Edula77
12.02.11,20:27
v roku 2007 sme sa rozviedli. a ma platit 2000sk. raz zaplatil 7000sk. a od tej doby neplatí. uz po druhy krat som ho dala na exekuciu. sice mu to strhavaju s platu ale je pozadu. ale je to uz dobra suma co uz dlzi ..priblizne tak 2000eu. a aj som ho udala na policiu ale stoho nic nerobia..newiem ako dalej...dakujem
willma
13.02.11,06:28
a čo majú robiť? Exekúcia sa vykonáva, len je otázne, či na bežné a aj zameškané výživné, alebo len na zameškané. Chceš ho dať zavrieť? to ti potom nepomôže ani exekúcia. V base robiť nemusí a ty si na tom horšie ako doteraz.
Edula77
13.02.11,07:15
Exekucia sa vykonava na zameskane, kym exekucia zacne tak je to skoro rok a potom je dlzny dalsicj 840€ a exekutor ani mi neposiela tu sumu co mam nat tych 66€ ale 50€ os septembra mu zacali strhavat z dvoch tretin zo mzdy ale ked ma na papieri minimal. mzdu ale inak dostava viac ale súd to nezaujima. Exekutor mi poslal september oktober november nie potom zase ano. ked som volala na exekuciu tak mi povedali ze on to ma vseli jako ani newedela povedat. Chcem sa spytat ze ked exekutor vymaha ciastku co je do decembra 2009 1327€ a teraz dalsich 840€ aj viacej lebo je uz februar. ci by som mohla dat aj ja na sud alebo zese exekutorovi. dakujem
willma
13.02.11,10:18
na sume, ktorú ti posiela exe si sa mala riadne a preukázateľne dohodnúť - ja som trvala na určitej čiastke a tú mi aj posielal. Zmeškané výživné bolo súčasne s bežným. Momentálne je dlžné výživné uhradené, takže exekúcia je čisto na bežné výživné. Nechápem, prečo si riešila len zameškané. Po skúsenosti s neplatením si mala riešiť aj bežné výživné. Takže by ti chodilo aj to + dlžoba.
iriska
13.02.11,13:15
Ak zrážka zo mzdy je napr. 60,-EUR, tak predsa nemôže posielať 66,- EUR a z tej zrážky si necháva ešte aj na svoje trovy, takže buď si necháva z každej zrážky alebo napr. si nechá každú tretiu... Exekútor nie je povinný vyplácať výživné každý mesiac a v určenej výške.
Tiež by som u exekútora riešila aj bežné výživné a nie každú chvíľu, aby som podávala zameškanú čiastku na vymáhanie.
Edula77
13.02.11,13:24
chcela by som sa spytat na nahradne vyzivne ci mame narok ked zijem s priatelom v jednej domacnosti a mame spolu dieta....
willma
13.02.11,16:31
nemáš, exekúcia beží.
iriska
14.02.11,10:46
chcela by som sa spytat na nahradne vyzivne ci mame narok ked zijem s priatelom v jednej domacnosti a mame spolu dieta....

Nárok posudzuje Úrad práce, soc. vecí a rodiny, bolo by dobré spýtať sa tam. O náhradné výživné sa dá požiadať, keď je podaný návrh u exekútora aspoň 3 mesiace, ale musí byť podaný aj na bežné výživné, nie len na zameškané. Zároveň ale uvediem príklad - ÚPSVaR prizná výživné od 1.4.2011, exekútor vymáha zatiaľ peniaze na zameškané výživné, ale napr. v auguste 2011 už vymôže zameškané výživné za apríl 2011, bude treba náhradné výživné vrátiť.

Takže o náhradné výživné sa oplatí požiadať, ak povinný neplatí výživné vôbec alebo nie je predpoklad, že by ho niekedy platil (dlhodobo nezamestnaný, zdržiava sa na neznámom mieste) alebo vtedy, ak je zameškané výživné napr. 3000 eur a exekútor ho získava napr. po 30 eur/mes., čiže je predpoklad, že na to výživné, ktoré bolo priznané úradom práce príde rad až ďaleko v budúcnosti (a žena, ktorej bolo priznané už vtedy nebude v takej finančnej tiesni a prípadne vymožené výživné bude môcť úradu práce vrátiť).
MiroslavV PF TU
14.02.11,20:47
exekucia ide pomaly ale mozes byt rada ze vobec ide lebo su aj taky kde to stoji uplne ono ja to poviem tak ak nema ziadny majetok tazko mu je nieco zobrat a z nieco musi zit aj on takze vsetko mu zobrat nemoze
Mirka.V
14.02.11,21:22
tak ja sa spýtam opačne. manžel má platiť výživné na prvé dieťa. aj platil vždy načas. aj keď syna už dva roky nevidel aj keď je styk upravený súdom - ex to nedodržiava vôbec. takže výživné platil. je teraz je 2 roky nezamestnaný, nemá už žiadne dávky ani nič. založil si rodinu a máme 2 deti. ja som na rodičovskej dovolenke. fakt to nemáme z čoho platiť. ona teraz podala trestné oznámenie lebo 3mesiace nezaplatil. čo sa dá v tomto prípade robiť? resp. kam sa máme obrátiť? Zväčša je to tak, že chlapi neplatia a ani sa nestarajú. u nás to tak nie je. platil pokiaľ bolo, vždy načas aj sa staral o syna. teraz to nie je ako vzdor, že mu ho ex nedáva a nedvíha telefon. jednoducho nemáme..... sme radi, že máme na plienky, jedlo a pod. a to nehovorím o bežných účtoch za domácnosť. Ďakujem pekne.
MiroslavV PF TU
15.02.11,05:25
tak ja sa spýtam opačne. manžel má platiť výživné na prvé dieťa. aj platil vždy načas. aj keď syna už dva roky nevidel aj keď je styk upravený súdom - ex to nedodržiava vôbec. takže výživné platil. je teraz je 2 roky nezamestnaný, nemá už žiadne dávky ani nič. založil si rodinu a máme 2 deti. ja som na rodičovskej dovolenke. fakt to nemáme z čoho platiť. ona teraz podala trestné oznámenie lebo 3mesiace nezaplatil. čo sa dá v tomto prípade robiť? resp. kam sa máme obrátiť? Zväčša je to tak, že chlapi neplatia a ani sa nestarajú. u nás to tak nie je. platil pokiaľ bolo, vždy načas aj sa staral o syna. teraz to nie je ako vzdor, že mu ho ex nedáva a nedvíha telefon. jednoducho nemáme..... sme radi, že máme na plienky, jedlo a pod. a to nehovorím o bežných účtoch za domácnosť. Ďakujem pekne.

najprv ked neboli peniaze mal manzel podat navrh na znizenie vyzivneho skus te to mozno sa to bude dat aj teraz pocas exekucie. no manzel musi platiti vyzivne vzdy. zakon o rodine pozna institut minimalneho vyzivne to je 30% zo sumy zivotneho minima. dalej je tu moznost odsudenia ale podla mna je dost nepravdepodobna pretoze by tym vystavili viacere deti do patovej situacie. riesenim je to zaplatit lenze ked neni z coho tak to je tazke. exekutor bude siahan v prvom rade na ucet otca takze ak tam mate nejake peniate vybrat ak tam chodia aj tvoje penize presunut inam, tie ti zobrat nemoze lebo su tvoje ale ked zablokuje ucet ta su len problemy z ich vyberanim. no a ak ako spominas nic nemate teda manzel nejaky velky majetok tak potom je ajtazke niekoho exekvovat

asi takto to vidim ja :):):):)
Mirka.V
15.02.11,15:27
Ďakujem pekne ...
ono momentálne máme zaplatené všetko - našťastie. už uhradil aj za tie 3mesiace.
ale či neexistuje niečo ako náhradné výživné, že by to dočasne za neho platil štát? ....
manžel nemá ani majetok, ani peniaze na účte :-))))
arizona
15.02.11,15:48
Ďakujem pekne ...
ono momentálne máme zaplatené všetko - našťastie. už uhradil aj za tie 3mesiace.
ale či neexistuje niečo ako náhradné výživné, že by to dočasne za neho platil štát? ....
manžel nemá ani majetok, ani peniaze na účte :-))))

narok na nahradne vyzivne http://portal.gov.sk/portal/sk/default.aspx?catid=39&etype=-1&aid=1823
Mirka.V
15.02.11,17:54
z toho mi vyplýva, že to si môže len v tomto prípade uplatniť žena. muž ako platiteľ nemôže nič také využiť?
arizona
15.02.11,17:57
z toho mi vyplýva, že to si môže len v tomto prípade uplatniť žena. muž ako platiteľ nemôže nič také využiť?
O nahradne vyzivne si moze poziadat rodic,ktory ma dieta v opatere a splna podmienky. / je jedno, ci je to matka,alebo otec /
Mirka.V
15.02.11,20:14
hej hej ... chápem. v tomto prípade ho má matka. ale muž nemá prostriedky. tak to som chcela vedieť, či je nejaká možnosť buď odkladu platenia výživného, alebo že by dočasne ona dostala to náhradné výživné alebo alebo .....
arizona
15.02.11,21:38
hej hej ... chápem. v tomto prípade ho má matka. ale muž nemá prostriedky. tak to som chcela vedieť, či je nejaká možnosť buď odkladu platenia výživného, alebo že by dočasne ona dostala to náhradné výživné alebo alebo .....
Muz moze podat ziadost na sud o znizenie vyzivneho,ale to nejaku dobu potrva.
O nahradne vyzivne moze poziadat iba ten, kto ma dieta v opatere,lebo su to peniaze urcene pre dieta. Ak ho matka bude poberat,od otca ho ale budu vymahat, myslim, ze aj navysene o nejaky urok /ak sa mylim,opravte ma prosim/
Odklad vyzivneho? Take nieco neexistuje,lebo dieta ma tiez svoje potreby,na ktorych sa musia podielat obaja rodicia.
MiroslavV PF TU
16.02.11,08:46
výžívné je upravene zákonom 201/2008 Z.z.

»


Rek zákony 201/2008 Z.z.

(o náhradnom výživnom a o zmene a doplnení zákona č. 36/2005 Z. z. o rodine a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení nálezu Ústavného súdu Slovenskej republiky č. 615/2006 Z. z.)
Autor: Národná rada SR
Platnosť od: 12.6.2008
Účinnosť od: 1.1.2009

Uverejnené v Zbierke zákonov č. 82/2008 strana 1707

ZMENY HĽADAJTE V PREDPISOCH:
554/2008 Z.z.

RUŠÍ PREDPIS:
452/2004 Z.z.

MENÍ ČASTI PREDPISU:
36/2005 Z.z.

DOPĹŇA ČASTI PREDPISU:
36/2005 Z.z.


OBLASŤ: Rodinné právo


201/2008 Z.z.


ZÁKON


z 15. mája 2008



o náhradnom výživnom a o zmene a doplnení zákona č. 36/2005 Z. z. o rodine
a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení nálezu
Ústavného súdu Slovenskej republiky č. 615/2006 Z. z.



Zmena: 554/2008 Z.z. s účinnosťou od 1.januára 2009.

Národná rada Slovenskej republiky sa uzniesla na tomto zákone:


Čl. I


§ 1
Predmet úpravy

Tento zákon upravuje poskytovanie náhradného výživného, ktorým sa prispieva na zabezpečenie výživy nezaopatreného dieťaťa, 1) ktoré má nárok na náhradné výživné (ďalej len "oprávnená osoba").


§ 2
Nárok na náhradné výživné

(1) Oprávnená osoba má nárok na náhradné výživné, ak

a) rodič oprávnenej osoby alebo iná fyzická osoba, ktorej bola právoplatným rozhodnutím súdu alebo súdom schválenou dohodou uložená povinnosť platiť výživné oprávnenej osobe (ďalej len "povinná osoba"), neplní vyživovaciu povinnosť v plnej výške, v lehote a spôsobom určených právoplatným rozhodnutím súdu alebo súdom schválenou dohodou najmenej tri po sebe nasledujúce mesiace od splatnosti poslednej splátky výživného a ak exekučné konanie trvá najmenej tri mesiace od doručenia návrhu na vykonanie exekúcie exekútorovi a povinná osoba nezačala platiť výživné

nechce sa mi citat vsetko co bolo v diskusii ale penize dostavaju len to co stiahne exekutor povinnemu a sam povinny neplati preto si myslim ze narok na nahradne vyzivne ma ale to je len moja domnienka treba sa radsej informovat u tety :D na urade
Mirka.V
16.02.11,19:15
Ďakujem pekne ....
aj tak mi z toho vychádza, že ak sa náhodou muž dostane do finančných problémov a môže byť aj "normálny" má proste smolu.
jeho ex má prácu, aj jej nový manžel. a my sa môžeme ísť pásť :-))) no čo sa dá robiť. aj tak vám ďakujem za odpovede.
arizona
16.02.11,19:31
Ďakujem pekne ....
aj tak mi z toho vychádza, že ak sa náhodou muž dostane do finančných problémov a môže byť aj "normálny" má proste smolu.
jeho ex má prácu, aj jej nový manžel. a my sa môžeme ísť pásť :-))) no čo sa dá robiť. aj tak vám ďakujem za odpovede.

Az coho zije ten muz? Pobera nejake davky? Ako dlho je vo fin. tiesni?....

-vyživovacia povinnosť vyplýva priamo zo zákona (zákonná vyživovacia povinnosť). Táto zákonná vyživovacia povinnosť rodičov vzniká voči deťom ich narodením. Trvá až do času, kým dieťa nie je schopné sa samo živiť.

-Každý z rodičov bez ohľadu na svoje schopnosti, možnosti a majetkové pomery je povinný plniť svoju vyživovaciu povinnosť v minimálnom rozsahu vo výške 30 % zo sumy životného minima na nezaopatrené neplnoleté dieťa alebo na nezaopatrené dieťa podľa osobitného zákona

- Výživné má prednosť pred inými výdavkami rodičov. Pri skúmaní schopností, možností a majetkových pomerov povinného rodiča súd neberie do úvahy výdavky povinného rodiča, ktoré nie je nevyhnutné vynaložiť.


Poskytnutím náhradného výživného nárok oprávnenej osoby na výživné prechádza na štát, a to do výšky poskytnutého náhradného výživného. Povinnej osobe vzniká povinnosť zaplatiť štátu penále vo výške 25 % poskytnutého náhradného výživného.
Mirka.V
25.02.11,20:53
No ako dlho? ... od 1.6.2009 je nezamestnaný. 6mes. poberal podporu. potom behal už len po pohovoroch a aj tak ho nik nezamestnal. buď mal moc skúseností alebo alebo .... v roku 2010 mal občas nejakú brigádu, ale už žiadny stabilný príjem. ja mám rodičovský príspevok. a muž si požičal od rodičov, aby aspoň to výživné mohol platiť ... ešte máme aj úver na byt... akože hrúza. a ešte aj dve detičky ... ale zatiaľ máme na rožky :-) tak to nie je také zlé. určite sú aj horšie na tom ľudia. len ... je mi jasné, že výživné musí platiť. ale keď má doma ešte 2deti, tak aj na to by sa malo prihliadať. či nie? som zvedavá, čo sa bude diať, keď zas ex bude chcieť zvýšenie výživného. či súd bude prihliadať na to, že musí splácať rodičom dlh, čo si na výživné požičal. to ich už asi zaujímať nebude. chýba mi tu nejaká spravodlivosť.
micala
09.05.11,07:27
Dobry den , ja mám takýto problem v roku 2006 som sa s manželom rozviedla a bolo mu určené výživné na dceru vtedy ešte 2000 sk čiže 66,39 eur zaplatil mi len mesiac po rozvode jedno výživné .Potom sme sa dali znovu do kopy v januári 2007 a bývali v spoločnej domácnosti čiže mi neplatil nič . Byvame spolu do dnešneho dna ale len za to že ja momentálne nemám kam isť a čakám na pridelenie meskeho bytu, čiže sa chcem spítať či mám pravo na to zameškané výživne od toho roku 2006 alebo nie sudom to nebolo zrušene . Na koho sa mám obratiť alebo ake kroky mám podniknuť . Poradte mi prosím . Dakujem
arizona
09.05.11,07:44
Dobry den , ja mám takýto problem v roku 2006 som sa s manželom rozviedla a bolo mu určené výživné na dceru vtedy ešte 2000 sk čiže 66,39 eur zaplatil mi len mesiac po rozvode jedno výživné .Potom sme sa dali znovu do kopy v januári 2007 a bývali v spoločnej domácnosti čiže mi neplatil nič . Byvame spolu do dnešneho dna ale len za to že ja momentálne nemám kam isť a čakám na pridelenie meskeho bytu, čiže sa chcem spítať či mám pravo na to zameškané výživne od toho roku 2006 alebo nie sudom to nebolo zrušene . Na koho sa mám obratiť alebo ake kroky mám podniknuť . Poradte mi prosím . Dakujem
Pokial nerozhodne sud o zruseni vyzivneho, vyzivovacia povinnost nadalej trva. Ex nemoze len tak svojvolne prestat platit,mozes ziadat uhradit cele zameskane vyzivne (prip.iba cast, ak nejaky cas "hospodarite" spolocne-zalezi od teba)
Moznosti,ako vymahat zameskane vyzivne mas viacej, staci pouzit vyhladavac,su tu snad stovky odpovedi
napr.
http://www.porada.sk/archive/index.php/t-78135.html
atd.
bubkoch
09.05.11,08:08
Dobry den , ja mám takýto problem v roku 2006 som sa s manželom rozviedla a bolo mu určené výživné na dceru vtedy ešte 2000 sk čiže 66,39 eur zaplatil mi len mesiac po rozvode jedno výživné .Potom sme sa dali znovu do kopy v januári 2007 a bývali v spoločnej domácnosti čiže mi neplatil nič . Byvame spolu do dnešneho dna ale len za to že ja momentálne nemám kam isť a čakám na pridelenie meskeho bytu, čiže sa chcem spítať či mám pravo na to zameškané výživne od toho roku 2006 alebo nie sudom to nebolo zrušene . Na koho sa mám obratiť alebo ake kroky mám podniknuť . Poradte mi prosím . Dakujem

myslel som si ze zeny ma uz nicim nedokazu prekvapit ale mylil som sa ... :)
tá ktoru som poznal zda sa nie je najvačšia mrcha ... :eek:

4 roky ste spolu byvali ... predpokladam ze ste spoločne uhradzali vydavky na domacnost a výživu ... ak nie, nie je o čom ... ale ak ano ... čo vlastne chceš ?