Tita
12.02.11,16:04
Prosím vás o radu...
Ak mám prípady, keď konateľ zaplatí z firemného účtu nejaký svoj súkromný náklad alebo náklad, na ktorý nemá do podnikania doklad ako to mám účtovať??
Na nákladové účty s analytikou 999 - ako nedaňové??
alebo nejaký 3.., aby to nesvietilo ako pripočítateľné položky?
Napr:
1, zaplatil kartou na pumpe PHM, ale je tam aj bageta!!!
phm dam 501/261 a bagetu 501999/261 ako nedanový náklad?
2, fa tmobile - podaval cez sms tipos!!!
tel.poplatky som dala na 518/321 a sumu tiposu na 518999/321..
3, natankoval sice firemnou kartou..ale nevieme najst blocek....z účtu 261/221
ale co s tym teraz?? ak to chcem spratať:(

Je to správny postup?? robiť to takto aj ked budem mať kopec pripoč.položiek?? Nemám s tým veľmi prax, tak prosím poradte ako to robíte vy!!
a_je_to
12.02.11,15:42
Súkromné výdavky konateľa nie je vhodné účtovať na nákladový účet s analytikou 999, lebo to nie sú náklady firmy, ale inej osoby. Je síce správne, že sú vylúčené zo základu dane, ale v hospodárskom výsledku zostávajú a nenáležite ho znižujú. Účtovníctvo neslúži len pre zostavenie daňového priznania, ale aj na sledovanie ekonomiky firmy a rozdelenie zisku, či na sledovanie straty a hospodárenia so zdrojmi firmy. Súkromné výdavky treba účtovať priamo ako pohľadávku voči konateľovi na 378. Nepoužiješ 355, aj ak je spoločníkom, lebo pohľadávka mu nevznikla mu z titulu spoločníka. Pohľadávku by mal uhradiť firme, inak sa mu musí vysporiadať zúčtovaním s prípadným záväzkom na 331, alebo365 voči nemu.
Tita
12.02.11,16:02
Súkromné výdavky konateľa nie je vhodné účtovať na nákladový účet s analytikou 999, lebo to nie sú náklady firmy, ale inej osoby. Je síce správne, že sú vylúčené zo základu dane, ale v hospodárskom výsledku zostávajú a nenáležite ho znižujú. Účtovníctvo neslúži len pre zostavenie daňového priznania, ale aj na sledovanie ekonomiky firmy a rozdelenie zisku, či na sledovanie straty a hospodárenia so zdrojmi firmy. Súkromné výdavky treba účtovať priamo ako pohľadávku voči konateľovi na 378. Nepoužiješ 355, aj ak je spoločníkom, lebo pohľadávka mu nevznikla mu z titulu spoločníka. Pohľadávku by mal uhradiť firme, inak sa mu musí vysporiadať zúčtovaním s prípadným záväzkom na 331, alebo365 voči nemu.

Dakujem pekne za rýchlu a vyčerpávajúcu odpoved:)
Dobre že som napísala, zdalo sa mi že niečo nerobím dobre:(((
Ale predsa len sa ešte opýtam:
isto 378? Pozeram účtovanie na tomto účte v Cenigovej..a nemám stále istotu:( sú tam pohľadavky z mank a škôd aj to okrem zamestn,spoločnikov... potom voči poistovniam a spoločníci sa tam spominaju len v suvislosti s podielmi na zisku...no je fakt ze ani na 355 sa to nespomina priamo ...:(

355 môžem použiť ked napr vec súvisi s podnikanim ako tie phm, ale nepodlozil mi ich blockom...??
a 378 ked platil uplne mimo svoju nejaku fakturu? Takto ste to mysleli??
Tita
12.02.11,16:08
Ale napr. daňovu pokutu mam spravne na 545999/221 nakolko súvisi s podnikanim? ano?
JarkaL
12.02.11,16:18
Ale napr. daňovu pokutu mam spravne na 545999/221 nakolko súvisi s podnikanim? ano?

Oproti účtu 221 sa môžu účtovať len bankové poplatky priamo (568/221).
Na tento prípad treba vystaviť interný doklad (prílohou je platobný výmer) - tu zaúčtuješ 545/379 a úhradu pokuty 379/221.
Tita
12.02.11,16:50
Jooj zle som to napísala ospravedlňujem sa!!
Ano, jasne že to mám cez závazky DU :))) 379003...v rýchlosti som sa sústredila iba na nedaňový náklad:)
Tita
12.02.11,21:22
Oproti účtu 221 sa môžu účtovať len bankové poplatky priamo (568/221).
Na tento prípad treba vystaviť interný doklad (prílohou je platobný výmer) - tu zaúčtuješ 545/379 a úhradu pokuty 379/221.

Ano ano, dakujem..ale skôr mi ide o to či máte aj iní skúsenosť, účtovať súkromné platby, či omyly konateľov na 378. Už to tam preúčtovavam, ale vždy sa to ešte dá opraviť :D
Rozalka
19.02.11,18:41
V každom prípade by mal takéto "mylné" platby uhradiť do pokladne, inak by sa to mohlo posúdiť ako nepeňažný príjem, a takýto od 1.1.2011 podlieha nielen dani ale aj odvodom.

PS: Zbytočne bude operovať, že firma je jeho a peniaze tiež. Ak to chce takto chápať, mal ostať SZČO.
Paula
19.02.11,18:50
Ano ano, dakujem..ale skôr mi ide o to či máte aj iní skúsenosť, účtovať súkromné platby, či omyly konateľov na 378. Už to tam preúčtovavam, ale vždy sa to ešte dá opraviť :D


Na smiech to veľmi nie je. To nie sú omyly konateľov, to je ich nedôslednosť a s prepáčením kašľanie na to, ako s ňou má čarovať účtovník. Firma má voči nim pohľadávku bez ohľadu na to, že im firma hoci aj patrí (možno, i to je otázne). A pohľadávku sa patrí splatiť, keby niečo .
Tita
19.02.11,22:17
Na smiech to veľmi nie je. To nie sú omyly konateľov, to je ich nedôslednosť a s prepáčením kašľanie na to, ako s ňou má čarovať účtovník. Firma má voči nim pohľadávku bez ohľadu na to, že im firma hoci aj patrí (možno, i to je otázne). A pohľadávku sa patrí splatiť, keby niečo .

Veď áno, mne nieje do smiechu, skôr do plaču :mee: Lebo jediný koho to teraz trápi ako to správne zaúčtovať som ja:( Konateľov, spoločníkov zaujíma len rozdiel N a V.... (btw ten smailik sa tam nehodil priznávam, som len blbo zvyknutá dávať ho takmer za každou vetou)

Ale neopísali ste, či aj vy by ste to hodili cez účet 378 alebo 355 - myslím tú pohľadávku konateľa, skôr ako pôjde do pokladne. To už som pochopila, že to v konečnom dôsledku musím dať tam a nie na nedaňový náklad.
Veľmi pekne ďakujem za všetky rady!!!! Veľmi mi pomáhate:)
a_je_to
19.02.11,23:58
Veď áno, mne nieje do smiechu, skôr do plaču :mee: Lebo jediný koho to teraz trápi ako to správne zaúčtovať som ja:( Konateľov, spoločníkov zaujíma len rozdiel N a V.... (btw ten smailik sa tam nehodil priznávam, som len blbo zvyknutá dávať ho takmer za každou vetou)
Ale neopísali ste, či aj vy by ste to hodili cez účet 378 alebo 355 - myslím tú pohľadávku konateľa, skôr ako pôjde do pokladne. To už som pochopila, že to v konečnom dôsledku musím dať tam a nie na nedaňový náklad.
Veľmi pekne ďakujem za všetky rady!!!! Veľmi mi pomáhate:)

No čo fešanda ... ešte stále si to nedoriešila ? Daj do toho trochu rozlišovacích kritérií a bude. Neboj sa, z toho sa nič extra významné neodvodzuje. Iba sa z množiny veriteľov a dlžníkov účtovne vyčleňujú ľahšie likvidné zúčtovacie vzťahy. Keby to bol veľmi dôležitý rozdiel, tak by to bolo v popise náplne účtov výraznejšie odlíšené. Podtriedy 35 a 36 sú zúčtovacie vzťahy k spoločníkom, ktoré im aj ako spoločníkom vznikajú z ich povinností a nárokov voči svojej s.r.o. . Na druhej strane sú to vzťahy trochu voľnejšie, než voči iným subjektom. Ich účty sú zriadené preto, aby sa na prvý pohľad vedelo, že ide o ľahko vymožiteľnú pohľadávku, alebo záväzok, ktorého splatnosť je závislá aj od vôle spoločníka. Do internej smernice si uveď svoje pravidlá, že čo tam budeš dávať.
Neboj sa, ak je konateľ aj spoločníkom, kľudne jeho drobné finančné maléry účtuj ako 355/221,211, ak Ti to bude zrozumiteľnejšie, než keby to bolo na 378. To nie je len účtovníctvo pre daňový úrad a audit, ale aj pre Teba. Určite Ti zato nikto žiadnu pokutu nedá. Maximálne Ti môže nejaký audítor po dlhšej úvahe povedať, že podľa jeho názoru by niektoré patrili skôr na 378 ... a to je asi tak všetko, čo Ti z toho hrozí.
Ja som 378 odporúčal viacmenej preto ... aby sa nemusel meniť spôsob účtovania, ak to spoločníka prestane baviť a na funkciou konateľa zamestná niekoho iného .... nejakého bieleho koňa ... a tak http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif.
KEJKA
20.02.11,05:30
ak je spoločník.........355
ak je iba konateľ............378
pri zmene je vždy možné preúčtovať.
drobnosti sa dajú účtovať aj do nedaňových nákladov.
Dokonca jeden spoločník-konateľ tieto náklady preferuje aj pri väčších sumách, je právnik, v sro nemá príjem, tvrdí, že je to obhájiteľné - ja s tým nesúhlasím, oponujem, že aj nepeňažný príjem podlieha zdaneniu.
Tita
20.02.11,06:38
Ďakujem, ste super:) no nedoriešila som to ešte, babka mi vrátila syna:) a šanóny stoja:)...a ked mi teraz došlo pár odpovedí, tak som sa k tomu opäť vrátila.
Ja som spoločnik, manžel je len konateľ....ďakujem, za pomoc:)
Takže seba 355 a konateľa vytvorím 378.
Matušíčka
28.02.11,10:57
Ešte sa chcem spýtať či je chyba ak spoločník-konateľ dal vklad do firmy, ktorý som dala na 365 a teraz tieto "súkromné platby" odúčtovávam z tohto účtu, tj. opačná strana 365... a podľa zostatku na tomto účte vidím či je mu dlžná firma alebo on firme. Bude toto DÚ považovať za chybu?
Ďakujem a prajem pekný deň!
KEJKA
28.02.11,11:00
pokiaľ zostatok účtu je záväzok, tak nieje chyba. Ale ak bude zostatok MD, tak preúčtuj na pohľadávky - účet 355.
Matušíčka
28.02.11,11:13
Ďakujem Kejka, si profík a teším sa, že nemusím opravovať.
Matušíčka
01.03.11,05:21
Spoločník-konateľ si z firemného účtu platí dobrovoľné poistné do SP. Je správne ak to účtujem tiež cez tento účet, tj. 365/221? Tento rok už nie, lebo sme zmenili štatút na zamestnanca - platí povinne.
Zoltán Kovács
01.03.11,05:29
Spoločník-konateľ si z firemného účtu platí dobrovoľné poistné do SP. Je správne ak to účtujem tiež cez tento účet, tj. 365/221? Tento rok už nie, lebo sme zmenili štatút na zamestnanca - platí povinne.

Nesprávne. Účet 365 je záväzkový účet spoločnosti voči spoločníkovi-konateľovi. A spoločnosti pri týchto platbách vzniká pohľadávka......
Matušíčka
01.03.11,07:52
ale je to na strane MD, takže by som to mohla dať na 355 a na konci roka započítať, resp. preúčtovať s účtom 365. Tak by to bolo správne?
Matušíčka
01.03.11,08:51
V inom príspevku som čítala, že dobrovoľný príspevok do SP je daňovo uznateľným nákladom? Môže ísť na 524? Ide o konateľa-spoločníka s.r.o., ktorý má mesačnú odmenu - podnikal od 5/2011. Kde to zistím?
Zoltán Kovács
01.03.11,12:10
V inom príspevku som čítala, že dobrovoľný príspevok do SP je daňovo uznateľným nákladom? Môže ísť na 524? Ide o konateľa-spoločníka s.r.o., ktorý má mesačnú odmenu - podnikal od 5/2011. Kde to zistím?


Dobrovoľné poistenie je daňovo uznateľným výdavkom len u szčo. A nie s s.r.o.