x_master222
12.02.11,11:34
Zdravim,
mal by som jednu otazku ohladom vratenia tovaru do 7 dni bez udania dovodu a vratenia penazi ... ked si nieco objednam cez internet (datacomp) ale vyzdvihnut si to pojdem osobne do predajne ajtak mam pravo tu vec vratit do 7 dni ak nebudem spokojny ?

Diky
misoft
12.02.11,16:05
Tu je niečo o tom: http://www.porada.sk/t91716-vratenie-tovaru-do-7-dni-bez-udania-dovodu-e-shop.html
- inak Zákon o podomovom predaji http://www.pravaspotrebitela.sk/index.php?page=brochures&itemid=6
ďalej Občiansky zákonník - Zákon č. 40/1964 Zb. http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/obciansky-zakonnik/ a zákon 108/2000 §8

Tam sa už nerozlišuje to, že preberáš v kamennom obchode, ale to, že sa to objednávalo cez internet.
draik
12.02.11,18:43
Dolezity je sposob uzatvorenia zmluvy. Ak sa uzatvara na dialku resp. mimo sidla predavajuceho, je moznost odstupenia do 7 dni.
medvedik21
12.02.11,19:06
Ked sa tovar prevezme na predajni a mate ho moznost pred kupou vidiet a vyskusat si ho uz sa nejedna o podomovy alebo zasielkovy predaj a 7 dni neplati.
bubkoch
12.02.11,19:10
nie, v tomto pripade nemas pravo na vratenie do 7 dni bez udania dovodu
misoft
13.02.11,14:11
medvedík21 a bubkoch: Má právo, pretože sa nejedná o kúpu priamo v obchode, jedná sa len o prevzatie tovaru objednaného formou e.shopu alebo podomového predaja - v tomto prípade platí spôsob, ako sa tovar OBJEDNAL -

Občiansky Zákonník dáva v § 48 , § 49, ako aj v zákone č. 108/2000 Z.z o ochrane spotrebiteľa pri podomovom predaji a zásielkovom predaji v znení neskorších zákonov, možnosť za určitých podmienok odstúpiť od zmluvy uzavretej mimo priestory obvyklé k podnikaniu dodávateľa.
bubkoch
13.02.11,17:16
medvedík21 a bubkoch: Má právo, pretože sa nejedná o kúpu priamo v obchode, jedná sa len o prevzatie tovaru objednaného formou e.shopu alebo podomového predaja - v tomto prípade platí spôsob, ako sa tovar OBJEDNAL -

objednanie tovaru NEROVNA SA uzavretie zmluvy ...
misoft
13.02.11,20:33
bubkoch - priateľu: pokiaľ niečo objednávaš "na diaľku" - musíš spĺňať určité podmienky (väčšinou sú to tie dole napísané drobným písmom) - a v takom prípade objednávka = uzatvorenie zmluvy (spôsob platby a prevzatie tovaru je už vedľajšie). Príklad: objednám tovar na diaľku prostredníctvom internetu (splnil som podmienku zásielkového a podomového predaja) a v objednávke sú možnosti platby a prevzatia tovaru (určujem spôsob, ako zaplatím a ako prevezmem tovar). Platba bude realizovaná bankovým prevodom a chcem prevziať tovar v pobočke firmy v meste B, ale tovar posielajú z mesta A - a až tam následne zistím, že tovar mi nevyhovuje a pod. Mám teda právo tento tovar vrátiť (v neporušenom stave) pretože som ho nevidel, nepoužil a splnil som všetko, aby mi bola vrátena plná suma.
Pokiaľ by si sa vyznal trochu v obchodníctve, aj obyčajná platba v pokladni je uzavretie zmluvy.
holubička1
14.02.11,10:23
Prosím a dá sa vrátiť aj mobilný telefón do 7 dní . Mám skúsenosť, že sme kúpili svokrovi na vianoce tel. dotykový 23.12.10, no keďže bol preňho nevhodný:D tak sme sa ho pokušali 28.12.10 vratiť resp vymeniť za klasicky, vraj sa to nedaa....:cool:
misoft
14.02.11,19:30
holubička1: a kupovali ste to v "kamennom" obchode? Pokiaľ áno, tak tam už neplatí podmienka vrátenia tovaru ako pri podomovom a splátkovom predaji. Tam už záleží na vôli a ochote predajcu v obchode.
video1983
14.02.11,21:38
ked som si objednal dresy hokejove svk (55€) boli ciste bez cisla mena ale vyzadal som si meno aj cisla na obadresy. kedze som ale vstupenky vobec nezohnal tak by som ich chcel vratit. dresy este neprisli mali by prist bud tyzden.zaplatene su objednaval som si cez net
misoft
15.02.11,10:52
http://www.desktopsmiley.com/dl/20721013558/c/9927921.gif?fr=6&v=6.0.2900.5512&d=www.smajliky.estranky.sk Žiaľ, nerozumieme reči tvojho kmeňa - prosíme preložiť a prípadne položiť otázku.
video1983
15.02.11,13:05
:-D prepac napisal som to ako hotentot.

teda sa chcem spytat ci ich mozem vratit aj ked uz boli personalizovane- teda popisane menom a cislom. lebo na predaj boli bez cisla a mena. takze keby som ho teraz vratil tak tam bude uz moje meno a moje cislo kt,.som si vyziadal na dres napisat.
misoft
15.02.11,22:04
Žiaľ, to ťa už nepoteším - toto sa skôr považuje za špeciálnu zákazku (na mieru), tu už ťažko by chceli späť (možno s tým, že prídeš o časť vyplatenej sumy, keby museli odstraňovať personálie).
medvedik21
17.02.11,17:28
medvedík21 a bubkoch: Má právo, pretože sa nejedná o kúpu priamo v obchode, jedná sa len o prevzatie tovaru objednaného formou e.shopu alebo podomového predaja - v tomto prípade platí spôsob, ako sa tovar OBJEDNAL -

Citát:
Občiansky Zákonník dáva v § 48 , § 49, ako aj v zákone č. 108/2000 Z.z o ochrane spotrebiteľa pri podomovom predaji a zásielkovom predaji v znení neskorších zákonov, možnosť za určitých podmienok odstúpiť od zmluvy uzavretej mimo priestory obvyklé k podnikaniu dodávateľa.

Ved presne o to ide. Citat zo zakonnika ktory si uviedol hovori o tom že sa da odstupit od zmluvy uzavretej mimo priestory obvyklé k podnikaniu dodávateľa. Cez internet si tovar len objednal, objednávka nieje nikdy záväzná. No samotná kúpa resp. kúpna zmluva sa uskutočnila v kamennej predajni, čiže priestoroch podnikania dodávateľa, na čo sa už vyššie uvedený paragraf nevzťahuje.

Ak sa mýlim, tak mi to vyvráť. No tento príspevok len potvrdil to čo som napísala :)
holubička1
18.02.11,12:08
holubička1: a kupovali ste to v "kamennom" obchode? Pokiaľ áno, tak tam už neplatí podmienka vrátenia tovaru ako pri podomovom a splátkovom predaji. Tam už záleží na vôli a ochote predajcu v obchode.
Ano kupovala som to v kamennom obchode tesco...:mad: takže nič vďaka za radu
karkulka2111
28.02.11,16:42
lehota na vratenie tovaru, t.z. odstupenie od zmluvy uzatvorenej na diaľku nie je 7 dni ale 7 PRACOVNYCH dní.
CarmiQ
29.12.11,06:03
Dobry den, kupil som knihu a chcel by som ju vratit alebo vymenit(priatelka ten diel uz ma :) ) je to vobec mozne?predavacka: na knihy a cdcka sa nevstahuje vratenie tovaru
dakujem
babi2
29.12.11,06:19
Dobry den, kupil som knihu a chcel by som ju vratit alebo vymenit(priatelka ten diel uz ma :) ) je to vobec mozne?predavacka: na knihy a cdcka sa nevstahuje vratenie tovaru
dakujemPredavačka má pravdu, to je potom už len na dobrej vôli obchodníka http://ekonomika.sme.sk/c/6195394/darcek-mozete-vratit-nie-kazdy-a-nie-vsade.html
misoft
29.12.11,13:21
Dobry den, kupil som knihu a chcel by som ju vratit alebo vymenit(priatelka ten diel uz ma :) ) je to vobec mozne?predavacka: na knihy a cdcka sa nevstahuje vratenie tovaru
dakujem
Kúp predavačke čokoládku, možno ju obmäkčíš :D
Sliedič
15.04.13,20:04
Ahoj odborníci, kúpil som si mobil cez e-shop a rozmýšľam vrátiť ho. Keďže téma má vyše roka a za rok sa toho ohľadne zákonov zmení na Slovensku dosť, stále mám právo dostať zaň naspäť peniaze? Ďakujem.
blavaciko
15.04.13,21:58
zalezi kde si kupil, ale ano, pokial na sr, tak do 7 dni od prevzatia
arizona
16.04.13,05:57
Ahoj odborníci, kúpil som si mobil cez e-shop a rozmýšľam vrátiť ho. Keďže téma má vyše roka a za rok sa toho ohľadne zákonov zmení na Slovensku dosť, stále mám právo dostať zaň naspäť peniaze? Ďakujem.
Precitaj si obch.podmienky na stranke eshopu-urcite tam maju uvedene aj presne podmienky vratenia tovaru.