či?
No, veď aj ja to tak čítam, tie prechodné ustanovenia zužujú rozsah tých, na ktorých by sa nemal vzťahovať minimálny základ iba na poistencov štátu, ktorí nemali povinnosť podať DP, ale v texte návrhu to je inak. Predstav si, že súbeh dôchodca a SZČO prenajímateľ v roku 2011 bude mať zdaniteľný príjem vyšší, ako 1779,65€, na toho sa minimálny základ dane bude vzťahovať, a prečo? Mal by mať VZ zo skutočného základu dane, tak ako sa to upravuje v novele s účinnosťou od 1.1.2012.
Ester plus
17.02.11,11:49
Najspravodlivešie by bolo platiť zo skutočného VZ. Na základe tejto zmeny bude istá skupina prenajímateľov v suchu :) a ostatní sú tam kde boli :mee:.
truch
17.02.11,13:22
Keď platiť odvody z prenájmu, tak všetci, alebo nikto. Prečo SZČO, alebo s.r.o. , ktorá má v predmete podnikania prenájom, odvody do ZP neplatí? Jedna skupina áno a iná nie? Daň zaplatia všetci, ale odvodom sa istá skupina vyhne.
aktaK
17.02.11,13:44
hm, takze prosiiim este raz mne po lopate...

takze ako to vyzera s dochodcom, ktory prenajima byt, konkretne pre tento rok 2011? ..dochodca je prihlaseny na DU aj vo VsZP zatial s 0 preddavkami...
Kvaka
17.02.11,15:09
hm, takze prosiiim este raz mne po lopate...

takze ako to vyzera s dochodcom, ktory prenajima byt, konkretne pre tento rok 2011? ..dochodca je prihlaseny na DU aj vo VsZP zatial s 0 preddavkami...
Však to je dobre, nech nič neplatí.
Navrhnuté je to, že ročné zúčtovanie sa nebude robiť, ak nie je povinnosť podať DP.

Ak bude mať povinnosť podať DP, tak podľa prechodného ustanovenia by sa na neho mal vzťahovať minimálny VZ. Je tiež navrhnuté, že poisťovňa za neho nemusí urobiť ročné zúčtovanie, ak VZ nebude vyšší, ako minimálny.

Od roku 2012 už bude pre súbeh poistenca štátu a SZČO platiť rovnako, ako pre súbeh zamestnanca a SZČO len horná hranica VZ.
Križan
18.02.11,08:34
Mňa zaujíma v prvom rade logika tvorcov zákona: prečo do ZDRAVOTNEJ POISťOVNI??? Prečo nie do Sociálnej poisťovni, keď objem odvodu by mohol ovplyniť výpočet - dopočet dôchodku? Prečo prinútiť ešte aj dôchodcov, s najnižším dôchodkom v EU, ktorí si nedokáže uhradiť z dôchodku ani nájom za vlastný byt bez prenájmu aspoň jeho časti? Prečo ich nútiť, keď už, o odvod dane do zdravotnej poisťovni a nie sociálnej poisťovni? Pýtal som sa na to ministerstva financií, odpoveď ako od Mubaraka: zoznam súvisiacich zákonov. Ešte raz sa pýtam a kto mi to môžete, tak vysvetlite:
1. prečo chudáci dôchodci?
2. aké boli dôvody platiť práve zdravotnej poisťovni a nie sociálnej poisťovni? Len preto že sa Všeob. zdravotnú poisťovňu podarilo jej predchodcom výdatne vytunelovať?

Ďakujem
Kvaka
18.02.11,09:58
Mňa zaujíma v prvom rade logika tvorcov zákona: prečo do ZDRAVOTNEJ POISťOVNI??? Prečo nie do Sociálnej poisťovni, keď objem odvodu by mohol ovplyniť výpočet - dopočet dôchodku? Prečo prinútiť ešte aj dôchodcov, s najnižším dôchodkom v EU, ktorí si nedokáže uhradiť z dôchodku ani nájom za vlastný byt bez prenájmu aspoň jeho časti? Prečo ich nútiť, keď už, o odvod dane do zdravotnej poisťovni a nie sociálnej poisťovni? Pýtal som sa na to ministerstva financií, odpoveď ako od Mubaraka: zoznam súvisiacich zákonov. Ešte raz sa pýtam a kto mi to môžete, tak vysvetlite:
1. prečo chudáci dôchodci?
2. aké boli dôvody platiť práve zdravotnej poisťovni a nie sociálnej poisťovni? Len preto že sa Všeob. zdravotnú poisťovňu podarilo jej predchodcom výdatne vytunelovať?

Ďakujem
Do sociálnej poisťovne nie preto, že odvody by sa na zvýšení dôchodku prejavili v takomto prípade len minimálne. Dôchodcovia, ktorí pracujú, sú pre štát veľmi dobrým zdrojom príjmov. Výrazne dotujú v prípade platenia odvodov do SP celý dôchodkový systém.
Objem odvodu do SP u pracujúceho dôchodcu ovplyvní výšku dôchodku len minimálne.
Napr. SZČO má ročný VZ len 1/2 základu dane. Ak by zarobila prenájmom 12x500€, t.j. 6000€ ročne, pri paušálnych výdavkoch 40% by mala základ dane 3300€, z toho VZ na SP by bola jedna polovica, teda 1650€. Všeobecný vymeriavací základ v roku 2009 bol 8934€.
OMB za rok 2011 z prenájmu by bol len 1650/8934=0,1847.
Pracujúcemu dôchodcovi sa započíta len polovica získaného OMB, teda 0,1847/2= 0,0924.
Pri prenájme za rok 2011 pri súčasnej ADH 9,5756€, by zvýšenie dôchodku bolo len vo výške 0,0924 x 9,5756= 0,8848€.
Ak by bola ADH v budúcom roku zvýšená napr. o 4% na 9,9587€, zvýšenie dôchodku dôchodcu prenajímateľa by bolo o 0,9202€.
Do výpočtu zvýšenia dôchodku sa u pracujúceho dôchodcu počíta zo získaných súčtov OMB počas súbehu práce a poberania dôchodku len polovica súčtu získaných OMB, čo je veľká nespravodlivosť.
japec
22.03.11,09:34
Dobrý deň,
chcem sa opýtať, či pri súčasne platnom zákone o ZP resp. po novele ak budem celý rok 2011 SZČO v súbehu s poistencom štátu § 11 ods. 7 a ukončím ho bez povinnosti podať DP, budem mať nedoplatok 552,80€ voči poisťovňi? Neplatím žiadne preddavky do ZP.

Z dôvodovej správy k novele "K bodu 2" som jeleň. Formuláciou "nebudú povinní platiť minimum" sú myslené asi len preddavky, keďže po aplikovaní textu (zeleným) z bodu 2 návrhu novely do zákona bude

§ 16 Preddavok na poistné
8) Výška preddavku na poistné
c) samostatne zárobkovo činnej osoby, ktorá je súčasne zamestnancom alebo poistencom štátu podľa § 11 ods. 7, je najviac vo výške určenej sadzbou poistného [§ 12 ods. 1 písm. c)] z trojnásobku priemernej mesačnej mzdy,*

V novele nie je nijako dotknutý minimálny vymeriavací základ § 13 ods. 9/a ako to je pri SZČO, ktoré majú príjem len z prenájmu. Poisťovňa po novom zúčtovanie vykonať nemusí. Znamená to, že môže? Obávam sa, že aj keď vzhľadom na výšku príjmu resp základu dane nebudem povinný podať DP, poisťovňa ma zúčtuje. Mohli by ste mi, prosím, vysvetliť či je to tak?

Napr. za r. 2010 mi ZD vyšiel 600€, ak ukončím rok 2011 s podobným výsledkom a budem musieť po zúčtovaní odviesť minimum do ZP, tak sa zarobím v čistom 50€ za 300hodín ... to je najvyšší čas živnosť ukončiť.
Ďakujem
Kvaka
23.03.11,22:00
Dobrý deň,
chcem sa opýtať, či pri súčasne platnom zákone o ZP resp. po novele ak budem celý rok 2011 SZČO v súbehu s poistencom štátu § 11 ods. 7 a ukončím ho bez povinnosti podať DP, budem mať nedoplatok 552,80€ voči poisťovňi? Neplatím žiadne preddavky do ZP.

Z dôvodovej správy k novele "K bodu 2" som jeleň. Formuláciou "nebudú povinní platiť minimum" sú myslené asi len preddavky, keďže po aplikovaní textu (zeleným) z bodu 2 návrhu novely do zákona bude

§ 16 Preddavok na poistné
8) Výška preddavku na poistné
c) samostatne zárobkovo činnej osoby, ktorá je súčasne zamestnancom alebo poistencom štátu podľa § 11 ods. 7, je najviac vo výške určenej sadzbou poistného [§ 12 ods. 1 písm. c)] z trojnásobku priemernej mesačnej mzdy,*

V novele nie je nijako dotknutý minimálny vymeriavací základ § 13 ods. 9/a ako to je pri SZČO, ktoré majú príjem len z prenájmu. Poisťovňa po novom zúčtovanie vykonať nemusí. Znamená to, že môže? Obávam sa, že aj keď vzhľadom na výšku príjmu resp základu dane nebudem povinný podať DP, poisťovňa ma zúčtuje. Mohli by ste mi, prosím, vysvetliť či je to tak?

Napr. za r. 2010 mi ZD vyšiel 600€, ak ukončím rok 2011 s podobným výsledkom a budem musieť po zúčtovaní odviesť minimum do ZP, tak sa zarobím v čistom 50€ za 300hodín ... to je najvyšší čas živnosť ukončiť.
Ďakujem
Nebudeš mať nedoplatky, prečítaj si na stránke nrsr, dnes tam pridali materiál z rokovania výboru pre zdravotníctvo. Povinnosť platiť z minima sa ruší u všetkých SZČO, ktoré sú zároveň poistencami štátu.
japec
24.03.11,08:52
Veľmi pekne ďakujem Kvaka za info, tvoja záľuba a prehľad v zákonoch sú obdivuhodné.

Po hľadaní som našiel stránku http://www.nrsr.sk/nrdk/dk.aspx?VyborID=101 -medzi Uzneseniami z 10.schôdze 9.3.2011 je to Uznesenie VZD 41 tlač 226
Pri ukladaní som musel premenovať ponúkaný názov Download.aspx ako mojnazov.doc (to bude asi len problém, keďže nemám MSOffice ale OpenOffice) a skutočne je v uznesení viacero zmien týkajúcich sa napr. aj študentov

Takže stiahnuté oznamenie o ukonceni podnikania.rtf z plochy zatiaľ presúvam do archívu a idem materiál študovať.

Ešte raz Ď
Kvaka
24.03.11,09:02
Veľmi pekne ďakujem Kvaka za info, tvoja záľuba a prehľad v zákonoch sú obdivuhodné.

Po hľadaní som našiel stránku http://www.nrsr.sk/nrdk/dk.aspx?VyborID=101 -medzi Uzneseniami z 10.schôdze 9.3.2011 je to Uznesenie VZD 41 tlač 226
Pri ukladaní som musel premenovať ponúkaný názov Download.aspx ako mojnazov.doc (to bude asi len problém, keďže nemám MSOffice ale OpenOffice) a skutočne je v uznesení viacero zmien týkajúcich sa napr. aj študentov

Takže stiahnuté oznamenie o ukonceni podnikania.rtf z plochy zatiaľ presúvam do archívu a idem materiál študovať.

Ešte raz Ď
Máš tam najnovšie spoločnú správu výborov z 23.3., to si pozri, najdeš to úplne dole tu http://www.nrsr.sk/Default.aspx?sid=zakony/zakon&MasterID=3555
Kvaka
24.03.11,09:27
U SZČO sa bude postupovať podľa prechodných ustanovení: „§ 37 (3) V ročnom zúčtovaní poistného za rok 2011 sa vymeriavací základ podľa § 13 ods. 9 písm. a) nevzťahuje na samostatne zárobkovo činnú osobu, ktorá bola v roku 2011 zároveň zamestnancom alebo poistencom štátu podľa § 11 ods. 7.“
Zolo
30.03.11,06:43
U SZČO sa bude postupovať podľa prechodných ustanovení: „§ 37 (3) V ročnom zúčtovaní poistného za rok 2011 sa vymeriavací základ podľa § 13 ods. 9 písm. a) nevzťahuje na samostatne zárobkovo činnú osobu, ktorá bola v roku 2011 zároveň zamestnancom alebo poistencom štátu podľa § 11 ods. 7.“

Mám obavy, že živnostníci, zároveň poistenci štátu budú mať smolu - našiel som iba takýto text návrhu novely:
"(3) Samostatne zárobkovo činná osoba, ktorá mala v rok 2011 iba príjem z prenájmu podľa osobitného predpisu a nebola povinná podať z tohto prímu daňové priznanie a je zároveň zamestnancom alebo poistencom štátu podľa § 11 ods. 7, na takúto osobu sa nevzťahuje minimálny základ podľa § 13 ods. 9 písm. a).“."
Mne z toho jednoznačne vychádza, že najneskoršie o rok pri ročnom zúčtovaní živnostníci dôchodcovia zistia, že dlhujú na ZP 552,72 Eur. :mee:
Alebo existuje aj iný návrh??
Ale stále sa bavíme iba o návrhoch, aký zákon bude prijatý je vo hviezdach.
Kvaka
06.04.11,11:02
Mám obavy, že živnostníci, zároveň poistenci štátu budú mať smolu - našiel som iba takýto text návrhu novely:
"(3) Samostatne zárobkovo činná osoba, ktorá mala v rok 2011 iba príjem z prenájmu podľa osobitného predpisu a nebola povinná podať z tohto prímu daňové priznanie a je zároveň zamestnancom alebo poistencom štátu podľa § 11 ods. 7, na takúto osobu sa nevzťahuje minimálny základ podľa § 13 ods. 9 písm. a).“."
Mne z toho jednoznačne vychádza, že najneskoršie o rok pri ročnom zúčtovaní živnostníci dôchodcovia zistia, že dlhujú na ZP 552,72 Eur. :mee:
Alebo existuje aj iný návrh??
Ale stále sa bavíme iba o návrhoch, aký zákon bude prijatý je vo hviezdach.
Nehľadal si dobre, bolo to zmenené, treba si prečítať spoločnú správu výborov, je na stránke NRSR, prikladám. Okrem toho, včera schválili aj pozmeňujúci návrh, dnes som to na stránke NRSR hľadala, tiež pripájam:
http://www.nrsr.sk/Default.aspx?sid=...detail&id=1163
Z odôvodnenia tohto návrhu je zrejmé, že ak podľa novely nebude povinnosť platenia poistných odvodov, či už z prenájmu alebo u študentov do 30 rokov, tak v ročnom zúčtovaní sa všetky dovtedy zaplatené preddavky vrátia.
Kvaka
12.04.11,15:46
Novela zákona už bola v NRSR schválená, bola postúpená do redakcie, ešte by mal asi podpísať prezident.
Kvaka
12.04.11,16:38
Schválené zmeny od 1. mája:
Na SZČO, ktorí sú zároveň poistencami štátu sa nebude vzťahovať minimálny VZ rovnako, ako sa nevzťahuje na súbeh zamestnanec a SZČO.
Aj študenti sú poriešení, nebudú musieť platiť pokuty, ak sa neprihlásili podľa doterajšieho znenia.
Prenajímatelia už nebudú SZČO, zaplatené preddavky sa im vrátia v ročnom zúčtovaní.
Cez ročné zúčtovanie ZP budú vrátené zaplatené preddavky na ZP všetkým, u ktorých sa novelou zrušilo platenie odvodov.
V ročnom zúčtovaní ZP za rok 2011 sa minimálny základ nevzťahuje na samostatne zárobkovo činnú osobu, ktorá bola v roku 2011 zároveň zamestnancom alebo poistencom štátu podľa § 11 ods. 7.
Kvaka
24.04.11,13:37
Novelu už podpísal prezident, takže by mala vyjsť v zbierke zákonov už budúci týždeň.
http://ekonomika.sme.sk/c/5858940/pr...poistovne.html

Zákon je tu
http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=210203&FileName=zz2011-00133-0210203&Rocnik=2011
danasv
19.07.11,06:02
Schválené zmeny od 1. mája:
Na SZČO, ktorí sú zároveň poistencami štátu sa nebude vzťahovať minimálny VZ rovnako, ako sa nevzťahuje na súbeh zamestnanec a SZČO.
Aj študenti sú poriešení, nebudú musieť platiť pokuty, ak sa neprihlásili podľa doterajšieho znenia.
Prenajímatelia už nebudú SZČO, zaplatené preddavky sa im vrátia v ročnom zúčtovaní.
Cez ročné zúčtovanie ZP budú vrátené zaplatené preddavky na ZP všetkým, u ktorých sa novelou zrušilo platenie odvodov.
V ročnom zúčtovaní ZP za rok 2011 sa minimálny základ nevzťahuje na samostatne zárobkovo činnú osobu, ktorá bola v roku 2011 zároveň zamestnancom alebo poistencom štátu podľa § 11 ods. 7.
ja v zakonoch niesom zbehla vobec preto celkom nerozumiem slovnemu spojeniu "nebude vzťahovať minimálny VZ" to akoze iny VZ sa bude vztahovat? co to pre mna ako pre prenajimatela a zaroven zamestnanca znamena? ked som sa na zaciatku roka v stade prihlasila na ZP ako SZCO? mam sa odhlasit? preddavky som neplatila... alebo sa to vsetko vyriesi az v Rocnom zuctovani? som z toho kon :(
Kvaka
19.07.11,06:44
ja v zakonoch niesom zbehla vobec preto celkom nerozumiem slovnemu spojeniu "nebude vzťahovať minimálny VZ" to akoze iny VZ sa bude vztahovat? co to pre mna ako pre prenajimatela a zaroven zamestnanca znamena? ked som sa na zaciatku roka v stade prihlasila na ZP ako SZCO? mam sa odhlasit? preddavky som neplatila... alebo sa to vsetko vyriesi az v Rocnom zuctovani? som z toho kon :(
Ak si sa prihlásila ako SZČO len z dôvodu, že si prenajímala nehnuteľnosť, tak už po novele nie si SZČO. Ak si platila nejaké preddavky, vrátia ti ich v ročnom zúčtovaní. Mala si sa odhlásiť ako SZČO. Urob tak čím skôr.
Kvaka
19.07.11,06:51
Ak si sa prihlásila ako SZČO len z dôvodu, že si prenajímala nehnuteľnosť, tak už po novele nie si SZČO. Ak si platila nejaké preddavky, vrátia ti ich v ročnom zúčtovaní. Mala si sa odhlásiť ako SZČO. Urob tak čím skôr.
Danasv, pozri si prechodné ustanovenia, je tam napísané, že fyzická osoba, ktorá sa do 30. apríla 2011 považovala za samostatne zárobkovo činnú osobu podľa
doterajšieho predpisu a od 1. mája 2011 sa nepovažuje za samostatne zárobkovo činnú osobu podľa tohto zákona, teda všetci tí, čo sa registrovali v ZP len z dôvodu prenájmu, sú povinní oznámiť túto zmenu do 31. mája 2011.
danasv
20.07.11,05:30
Danasv, pozri si prechodné ustanovenia, je tam napísané, že fyzická osoba, ktorá sa do 30. apríla 2011 považovala za samostatne zárobkovo činnú osobu podľa
doterajšieho predpisu a od 1. mája 2011 sa nepovažuje za samostatne zárobkovo činnú osobu podľa tohto zákona, teda všetci tí, čo sa registrovali v ZP len z dôvodu prenájmu, sú povinní oznámiť túto zmenu do 31. mája 2011.
Dakujem krasne za odpoved