Idtomasko
13.02.11,00:09
Dobry den,

rad by som sa spytal, ze pokial by som chcel popri TPP zalozit aj s.r.o. ake odvody by som platil. Do Socialnej by som prvy rok podnikania nemal platit nic pokial sa nemylim a do zdr\votnej ? Popripade kolko najmenej by som musel platit. V spolocnosti by som figuroval iba ja ako spolocnik aj ako konatel a neplanoval by som zo spolocnosti najblizsie 2-3 roky peniaze vyberat ale ich tam len tocit a rozsirovat povedzme pole posobnosti teda by som nebol odkazany na zisk spolocnosti.

Dakujem za rady tipy a napady :-D:)
JarkaL
13.02.11,01:22
V s.r.o. sa neplatia žiadne odvody do SP ani ZP, pokiaľ nikoho nezamestnávaš. Až pri výplate zisku spoločníkovi budú po novom odvody (do r.2010 neboli), ale to bude až o 3 roky podľa Tvojich plánov, dovtedy ktovie čo sa ešte pomení...Možno to nejaká nová vláda zruší :D:D:D
Idtomasko
13.02.11,01:44
:)tak to je celkom fajn ale este predsa mam nejaku tu otazocku ked uz si teda takuto firmu spravim vybavim si zivnostensky list teda aspon pokial sa nemylim ci nie? a ako postupovat potom dalej na uradoch co povedat v zdravotnej a socialnej dakujem za doplnenie iformacie
JarkaL
13.02.11,02:15
:)tak to je celkom fajn ale este predsa mam nejaku tu otazocku ked uz si teda takuto firmu spravim vybavim si zivnostensky list teda aspon pokial sa nemylim ci nie? a ako postupovat potom dalej na uradoch co povedat v zdravotnej a socialnej dakujem za doplnenie iformacie

Na s.r. o. nestačí len živnostenský list, treba aj zakladateľskú listinu (pri viacerých spoločníkoch spoločenskú zmluvu) a iné formuláre povypisovať, pohľadaj vo vyhľadávači. Dnes Ti s.r.o. založí prof. firma za 200-300 €. Po založení ju treba zaregistrovať na príslušnom daňovom úrade.

Na zdravotnej a soc. poisťovni nepovieš nič, lebo pokiaľ nebudeš nikoho zamestnávať, nič s nimi nemáš. Ak budeš chcieť niekoho zamestnať, potom tam firmu zaregistruješ.
Idtomasko
13.02.11,02:30
hej o tych firmach co zakaldaju sro viem len ma zaujimalo ako je to potom zo socialkou a zdravotnou ci sa treba registrovat alebo nie dakujem velmi pekne za pomoc
pantheon
13.02.11,19:40
chcem sa spytat naco si davat pozor pri zakladani s.r.o. cez firmu...je niekde nejaky overeny zoznam takychto firiem aby sa clovek nepopalil? vdaka.
tuta
13.02.11,19:56
Neviem o tom, aby existoval zoznam firiem zaoberajúcich sa zakladaním spoločnosti, ale na internete je ich spústa. Možno pomôžu referencie od niekoho známeho.
pantheon
14.02.11,09:28
oki vdaka za info.
midnight_man
15.02.11,22:30
Keď tu už riešite odvody a ZP, ako konateľ s.r.o má človek potom aký status? nezamestnaný? Pretože soc a zdravotne poistenie treba platiť a keď nebudem mat sam so sebou mandatnu zmluvu tak na zaklade coho budem platit socialne a zdravotne? alebo sa oplati spravit si mandatnu? alebo ako to je?


//// a teraz môj prípad, študen strednej školy, plnoletý...odvody a ZP platí štát...čo keď sa stanem konateľom s.r.o ? strácam status študenta a budem si musieť platiť všetko sám? alebo sa nezmení nič, nadalej budem študovať a môžem byť konateľom spoločnosti?
Ďakujem
veronikasad
16.02.11,07:44
Keď tu už riešite odvody a ZP, ako konateľ s.r.o má človek potom aký status? nezamestnaný? Pretože soc a zdravotne poistenie treba platiť a keď nebudem mat sam so sebou mandatnu zmluvu tak na zaklade coho budem platit socialne a zdravotne? alebo sa oplati spravit si mandatnu? alebo ako to je?


//// a teraz môj prípad, študen strednej školy, plnoletý...odvody a ZP platí štát...čo keď sa stanem konateľom s.r.o ? strácam status študenta a budem si musieť platiť všetko sám? alebo sa nezmení nič, nadalej budem študovať a môžem byť konateľom spoločnosti?
Ďakujem
za študentov do veku 26 rokov štát platí len preddavky na zdr. poistenie. V soc. poisťovni nie si poistený - môžeš sa prihlásiť ako dobrovolne poistená osoba
midnight_man
16.02.11,11:03
Cize keby som sa stal konatelom spoločnosti, štát bude zamna nadalej platit preddavky na zdravotné, a do sociálnej poistovne sa prihlasovať nemusím. Chápem to správne?

/////čo by znamenalo ist sa prihlasit do socialnej ako dobrovolne poistena osoba? okrem toho ze by som mesacne musel platit...ake to ma + ?
veronikasad
16.02.11,11:45
Cize keby som sa stal konatelom spoločnosti, štát bude zamna nadalej platit preddavky na zdravotné, a do sociálnej poistovne sa prihlasovať nemusím. Chápem to správne?

/////čo by znamenalo ist sa prihlasit do socialnej ako dobrovolne poistena osoba? okrem toho ze by som mesacne musel platit...ake to ma + ?
Či budeš povinne platiť odvody do soc. poisťovne, závisí od tvojho príjmu v s.r.o. - či budeš súčasne zamestnanec, konatel s pravidelným príjmom, konatel s nepravidelným príjmom.

Ak sa prihlásiš ako dobrovolne poistená osoba, napr. na nem. poistenie - po 270 dňoch poistenia budeš mať nárok na nemocenské dávky v prípade nemoci. Ak sa prihlásiš na dôchodkové poistenie, započíta sa ti táto doba do dôchodku, pri dobrovolnom poistení v nezamestnanosti - po splnení podmienky 730 dní poistenia - máš nárok na dávku v nezamestnanosti.
midnight_man
16.02.11,13:36
budem len konatelom spoločnosti, nie jej zamestnanec...cize nemusim nikde nič hlásiť....super ;) diky moc
veronikasad
16.02.11,13:40
budem len konatelom spoločnosti, nie jej zamestnanec...cize nemusim nikde nič hlásiť....super ;) diky moc
konatelom s príjmom - či bez príjmu ?
midnight_man
16.02.11,21:15
bez, nebudem oficialne brat ziadne peniaze zo spoločnosti a všetok zisk pôjde spet do firmy na rozvoj
sybila3
17.02.11,13:38
ako zaokrúhlim odvody u zamestnanca, najskôr mi program zaokrúhlil na 5,30 napr. potom som prerábala mzdu a už je tam 5,32? ktoré je správne? DíK
rodina1
17.02.11,13:40
ako zaokrúhlim odvody u zamestnanca, najskôr mi program zaokrúhlil na 5,30 napr. potom som prerábala mzdu a už je tam 5,32? ktoré je správne? DíK
Odvody za január. Na sociálne poistenie?

§ 129 ods. 2 zákona o sociálnom poistení

... vypočítané poistné sa zaokrúhľuje na najbližší eurocent nadol.
sybila3
17.02.11,13:50
ale práve som sa dočítala, že na dve desatinné, tak by to malo byť 5,32, doteraz bolo 5,30???
rodina1
17.02.11,13:53
ale práve som sa dočítala, že na dve desatinné, tak by to malo byť 5,32, doteraz bolo 5,30???
V predchádzajúcom príspevku som doplnila odpoveď.
Kým minulý rok sa odvody do ZP zaokrúhľovali na eurocent nadol, do SP sa odvody zaokrúhľovali na desaťcenty nadol.
Od roku 2011 je to zjednotené. Takže aj odvody do ZP aj SP sa zaokrúhľujú na eurocenty nadol.
sybila3
17.02.11,14:01
no neviem mne do decembra program zaokrúhľoval SP na jedno des. miesto a teraz od januára na 2???
veronikasad
17.02.11,14:04
no neviem mne do decembra program zaokrúhľoval SP na jedno des. miesto a teraz od januára na 2???
a aký máš teraz problém ?
rodina1
17.02.11,14:11
no neviem mne do decembra program zaokrúhľoval SP na jedno des. miesto a teraz od januára na 2???
Veď som ti napísala, čítaj ...
sybila3
17.02.11,14:40
no šak potom ma to napadlo, keď som to odoslala. dík
midnight_man
19.02.11,16:16
hm, kedze ako konatel spoločnosti bez pracovnej alebo mandatnej zmluvy s vlastnou spoločnosťou nebudem musiet platit do socialnej poistovne, a kedze som student do 26 rokov, stat za mna zaplati zdravotné. Zdá sa mi to moc jednoduché, nerád by som s tým mal dáke opletačky neskôr. čo vy na to?
Ľaľa
19.02.11,16:56
ale práve som sa dočítala, že na dve desatinné, tak by to malo byť 5,32, doteraz bolo 5,30???
správne je to tak, ako vypočítal program, čiže 5,32
Jano69
21.02.11,20:55
za študentov do veku 26 rokov štát platí len preddavky na zdr. poistenie. V soc. poisťovni nie si poistený - môžeš sa prihlásiť ako dobrovolne poistená osoba

Aký by malo význam byť dobrovoľne poistená osoba? Lebo mne to bolo kedysi vysvetlené tak, že dobrovoľne poistené osoby sú len sponzori soc. poisťovne :D
midnight_man
21.02.11,21:03
"hm, kedze ako konatel spoločnosti bez pracovnej alebo mandatnej zmluvy s vlastnou spoločnosťou nebudem musiet platit do socialnej poistovne, a kedze som student do 26 rokov, stat za mna zaplati zdravotné. Zdá sa mi to moc jednoduché, nerád by som s tým mal dáke opletačky neskôr. čo vy na to?"

///nikto nič? fakt ako student mozem byt konatelom spoločnosti bez nejakych problemov?
ErikaDP
22.02.11,06:26
Neviem o tom, aby existoval zoznam firiem zaoberajúcich sa zakladaním spoločnosti, ale na internete je ich spústa. Možno pomôžu referencie od niekoho známeho.
K založeniu sro prostrednicvom firmy si skus vzhľadať tu na porade príspevky od poraďačky s menom ECONOMIC,
môžem doporučiť, mám veľmi dobrú skusenosť. Založenie sročky zvladne človek aj sám, ale je neporovnateľná úspora času, aj komfort - vôbec som nemusela vycestovať na Obchodný register, všetko sa poriešilo poštou, mailom, jedine v mieste bydliska som navšívila matriku za účelom overenia podpisov. A je to aj o niečo lacnejšie- lebo poplatok za elektronické podanie zápisu sro do Obch,registra je nižšší ako za papierové podanie.