apo
13.12.05,12:21
Predmet lízingu sa prevzal v novembri. Splátka č. 1 ide v decembri.

V prvom roku budem mať v jednoduchom účtovníctve odpis za 2 mesiace a nájom za 1 mesiac.

OTÁZKA č. 1
Mám si robiť problém v JÚ z nesúladu počtu odpisov a počtu nájmov v jednom roku?

--------- O ---------
Prenajímateľ neudal hodnotu z ktorej on bude robiť odpisy. Keďže akontáciu v splátkovom kalendári neuviedol ako nultú splátku v rekapitulácii uvádza hodnotu istiny bez akontácie.

OTÁZKA č. 2
Ja istinu vypočítam : Akontácia + Istina uvedená v splátkovom kalendári + Poplatok + Odkupná cena. Z tejto sumy vzpočítam mesačný odpis.

Je to takto správne?


Ďakujem

apo
andrej_rv
13.12.05,22:16
OTÁZKA č. 1
Mám si robiť problém v JÚ z nesúladu počtu odpisov a počtu nájmov v jednom roku?
--------- O ---------
OTÁZKA č. 2
Ja istinu vypočítam : Akontácia + Istina uvedená v splátkovom kalendári + Poplatok + Odkupná cena. Z tejto sumy vzpočítam mesačný odpis.
Je to takto správne?
apo
1 - nie, nemáš. Ani zákon o dani z príjmov ani Postupy účtovania JÚ nedávajú do súvisu počet mesiacov odpisovania a počet dohodnutých splátok nájomného. Podľa § 26 ods. 8 ZDP "... Pri určení spôsobu odpisovania sa nepoužijú ustanovenia § 27 a 28, ale výška odpisu sa určí rovnomerne pomernou časťou pripadajúcou na každý kalendárny mesiac doby prenájmu..." Podľa ods. 9 " Ročný odpis podľa odsekov 6, 7 a 8 sa určuje s presnosťou na celé kalendárne mesiace, počnúc mesiacom, v ktorom boli splnené podmienky na začatie odpisovania. ... Pri odpisovaní podľa odseku 8 je takýmto mesiacom mesiac, v ktorom bol prenajatý hmotný majetok poskytnutý nájomcovi v súlade so zmluvou o finančnom prenájme v stave spôsobilom na zmluvne dohodnuté alebo obvyklé používanie. " Pokiaľ si predmet lízingu skutočne prevzal podľa zmluvy v novembri, uplatníš si lízingový odpis za 2 mesiace.
2 - to, čo uvádzaš, by malo byť správne (všetky sumy sú samozrejme bez DPH), ale zmluvu som nevidel, takže zaručiť sa neviem :) . Je trošku divné, že nie je údaj o istine z prvej mimoriadnej splátky (akontácie) alebo aspoň o celkovej istine. Ak to nie je v splátkovom kalendári, malo by to byť deklarované v zmluve alebo aspoň na doklade (faktúre ?) k akontácii...
apo
13.12.05,22:45
Ďakujem za poradu.

V lizingovej spoločnosti používajú spôsob opozdenia prvej splátky ako výhodu proti konkurencii už niekoľko rokov. Dopad na daň z príjmu nvedeli, ale som teraz kľudnejší.

ĎAkujem
apo