Karina
13.12.05,11:16
Firma sídli v Trenčíne. Zamestnáva zamestnanca, ktorý má v pracovnej zmluve dohodnuté miesto výkonu práce v mieste sídla firmy. Trvalé bydlisko zamestnanca sú Košice. Zamestnanec chodí každý deň na školenie z Košíc do Žiliny. Ide o služobné cesty, môže si zamestnanec robiť služobné cesty s miestom nástupu na SC Košice, teda cesťáky z Košíc (z miesta bydliska) do Žiliny?????
Chobot
13.12.05,10:33
Firma sídli v Trenčíne. Zamestnáva zamestnanca, ktorý má v pracovnej zmluve dohodnuté miesto výkonu práce v mieste sídla firmy. Trvalé bydlisko zamestnanca sú Košice. Zamestnanec chodí každý deň na školenie z Košíc do Žiliny. Ide o služobné cesty, môže si zamestnanec robiť služobné cesty s miestom nástupu na SC Košice, teda cesťáky z Košíc (z miesta bydliska) do Žiliny?????

Áno, môže. SC nemusí začínať a končiť bezpodmienečne v mieste pracoviska.
Karina
13.12.05,12:33
A ak nastane nasledovná situácia: zamestnanec nastúpi na SC vo štvrtok, zároveň sa vo štvrtok, piatok a ešte aj v pondelok zúčastní na školení. Cez víkend nevykonáva žiadnu činnosť pre zamestnávateľa. Pracovná cesta končí v pondelok. Má zamestnanec nárok na náhrady (stravné, ubytovanie atď) aj cez víkend???
STRELEC
13.12.05,12:58
A ak nastane nasledovná situácia: zamestnanec nastúpi na SC vo štvrtok, zároveň sa vo štvrtok, piatok a ešte aj v pondelok zúčastní na školení. Cez víkend nevykonáva žiadnu činnosť pre zamestnávateľa. Pracovná cesta končí v pondelok. Má zamestnanec nárok na náhrady (stravné, ubytovanie atď) aj cez víkend???
Podľa §2 ods. 1 je pracovná cesta definovaná v zákone o cestovných náhradách za všetky dni od odcestovania až po príchod späť (vrátane samotnej prepravy).
Obdobne aj v §5 ods. 1 (stravné) sa hovorí len o kalendárnych dňoch za ktoré je stravné poskytované, nie o dňoch pracovných. Cestovné náhrady nie sú odmenou za prácu. Vznikli ako určitá kompenzácia zvýšených nákladov zamestnanca, ktoré mu vznikli so služobnou cestou, pracovným výkonom na inom mieste ako bolo dohodnuté v pracovnej zmluve, prípadne v dohode o vykonaní práce.
Karina
13.12.05,13:01
Pre STRELEC: A na tú moju prvú otázku máš aký názor???
STRELEC
13.12.05,13:05
Pre STRELEC: A na tú moju prvú otázku máš aký názor???
Totožný s Chobot - viď jeho príspevok. Mimochodom - v etikete Porady sa niečo vraví o neadresovaní, ale pravdu povediac poteší, keď je záujem o názor konkrétneho nicku:) :) :)
lamik
16.12.05,11:51
Ahojte, ja mam otazku v suvislosti s MHD.
Ked idem k zakaznikovi a vyuzijem pritom MHD, mozem si to uplatnit (v s.r.o.) ako danovo uznany naklad, ze? Nemozem si uplatnit iba cestu do prace? A ako je to s DPH pri listkoch na MHD, odpocitava sa alebo nie?
Este ma zaujima, ako si mam evidovat ze som na dane listky bol prave u zakaznika, ako to dokazem??? To si mam len napisat, bol som tam a vtedy a prilozit k tomu 2 listky na cestu tam a spat? A ako by to bolo v pripade ze mam permanentku? Mozem si ju dat v plnej vyske do nakladov s.r.o. ale iba v nejakej pomernej vyske?
Mam v tom chaos...
Vopred dakujem, majte sa :-)
Chobot
16.12.05,12:26
Podľa mňa, lístky na MHD sú rovnako ako lístok na vlak, autobus alebo letenka považované ako preukázané cestovné výdavky pre služobnú cestu. Takže ak si chceš vyúčtovať lístky od MHD, tak by si ku každej ceste mala mať vypísaný cestovný príkaz a vyúčtovanie služobnej cesty.

S tým sa spája aj problém, čo je služobnou cestou. Ak si zamestnanec s.r.o. a v prac. zmluve máš napísané miesto výkonu práce Bratislava, tak pobyt v Bratislave nie je služobnou cestou. Ak si konateľ s.r.o, tak to by asi mohla byť ako služobka, lebo keby simala auto, tak si vyúčtuješ benzín.

Neviem, ako inak by sa mohli samostatné lístky zahrnúť do nákladov, lebo to by si potom mohla nazbierať na ulici kopec lístkov a dať do účtovníctva.
Zlata
16.12.05,13:32
[quote=lamik]Ahojte, ja mam otazku v suvislosti s MHD.
Ked idem k zakaznikovi a vyuzijem pritom MHD

Zamestnanec je vyslaný na služobnú cestu na základe cestovného príkazu, kde má mať presne určený nástup, čas a miesto cesty, dopr. porostriedok.
V pracovnej zmluve má určené miesto vykonávania svojej práce, teda napr.sídlo firmy - BA - Konvalinková ul. a je vyslaný k záklazníkovi BA-Orieškova ul. Ako doklady na preplatenie cestovných náhrad mu slúžia lístky MHD v plnej výške. Vtedy si DPH zamestnávateľ nenárokuje na odpočet DPH.

Ešte by som spochybnila predchádzajúci príspevok, že keď má firma sídlo v Treníčne a zamestnanca vysiela na služobnú cestu z Košíc,kde je jeho trvalý pobyt, do Žiliny, či je to obhajiteľné. Nie je to totiž ekonomické. Keby to bolo z Košíc do Prešova, tak by to bolo.
Chápem že zamestnávateľ určuje miesto nástupu, ale musí prihliadať na
, či vyslať zamestnanca na cestu do Žiliny z Košíc alebo z Trenčína.
Karina
16.12.05,14:42
Zákon o dani z príjmov sa predsa v prípade cestovných výdavkov odvoláva na Zákon o cestovných náhradách, kde v §3 ods.1 sa hovorí,že zamestnávateľ určí miesto nástupu na SC. Niet prečo skúmať, či je to ekonomické alebo nie, zákon je jednoznačný aj daňová kontrola ho predsa musí rešpektovať, či nie???
Karina
16.12.05,14:47
Ešte dodám, že to by bolo trošku pritiahnuté za vlasy, keby z Košíc musel ísť do Trenčína, a odtiaľ do Žiliny, iba preto aby si zdokladoval cestu Trenčín-Žilina. A ak by išiel Košice-Žilina a ceťák by si napísla Trenčín - Žilina, ako by zdokladoval cestovné výdaje na tejto ceste, keď žiadne nevznikli????
STRELEC
16.12.05,18:43
[quote=lamik]....
Ešte by som spochybnila predchádzajúci príspevok, že keď má firma sídlo v Treníčne a zamestnanca vysiela na služobnú cestu z Košíc,kde je jeho trvalý pobyt, do Žiliny, či je to obhajiteľné. Nie je to totiž ekonomické. Keby to bolo z Košíc do Prešova, tak by to bolo.
Chápem že zamestnávateľ určuje miesto nástupu, ale musí prihliadať na
, či vyslať zamestnanca na cestu do Žiliny z Košíc alebo z Trenčína. Ja naopak s príspevkom od Chobot plne súhlasím. ZDP v niektorých prípadoch "posudzuje ekonomickosť" (viď sprostredkovanie), ale nie v otázkach cestovných náhrad. Ak by bol zabudovaný takýto prístup v ZDP, tak to by znamenalo, že by teoreticky mal daňový subjekt zisťovať na DU, či vlastne tú či onú služobku "môže" nariadiť. Či má zamestnať zamestnanca s takým alebo onakým trvalým bydliskom. Dostali by sme sa do absolútnych absurdít.
Služobnú cestu medzi mestami, či po meste zdokladujem lístkami a cesťákom. Pri služobnej ceste mi musí DU, ak chce mi takýto náklad "vyhodiť", preukázať, že som SC nevykonal, resp. nemohol vykonať. Ak mi to nepreukáže, je to daňový výdavok. Ak preukáže - tak neviem spracovať doklady. Alebo to silne preháňam.
nika.sum
03.01.06,10:05
neviem, ci tuto otazku dobre zaradujem. Ked ako zivnostnik mam sidlo firmy trvale bydlisko a pravidelne dochadzam aj do kancelarie, kt. je mimo sidla(cize mimo trv.bydliska) mozem si tutu cestu zapocitavat do danovych vydavkov?
Zlata
03.01.06,10:30
Myslím si, že treba zvážiť ďalšie okolnosti. Keďže má kanceláriu na inom mieste ako je uvedené sídlo firmy v živnostenskom liste, predpokladám, že tieto priestory má prenajaté a uplatňuje si odpoč. výkavky na uhradu nájomného. Ak má priestory vo vlastníctve, uplatňuje si odpisy. Myslím si, že treba upraviť živnostený list (prevádzku alebo sídlo firmy) , výdavky na prevádzku kancelácie by nemuseli byť uznané.
Môj názor - upraviť živnost. list, cest. náhrady nie.
Origos
03.01.06,10:38
Hahahahahaha!!! To myslíš vážne, že denno-denne dochádza zo Žiliny do Košíc??? Ale aby som sa držal témy ano cesťák si môže vypísať a šéfovia to musia schváliť. Podľa mňa takéto cesťáky budú strašne byť do očí aj daňovým kontrolórom...
nika.sum
03.01.06,11:11
Myslím si, že treba zvážiť ďalšie okolnosti. Keďze má kanceláriu na inom mieste ako je uvedené sídlo firmy v živnostenskom liste, predpokladám, že tieto priestory má prenajaté a uplatňuje si odpoč. výkavky na uhradu nájomného. Ak má priestory vo vlastníctve, uplatňuje si odpisy. Myslím si, že treba upraviť živnostený list (prevádzku alebo sídlo firmy) , výdavky na prevádzku kancelácie by nemuseli byť uznané.
Môj názor - upraviť živnost. list, cest. náhrady nie.
Neviem co je na tom cudne, vela zivnostnikov ma v zivnostenskom adresu trvaleho bydliska. Pracuje aj v priestoroch trv.bydliska (sidla), ale niektore prace musi vykonavat mimo a na to ma prenajatu kancelariu. Samozrejme ze prenajom kancelarie si dava do nakladov a hoci pracuje aj doma cize v mieste bydliska si nedava do nakladov nic co sa tyka vedenia kanc. doma. Neviem preco by nemali byt uznane naklady na kancelariu.
Zlata
03.01.06,11:53
Neviem co je na tom cudne, vela zivnostnikov ma v zivnostenskom adresu trvaleho bydliska. Pracuje aj v priestoroch trv.bydliska (sidla), ale niektore prace musi vykonavat mimo a na to ma prenajatu kancelariu. Samozrejme ze prenajom kancelarie si dava do nakladov a hoci pracuje aj doma cize v mieste bydliska si nedava do nakladov nic co sa tyka vedenia kanc. doma. Neviem preco by nemali byt uznane naklady na kancelariu.

Vyjadrila som svoj názor, aby bola dodrzaná litera. V ŽL je miesto na miesto podnikania, ktoré môže byť zhodné s tvralým bydliskom a ak treba aj na prevádzku. Neviem o akú činnosť sa jedná, ale napr. kozmetička má miesto podnikania svoje trvalé bydlisko (to je aj miesto jej správcu dane) a prevádzku má v Bratislave, t.j. 100 km od miesta podnikania - trv. bydliska. Neviem si predstaviť, ako by som jej mohla dať náklady na túto prevádzku, udržbu týchto priestorov do nákladov, keby to nemala uvedené v ŽL. To isté by mohlo byť aj u právnika, lekára, obchodníka. Obchody môže mať aj po celej republike. A vždy prichádza len do "svojho". Nie k obchodnému partnerovi.
nika.sum
03.01.06,12:23
Zlatka, nemyslela som to zle. Ja som myslela prave na svoju znamu. Je architekt. Ma zriadenu pracovnu vo svojej domacnosti a to ma v zivnost.liste vedene ako miesto podnikania. Dochadza aj do kancelarie, kt. ma prenajatu, pretoze z nejakych dovodov spolupracuje s dalsim architektom a on jej vlastne prenajima cast tej kancelarie. Skor by som si myslela ze by ta kancelaria mala byt oznamena na DU a nie v zivnost. liste. Takto keby spolupracovala postupne pocas roka s tromi ludmi a dochadzala do ich kancelarii co by jej prenajali na urcity cas, musela by stale nahlasovat zmeny do ZL. Teraz pozeram do ZL a je tam uvedene miesto podnikania a nie prevadzka (tych moze byt niekolko). Neviem ale ci ta kancelaria by nemala byt nahlasena na DU...
Zlata
03.01.06,12:38
[quote=nika.sum]... dochadzala do ich kancelarii co by jej prenajali na urcity cas...

Celý zázrak je v tom aj v tom prenájme. Prenajímať môže ten, čo vlastní majetok, má to predmet podnikania alebo ako príjem z prenájmu. Čo nie je až také pravdepodobné, že ten ďalší architekt má predmet činnosti prenájom. Ale môže to vlastniť ako FO.

Napr. riešenie by mohlo byť také, že ten ďaľší architekt v danej sume "nájmu" by faktúroval svoje poradenské, konzultačné ...služby tvojmu architektovi a ten by si učtoval v plnej výške cestovné aj stravné.
nika.sum
03.01.06,12:52
[quote=nika.sum]... dochadzala do ich kancelarii co by jej prenajali na urcity cas...

Celý zázrak je v tom aj v tom prenájme. Prenajímať môže ten, čo vlastní majetok, má to predmet podnikania alebo ako príjem z prenájmu. Čo nie je až také pravdepodobné, že ten ďalší architekt má predmet činnosti prenájom. Ale môže to vlastniť ako FO.

Napr. riešenie by mohlo byť také, že ten ďaľší architekt v danej sume "nájmu" by faktúroval svoje poradenské, konzultačné ...služby tvojmu architektovi a ten by si učtoval v plnej výške cestovné aj stravné.

Skusime to nejako spravit. Dakujem.
informatik
17.03.10,07:52
Viete poradiť,či má zamestnanec nárok na preplatenie cestovných náhrad pri ceste na preventívnu rehabilitáciu a späť?
Chobot
17.03.10,08:34
Viete poradiť,či má zamestnanec nárok na preplatenie cestovných náhrad pri ceste na preventívnu rehabilitáciu a späť?

Čo je to preventívna rehabilitácia? Vyplýva to z nejakého zákona? Vysiela na túto rehabilitáciu zamestnanca zamestnávateľ? Alebo je to niečo dobrovoľné?
informatik
17.03.10,08:47
týka sa to zákona 346/2005 §110, §111
Chobot
17.03.10,08:55
týka sa to zákona 346/2005 §110, §111

V tomto prípade áno, pretože to je zákonom nariadené a je to ako výkon práce.